Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Liqeni Baikal – Një nga mrekullitë më spektakolare natyrore të Tokës Empty Liqeni Baikal – Një nga mrekullitë më spektakolare natyrore të Tokës

Sun 5 May 2013 - 0:27
Liqeni Baikal – Një nga mrekullitë më spektakolare natyrore të Tokës Liqeni-1-300x168Liqeni Baikal-it ndodhet në pjesën jugore të Siberisë, ndërmjet Irkutsk Oblast dhe Demokracisë së Buyrat.
Është liqeni më i thellë në botë me 1.620 m, më i lashti me moshë më shumë se 30 milionë vjeçare dhe më i madhi pas Detit Kaspik.
Falë madhësisë së tij, liqeni është i njohur dhe si një nga vendet më të mrekullueshme natyrore në gjithë botën dhe një elementët është se ai përmban 1/5 e ujit të pijshëm në disponon globi ynë.
Në dimër, për më shumë se pesë muaj, nga janari deri në maj, Liqeni i Baikalit ngrinë kaq shpesh, saqë linja hekurudhore e Trans-Siberisë për të shkurtuar distancë dhe kohë kalon mbi liqen. Në rajon, erërat ne kombinim me diferencës e temperaturës, akullin dhe diellin krijojnë imazh magjepsës nëm akull.
Akulli është i tejdukshëm, mund të shikosh deri në thellësinë e 50 m dhe shkëlqen nën rrezet e diellit.
Gjatë ditës, copat e akullit marrin një ngjyrë të blu që i ngjanë kristaleve të shtrenjta./alb-observer.com/
Liqeni Baikal – Një nga mrekullitë më spektakolare natyrore të Tokës Liqeni-2

Liqeni Baikal – Një nga mrekullitë më spektakolare natyrore të Tokës Liqeni-3

Liqeni Baikal – Një nga mrekullitë më spektakolare natyrore të Tokës Liqeni-4
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi