Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Tue 14 May 2013 - 12:31
Hulumtimi i fundit sociologjik tregon se bota perëndimore gjithnjë e më pak toleron islamin, ndërsa ka gjithnjë e më shumë frikë nga përhapja e këtij besimi. Disa analistë thonë se në të ardhmen e afërt, shteti evropian me numrin më të madh të myslimanëve do të jetë Franca, ku - siç raportojnë mediat e huaja - “në mënyrë drastike rritet numri i myslimanëve të bardhë - francezë”

Fondi për hulumtime, “Bertelsmann”, tregon se kërcënimin nga prania dhe përhapja e islamit e ndjenjë më shumë se gjysma e spanjollëve dhe izraelitëve, si dhe 42 për qind e amerikanëve. Në Evropë, niveli më i lartë i refuzimit të islamit është në Spanjë dhe Zvicër, ndërsa më i vogli në Britani të madhe - 45 për qind.

Sa i përket Britanisë, ky rezultat, siç thonë analistët, është shkaktuar meqë hulumtimet janë bërë tek gjysma e popullatës, derisa pjesa tjetër përbëhet nga emigrantët dhe pakicat tjera etnike.

Ekziston mendimi se islami po përhapet fal traditës së fortë, derisa evropianët, të cilët po e ndjenjë krizën e vlerave familjare dhe “urinë shpirtërore”, janë më të dobët në këtë aspekt. Rol tjetër të madh luajnë edhe resurset financiare të bashkësive islame në Evropë.

Ndryshe nga fetë e tjera, krishterimi apo judaizmi, islami është aktualisht një fe ekspansioniste që kërkon të zgjerojë sferën e saj të ndikimit. Dekadat e vështirësive demografike dhe ekonomike kanë bërë që shtetet evropiane të legalizojnë e madje edhe të propagandojnë migrimin nga shtetet myslimane.

Politikanët evropianë mendonin se nuk është mirë as të shtrohet pyetja: a janë në princip të pajtueshme Evropa moderne dhe islami. Prandaj, predikuan idenë e tolerancës dhe multikulturalizmit, derisa disa vite më parë, kancelaria gjermane, Angela Merkel, pranoi se multikulturalizmi ka dështuar.

Në BE ekziston mendimi se integrimi i diasporës myslimane në shoqërinë evropiane do të kontribuojë në afrimin e civilizimit të krishterë dhe atij islam. Por, në fakt gjërat duken ndryshe. Prandaj, çështja që brengosë evropianët është: a do të sjellë islamizimin e Evropës rritja e popullatës myslimane dhe rritja e ndikimit të të ashtuquajturit islam politik? /Telegrafi/

Bleroo
Bleroo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 1333
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/04/2013

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Tue 14 May 2013 - 12:42
Islami nuk do te zhduket asnjehere, perkundrazi do te zgjerohet edhe me shume
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Tue 14 May 2013 - 20:48
Keto hulomtime paskan haruar te hulomtojn se edhe disa shqiptare shqipfoles ekan fobi Perhapjen e islamit.. Po mirsia me e madhe eshte se si POPULL e duam fen dhe kemi respekt ndaj cdo feje..
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Tue 14 May 2013 - 21:47
Message reputation : 100% (1 vote)
Princo shkruajti:Keto hulomtime paskan haruar te hulomtojn se edhe disa shqiptare shqipfoles ekan fobi Perhapjen e islamit.. Po mirsia me e madhe eshte se si POPULL e duam fen dhe kemi respekt ndaj cdo feje..

Nuk e di nese logjiken e keni ne gjume, apo ka dicka me shume...qe s'ju le ta fusni logjiken para se te shkruani!

Zoteri, cilet jane ata shqiptar qe e pasken fobi perhapjen e Islamit? Per cilin lloje te Islamit, po mendoni? Apo, ta them une...? Nje Islam qe ekziston dhe qe familja ime, gjyshi dhe stergjyshi e kane praktiku dhe qe sot ne Kosove, jane rrethe 90 % apo dicka me shume te po ketij Islami. Atehere, me kete (pa) diturin time, po beje pyetje, pse paska shqiptar ne kete mes qe t'a kene fobi Islamin? Qe mos te zgjatem shume, se edhe ashtu nuk jam i rregullt dhe s'kam kohe te beje debate te kota, po te them shkurt e trup: njerezit, shqiptaret shqipfolsa siq i quani ju, kane frike nga mjekrroshat, nga ata me pantollona te shkurtra, nga ata qe imponojne kete lloje te Islamit, nga ata qe edhe ne xhami falen ndryshe ( jo sikurse Hoxha dhe shumica tjeter), nga ata qe te mbajne ligjerata te moralit, ku ne nje fjali, ne cdo te treten fjale e perdorin fjalen 'mekat" pa e ditur pse e thone, ku per cudi, aksidentalisht pas 5 muajve martese behen baba! Ku....

E kam thene me duket se pavaresishte se nuk e praktikoje asnjeren fe, kur me eshte dhene mundesia kam shku ne xhami edhe shkoj, sikurse do te shkoja edhe ne kishe, me kushte qe e di se ekziston nje hoxhe apo prift i mire, qe ja vlen te ndegjosh ligjeraten e tij.

Krejt ne fund, fatmiresia me e madhe eshte se tek shqiptaret, feja s'ka qene primare dhe nuk eshte, sikurse ka qene dhe eshte ne gjithe popuj tjeter; ku jane vra dhe vraen edhe sot per fe ose ne emer te fes! Sikur ta donim fen, sic e duan disa-disa sot, atehere me siguri se do beheshim copa ne mes vete, me keq se ne indonezi, indi dhe shume vende tjera te botes.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Tue 14 May 2013 - 21:52
He mo te lumte ajo dore e ai tru qe me ke..eshte sikur u pergjigja une...njejte ama njejte Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  2585209286 Arian kujdes se me keto e keto qe po lexoj kam friken se do dashurohem me ty ne fund ndaj ndrysho udhe grrrr
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Tue 14 May 2013 - 22:39
Arian shkruajti:
Princo shkruajti:Keto hulomtime paskan haruar te hulomtojn se edhe disa shqiptare shqipfoles ekan fobi Perhapjen e islamit.. Po mirsia me e madhe eshte se si POPULL e duam fen dhe kemi respekt ndaj cdo feje..

Nuk e di nese logjiken e keni ne gjume, apo ka dicka me shume...qe s'ju le ta fusni logjiken para se te shkruani!

Zoteri, cilet jane ata shqiptar qe e pasken fobi perhapjen e Islamit? Per cilin lloje te Islamit, po mendoni? Apo, ta them une...? Nje Islam qe ekziston dhe qe familja ime, gjyshi dhe stergjyshi e kane praktiku dhe qe sot ne Kosove, jane rrethe 90 % apo dicka me shume te po ketij Islami. Atehere, me kete (pa) diturin time, po beje pyetje, pse paska shqiptar ne kete mes qe t'a kene fobi Islamin? Qe mos te zgjatem shume, se edhe ashtu nuk jam i rregullt dhe s'kam kohe te beje debate te kota, po te them shkurt e trup: njerezit, shqiptaret shqipfolsa siq i quani ju, kane frike nga mjekrroshat, nga ata me pantollona te shkurtra, nga ata qe imponojne kete lloje te Islamit, nga ata qe edhe ne xhami falen ndryshe ( jo sikurse Hoxha dhe shumica tjeter), nga ata qe te mbajne ligjerata te moralit, ku ne nje fjali, ne cdo te treten fjale e perdorin fjalen 'mekat" pa e ditur pse e thone, ku per cudi, aksidentalisht pas 5 muajve martese behen baba! Ku....

E kam thene me duket se pavaresishte se nuk e praktikoje asnjeren fe, kur me eshte dhene mundesia kam shku ne xhami edhe shkoj, sikurse do te shkoja edhe ne kishe, me kushte qe e di se ekziston nje hoxhe apo prift i mire, qe ja vlen te ndegjosh ligjeraten e tij.

Krejt ne fund, fatmiresia me e madhe eshte se tek shqiptaret, feja s'ka qene primare dhe nuk eshte, sikurse ka qene dhe eshte ne gjithe popuj tjeter; ku jane vra dhe vraen edhe sot per fe ose ne emer te fes! Sikur ta donim fen, sic e duan disa-disa sot, atehere me siguri se do beheshim copa ne mes vete, me keq se ne indonezi, indi dhe shume vende tjera te botes.

-Edhe pse nuk kam shum koh per tu shenuar me shum.. dua tju them vetem nje gje...gjith ket shenim qe eke shenuar eke treguar se nuk enjeh islamin si fe dhe me vjen mire qe edhe vet e keni pranuar disa her...!!
Por me gjith ate qe jeni munduar te shenoni dhe te argumentoni me ate qe sa dini ju dhe keni njohuri perseri ekeni aritur qellimin (te keni Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  671349 nga dikush) dhe per kete ju perguzoj vazhdoni edhe me tutje se do te keni edhe ma shum Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  671349 edhe nga shum te tjer....!!
Kjo qe keni shenuar ju Tregon edhe ma shum argumente se ju nuk jeni ne rrjedha dhe ne percjellje te aktualiteteve qe po ndodhin sote ne Bote, po edhe ne vendet tona te banuara me Shqiptare..

-Se cfar eshte Islami?? cili ka qen islami i stergjishrve tan? per islamin e mbajtur me sakrifica te medhaja te Shqiptarve ne SISTEMIN komunist, Enverist dhe Titist..!!? dhe Zgjimin e sinqert te njerzimit ne mbar boten Po fal Zotit edhe tek Shqiptaret per ta kuptuar Islamin Burimor !! gjitha keto jan tema ne vete qe duhet te njihesh ti dhe shuum te tjer qe mendojn sikur ju !!
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Tue 14 May 2013 - 22:59
arian per ty paska disa islam qfar ishte islami dhe cilli ka qen islami ti nuk e kupton fare fen islame sepse nuk edin ti si erdhi islami por une te proferoj nese je musliman lexoje kuranin dhe do ta kuptosh nese je besimtar katolik ose ordodoks lexoje vella biblen me mir
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Wed 15 May 2013 - 18:16
Message reputation : 100% (1 vote)
Princo shkruajti:
Arian shkruajti:
Princo shkruajti:Keto hulomtime paskan haruar te hulomtojn se edhe disa shqiptare shqipfoles ekan fobi Perhapjen e islamit.. Po mirsia me e madhe eshte se si POPULL e duam fen dhe kemi respekt ndaj cdo feje..

Nuk e di nese logjiken e keni ne gjume, apo ka dicka me shume...qe s'ju le ta fusni logjiken para se te shkruani!

Zoteri, cilet jane ata shqiptar qe e pasken fobi perhapjen e Islamit? Per cilin lloje te Islamit, po mendoni? Apo, ta them une...? Nje Islam qe ekziston dhe qe familja ime, gjyshi dhe stergjyshi e kane praktiku dhe qe sot ne Kosove, jane rrethe 90 % apo dicka me shume te po ketij Islami. Atehere, me kete (pa) diturin time, po beje pyetje, pse paska shqiptar ne kete mes qe t'a kene fobi Islamin? Qe mos te zgjatem shume, se edhe ashtu nuk jam i rregullt dhe s'kam kohe te beje debate te kota, po te them shkurt e trup: njerezit, shqiptaret shqipfolsa siq i quani ju, kane frike nga mjekrroshat, nga ata me pantollona te shkurtra, nga ata qe imponojne kete lloje te Islamit, nga ata qe edhe ne xhami falen ndryshe ( jo sikurse Hoxha dhe shumica tjeter), nga ata qe te mbajne ligjerata te moralit, ku ne nje fjali, ne cdo te treten fjale e perdorin fjalen 'mekat" pa e ditur pse e thone, ku per cudi, aksidentalisht pas 5 muajve martese behen baba! Ku....

E kam thene me duket se pavaresishte se nuk e praktikoje asnjeren fe, kur me eshte dhene mundesia kam shku ne xhami edhe shkoj, sikurse do te shkoja edhe ne kishe, me kushte qe e di se ekziston nje hoxhe apo prift i mire, qe ja vlen te ndegjosh ligjeraten e tij.

Krejt ne fund, fatmiresia me e madhe eshte se tek shqiptaret, feja s'ka qene primare dhe nuk eshte, sikurse ka qene dhe eshte ne gjithe popuj tjeter; ku jane vra dhe vraen edhe sot per fe ose ne emer te fes! Sikur ta donim fen, sic e duan disa-disa sot, atehere me siguri se do beheshim copa ne mes vete, me keq se ne indonezi, indi dhe shume vende tjera te botes.

-Edhe pse nuk kam shum koh per tu shenuar me shum.. dua tju them vetem nje gje...gjith ket shenim qe eke shenuar eke treguar se nuk enjeh islamin si fe dhe me vjen mire qe edhe vet e keni pranuar disa her...!!
Por me gjith ate qe jeni munduar te shenoni dhe te argumentoni me ate qe sa dini ju dhe keni njohuri perseri ekeni aritur qellimin (te keni Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  671349 nga dikush) dhe per kete ju perguzoj vazhdoni edhe me tutje se do te keni edhe ma shum Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  671349 edhe nga shum te tjer....!!
Kjo qe keni shenuar ju Tregon edhe ma shum argumente se ju nuk jeni ne rrjedha dhe ne percjellje te aktualiteteve qe po ndodhin sote ne Bote, po edhe ne vendet tona te banuara me Shqiptare..

-Se cfar eshte Islami?? cili ka qen islami i stergjishrve tan? per islamin e mbajtur me sakrifica te medhaja te Shqiptarve ne SISTEMIN komunist, Enverist dhe Titist..!!? dhe Zgjimin e sinqert te njerzimit ne mbar boten Po fal Zotit edhe tek Shqiptaret per ta kuptuar Islamin Burimor !! gjitha keto jan tema ne vete qe duhet te njihesh ti dhe shuum te tjer qe mendojn sikur ju !!

E para, kohe keni, perderisa hapni tema e tema dhe jeni aktiv sa here qe hy une ketu.
E dyta, nuk keni thene asgje, nuk keni kundershtuar as edhe nje fakt te gjalle te asaj qe kam shkru une.
E treta, te thash, rrjedh nga nje familje Islame, me sakt edhe sot jane te po kesaj feje, si eshte i gjithe fshati 99.9 % me mbi 5 mije banore, perjashtim disa ateistave si puna ime. Une s'jam 20 vjec, dhe me kujtohet shume mire se ne kohen e para luftes, sidomos para viteve 90-ta, xhamija e fshatit s'ka qene e blindur as edhe njehere! Gjyshi im (ndjes past) shkojke pa asnje problem ne xhami, kurse une jo, me shume frike ne shkolle!!!
Me thuaj se cila xhami eshte mbyll, ne cilen xhami u eshte ndalu ne vitet 90-ta, me shku njerezit? Ne kete rast, ndoshta shkruaj perseri, ne te kunderten, rrugetim te mbare...

E fundit, gjithe te kqijat i kam, perfshi edhe qe nuk besoj ne Zot, por e kam nje, ameee nje te mire: SE KUR SHKRUAJ APO FLASE, NUK ME INTERESON NJERI I GJALL, QOFTE NESE KAM PERBALLE EDHE VETE ZOTIN TEND. JAM NJERI QE KAM CKA TE NXJERR NGA VETJA DHE KAM SHUME SHUME PAK NEVOJE, NE MOS HIC PER SHOQERI APO PER DUARTROKITJE. PER KETE TE FUNDIT KENI NEVOJE JU, BESIMTARET, SEPSE PROVIZIONI JUAJ VARET NGA DUARTROKITJET DHE SUKSESI I JUAJ NE KTHIMIN E FEMIJEVE DHE NJEREZVE TE PADIJSHME NE RRUGEN TUAJ...

Shendet!
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Thu 16 May 2013 - 14:23
Arian shkruajti:
E para, kohe keni, perderisa hapni tema e tema dhe jeni aktiv sa here qe hy une ketu.
E dyta, nuk keni thene asgje, nuk keni kundershtuar as edhe nje fakt te gjalle te asaj qe kam shkru une.
E treta, te thash, rrjedh nga nje familje Islame, me sakt edhe sot jane te po kesaj feje, si eshte i gjithe fshati 99.9 % me mbi 5 mije banore, perjashtim disa ateistave si puna ime. Une s'jam 20 vjec, dhe me kujtohet shume mire se ne kohen e para luftes, sidomos para viteve 90-ta, xhamija e fshatit s'ka qene e blindur as edhe njehere! Gjyshi im (ndjes past) shkojke pa asnje problem ne xhami, kurse une jo, me shume frike ne shkolle!!!
Me thuaj se cila xhami eshte mbyll, ne cilen xhami u eshte ndalu ne vitet 90-ta, me shku njerezit? Ne kete rast, ndoshta shkruaj perseri, ne te kunderten, rrugetim te mbare...

E fundit, gjithe te kqijat i kam, perfshi edhe qe nuk besoj ne Zot, por e kam nje, ameee nje te mire: SE KUR SHKRUAJ APO FLASE, NUK ME INTERESON NJERI I GJALL, QOFTE NESE KAM PERBALLE EDHE VETE ZOTIN TEND. JAM NJERI QE KAM CKA TE NXJERR NGA VETJA DHE KAM SHUME SHUME PAK NEVOJE, NE MOS HIC PER SHOQERI APO PER DUARTROKITJE. PER KETE TE FUNDIT KENI NEVOJE JU, BESIMTARET, SEPSE PROVIZIONI JUAJ VARET NGA DUARTROKITJET DHE SUKSESI I JUAJ NE KTHIMIN E FEMIJEVE DHE NJEREZVE TE PADIJSHME NE RRUGEN TUAJ...

Shendet!

ato shkolla qe kane qene te mbyllura nxenesit dhe studentet kane shku dhe kane mesu ne ato xhami qe sot dikujt po ia vrasin syrin dhe po ia berbojne ata sy kur po i shikojne per fat te keq.

a s ai perket kesaj te dytes prit ti prit se dot e vie edhe ajo dite kur te dalesh para e do ta shohesh a do te flasesh ti apo gjymtyret e trupit tend do te deshmojne kunder teje. kete do ta kuptosh atehere por do te behet shume vone.
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Thu 16 May 2013 - 22:06
Message reputation : 100% (1 vote)
Abdulgafuri shkruajti:
Arian shkruajti:
E para, kohe keni, perderisa hapni tema e tema dhe jeni aktiv sa here qe hy une ketu.
E dyta, nuk keni thene asgje, nuk keni kundershtuar as edhe nje fakt te gjalle te asaj qe kam shkru une.
E treta, te thash, rrjedh nga nje familje Islame, me sakt edhe sot jane te po kesaj feje, si eshte i gjithe fshati 99.9 % me mbi 5 mije banore, perjashtim disa ateistave si puna ime. Une s'jam 20 vjec, dhe me kujtohet shume mire se ne kohen e para luftes, sidomos para viteve 90-ta, xhamija e fshatit s'ka qene e blindur as edhe njehere! Gjyshi im (ndjes past) shkojke pa asnje problem ne xhami, kurse une jo, me shume frike ne shkolle!!!
Me thuaj se cila xhami eshte mbyll, ne cilen xhami u eshte ndalu ne vitet 90-ta, me shku njerezit? Ne kete rast, ndoshta shkruaj perseri, ne te kunderten, rrugetim te mbare...

E fundit, gjithe te kqijat i kam, perfshi edhe qe nuk besoj ne Zot, por e kam nje, ameee nje te mire: SE KUR SHKRUAJ APO FLASE, NUK ME INTERESON NJERI I GJALL, QOFTE NESE KAM PERBALLE EDHE VETE ZOTIN TEND. JAM NJERI QE KAM CKA TE NXJERR NGA VETJA DHE KAM SHUME SHUME PAK NEVOJE, NE MOS HIC PER SHOQERI APO PER DUARTROKITJE. PER KETE TE FUNDIT KENI NEVOJE JU, BESIMTARET, SEPSE PROVIZIONI JUAJ VARET NGA DUARTROKITJET DHE SUKSESI I JUAJ NE KTHIMIN E FEMIJEVE DHE NJEREZVE TE PADIJSHME NE RRUGEN TUAJ...

Shendet!

ato shkolla qe kane qene te mbyllura nxenesit dhe studentet kane shku dhe kane mesu ne ato xhami qe sot dikujt po ia vrasin syrin dhe po ia berbojne ata sy kur po i shikojne per fat te keq.

a s ai perket kesaj te dytes prit ti prit se dot e vie edhe ajo dite kur te dalesh para e do ta shohesh a do te flasesh ti apo gjymtyret e trupit tend do te deshmojne kunder teje. kete do ta kuptosh atehere por do te behet shume vone.

Nuk e mohoj, mirepo kjo eshte ceshtje tjeter...Une me shoket e mi shkollen e kemi zevendesuar me shtepi private, me konkretisht me disa oda te fshatit!

Pyetje eshte e thjeshte: pse serbi nuk t'a ka ndalu me shku ne xhami, por ne shkolle? Pergjigja ime e thjeshte, e nje te (pa)dituri, ndoshta te krisuri, ateisti, etj, eshte se jo vetem serbia, por cdo njeri sot ne kete planet te quajtur toke, ku jetojne qenje te ndryshme te quajtur njerez, e dijne se ...( vazhdoni ju te mencurit, besimtaret, te ndriturit).

Sa per kete te fundit. E keni provuar ju? Ju kan folur gjymtyret e trupit? Apo, ndonje i aferm i juaji, e ka provuar? Keto lloje perrallash, jane te njejta me ato te nenes Mari, se n'a paska pas lindur pa mardhenje...Keto dhe shume perralla te ketij lloji, po t'i thuaash edhe nje femije 5 vjecar, te gjuan me gure, pervec se nuk te beson.

Ne regull, fundja eshte bindje e juaja, ju besoni, une jo, s'kam asgje kunder besimit, se ne kete rast do isha kunder familjes sime apo edhe njerezve tjere qe i kam shume per qejf. Jam kunder dhe nuk pajtohem assesi me ektremistat, te cilet i kam cek me siper. Se edhe babgjyshi im ka qene musliman, ka shku ne xhami, me ka mbajt ligjerata shpesh here, ka shume gjera qe ja kam "vjedh", mirepo, fatmiresisht s'ka qene me pantollona te shkurtra, ska pas mjekerr dhe nuk eshte fal ne xhami ndryshe nga hoxha. Per keto te fundit, spo me kundershtoni e as spo me jepni nje pergjigje, PSE?
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Thu 16 May 2013 - 22:11
Message reputation : 100% (1 vote)
Harrova me cek edhe dicka, meqe ju besimtaret gjithnje me drejtohen sikur une jam per gjyhna! Mosbesimi im ne Zot, apo ne konkretisht pranimi para gjithe te tjereve se jam ateiste, as edhe njehere s'ka qene penges per mua. Sepse kam pas dhe kam shoqeri me njerez te ndryshem, me besim te ndryshme, bile bile s'ka qene penges as ne raport me femrat, as edhe me ato qe jane me shahmi. Kurse kjo kategori e besimtareve ekstremist per te cilet po shkruaj une, kan probleme edhe me familjaret e tyre me te aferm deri ata pak me te larget, mos te flase per shoqeri apo per gjinin e kundert...!

Shendet!
Hotlani
Hotlani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 1151
<b>Hobi</b> Hobi : lexim dhe shkrim i poezive
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Në hapsirën shqiptare
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/11/2012
http://www.engjujtshqiptare.com

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Thu 16 May 2013 - 22:18
Po dihet se kryqzatat me te fuqishme jane bere nga perendimoret

Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Thu 16 May 2013 - 22:45
po Hotlani ne kohen e krygjzatave mreti riqard ika organizu masakrat ndaj popullates musliman aj ka urrnua ushtris angleze te vrasin dhe bebat e muslimanve qka do te thot se aj nuk ka lon asnje njeri musliman te jetoj kur ka hy ne qutete arabe
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Fri 17 May 2013 - 19:23
Arian shkruajti:
Nuk e mohoj, mirepo kjo eshte ceshtje tjeter...Une me shoket e mi shkollen e kemi zevendesuar me shtepi private, me konkretisht me disa oda te fshatit!
kurse tek ne kane mesu ne xhamia per ata ta ceka.

Arian shkruajti:Pyetje eshte e thjeshte: pse serbi nuk t'a ka ndalu me shku ne xhami, por ne shkolle? Pergjigja ime e thjeshte, e nje te (pa)dituri, ndoshta te krisuri, ateisti, etj, eshte se jo vetem serbia, por cdo njeri sot ne kete planet te quajtur toke, ku jetojne qenje te ndryshme te quajtur njerez, e dijne se ...( vazhdoni ju te mencurit, besimtaret, te ndriturit).

nese nuk i ka ndalu me shku ne xhami i ka djege ato xhami dhe nuk jane pak ne numer ato xhami.
Qdo gje qe ka pas te beje me shqiptaret e kosoves siq eshte feja shkolla qdo gje i ka pengu shkaut ju mund te thoni qfar te doni per kete kemi fakte.

Arian shkruajti:Sa per kete te fundit. E keni provuar ju? Ju kan folur gjymtyret e trupit? Apo, ndonje i aferm i juaji, e ka provuar? Keto lloje perrallash, jane te njejta me ato te nenes Mari, se n'a paska pas lindur pa mardhenje...Keto dhe shume perralla te ketij lloji, po t'i thuaash edhe nje femije 5 vjecar, te gjuan me gure, pervec se nuk te beson.

nese nuk kane fol do te flasin. kjo eshte besim nese nuk e keni ditur duhet te besohet pa ndodh sepse kur te ndodh ska qka besohet sepse ajo veq shihet.

per ju jane perralla per ne jane te verteta po ju pse kapeni tek Mejremja (Maria) po me tregoni Ademi a.s. (Adami) qe u krijua pa babe e pa nene per ate spo habitesh a ketu per lindjen e nje djali pa babe pse po habitesh ?

te jesh i bindur qe nese e dergon nje foshnje ne nje vend te larguar nga rrethi i tij ai ne menyren e vet do ta adhuroj Krijuesin e tij dhe kurre nuk do ta mohon.

te te bej nje pyetej i nderuar: nese udheton me aeroplan ne nje lartesi deri ne 7000 m mbi toke dhe ndodh nje defekt e aeroplani do te fillon te rrezohet, apo je duke udhetu me anije ne thelesira te detit dhe papritmas vie nje shterngate e forte ere dhe e trazon deti sa qe anija peson dem dhe jeta juaj vie ne rrezik , ju si ateist me thoni nga thellsia e zemres kujt do i drejtosheshit per ndihme ne ato momente?

Arian shkruajti:Ne regull, fundja eshte bindje e juaja, ju besoni, une jo, s'kam asgje kunder besimit, se ne kete rast do isha kunder familjes sime apo edhe njerezve tjere qe i kam shume per qejf. Jam kunder dhe nuk pajtohem assesi me ektremistat, te cilet i kam cek me siper. Se edhe babgjyshi im ka qene musliman, ka shku ne xhami, me ka mbajt ligjerata shpesh here, ka shume gjera qe ja kam "vjedh", mirepo, fatmiresisht s'ka qene me pantollona te shkurtra, ska pas mjekerr dhe nuk eshte fal ne xhami ndryshe nga hoxha. Per keto te fundit, spo me kundershtoni e as spo me jepni nje pergjigje, PSE?

pergjegjen te kam dhen por ju spo kuptoni sepse se ke iden qfar eshte islami. islami praktikohet aq sa njeriu e kupton edhe din . aq kane dite me heret aq e kan zbatu. nuk ka as nje kundeshtim ne menyren e veshjes , faljes apo dukjes por vetem se kuptim sa me i mire i islamit.
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Fri 17 May 2013 - 19:58
Message reputation : 100% (1 vote)
Esenca e pyetjes ishte, pse shkollat jane mbylle, nxenesit jane malltretu, jane helmu, kurse xhamijat s'jane mbyll, gjyshi tim nuk i eshte ndalu me shku ne xhami, as nuk kan provu t'a helmojne. Kjo eshte dicka qe nuk diskutohet, pervec qe ju mundoheni te qoni pluhur ne shishe!

Sa per shembullin e foshnje. Une po te them dicka me shume siguri me te madhe, se po te rritej nje foshnje vete, jo vetem qe nuk do t'i binte ne mend Zoti, por as nuk do t'i kishte me dhjetra e qindra frika dhe shume gjera tjera qe i merr nga shoqeri ( rrethi) duke u rritur. Se fundja, femija si femije vetem dy lloje te frikes i ka, tjerat ja mbjellin familja me shoqerine, ku ne mesin e tyre edhe keto qe i ka feja, se ne ate jete te pret zjarrin etj.

Pyetjen qe e keni be, mundem me t'u pergjigje me t'a be qejfin ty, ose me t'u pergjigje qysh une e mendoj. Me siper te tregova se ka shume gjera me te cilat rritemi me ose pa dashje n'a imponohen, njera prej tyre eshte kjo:" O Zot".

Personalishte kurre nuk shikoj nga qielli, as ne ato raste qe i keni cek ju. Bile, do thoja se budallakia ( keshtu do e quani ju) eshte se, gjithe njerezit ne pyetjen se kujt i frikoheni me shume? Pergjigjen-Zotit! Ky me duket paradoksi me i madhe i kohes! Une them gjithkujt mund t'i friksohem, edhe pse nuk kam arsye, e kam ndergjegjen e paster deri me sot, por Zotit, assesi skam arsye me ju frikesu edhe nese ekziston! Pse do te thuash? Sipas juve, apo fes tuaj apo librave te shenjet, Zotit paraqitet si...s'po flase, atehere pse t'i frikesohem? Perderisa ai nuk ben gabime, nuk ben hile dhe njekohesisht une e ndjeje veten te paster; nuk vjedh, nuk shpif, perkundrazi...

Ne pjesen e fundit, veq keni shkel e s'jeni ndal ne esenc te asaj qe kam thene une. Behu me konkret, me trego per keta me mjekrra, me pantollona te shkurtra? Une e thash, skam asgje kuner hoxhes, apo fes Islame, une jam kunder ketyree qe po t'i permend qe nga postimi i pare dhe per kete kam arsye te fort qe te rri kembkryq 24 h, jo vetem ty, por cdo shqiptari qe mendon ndryshe!
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Fri 17 May 2013 - 20:30
nuk u pergjegje ne pyetje i nderuar. une shpresoj qe mos te ndodh as nje here ne jete kjo qe jeta juaj te vihet ne rrezik por te jesh i bindur siq jam edhe une se uene di se qfar do te shkon mendja ne ate moment. sepse njeriu e ka nje gje te ketill te mbjellur ne zemer dhe nuk mund ti ik kesaj.
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Fri 17 May 2013 - 21:06
Abdulgafuri shkruajti:nuk u pergjegje ne pyetje i nderuar. une shpresoj qe mos te ndodh as nje here ne jete kjo qe jeta juaj te vihet ne rrezik por te jesh i bindur siq jam edhe une se uene di se qfar do te shkon mendja ne ate moment. sepse njeriu e ka nje gje te ketill te mbjellur ne zemer dhe nuk mund ti ik kesaj.
Me ateistet nuk mund te debatohet per ceshtjen e Zotit, ngase gjithmon ato jan shum intersante kur thon qe Nuk ka Zot All-llahu na ruajt ja lexoje si ka qen nji debat mes nj plake dhe nji ateisti..

Një grua e moshuar jetonte vetëm, nuk kishte të afërm dhe ishte e varfër. Përreth saj nuk kishte askënd t’i ndihmonte përveç një fqinji i cili nuk besonte në Zot.

Kur ajo dilte në oborrin e saj shpesh lutej me zë:

"Allahu Ekber! O Allah! Unë besoj në Ty, të lutem më ndihmo!"

Ndërsa ateisti kur e dëgjonte e nxirrte kokën nga dritarja dhe bërtiste:

"Nuk ka Zot! Zoti nuk ekziston! "

Një ditë, ajo doli përsëri në oborr dhe duke u lutur tha zëshëm:

"O Allah, unë e di, se këtë javë Ti do të më furnizosh me ushqim të mjaftueshëm! "

Ditën tjetër kur ajo doli jashtë gjeti katër çanta të mëdha të mbushura me gjëra ushqimore në pragun e shtëpisë. I mori ato, i futi brenda dhe doli përsëri dhe tha:

"Të falënderoj o Allah! Isha e bindur se Ti ma plotëson lutjen time!’’

Atëherë ateisti i cili tërë kohën kishte qenë i fshehur tek një shkurre kërceu jashtë dhe i tha:

"Ahaaa! Allahu nuk t’a solli ushqimin aty! Unë kam qenë ai! Pra, kjo dëshmon se nuk ka Zot!"

Gruaja e vjetër duke e shikuar ateistin buzëqeshi dhe tha:

’’O Allah të dua shumë! Ti jo vetëm se më dhurove ushqime por madje e paske detyruar shejtanin t’i paguajë ato!’’

Nga gjermanishtja Bekim Rrahimi

ose shikoje ket video..
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Fri 17 May 2013 - 23:51
Kot beni debate sepse asnjehere nuk do te arrini ne ate gje te perbashket perderisa jeni me mendime te kundera e me fe te ndryshme...

Secili prej jush do te mundohet te mbroje mendimin e vete ....
avatar
i panjohur
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19172
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne krahet e saj
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/02/2012

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Sat 18 May 2013 - 0:16
Ateistet Princo...nuk besojne as tek krahu ku ndodhet kopili dhe as tek krahu tjeter ku ndodhet pedofili.
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Sat 18 May 2013 - 9:52
e per ata qe mohojne te verteten eshte pregaditur zjarri lend djegese e te cilit jane guret dhe njerezit.e ai zjarre 1000 vjet eshte skuq nga flaka , pastaj 1000 vjet eshte zbardhe nga flaka dhe 1000 vjet eshte bere i zi nga flaka. ky eshte shperblimi per mohuesit e vertetes.
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Sat 18 May 2013 - 10:51
BeSaa shkruajti:Kot beni debate sepse asnjehere nuk do te arrini ne ate gje te perbashket perderisa jeni me mendime te kundera e me fe te ndryshme...

Secili prej jush do te mundohet te mbroje mendimin e vete ....
Po enderuar nuk eshte qellimi qe tja mbushim mendjen njeri tjetrit. Feja ime ma lejon qe te debatoj me njerzit e feve tjera pamvarsisht se ciles i Takojn ato ne menyr sa me te bukur dhe te sjellshme...prandaj ketu ne forum jemi per te debatuar dhe per te treguar sjellje dhe karakterin tone duke debatuar dhe biseduar per gjera qe kemi njohuri... Dhe kjo do te ndikoj qe te njihemi me karakteristikat ,historin, edukaten e nji feje tjeter.. dhe mendoj qe kjo eshte motivi.....

-Por njerzit e pa pregatitur te pa edukuar kur nuk kan te tregojn asgje sai per ket asja qe i takon dhe nuk din te tregoj .. at'her vazhdon polemika dhe fillojn ta ofendojn ,nencmojn fen e nji tjetri.. e qe ketu shihet qart se kush ofendon shan e nencmon......

-Une perseri them se Nuk jam i perkryer, po edhe nese gaboj une me fajsoni mua e jo fen time..
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Sat 18 May 2013 - 10:54
i panjohur shkruajti:Ateistet Princo...nuk besojne as tek krahu ku ndodhet kopili dhe as tek krahu tjeter ku ndodhet pedofili.
Prandaj ateistet nuk din edhe cka flasin !! nuk ju hidherohemi..!ngase ekzistojn shum gjera dhe dallime mes nesh.
Por dije edhe kete ..nji studim qe eshte ber per Ateistet..
http://www.engjujtshqiptare.com/t35947-edhe-ateistet-dridhen-kur-shajne-zotin
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Sat 18 May 2013 - 17:46
Abdulgafuri shkruajti:nuk u pergjegje ne pyetje i nderuar. une shpresoj qe mos te ndodh as nje here ne jete kjo qe jeta juaj te vihet ne rrezik por te jesh i bindur siq jam edhe une se uene di se qfar do te shkon mendja ne ate moment. sepse njeriu e ka nje gje te ketill te mbjellur ne zemer dhe nuk mund ti ik kesaj.

Jo njehere, por tri here te jam pergjigjur. Mundesh me thene qe s'ta kam be qejfin. E s'jam ketu fontan deshirash. Nese do me shqip, atehere po te them se kam qene ne ato pozita, s'jam lut as me ze e as vet me vete. Thjeshte per mua nuk ka Zot, nuk e njoh dhe s'ma nin per Zotin tend, te krishtereve, budisteve apo cilin do Zot. Nese ekziston, le te vije e t'me gjeje se nuk jam i mbyllur, por jam ne rruge dhe ne kontakt me nejrezit. Por, nese ekziston, siq thoni ju, atehere do t'i vije turp edhe vete Zotin per keto qe po ndodhin, e sdiomos per njerezit e tij ( qe e duan ate permes fes) ne krahasim me ateistat si puna ime.Se une deri me sot me vetedije nuk i kam vjedhur askujt djersen, nuk i kam thene askujt as largohu dy metra me larg, nuk kam vra njeri, etj, prandaj them se NUK MA NDJEN PER ZOTIN, s'kam nevoje te mbeshtetem tek ai, te shkoj ne xhami apo te falem. Kete praktikone ju qe nuk gjeni asgje tek vetja dhe qe ne nje menyre apo tjeter u duhet te lahni gjyhnahet qe i keni bere ose qe i beni gjate dites.
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Sat 18 May 2013 - 17:53
Princo shkruajti:
Abdulgafuri shkruajti:nuk u pergjegje ne pyetje i nderuar. une shpresoj qe mos te ndodh as nje here ne jete kjo qe jeta juaj te vihet ne rrezik por te jesh i bindur siq jam edhe une se uene di se qfar do te shkon mendja ne ate moment. sepse njeriu e ka nje gje te ketill te mbjellur ne zemer dhe nuk mund ti ik kesaj.
Me ateistet nuk mund te debatohet per ceshtjen e Zotit, ngase gjithmon ato jan shum intersante kur thon qe Nuk ka Zot All-llahu na ruajt ja lexoje si ka qen nji debat mes nj plake dhe nji ateisti..

Një grua e moshuar jetonte vetëm, nuk kishte të afërm dhe ishte e varfër. Përreth saj nuk kishte askënd t’i ndihmonte përveç një fqinji i cili nuk besonte në Zot.

Kur ajo dilte në oborrin e saj shpesh lutej me zë:

"Allahu Ekber! O Allah! Unë besoj në Ty, të lutem më ndihmo!"

Ndërsa ateisti kur e dëgjonte e nxirrte kokën nga dritarja dhe bërtiste:

"Nuk ka Zot! Zoti nuk ekziston! "

Një ditë, ajo doli përsëri në oborr dhe duke u lutur tha zëshëm:

"O Allah, unë e di, se këtë javë Ti do të më furnizosh me ushqim të mjaftueshëm! "

Ditën tjetër kur ajo doli jashtë gjeti katër çanta të mëdha të mbushura me gjëra ushqimore në pragun e shtëpisë. I mori ato, i futi brenda dhe doli përsëri dhe tha:

"Të falënderoj o Allah! Isha e bindur se Ti ma plotëson lutjen time!’’

Atëherë ateisti i cili tërë kohën kishte qenë i fshehur tek një shkurre kërceu jashtë dhe i tha:

"Ahaaa! Allahu nuk t’a solli ushqimin aty! Unë kam qenë ai! Pra, kjo dëshmon se nuk ka Zot!"

Gruaja e vjetër duke e shikuar ateistin buzëqeshi dhe tha:

’’O Allah të dua shumë! Ti jo vetëm se më dhurove ushqime por madje e paske detyruar shejtanin t’i paguajë ato!’’

Nga gjermanishtja Bekim Rrahimi

ose shikoje ket video..

Gjithecka e lidhni ju me perralla te ketij lloji. Nje pyetje kam: me thoni sincerisht ne raste kur semuresh, pse nuk shkoni ne xhami te luteni dhe te sheroheni ne mengjes pa pare, por shkoni te mjeku prisni ne rend dhe i jepni disa euro qe te sheroheni?

E dini ku eshte dallimi ne mes te nje besimtari si puna juaj dhe nje ateisti si puna ime? Se ju jepni 1 euro dikujt, me mendimin se ai u shkruhet tek Zoti dhe ju shumezon me 10, pra ju kthen Zoti 10. Kurse une ne momentin qe i jap dikujt 10 euro, nuk mendoj ne Zot, por mendoj ne bujari. Bujari eshte kjo, eshte ligje i pa shkruar, dhe ne momentin qe une i jap dikujt 10 euro, e di se nje person i trete do t'mi jap mua 1 euro, dhe knaqem me kete.
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Sat 18 May 2013 - 17:57
Abdulgafuri shkruajti:e per ata qe mohojne te verteten eshte pregaditur zjarri lend djegese e te cilit jane guret dhe njerezit.e ai zjarre 1000 vjet eshte skuq nga flaka , pastaj 1000 vjet eshte zbardhe nga flaka dhe 1000 vjet eshte bere i zi nga flaka. ky eshte shperblimi per mohuesit e vertetes.

Perralla qesharake!!! Pse pikrishte 1000 vjete? Pse jo 900, ose 1100, ose 2000 etj vjet? Si ka mundesi dicka te skuqet per 1000 vjet dhe te ruhet ne ate gjendje ne ate nxehtesi?! Mos vazhdoni me keto perralla te ketij lloji, po qoi punoni, jetoni, krijoni familje e leni dicka mrapa, se ndryshe ju ka rrujt dreqi juve, mu e cdo kend tjeter. Se po s'punove, ske me honger, po nuk mesove, nuk din me shkru, po nuk u lidhe me dike nuk krijon familje-nuk le pasardhes, keto jane gjera elementare qe i di cdo kush dhe qe duhen domosde, pa pas nevoje per fe apo libra te "shenjet".
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Sat 18 May 2013 - 17:59
Princo shkruajti:
BeSaa shkruajti:Kot beni debate sepse asnjehere nuk do te arrini ne ate gje te perbashket perderisa jeni me mendime te kundera e me fe te ndryshme...

Secili prej jush do te mundohet te mbroje mendimin e vete ....
Po enderuar nuk eshte qellimi qe tja mbushim mendjen njeri tjetrit. Feja ime ma lejon qe te debatoj me njerzit e feve tjera pamvarsisht se ciles i Takojn ato ne menyr sa me te bukur dhe te sjellshme...prandaj ketu ne forum jemi per te debatuar dhe per te treguar sjellje dhe karakterin tone duke debatuar dhe biseduar per gjera qe kemi njohuri... Dhe kjo do te ndikoj qe te njihemi me karakteristikat ,historin, edukaten e nji feje tjeter.. dhe mendoj qe kjo eshte motivi.....

-Por njerzit e pa pregatitur te pa edukuar kur nuk kan te tregojn asgje sai per ket asja qe i takon dhe nuk din te tregoj .. at'her vazhdon polemika dhe fillojn ta ofendojn ,nencmojn fen e nji tjetri.. e qe ketu shihet qart se kush ofendon shan e nencmon......

-Une perseri them se Nuk jam i perkryer, po edhe nese gaboj une me fajsoni mua e jo fen time..

Une po shkruaj per ekstremistat, qe ju as nuk po i zeni ne goje deri me tani, se per fet, s'me behet vone se ku besoni ju apo tjetri, se ku shkoni ne xhami apo ne kishe edhe me hic sme behet vone. Fundja e kam thene se familja ime jane musliman dhe eshte shume normale, por EKSTREMISTAT po shkruaj, kuptoni??
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Sat 18 May 2013 - 18:22
Arian shkruajti:
Perralla qesharake!!! Pse pikrishte 1000 vjete? Pse jo 900, ose 1100, ose 2000 etj vjet? Si ka mundesi dicka te skuqet per 1000 vjet dhe te ruhet ne ate gjendje ne ate nxehtesi?! Mos vazhdoni me keto perralla te ketij lloji, po qoi punoni, jetoni, krijoni familje e leni dicka mrapa, se ndryshe ju ka rrujt dreqi juve, mu e cdo kend tjeter. Se po s'punove, ske me honger, po nuk mesove, nuk din me shkru, po nuk u lidhe me dike nuk krijon familje-nuk le pasardhes, keto jane gjera elementare qe i di cdo kush dhe qe duhen domosde, pa pas nevoje per fe apo libra te "shenjet".

po te pyes ty i nderuar pse qimen ne sy nuk rriten kurse ato ne mjekerr po?
pse nese jan te dyja ne koke , floket po rriten pse vetullat nuk rriten po ?
pse njeriu ka epshin dhe ka mendjen , pse kafsha veq epsh e pse engjujt jane veq mendje pa epsh?
pse i ke dy sy e si ke tre, pse ke nevoje per ushqim tri here ne dite e spo rrin pa ngere fare ?
ka njeriu mendje apo ska , beson vetem at qka sheh apo edhe ate qe se sheh?

ia ke shtru vetes keto pyetje ndoj here. per ty jane perralla dhe rrena merre ndeze nje zjarr dhe vendose doren mbi te e sheh a eshte perrall zjarri i xhehenemit apo e vertete.

nese te them ty une kam 1000 euro ne xhep atehere varet sa ke besim ne mua, beson ne mua apo jo, por kur ti tregoj ato 1000 euro atehere puna eshte kryer. ti ke deshire te eshte enderr , ju ndoshat jetoni ne enderr por nje dite do tiu dal gjumi e atehere do te behet vone.

a te ka pyet kush a ke deshire me ardhe ne kete bote?
a do te pyes dikush a po deshiron nte vdeshesh?
qfar mendon a ka per te pyet dikush a ke deshire te ringjallesh nga varret?
ateher ke per ta pare a ka qene enderr ajo!

sa i perket asaj me te kuqe te gjitha fale All-llahut i kemi ne rregull dhe nuk kemi ngec mrapa por jemi perpara mos bani dert fare ju.
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Sat 18 May 2013 - 18:28
Arian shkruajti:
Jo njehere, por tri here te jam pergjigjur. Mundesh me thene qe s'ta kam be qejfin. E s'jam ketu fontan deshirash. Nese do me shqip, atehere po te them se kam qene ne ato pozita, s'jam lut as me ze e as vet me vete. Thjeshte per mua nuk ka Zot, nuk e njoh dhe s'ma nin per Zotin tend, te krishtereve, budisteve apo cilin do Zot. Nese ekziston, le te vije e t'me gjeje se nuk jam i mbyllur, por jam ne rruge dhe ne kontakt me nejrezit. Por, nese ekziston, siq thoni ju, atehere do t'i vije turp edhe vete Zotin per keto qe po ndodhin, e sdiomos per njerezit e tij ( qe e duan ate permes fes) ne krahasim me ateistat si puna ime.Se une deri me sot me vetedije nuk i kam vjedhur askujt djersen, nuk i kam thene askujt as largohu dy metra me larg, nuk kam vra njeri, etj, prandaj them se NUK MA NDJEN PER ZOTIN, s'kam nevoje te mbeshtetem tek ai, te shkoj ne xhami apo te falem. Kete praktikone ju qe nuk gjeni asgje tek vetja dhe qe ne nje menyre apo tjeter u duhet te lahni gjyhnahet qe i keni bere ose qe i beni gjate dites.

do te vie nje dite kur do te marresh keto pergjegje dhe do ta kuptosh realitetin prit ti prit se edhe ne po presim.

por nje dije nese ti ske nevoj per aske All-llahu ska edhe ma hiq nevoje per ju i paster nga qdo te mete eshte Ai. kete gje e tregon kjo me se miri:

59:22. Ai është All-llahu që nuk ka zot tjetër; vetëm Ai, që e di të fshehtën dhe të dukshmen, Ai është Mëshiruesi, Mëshirëbërësi!
59:23. Ai është All-llahu që nuk ka zot tjetër përveç Tij, sundues i përgjithshëm, i pastër (prej të metave që i mvishen), shpëtimtar (që i shpëton njerëzit prej ndëshkimit të padrejtë), sigurues (që i siguroi njerëzit me premtimin e vet dhe pejgamberët me mrekulli) mbikëqyrës (që mbikëqyr dhe përcjell çdo send), i plotfuqishëm, mbizotërues, i madhërishëm. I lartësuar është All-llahu nga çka i shoqërojnë!
59:24. Ai është All-llahu, Krijuesi, Shpikësi, Formësuesi. Të tij janë emrat më të bukur. Atë (All-llahun) e madhëron çka ka në qiej e në tokë dhe Ai është ngadhënjyesi, i urti!
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Sat 18 May 2013 - 18:29
Arian shkruajti:
Princo shkruajti:
Abdulgafuri shkruajti:nuk u pergjegje ne pyetje i nderuar. une shpresoj qe mos te ndodh as nje here ne jete kjo qe jeta juaj te vihet ne rrezik por te jesh i bindur siq jam edhe une se uene di se qfar do te shkon mendja ne ate moment. sepse njeriu e ka nje gje te ketill te mbjellur ne zemer dhe nuk mund ti ik kesaj.
Me ateistet nuk mund te debatohet per ceshtjen e Zotit, ngase gjithmon ato jan shum intersante kur thon qe Nuk ka Zot All-llahu na ruajt ja lexoje si ka qen nji debat mes nj plake dhe nji ateisti..

Një grua e moshuar jetonte vetëm, nuk kishte të afërm dhe ishte e varfër. Përreth saj nuk kishte askënd t’i ndihmonte përveç një fqinji i cili nuk besonte në Zot.

Kur ajo dilte në oborrin e saj shpesh lutej me zë:

"Allahu Ekber! O Allah! Unë besoj në Ty, të lutem më ndihmo!"

Ndërsa ateisti kur e dëgjonte e nxirrte kokën nga dritarja dhe bërtiste:

"Nuk ka Zot! Zoti nuk ekziston! "

Një ditë, ajo doli përsëri në oborr dhe duke u lutur tha zëshëm:

"O Allah, unë e di, se këtë javë Ti do të më furnizosh me ushqim të mjaftueshëm! "

Ditën tjetër kur ajo doli jashtë gjeti katër çanta të mëdha të mbushura me gjëra ushqimore në pragun e shtëpisë. I mori ato, i futi brenda dhe doli përsëri dhe tha:

"Të falënderoj o Allah! Isha e bindur se Ti ma plotëson lutjen time!’’

Atëherë ateisti i cili tërë kohën kishte qenë i fshehur tek një shkurre kërceu jashtë dhe i tha:

"Ahaaa! Allahu nuk t’a solli ushqimin aty! Unë kam qenë ai! Pra, kjo dëshmon se nuk ka Zot!"

Gruaja e vjetër duke e shikuar ateistin buzëqeshi dhe tha:

’’O Allah të dua shumë! Ti jo vetëm se më dhurove ushqime por madje e paske detyruar shejtanin t’i paguajë ato!’’

Nga gjermanishtja Bekim Rrahimi

ose shikoje ket video..

Gjithecka e lidhni ju me perralla te ketij lloji. Nje pyetje kam: me thoni sincerisht ne raste kur semuresh, pse nuk shkoni ne xhami te luteni dhe te sheroheni ne mengjes pa pare, por shkoni te mjeku prisni ne rend dhe i jepni disa euro qe te sheroheni?

E dini ku eshte dallimi ne mes te nje besimtari si puna juaj dhe nje ateisti si puna ime? Se ju jepni 1 euro dikujt, me mendimin se ai u shkruhet tek Zoti dhe ju shumezon me 10, pra ju kthen Zoti 10. Kurse une ne momentin qe i jap dikujt 10 euro, nuk mendoj ne Zot, por mendoj ne bujari. Bujari eshte kjo, eshte ligje i pa shkruar, dhe ne momentin qe une i jap dikujt 10 euro, e di se nje person i trete do t'mi jap mua 1 euro, dhe knaqem me kete.

-Nuk pres tjeter pergjegje nga ju inderuar.. e di dhe ekam te qart se per ju jan gjitha gjerat peralla bile edhe vet krijimi i juaj ndoshta e konsideroni peralla ..ngase ashtu jeni te percaktuar qe te mos besoni asgje.. apo te besoni vetem ne gjerat qe mendoni se jan gjitha rastesisht..prandaj thash qe eshte veshtir te debatohet me njerzit qe nuk pranojn argumente......sai per ket asaj qe keni sjell si shembull me Euron heheh aspak nuk eshte e pranueshme.. po nuk ekeni than te verteten .. Une ju them qe fatkeqsisht Materializmi dhe ne vecanti euroja apo leket jan( ZOTI ) I Ateistve...

-ani ju perseri vazhdoni te krenoheni dhe te mbureni me Ateizmin tuaj prandaj shihet ne bote se sa njerzit ju kan lakmin ekam fjalen te Mencurit dhe Intelektualet...Po ju a sjell nji video shihne dhe nese keni ndonji pergjegje jepne apo ndoshta edhe keto per ju si zakonisht jan (Peralla)

Sponsored content

Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni  Empty Re: Perëndimorët çdo herë e më pak tolerant ndaj islamit: Frikohen nga ekspansioni

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi