Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

At Nikolla Marku: “Të ndryshojmë kushtetutën për të shporrur shovinistin grek Janullatos” Empty At Nikolla Marku: “Të ndryshojmë kushtetutën për të shporrur shovinistin grek Janullatos”

Fri 12 Apr 2013 - 13:12
At Nikolla Marku: “Të ndryshojmë kushtetutën për të shporrur shovinistin grek Janullatos” NikollaAt Nikolla Marku, kreu i Kishës Ortodokse Kombëtare Shqiptare kërkon ndryshimin e Kushtetutës shqiptare në kapitullin ku sanksionohet besimi fetar. “Komunitetet fetare nuk mund të bëjnë marrëveshje me qeverinë, kur në krye të komuniteteve mund të jenë partnerë të huaj apo subjekte jashtë kombit shqiptar”, është shprehur ai me anë të një deklarate për mediat.
Më tej ai u ka bërë thirrje besimtarëve që të bojkotojnë çdo ceremoni fetare apo meshë ku flitet greqisht, ndërsa politikanët ta bojkotojnë Janullatosin më meshën për pashkët ortodokse duke I hequr gjithashtu titutjt dhe nderimet e bëra.


“Besimtaret ortodoksë shqiptarë të bojkotojnë çdo ceremoni fetare apo meshë ku flitet në greqisht, përjashtuar fshatrat me popullsi minoritare greke jo autoktone. Drejtues të shtetit, si dhe deputetë e drejtues partish, ta bojkotojnë Anastas Janullatosin në kremtimin e pashkëve ortodokse më 5 maj 2013. Anastas Janullatos është shovinist grek, në shërbim të antishqiptarëve në të kaluarën si Sebastionos, Napolon Zerva dhe tani Agimit të Zi grek.”.

Ai e ka quajtur edhe veprimin e deputetit Dule në Komisionin e Jashtëm parlamentar, ku shqyrtohej rezoluta për shqiptarët e Çamërisë se ishteqartësisht në favor të genocidit grek ndaj shqiptarëve të Çamërisë./alb-observer.com/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi