Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Sun 12 May 2013 - 18:49
DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. 922915_162280323939788_2080379152_n
"Në atë vit që ne fituam pavarsinë (1912) janë vrarë 55.000 ushtar turk, për të mbrojtur Shqipërinë nga serbët dhe grekët."

"Deri në vitin 1962 Hasan Prishtina është konsideruar armik dhe tradhëtar i kombit shqiptar, përse këtë fakt e fsheh historia ?!!"

"Kryengritja shqiptare në Kosovë dështoj, për shkak të përqarjes dhe konfliktit mes Hasan Prishtinës dhe Isa Boletinit, sepse Hasan Prishtina kërkonte që në muajin gusht të ngritej flamuri në Shkup, ndërsa Isa Boletini nuk pranoi, dhe tha se "Ne jemi dalur për ta çliruar Sulltan Abdulhamitin II që është në burg."

"Akti i shpalljes së pavarsisë ka qenë akt ceremonial, qeveria ishte formale, dhe këtë e thotë vet Ismail Qemaili në tetor 1913 kur ka mbajt fjalimi në Vlorë; "Ne këtu në Shqipëri kemi qenë të izoluar, se mirnim vesh se ç`bëhej në pjesën tjetër të Shqipërisë". Faktori ndërkombëtar nuk e njohu qeverin e Ismail Qemailit si qeveri të Shqipërisë, dhe kështu kuptojmë që s'ka pas qeveri të vërtetë, qeveri reale, gjithëqka ka qenë akt simbolik, formal.



Akademik Abdi Baleta


Edituar për herë të fundit nga Princo në Sun 12 May 2013 - 18:54, edituar 1 herë gjithsej
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Sun 12 May 2013 - 18:51
DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. 65675_162276803940140_1927581520_n
"Në kohën kur shqiptarët ishin pa shtet, pa kishat e tyre, pa traditë kulturore, pa shkolla, të rrethuar nga Bizanti në një anë, nga shteti Serb në anën tjetër, nga Venediku në anën bregdetare, me këto rrethana nuk ka pasur fare gjasa të ekzistonte si komb, me depërtimin osman ne Ballkan, me shkatrrimin e Bizantit, shtetit Serb si dhe dezorientimin e kishave të tyre, pengohet asimilimi i shqiptarëve nga elementet e lartë përmendura."

Dr. Hasan Kaleshi
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Sun 12 May 2013 - 18:52
DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. 11816_162276287273525_1778814830_n
Volter (historian, shkrimtar dhe filozof) e përshkruan kështu fitoren e myslimanëve në kostandonopojë :
“ Osmanët nuk u sollën keq me të krishterët ashtu si pretendojmë ne. Ajo që duhet theksuar është se asnjë popull i krishterë nuk i lejon myslimanët që të ndërtojnë xhami në vendet e tyre. Mirëpo ata bëjnë të kundërtën. Osmanët lejuan grekët që të ngrinin patriarkanën e tyre.
Sulltan Muhammed Fatihu, i lejoi ortodoksët që ta zgjidhnin patriarkun e tyre me anë të votës. Pasi u zgjodh patriarku, sulltan Fatihu i dorëzoi shkopin e patriarkatës, i veshi atij mantelin dhe i vendosi unazën patriarkut dhe shpalli legjitimitetin e tij. Gjë që e bëri patriarkun ortodoks të thotë: ''Ndihem i turpëruar nga ky nderim që më bëhet. Këtë vepër se kanë bërë perandorët tanë me ata që ishin përpara meje''
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Sun 12 May 2013 - 18:53
DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. 931309_162247517276402_2035072357_n
ISA BOLETINI MANIFESTONTE BESIMIN, TRIMËRINË DHE BESNIKËRINË E SHQIPTARIT MUSLIMAN !

Në vitin 1902, Sulltan Abdul Hamiti II e kishte emëruar Isën komandant të gardës së tij personale, e cila ishte njësia më speciale që kishte Perandoria. Natyrisht, sipas traditës, gardistët gjithmonë ishin shqiptarë të zgjedhur me kujdes. Isa Boletini i kaloi katër vjetë në këtë detyrë për të cilën gjë Sulltani ia dha titullin "Bej"
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Sun 12 May 2013 - 18:57
DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. 396816_160189014148919_1039420257_n
Skënderbeu mund të interpretohet si udhëheqësi shqiptar që përuroi fillimin e luftërave fetare ndërmjet shqiptarëve. Kështu mund të interpretohet sjellja e tij ndaj besimeve të tjera fetare në Shqipëri pas kthimit në Krujë, kur kërkoi nga kolonistët dhe të konvertuarit në myslimanë të zgjedhin ndërmjet kristianizmit e vdekjes dhe të gjithë ata që nuk pranuan të braktisin islamin i masakroi.

Masakra masive si këto nuk janë kryer gjatë gjithë periudhës së sundimit osman dhe përgjithësisht kjo sjellje e Skënderbeut nuk u pasua nga udhëheqës të tjerë
(ndoshta me përjashtim të Pjetër Bogdanit dhe ndonjë rasti tjetër të rrallë) e nuk u shndërrua në traditë tek shqiptarët. Përkundrazi, traditë u bë toleranca fetare që është një përvojë dhe karakteristikë tipike shqiptare.


Prof.dr. Hysamedin Feraj
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Sun 12 May 2013 - 19:03
DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. 644624_159371360897351_726768274_n
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Sun 12 May 2013 - 19:04
DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. 931306_159311327570021_682936823_n
"Vezirët, pashallarët dhe kryeministrat me origjinë shqiptare zënë një vend të vecantë në perandorinë osmane. Jo vetem si numër, por edhe si cilësi. Ata kanë ndikuar më shumë nga të gjithë, në fatin e kësaj perandorie. Janë gjithsej 34 kryeministra shqiptarë që kanë udhëhequr perandorinë. Si vit shërbimi janë 100 vjet. Domethënë një herë në 6 vjet, qeverinë e Perandorisë Osmane e kanë udhëhequr kryeministrat me origjinë shqiptare"

Prof. Dr. Abdulkadir Ozcan
EpiKada
EpiKada
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3107
<b>Hobi</b> Hobi : Jam fisnike kam zemren gure Si Shqiponja ne flamure Mburrem dhe jam krenare Qe kam lindur Shqiptare nga do qe te jem me ndjek fati se jam vajze LaBe hesapi!!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Cteduhetty
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/02/2011

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Sun 12 May 2013 - 21:20
Message reputation : 100% (3 votes)
Te flasesh per kete teme eshte dicka teper e ngushte dhe e dhimbshme per KOMBIN TONE !

Komb = dmth. Bashkësi e qëndrueshme njerëzish, e formuar historikisht në bazë të bashkësisë së gjuhës, të territorit, të jetës ekonomike dhe të formimit psikik, që shfaqet në bashkësinë e kulturës. Kombi shqiptar. E drejta e kombeve për vetëvendosje. Baballarët e kombit. vjet. deputetët reaksionarë në parlamentin e regjimit zogollian.

Shqiperia ka qene nje Komb , por jo nje Shtet deri ne 1912 !!
Shqipetaret jane njerez TRIMA , TE GUXIMSHEM me seder dhe burra qe nuk i tund Vendi duke filluar nga mbreti AGRON I , tek GRUAJA e tij MBRETERESHA TEUTA , duke njohur SKENDERBEUN , MBRETERESHEN ARGJIRO (nqs ju nuk e njihni eshte MBRETERESHA GJIROKASTRITE , e cila per mos te rene ne duart e Turqeve u hodh nga kalaja e Gjirokastres bashke me djalin foshnje (keta dashamires qe na impononin fene e tyre dhe gjuhen e tyre me Taksa) , djemte merresh per USHTARE (Nizam) .
Duke zene ne Goje Ismail QEMALIN ne Vlore, Isa Boletinin dhe Avni Rustemin ...keta rilindas qe na dhane Liri !!

Historine e Kombit Shqipetar nuk e shkruan VOLTER por e shkruan MARIN BARLETI e dini ju se kush eshte ? E shkruan Gjergj Fishta ! E shkruajne ata poet dhe dashamires te kombit tone qe e kane jetuar, qe luftuan me mish e shpirt per te na dhene kete Kulture sot Ne !!!

Jo i nderuar Princo.
Ty dje Serbi te Vrau , ty dje Serbi te preu dhe SHQIPERIA BASHKE ME SHQIPETARET te hapi dyert , ty nuk erdhi te te mbroje Turku se turku kishte lidhje miqesore me Serbin , por te mbrojti Amerikani dhe amerikani eshte i Krishtere ..., Shqipetaret te hapen dyert .....si te ishit ne shtepite tuaja .

Keto tradita dhe zakone nuk na i mesoje Vellazeria Myslymane por NJERZILLEKU DHE TRADITA JONE , se jemi nje Komb nje gjuhe.
Ty dje Shqiperia te hapi dyert .......por jo qe ti te na llomotitesh te tilla Kryevepra te Turqeve dhe te na thuash qe ne skemi Histori , ne nuk jemi nje KOmb, qe ne na ka mbajtur Turku.

Me fal per Arrogancen e shkrimit tim , por JAM SHQIPETARE , jam KRENARE , jam nje nga ato pak Shqipetare qe NUK DO E MOHOJE KURRE PREJARDHJEN TIME PER ASNJE ARSYE ......jam nga ato pak Shqipetare qe me nje poezi te Gjergj Fishtes , mallengjehem .......per kete arsye NUK E DUROJE DOT ......KUR JU ME VINI KETU DHE SI PA TEKLIF , ME SILLNI TE TILLA SHPIFJE ....sepse kjo nuk eshte HISTORIA !!!

Historine e nje Kombi , nuk e di ti dhe interesat e tu fetar , qe sillni ore e minute ne Forum, nuk e kuptoje se ku doni te dilni !!
VETE I SILLNI , VETE I KOMENTONI , CFARE DONI TE THONI ??

Kam studjuar dhe ne SHqiperi , por dhe ne vende te huaja , te tilla Gafa , kurre nuk i kam degjuar .

Staffi , per hir te Emrit te Forumit : SHQIPETAR , kerkoje te VEREHEN TE TILLA TEMA !!

Une si shqiptare e gjeje veten te ofenduar , sepse ketu jepen informacione Fallse mbi kombin Tone.

Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Sun 12 May 2013 - 21:56
Princo shkruajti:DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. 931306_159311327570021_682936823_n
"Vezirët, pashallarët dhe kryeministrat me origjinë shqiptare zënë një vend të vecantë në perandorinë osmane. Jo vetem si numër, por edhe si cilësi. Ata kanë ndikuar më shumë nga të gjithë, në fatin e kësaj perandorie. Janë gjithsej 34 kryeministra shqiptarë që kanë udhëhequr perandorinë. Si vit shërbimi janë 100 vjet. Domethënë një herë në 6 vjet, qeverinë e Perandorisë Osmane e kanë udhëhequr kryeministrat me origjinë shqiptare"

Prof. Dr. Abdulkadir Ozcan

Njerzit kan ra ne hall as kur edhe i lavdron nuk te duan po as kur je kritik !!
sa shqiptare sot e ndjejn veten krenar me Rita Ora qe eshte vetem nji kengtare dhe asgje tjeter.. Por vetem pse jeton ne Amerik dhe disa krenohen e mburen !!!!

ndersa per 34 kryeminsrta qe kan qe ne nji perandori kur jua thua ndjehen te nencmuar Shkaku PSE ekeni te gjith te qart.!!!

Epi me lart ka ber nji reagim dhe ka treguar mendimin e vet .. POR duhet te dish se keto nuk ishin mendimet e mia dhe mos e ndje veten te nencmuar... Baleta..Hasan Kaleshi. is Boletini, Hysamedin Feraj .. nese ke ndegjuar per keto emra nuk kan qen turq apo. arab...THJESHT une solla vetem dilemat dhe debatet e tyre ketu...E ju na i sillni ato tuajat te Marin Barletit e te tjerve e keshtu fillon debati....!?

Mos u nxehni aq shpejt, dhe mos u nervozo mere veten me te mire..se nuk jeni vetem ju Shqiptare e na Shqiparet qe i perkasim Islamit cfar qenkemi apo deshiron edhe ti me than qe neve shqiptarve musliman eshte dashte te na e bajn ashtu sic eshte shpreh ANTON KCYRA.... sigurisht se edin se per cfar ekam fjalen...
EpiKada
EpiKada
WebMaster
WebMaster
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3107
<b>Hobi</b> Hobi : Jam fisnike kam zemren gure Si Shqiponja ne flamure Mburrem dhe jam krenare Qe kam lindur Shqiptare nga do qe te jem me ndjek fati se jam vajze LaBe hesapi!!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Cteduhetty
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 13/02/2011

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Sun 12 May 2013 - 22:13
Message reputation : 100% (2 votes)
Princo shkruajti:
Princo shkruajti:DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. 931306_159311327570021_682936823_n
"Vezirët, pashallarët dhe kryeministrat me origjinë shqiptare zënë një vend të vecantë në perandorinë osmane. Jo vetem si numër, por edhe si cilësi. Ata kanë ndikuar më shumë nga të gjithë, në fatin e kësaj perandorie. Janë gjithsej 34 kryeministra shqiptarë që kanë udhëhequr perandorinë. Si vit shërbimi janë 100 vjet. Domethënë një herë në 6 vjet, qeverinë e Perandorisë Osmane e kanë udhëhequr kryeministrat me origjinë shqiptare"

Prof. Dr. Abdulkadir Ozcan
--------------------> TURK

Njerzit kan ra ne hall as kur edhe i lavdron nuk te duan po as kur je kritik !!
sa shqiptare sot e ndjejn veten krenar me Rita Ora qe eshte vetem nji kengtare dhe asgje tjeter.. Por vetem pse jeton ne Amerik dhe disa krenohen e mburen !!!!

ndersa per 34 kryeminsrta qe kan qe ne nji perandori kur jua thua ndjehen te nencmuar Shkaku PSE ekeni te gjith te qart.!!!

Epi me lart ka ber nji reagim dhe ka treguar mendimin e vet .. POR duhet te dish se keto nuk ishin mendimet e mia dhe mos e ndje veten te nencmuar... Baleta..Hasan Kaleshi. is Boletini, Hysamedin Feraj .. nese ke ndegjuar per keto emra nuk kan qen turq apo. arab...THJESHT une solla vetem dilemat dhe debatet e tyre ketu...E ju na i sillni ato tuajat te Marin Barletit e te tjerve e keshtu fillon debati....!?

Mos u nxehni aq shpejt, dhe mos u nervozo mere veten me te mire..se nuk jeni vetem ju Shqiptare e na Shqiparet qe i perkasim Islamit cfar qenkemi apo deshiron edhe ti me than qe neve shqiptarve musliman eshte dashte te na e bajn ashtu sic eshte shpreh ANTON KCYRA.... sigurisht se edin se per cfar ekam fjalen...

Pershendetje drejtepersedrejti ne teme,

historia mesa di une shifet me Pikeveshtrime te ndryshme, me aktualitet dhe pas tij !
Historia eshte nje lende qe meson . Ne fakt une ndoshta nuk kam ditur te germoje mire dhe te sjelle informacione qe ti shofim se si qendrojne gjerat vertete.
Por dicka me siguri e di ama , ASKUSH NUK TA DO TE MIREN ashtu dhe Fqinjet tane , ashtu dhe Pushtuesit tane .
Me falni , ju si i keni pare Turqit ? Pushtues apo Clirues ?
Ju jeni Shqiptar i Kosoves dhe kjo ka nje Diference :

1- Kosova nuk ka qene e pushtuar nga Turqit ------ndersa Shqiperia Po
2- Kosovaret jane kthyer ne Myslyman ? Pse ? Kush ua Imponoje ?
3- Shqiptaret , nuk kane qene Myslyman, ishin te Krishtere dhe Turku ua imponoje fene duke i mohuar Gjuhen dhe Traditat mendoje se dhe Feja , eshte nje tradite e nje populli.
4- Shqiperia ka patur Rilindas dhe heronje, qe shume prej tyre Turku i Helmonte si psh. Ismail Qemalin e Helmuan, ose me spjegoni nje ARSYE ......Pse turku u hiqte emrat Femijeve kur i merrte peng nga prinderit duke u vene emra Turq ?
Pse GJERGJ KASTRIOTIN e njohen si SKENDER BEJ ?
Mos doni te thoni se ata donin ti benin nje Nder ?? Mendoje se Jo , pasi donin qe ti humbisnin gjurmet dhe Kujtesen.
5- Ne Shqiperi kemi Myslyman Bektashi, Myslyman , te Krishter dhe Ortodoks : kurre nuk kemi patur LUFTERA FETARE MES NJERI TJETRIT !!! Pse ??? Sepse kemi qene perhere PATRIOT , kemi luftuar per nje KOMB dhe per nje SHTET me kufije .

Pra kjo eshte diferenca dhe Arsyeja per te Cilen nuk pranoje asnje nga keto fakte qe thoni Ju , sepse TURQIT vinin Pashallare Shqiptare , qe te manipulonin popullin me njerezit e tyre .
Keto gjera , une i kam STUDJUAR jo ne shkollen shqiptare, por ne ate Italiane dhe Gjermane !

Historia eshte Politike dhe politika eshte Interes, po Turqia cfare kerkon ne kete mes ?
Nuk te mbron turku nga Serbi jo , se nuk i ka aq fuqi . Pse ju hiqet turku vella tani ne Kosove ?
Pse do na ndryshohen FAKTET HISTORIKE !!!

Ate qe ti shikon tani me sy , nuk do e dije me mire Biri yt ose Komshiu ; ) .

Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Sun 12 May 2013 - 22:53
EpiKada shkruajti:
Princo shkruajti:
Princo shkruajti:DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. 931306_159311327570021_682936823_n
"Vezirët, pashallarët dhe kryeministrat me origjinë shqiptare zënë një vend të vecantë në perandorinë osmane. Jo vetem si numër, por edhe si cilësi. Ata kanë ndikuar më shumë nga të gjithë, në fatin e kësaj perandorie. Janë gjithsej 34 kryeministra shqiptarë që kanë udhëhequr perandorinë. Si vit shërbimi janë 100 vjet. Domethënë një herë në 6 vjet, qeverinë e Perandorisë Osmane e kanë udhëhequr kryeministrat me origjinë shqiptare"

Prof. Dr. Abdulkadir Ozcan
--------------------> TURK

Njerzit kan ra ne hall as kur edhe i lavdron nuk te duan po as kur je kritik !!
sa shqiptare sot e ndjejn veten krenar me Rita Ora qe eshte vetem nji kengtare dhe asgje tjeter.. Por vetem pse jeton ne Amerik dhe disa krenohen e mburen !!!!

ndersa per 34 kryeminsrta qe kan qe ne nji perandori kur jua thua ndjehen te nencmuar Shkaku PSE ekeni te gjith te qart.!!!

Epi me lart ka ber nji reagim dhe ka treguar mendimin e vet .. POR duhet te dish se keto nuk ishin mendimet e mia dhe mos e ndje veten te nencmuar... Baleta..Hasan Kaleshi. is Boletini, Hysamedin Feraj .. nese ke ndegjuar per keto emra nuk kan qen turq apo. arab...THJESHT une solla vetem dilemat dhe debatet e tyre ketu...E ju na i sillni ato tuajat te Marin Barletit e te tjerve e keshtu fillon debati....!?

Mos u nxehni aq shpejt, dhe mos u nervozo mere veten me te mire..se nuk jeni vetem ju Shqiptare e na Shqiparet qe i perkasim Islamit cfar qenkemi apo deshiron edhe ti me than qe neve shqiptarve musliman eshte dashte te na e bajn ashtu sic eshte shpreh ANTON KCYRA.... sigurisht se edin se per cfar ekam fjalen...

Pershendetje drejtepersedrejti ne teme,

historia mesa di une shifet me Pikeveshtrime te ndryshme, me aktualitet dhe pas tij !
Historia eshte nje lende qe meson . Ne fakt une ndoshta nuk kam ditur te germoje mire dhe te sjelle informacione qe ti shofim se si qendrojne gjerat vertete.
Por dicka me siguri e di ama , ASKUSH NUK TA DO TE MIREN ashtu dhe Fqinjet tane , ashtu dhe Pushtuesit tane .
Me falni , ju si i keni pare Turqit ? Pushtues apo Clirues ?
Ju jeni Shqiptar i Kosoves dhe kjo ka nje Diference :

1- Kosova nuk ka qene e pushtuar nga Turqit ------ndersa Shqiperia Po
2- Kosovaret jane kthyer ne Myslyman ? Pse ? Kush ua Imponoje ?
3- Shqiptaret , nuk kane qene Myslyman, ishin te Krishtere dhe Turku ua imponoje fene duke i mohuar Gjuhen dhe Traditat mendoje se dhe Feja , eshte nje tradite e nje populli.
4- Shqiperia ka patur Rilindas dhe heronje, qe shume prej tyre Turku i Helmonte si psh. Ismail Qemalin e Helmuan, ose me spjegoni nje ARSYE ......Pse turku u hiqte emrat Femijeve kur i merrte peng nga prinderit duke u vene emra Turq ?
Pse GJERGJ KASTRIOTIN e njohen si SKENDER BEJ ?
Mos doni te thoni se ata donin ti benin nje Nder ?? Mendoje se Jo , pasi donin qe ti humbisnin gjurmet dhe Kujtesen.
5- Ne Shqiperi kemi Myslyman Bektashi, Myslyman , te Krishter dhe Ortodoks : kurre nuk kemi patur LUFTERA FETARE MES NJERI TJETRIT !!! Pse ??? Sepse kemi qene perhere PATRIOT , kemi luftuar per nje KOMB dhe per nje SHTET me kufije .

Pra kjo eshte diferenca dhe Arsyeja per te Cilen nuk pranoje asnje nga keto fakte qe thoni Ju , sepse TURQIT vinin Pashallare Shqiptare , qe te manipulonin popullin me njerezit e tyre .
Keto gjera , une i kam STUDJUAR jo ne shkollen shqiptare, por ne ate Italiane dhe Gjermane !

Historia eshte Politike dhe politika eshte Interes, po Turqia cfare kerkon ne kete mes ?
Nuk te mbron turku nga Serbi jo , se nuk i ka aq fuqi . Pse ju hiqet turku vella tani ne Kosove ?
Pse do na ndryshohen FAKTET HISTORIKE !!!

Ate qe ti shikon tani me sy , nuk do e dije me mire Biri yt ose Komshiu ; ) .

Une nuk jam Historian Por do te mundohem tju sjell fakte dhe argumente nga Historianet e mirfillte......

-E para une nuk jam nga Kosova JAM Shqiptare edhe me tej nen Okupimin Maqedonas ngase jam shqiptare ne Ilirida e Ish republikes jugoslave e Mqedonis...dhe edi shuum ma mire se sa JU cfar dmth te jesh ne nji Okupim edhe pse ju nuk edini ngase nuk keni jetuar...Por thoni vetem ate qe jua kan mesuar te tjeret.....

1- Kosova nuk ka qene e pushtuar nga Turqit ------ndersa Shqiperia Po

-Nuk eshte e vertet i gjith ballkani ka qen nen sundimin e perandoris Osmane e jo te Turqeve duhet te dish dhe te kuptosh dallimin mes Osmanlive dhe turqve ngase qeverin e Osmanlive nuk ekan ber turqit Por ati ka patur nga vende te ndryshme, Arab. kurt.shqiptar. boshnjak, etj etj...

2- Kosovaret jane kthyer ne Myslyman ? Pse ? Kush ua Imponoje
?

Ja se si shprehet nji historian i njohur shqiptare "Përqafimi i fesë islame nga pjesa më e madhe e shqiptarëve ndikoi në ruajtjen e identitetit kombëtar, sidomos në zonat e kërcënuara nga shovinizmi fqinj"

[Historiani Sherif Delvina]
Historia tregon se me par kan pranuar Islamin disa Shqiptar te shqiperis se sa te kosoves bile edhe me par se me u clirua Konstatinopoja Stambolli tanishem. pa imponim por ekan dashur dhe shumica duke ber tregti ne anan bregdetare me popujt Musliman. kosova nuk ka patur deti..

3- Shqiptaret , nuk kane qene Myslyman, ishin te Krishtere dhe Turku ua imponoje fene duke i mohuar Gjuhen dhe Traditat mendoje se dhe Feja , eshte nje tradite e nje populli.

as kjo nuk ka te bej me te verteten.pergjegjen eke ne piken e dyt..FEJA nuk eshte tradit apo zakon i nji kombi kete eke shuuum gabim lexo pak me teper ne lidhje mbi fet ne vecanti monoteiste.. dhe po tju kishte mohuar gjuhen per 500 vjet sot nuk do tu folte aspak Shqip..ike mgatru pak kabllat me Xhon turqit prandaj qe ne fillim ju thash qe te bani dallimin.. eshte e vertet se me ardhjen e xhon turqve ata filluan te mohojn traditat kombtare dhe gjuhen prandaj e humben perandorin......

4- Shqiperia ka patur Rilindas dhe heronje, qe shume prej tyre Turku i Helmonte si psh. Ismail Qemalin e Helmuan, ose me spjegoni nje ARSYE ......Pse turku u hiqte emrat Femijeve kur i merrte peng nga prinderit duke u vene emra Turq ?
Pse GJERGJ KASTRIOTIN e njohen si SKENDER BEJ ?
Mos doni te thoni se ata donin ti benin nje Nder ?? Mendoje se Jo , pasi donin qe ti humbisnin gjurmet dhe Kujtesen.


-Po ka patur dhe perkundrazi ju ka dhan Poste te larta. kjo qe thua ti se ika helmuar eshte vetem nji propagand sllave...Shqipater i kan lutur qe femijt e tyre te shkojn apo te jen ushtar te perandoris. ngase jan ndi krenar njejet sikur Sot edin se sa Krenar ndjehen ato Shqiptare qe jan ushtar te Natos apo qe shkojn ne Amerik per te shkolluar apo dicka tjeter... enjejt ka qen edhe ather.
sai perket Gjerkastriotit Skender bej ka qen krejtsisht nji rast i vecant qe eshte diskutuar shum her.. POR BEJ dmth ZOTRI..

5- Ne Shqiperi kemi Myslyman Bektashi, Myslyman , te Krishter dhe Ortodoks : kurre nuk kemi patur LUFTERA FETARE MES NJERI TJETRIT !!! Pse ??? Sepse kemi qene perhere PATRIOT , kemi luftuar per nje KOMB dhe per nje SHTET me kufije .
- Edhe kjo eshte shuum e vertet edin PSE fal Tolerances Islame ngase shumica e shqiptarve kan qen gjithmon te perkatsis Muslimane pra te Islamit .. dhe Islami NXIT ta duash atdheun , te luftosh per Atdheun tend ,te nxit per toleranc, sjellje te mire. mirkuptim dhe per te drejtat e te tjerve....
dhe kjo do te vezhdoje deri sa njerzit do ta njohin Islamin e mirfillte islamin qe nxit Dashuri reciproke e keshtu me radh..
respekte
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Wed 15 May 2013 - 0:23
Princo shkruajti:DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. 922915_162280323939788_2080379152_n
"Në atë vit që ne fituam pavarsinë (1912) janë vrarë 55.000 ushtar turk, për të mbrojtur Shqipërinë nga serbët dhe grekët."

"Deri në vitin 1962 Hasan Prishtina është konsideruar armik dhe tradhëtar i kombit shqiptar, përse këtë fakt e fsheh historia ?!!"

"Kryengritja shqiptare në Kosovë dështoj, për shkak të përqarjes dhe konfliktit mes Hasan Prishtinës dhe Isa Boletinit, sepse Hasan Prishtina kërkonte që në muajin gusht të ngritej flamuri në Shkup, ndërsa Isa Boletini nuk pranoi, dhe tha se "Ne jemi dalur për ta çliruar Sulltan Abdulhamitin II që është në burg."

"Akti i shpalljes së pavarsisë ka qenë akt ceremonial, qeveria ishte formale, dhe këtë e thotë vet Ismail Qemaili në tetor 1913 kur ka mbajt fjalimi në Vlorë; "Ne këtu në Shqipëri kemi qenë të izoluar, se mirnim vesh se ç`bëhej në pjesën tjetër të Shqipërisë". Faktori ndërkombëtar nuk e njohu qeverin e Ismail Qemailit si qeveri të Shqipërisë, dhe kështu kuptojmë që s'ka pas qeveri të vërtetë, qeveri reale, gjithëqka ka qenë akt simbolik, formal.



Akademik Abdi Baleta

Ndersa deri ne vitin e Pavaresise Shqiptare (1912) vriteshin jo 55 mije por 555 mije turqe e jo per te mbrojtur Shqiperine por per ta pushtuar ate!

Si shpjegohet qe greku e serbi te kene fituar pavaresi ndaj turkut me shpejte se shqiptaret?!
Vetem turqisht nuk shpjegohet se e keni folene te dhjere...
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Thu 23 May 2013 - 21:40
Message reputation : 100% (2 votes)
Pervec ketyre dy rreshtave qe tha Luani. Nje pyetje te thjeshte per ju muxhahedinet qe mundoheni te ndryshoni historine, ta paraqisni Skenderbeun si... etj etj.

Rrahmon Morina,Azem Vllasi, Mahmut Bakalli, e etj, shiptar, qe ne kohen e Titos, kan pas pozita te medha, a duhet qe edhe sternipat tane te thone te njejten gje per Jugosllavine, me arsyetimin se ka pas shqiptar me pozita te medha?

Ose pergjigjuni drejte e sincert, ose mos me shkarravitni se une jam ai qe jo vetem fen tende, por gjitha fet me gjithe Zotin tende ta shaj po te jete nevoja edhe syri s'me trembet, sikurse j'u kam shajt edhe pse nuk eshte ne fjalorin time te perdor kesi fjale, por kete e beje ne raste qe t'ju beje me dije se s'ju njoh as si njerez juve ekstremistave e as Zotin tuaj edhe s'keni cka me beni as ju, e as Zoti juaj PIK!

Se nuk keni len gje pa e felliqur, pa na neverit. Thjeshte NEVERI po ndiej kur po ju lexoj ose kur po ju shoh edhe torten po ma gerditni!
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Thu 23 May 2013 - 23:04
Message reputation : 100% (1 vote)
Me te vertete NEVERI, por keta nuk jane as ne veri e as ne jug keta felliqesira vijne nga arabia e serbise turke...
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Thu 23 May 2013 - 23:58
Luan_Valikardi shkruajti:Me te vertete NEVERI, por keta nuk jane as ne veri e as ne jug keta felliqesira vijne nga arabia e serbise turke...

A po shihni cfar kontrasti.. e te mjeret keshtu eshte me ato njerzit e smur... kur i kap sikleti dhe nuk din mo cfar te shenojn dhe te shkruajn.........
Sponsored content

DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS.. Empty Re: DILEMAT DHE DEBATE RETH HISTORIS..

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi