Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Zyrtare nga NASA: Asteroidi vjen më 15 shkurt, do ta shohim me sy të lirë  Empty Zyrtare nga NASA: Asteroidi vjen më 15 shkurt, do ta shohim me sy të lirë

Thu 14 Feb 2013 - 18:39
Zyrtare nga NASA: Asteroidi vjen më 15 shkurt, do ta shohim me sy të lirë  121

NASA thotë se një asteroid do të fluturojë shumë afër Tokës javën e ardhshme, por askush nuk ka nevojë të marrë malet ose shpellat për strehim.
Asteroidi do të fluturojë rreth 27 mijë e.520 kilometra mbi Oqeanin Indian të premten e ardhëshme (15 shkurt, rreth orës 19:24 UTC – 20:24 sipas kohës së Shqipërisë). Shkencëtarët e NASA-s theksojnë se shkëmbi qiellor rreth 45 metra në diagonal nuk ka aspak gjasa të prekë planetin tonë.
Shpejtësia e Asteroidit do të jetë relativisht shumë e vogël dhe mund të shihet me sy të lirë ndërsa kalon mbi Tokë, citon noa. Përmes një teleskopi, Asteroidi do të dukej në madhësinë e një ylli të largët, që lëviz me shpejtësi 8 herë më të madhe se shpejtësia e një plumbi pushke – në një lartësi nën orbitën e satelitëve të komunikimeve.
NASA thotë se ky është një nga asteroidët më të mëdhenj ndonjëherë që do të kalojë kaq afër Tokës. Por shkëmbinj të tjerë qiellorë, shumë herë më të mëdhenj, janë përplasur në sipërfaqen e Tokës miliona vjetë më parë, duke lënë pasoja shkatërruese.
Asteroidi i fundit që shkaktoi dëme të rënda në tokë shpërtheu mbi një pyll siberian në vitin 1908.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Zyrtare nga NASA: Asteroidi vjen më 15 shkurt, do ta shohim me sy të lirë  Empty Re: Zyrtare nga NASA: Asteroidi vjen më 15 shkurt, do ta shohim me sy të lirë

Thu 14 Feb 2013 - 18:40
ndihem keq
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi