Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Miti i gruas Papë

prej Sat 9 Mar 2013 - 13:39
Miti i gruas Papë  Papa-grua

Rrallë herë mitet jashtë matricës klasike kanë pasur në qendër figurën e Papeshës Giovanna, që historia e përgënjeshtron, por që në kohë i ka dhënë jetë rrëfimeve dhe filmave.

Mund të kujtojmë këtu tregimet e Boccaccio, Apollinaire ose Lawrence Durrell, si dhe filmin e Snoke Wortman në vitin 2009, për të mos harruar shfaqjet e shumta teatrale.

Legjenda, e përhapur kryesisht në shekullin e 13-të, tregon se mes viteve 853-855, një grua e veshur si burrë u zgjodh Papë dhe qeverisi kishën, derisa gjatë një proçesi ndjeu dhimbje, u dërgua në San Klemente dhe solli në jetë djalin e saj, duke shkaktuar tërbimin e besimtarëve.

Giovanna, sipas legjendës, ka qenë një vajzë me origjinë angleze por e lindur në Magonza të Italisë, që ra në dashuri me një djalë të ri, të dedikuar pas studimeve.

Për të qëndruar pranë tij, ajo vendosi të vishej si grua dhe t’u përkushtohej studimeve njësoj si ai. Studimet teologjike mbi figurën e saj tregojnë se ajo vazhdoi të vishej si mashkull, duke kaluar nga Athina, Roma e më pas në zgjedhjen Papë, me emrin Giovanni VIII.

Pavarësisht detyrës, ajo nuk hoqi dorë nga dashuria dhe pati rezultatet e sipërpërmendura. Variantet për fundin e saj janë të ndryshëm. Një prej tyre thotë se pasi u zbulua, ajo u lidh nga këmbët me një kal që e tërhoqi zvarrë jashtë mureve të Selisë së Shenjtë.


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Miti i gruas Papë  N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi