Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Biseda e dijetarit me ateistët

prej Tue 14 Dec 2010 - 16:30
Një bisedë midis një grupi ateistësh(mohues të Zotit) dhe një dijetari:


Një grup ateistësh ( mohues të Zotit ) i kishin thënë një Dijetari:
Cilin vit është zbuluar Zoti yt ?
...
Dijetari: Allahu ekziston para historisë dhe
para kohës, ai nuk ka fillim.

Ateistët : Po kemi dëshirë të na e
sqarosh me shembuj, si është kjo e mundur?

Dijetari: Çka ka parakatërshit ?
Thanë: treshi. Po para treshit ? Thanë: dyshi. Po para
dyshit? Thanë: njëshi. Po para njëshit? Asgjë s’ka para njëshit.

Dijetari tha: Atëherë nëse para njëshit matematikor, nuk ka asgjë,
atëherë si do të ishte e mundur para njëshit të vërtetë që është Allahu
të ketë diçka. Ai është i përhershëm, pa fillim dhe pa mbarim.

Ateistët: Në cilën anë gjendet Zoti yt?

Dijetari: Nëse e sillni një llambë
dhe e ndizni në errësirë, në cilën anë do të gjendet drita e saj?

Ateistët: Në të gjitha anët.

Dijetari: Nëse kështu është drita e llambës
elektrike, atëherë si do të ishte drita e qiejve dhe e tokës !?

Ateistët: Na e defino qenien e Zotit tënd, a është i fortë si hekuri, apo i
lëngshëm si uji, apo ndonjë materie tjetër?

Dijetari: A keni ndenjur ndonjëherë pran ndonjë të sëmuri,
i cili ka vdekur para syve tuaj?

Ateistët: Po, u përgjigjën.

Dijetari: A foli më i sëmuri
pasi që vdiq ?

Ateistët: Jo, thanë.

Dijetari: Para se të vdiste
a fliste?

Ateistët: Po, i thanë.

Dijetari: Çka e bëri që të
ndryshojë ?

Ateistët: Dalja e shpirtit.

Dijetari: A i doli
shpirti?

Ateistët: Po, i doli.

Dijetari: Pra më tregoni si
ishte shpirti i tij, a ishte ngurtë si hekuri, apo i lëngët si uji ?

Ateistët: Nuk dimë gjë për të !!!

Dijetari: Atëherë nëse për shpirtin që
është krijesë e Allahut nuk arritët ta njihni qenien e tij, si dëshironi
të njihni qenien e të madhit Allah që është Krijues?


Biseda e dijetarit me ateistët  Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi