Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
avatar
Miikaaa
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 3712
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2013

default Një qytet në qiell me 1.000.000 banorë!

prej Wed 17 Apr 2013 - 11:51
Një qytet në qiell me 1.000.000 banorë!  Xseed3-370x290Të shumtë janë ata që mendojnë se bëhet fjalë për një projekt utopik, të palogjikshëm dhe të parealizueshëm. Por pas këtij projekti ndodhet kompania arkitektonike “Taisei Contruction Corporation”, sipas së cilës, bëhet fjalë për një “ndërtesë të zgjuar” të shekullit të 21-të.
Ndërtesa që quhet X-Seed 4000, është një godinë mbresëlënëse me 800 kate, lartësia e të cilës arrin deri në 4.000 metra mbi qiellin e Tokios në Japoni, dhe mund t’i shërbejë 500.000 deri në 1.000.000 banorëve.E frymëzuar nga mali Fuzhi, që është simbol Japonisë, kjo ndërtesë do të jetë 200 metra më e lartë se ky mal, ndërkohë që do të përbëjë qytetin e parë autonom në qiellin Japonisë.Kostoja pritet që t’i tejkalojë të 900 miliardë dollarë, ndërsa shumë rëndësi do t’i jepet mbrojtjes së banorëve, kryesisht si pasojë e ndryshimit të presionit të ajrit në këtë lartësi gjigande.Një ëndërr e parealizueshme? Një përpjekje entuziaste nga krijuesit e saj? Ndërtesë e të ardhmes? Sido që të jetë, X-Seed 400 me siguri do t’i lejë shumë mbrapa konkurrentet e saj në Dubai, Nju Jork apo Taipei./arena-shqip
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi