Share
Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Magjia mesdhetare ne Aleksandrine e Egjiptit

prej Mon 4 Mar 2013 - 20:35
Magjia mesdhetare ne Aleksandrine e Egjiptit EgjipttNe Egjipt, pergjate bregut veroir, ndodhet nje nga qytetet me magjepsese te Mesdheut, Aleksandria e Egjiptit, nje perzierje perfekte e historise antike, modernitetit, traditave dhe nje natyre te nxehte dhe misterioze.
Monumente greko-romake, rrenoja, xhami dhe plazhe te paprekura jane vetem nje pjese e kesaj parajse qe ndodhet ne Aleksandri. Themeluar mes 332-it dhe 331-it nga Aleksandri i Madh, qyteti me te njejtin emer i krijuar nga strategu i madh, eshte nje perzierje interesante e historise se lashte dhe modernitetit.
Magjia mesdhetare ne Aleksandrine e Egjiptit Egjipt0

Magjia mesdhetare ne Aleksandrine e Egjiptit Egjipt2
Ka shume monumente te vlefshme greko-romake dhe rrenoja antike qe mund te vizitoni ne qytet. Mes gjurmeve te shumta te se kaluares, mos harroni te vizitoni katakombet e Kom el-Shouqafa, rrenojat nenujore te Montazah dhe Maamoura dhe xhamine Abu al-Abbas al-Mursi.
Katakombet e Kom el-Shouqafa (emri do te thote grumbull rrenojash) ndertuar nga greket e lashte dhe romaket per nje familje te pasur te kohes, numerojne rreth 300 mumje. Sapo te arrini ne katakombe, permes shkembinjve dhe shkalleve spirale, mos harroni t'i hidhni nje sy skulptures se diskut diellor te vendosur ne hark dhe pastaj skulpturave te shumta tipike te gjarperinjve qe kane kuroren e Egjiptit te Ulet dhe te Larte.Vendi arkeologjik edhe pse eshte ndertuar gjate qeverisjes greko dhe romake, eshte nje homazh i qarte per mitet e Egjiptit te lashte, u zbulua rastesisht shekullin e kaluar, fale nje gomari qe ra ne grope.
Gropa te conte ne katakombe. Nje tjeter mrekulli me siguri jane dhe rrenojat nenujore te Montazah dhe Maaoura. Vendi i famshem arkeologjik gjendet ne nje gji ne pjesen lindore te Aleksandrise, deshmon aktivitetin e madh detar.
Magjia mesdhetare ne Aleksandrine e Egjiptit Egjipt3

Magjia mesdhetare ne Aleksandrine e Egjiptit Egjipt4Atraksioni kryesor? Burimi ne gur, i gjate rreth 200 metra, qe gjendet ne nje thellesi prej 3 deri ne 6 metra. Arkitektura eshte e rrethuar nga amfora dhe ankorime te bukura. Te dyja vendet mund te arrihen me not nga bregu ose duke marre varka me qera.
Ndersa per zhytje, e vetmja qender e certifikuar CDWS ne bregun verior eshte sportet ujore te Montazah. Pas kaq shume vendeve arkeologjike, mos harroni te vizitoni xhamine me te madhe te
Magjia mesdhetare ne Aleksandrine e Egjiptit Egjipt5qytetit, Abu al-Abbas al-Mursi.
Ndertesa e bukur, e ndertuar ne 1775-en ne nder te nje sheiku andaluzian, do t'ju mireprese me fasaden e saj ngjyre kremi, kupolat e saj, arabesket dhe minaren e larte. Pas kaq shume kulture erdhi koha te relaksoheni gjate bregdetit te Aleksandrise se Egjiptit.
I gjate plot 70 km, bregdeti permban shume gjire dhe porte te mrekullueshem, ku spikatet per formen interesante te gjysem henes, porti lindor i Aleksandrise qe dominohet nga kalaja madheshtore Qaitbay.info


Magjia mesdhetare ne Aleksandrine e Egjiptit Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Magjia mesdhetare ne Aleksandrine e Egjiptit

prej Mon 4 Mar 2013 - 21:30
me ben pershtypje si ka mundesi kaq te pasur kane qene ne ate kohe dhe mendo akoma ska qen shpikur nafta ?????
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi