Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese! Empty Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese!

Sat 25 May 2013 - 17:24
Message reputation : 100% (1 vote)
Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese! Ateizmi
Prononcimi Papës Francis se Perëndia i ka "çliruar të gjithë prej nesh ... edhe ateistët", e bërë mërkurën ka befasuar edhe besimtarët edhe jobesimtarët nëpër botë.

Të dhëna mbi vendin ku jetojnë ateistët, çuditërisht ka pak, shkruan “The Washington Post”

Por një sondazh të vitit 2012, WIN / Gallup International, një firmë ndërkombëtare votimi pyeti më shumë se 50. 000 njerëz në 40 vende nëse ata e konsideronin veten "fetar", "jo fetar" apo "ateist të bindur ".

Në përgjithësi, sondazhi arriti në përfundimin se rreth 13 për qind e të anketuarve globalë u identifikuan si ateistë, më shumë se gjysma prej tyre ishin në SHBA.

Përqindja më e lartë e të vetëshpallurve ateistë është në Kinë: me një rezultat befasueses prej 47 për qind. Besimi ka një histori të komplikuar në Kinë. Shteti është thellësisht skeptik rreth fesë, të cilën ajo e ka konsideruar prej kohësh një kërcënim për autoritetin e saj. Historia e përbuzjes së fesë ka filluar që në shekullin e 19-të dhe do të vijojë për një kohë të pacaktuar, shkruan “The Washington Post”.

Për Japoninë nuk ka surpriza. Vetëm 31 për qind e quajnë veten ateist. Nga një vëzhgim sipërfaqësor në terren shikohen të praktika të zakonshme fetare, si dasma në kisha, etj. Një situatë e ngjashme paraqitet edhe në Gjermani.

Ajo që i ka habitur studiuesit ka qenë Arabia Saudite, ku 5 për qind thonë se ata janë ateistë. Nuk është një numër i lartë, por më i lartë se sa në shumë vende të tjera, pavarësisht tabusë jashtëzakonisht e ndjeshme ndaj ateizmit në Arabinë Saudite, e cila është konsideruar gjithashtu një krim i rëndë. (Në të dyja, Irak dhe Afganistan, për shembull, më pak se 1 për qind e të anketuarve e quanin veten ateistë. )

Studimi gjithashtu zbuloi se ndjenjat më të forta fetare janë të njerëzit e varfër dhe të paarsimuarit.

/Shekulli Online/Përgatiti: E.Sh/
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese! Empty Re: Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese!

Sat 25 May 2013 - 23:44
Nuk ka nevoje per asnje studim! Sepse ka fakte te pa mohushme qe e vertetojne kete me se miri. E para, pas gruas se Muhamedit, kush e pranoj Islamin? -Sherbetori i tij....Nuk do koment! E dyta, marim shembull dy familje, nje te pasur dhe nje te varfer qe jane komshi. Ne momentin qe femija i te varferit i thote prindit se femija i kojshis i ka te gjitha, edhe une dua te njejtat gjera si ai, babi! Cka i thote femijes i varferi? Hajt me babin se haram, s'jane asgje lodrat apo ato qe i vesh e i han, se ne jeten tjeter ti ke me i pas gjitha...! E treta, me cilen kategori te njerezve manipulon me leht? Me te paditurin( te pa shkolluarin), femijet dhe kuptohet sherbetoret!
SuSeRe
SuSeRe
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 46
<b>Hobi</b> Hobi : Te pikturoj ate qe s'dua ta harroj!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Atje ku diskutojn engjujt:D
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 23/05/2013

Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese! Empty Re: Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese!

Sat 25 May 2013 - 23:54
Arian shkruajti:Nuk ka nevoje per asnje studim! Sepse ka fakte te pa mohushme qe e vertetojne kete me se miri. E para, pas gruas se Muhamedit, kush e pranoj Islamin? -Sherbetori i tij....Nuk do koment! E dyta, marim shembull dy familje, nje te pasur dhe nje te varfer qe jane komshi. Ne momentin qe femija i te varferit i thote prindit se femija i kojshis i ka te gjitha, edhe une dua te njejtat gjera si ai, babi! Cka i thote femijes i varferi? Hajt me babin se haram, s'jane asgje lodrat apo ato qe i vesh e i han, se ne jeten tjeter ti ke me i pas gjitha...! E treta, me cilen kategori te njerezve manipulon me leht? Me te paditurin( te pa shkolluarin), femijet dhe kuptohet sherbetoret!

Wow dmth ne gjithë të tjeret që besojm në Zot jemi të paditur, kot që qenkam duke u shkolluar a?!!!
Arian
Arian
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 2612
<b>Hobi</b> Hobi : Topi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne fole te djallit!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese! Empty Re: Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese!

Sat 25 May 2013 - 23:59
SuSeRe shkruajti:
Arian shkruajti:Nuk ka nevoje per asnje studim! Sepse ka fakte te pa mohushme qe e vertetojne kete me se miri. E para, pas gruas se Muhamedit, kush e pranoj Islamin? -Sherbetori i tij....Nuk do koment! E dyta, marim shembull dy familje, nje te pasur dhe nje te varfer qe jane komshi. Ne momentin qe femija i te varferit i thote prindit se femija i kojshis i ka te gjitha, edhe une dua te njejtat gjera si ai, babi! Cka i thote femijes i varferi? Hajt me babin se haram, s'jane asgje lodrat apo ato qe i vesh e i han, se ne jeten tjeter ti ke me i pas gjitha...! E treta, me cilen kategori te njerezve manipulon me leht? Me te paditurin( te pa shkolluarin), femijet dhe kuptohet sherbetoret!

Wow dmth ne gjithë të tjeret që besojm në Zot jemi të paditur, kot që qenkam duke u shkolluar a?!!!

Ne pergjithsi dhe ne vija te trasha e thashe. Ka edhe gjera tjera ketu. Tjeter eshte te besosh, e tjeter te jesh i\e fiksuar. Kjo e fundit eshte e rrezikshme, e shkolluar!
Sponsored content

Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese! Empty Re: Ku jetojnë ateistët, po besimtarët e fortë?! Ja harta befasuese!

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi