Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

Globi po ngrohet jashtë parashikimeve  Empty Globi po ngrohet jashtë parashikimeve

Fri 15 Mar 2013 - 18:04
Globi po ngrohet jashtë parashikimeve  129

Temperaturat e ajrit kanë arritur nivelet më të larta në 4.000 vitet e fundit, thonë shkencëtarët, të cilët i kanë bërë këto matje dhe parashikojnë se në dekadat që vijnë lartësitë e mëparshme të temperaturave do të mposhten.

Studimet e mëparshme, të cilat kanë matur një periudhë prej 1.500 vitesh më parë, kanë sugjeruar se rritja e shpejtë e temperaturës e cila ka ndodhur në shekullin e kaluar dhe që besohet të jetë rezultat i aktivitetit njerëzor, ka tejkaluar ngrohjen rekorde të temperaturës së ajrit gjatë kësaj periudhe, citon indeksonline .

Hulumtimi i ri gjithashtu ka konfirmuar se ngrohja moderne që po ndodh tek ne vitet e fundit, është unike në këtë periudhë të gjatë kohore.

Shkencëtarët pretendojnë se planeti ynë do të jetë i ndezur aq sa ishte gjatë periudhave të nxehta të epokës moderne gjeologjike të njohur si “Holocen”, dhe mbase mund të jetë edhe më i ngrohtë se aq./lajme sot /
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi