Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 47
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Mjekja refuzon punën me infermieren me shami. Irma Haka: Tha se spitali është laik

Thu 6 Jun 2013 - 10:25
Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  47234_2BURREL
-Një incident me kontekst fetar ka ndodhur në Burrel. Një infermiere e
besimit islam nuk është pranuar nga mjekja e spitalit të këtij qyteti
për të ushtruar detyrën, për shkak se është e mbuluar me shami.
Konflikti ka nisur që të hënën, ndërsa dje ka degjeneruar deri në dhunë
fizike ndaj drejtorit të spitalit, Behar Sina, i cili i ka dalë në
mbrojtje infermieres së sapoemëruar, Irma Haka. Mësohet se më 3 qershor,
kreu i spitalit ka vendosur që 32-vjeçarja Haka të punojë si infermiere
pranë mjekes endokrinologe Fatmira Gjoka. Ndërkohë, kjo e fundit nuk e
ka pranuar në zyrë besimtaren myslimane, duke i kujtuar asaj se
institucioni është laik dhe se nuk pranohen femrat e mbuluara me shami.

E
indinjuar, Irma Haka ka vënë në dijeni drejtorin e spitalit për
situatën e krijuar. Përplasja mjeke-infermiere ka marrë përmasa të
tjera, pasi Fatmira Gjoka ka refuzuar haptas Sinën. Dje mjekja në fjalë
ka sharë me fjalë fyese drejtorin e spitalit, ndërsa kushëriri i saj,
Sabri Hysneli e ka goditur atë me grushte. Menjëherë pas incidentit të
rëndë, Behar Sina ka bërë denoncim në Komisariatin e Burrelit. Blutë
kanë shoqëruar mjeken Fatmira Gjoka dhe kushëririn e saj Hysneli, dhe i
kanë marrë në pyetje rreth ngjarjes. Ndonëse i dhunuar keqas, drejtori i
Spitalit të Burrelit i ka falur mjeken dhe të afërmin e saj. Incidenti
mes palëve është mbyllur, ndërsa është vendosur që Irma Haka të vijojë
punën si infermiere.

Në një intervistë për “Gazeta Shqiptare”,
Haka deklaroi se ndihet shumë e fyer nga akti i mjekes. Ajo kërkoi që
t’i jepet fund diskriminimit për shkak të bindjeve fetare.

Znj.Irma, mund të na thoni si ndodhi përplasja të hënën mes jush dhe mjekes Fatmira Gjoka?

hënën, drejtori i Spitalit të Burrelit, Behar Sina, më emëroi me vendim
që të punoja si infermiere pranë mjekes Fatmira Gjoka. Unë shkova në
vendin e punës ku më ishte caktuar. Trokita në derë, por mjekja më
ndaloi të futesha në zyrë.
Përse nuk ju pranoi në zyrë mjekja Gjoka?
Unë i kërkova mjekes se cila ishte arsyeja, por ajo m’u përgjigj:
Ti
je e mbuluar me shami. Ky është institucion laik e jo fetar, dhe shteti
është laik, ndaj shko e puno në ato institucione ku të lejohet të mbash
shami.
Si reaguat ju?
U ndjeva shumë e fyer
nga reagimi i mjekes. Unë i thashë asaj që i di shumë mirë ligjet, dhe
kam të drejtën e arsimimit dhe të punësimit në institucionet publike e
private pa u imponuar nga besimi fetar dhe se mbulesa ime nuk bëhet
pengesë për asgjë.
Prej sa kohësh mbani shami dhe a keni
pasur probleme për shkak të besimit tuaj gjatë kohës që keni qenë
studente në degën e Infermierisë në Tiranë?
Unë jam
besimtare myslimane. Që prej më shumë se 10 vitesh mbaj shami. Jam 32
vjeçe, e martuar dhe me një fëmijë. Edhe bashkëshorti im është besimtar i
fesë islame. Asnjëherë tjetër nuk kam pasur probleme të tilla. Unë jam
diplomuar në vitin 2010, dhe gjatë kohës që isha në fakultet askush nuk
më ka thënë gjë në lidhje me besimin tim apo faktin që isha e mbuluar.
Kur keni bërë kërkesë për punësim, si ju kanë pritur?
Kam
kërkuar që të punësohem që kur mbarova studimet, pra që para 3 vitesh,
ndërsa kam vijuar pa shkëputje dhe masterin. Kudo që kam trokitur më
kanë mirëpritur, nuk ka qenë problem me mbulesën time. Përplasja e vetme
ishte me mjeken Fatmira Gjoka.
Cili është apeli juaj?
E përsëris, ndihem shumë e fyer nga akti i mjekes. Kërkoj drejtësi dhe stop diskriminimit.

MJEKJA FATMIRA GJOKA
E kontaktuar në linjë telefonike rreth incidentit të ndodhur në Spitalin e Burrelit, mjekja Fatmira Gjoka mohoi gjithçka.
Alo znj. Gjoka. Mund të na thoni versionin tuaj rreth incidentit të ndodhur në institucionin ku ju punoni?
Nuk ka ndodhur asgjë. Absolutisht asgjë.
Ne
sapo kontaktuam me drejtorin e spitalit, i cili pohoi se ju keni
refuzuar të punoni me infermieren e sapoemëruar e që mbante shami në
kokë?
Nuk ka ndodhur asgjë.
Po ju jeni shoqëruar në polici, si nuk ka ndodhur asgjë?
Jua kanë dhënë emrin gabim.
Mjekja mbyll telefonin.

(GazetaShqiptare/BalkanWeb)
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Thu 6 Jun 2013 - 11:10
Ncncncn nuk po e kuptojm deri sa do te ket keshtu diskriminime tek na si Shqiptare....!!
-Pse nuk reagojn shoqatat, organizata qeveritare e Jo qeveritare .per keto diskriminime...!!

Zoti Na ndihmoft..
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 40
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Fri 7 Jun 2013 - 1:04
Një incident me kontekst fetar ka ndodhur në Burrel. Një infermiere e besimit islam nuk është pranuar nga mjekja e spitalit të këtij qyteti për të ushtruar detyrën, për shkak se është e mbuluar me shami. Konflikti ka nisur që të hënën, ndërsa dje ka degjeneruar deri në dhunë fizike ndaj drejtorit të spitalit, Behar Sina, i cili i ka dalë në mbrojtje infermieres së sapoemëruar, Irma Haka. Mësohet se më 3 qershor, kreu i spitalit ka vendosur që 32-vjeçarja Haka të punojë si infermiere pranë mjekes endokrinologe Fatmira Gjoka. Ndërkohë, kjo e fundit nuk e ka pranuar në zyrë besimtaren myslimane, duke i kujtuar asaj se institucioni është laik dhe se nuk pranohen femrat e mbuluara me shami.

E indinjuar, Irma Haka ka vënë në dijeni drejtorin e spitalit për situatën e krijuar. Përplasja mjeke-infermiere ka marrë përmasa të tjera, pasi Fatmira Gjoka ka refuzuar haptas Sinën. Dje mjekja në fjalë ka sharë me fjalë fyese drejtorin e spitalit, ndërsa kushëriri i saj, Sabri Hysneli e ka goditur atë me grushte. Menjëherë pas incidentit të rëndë, Behar Sina ka bërë denoncim në Komisariatin e Burrelit. Blutë kanë shoqëruar mjeken Fatmira Gjoka dhe kushëririn e saj Hysneli, dhe i kanë marrë në pyetje rreth ngjarjes. Ndonëse i dhunuar keqas, drejtori i Spitalit të Burrelit i ka falur mjeken dhe të afërmin e saj. Incidenti mes palëve është mbyllur, ndërsa është vendosur që Irma Haka të vijojë punën si infermiere.

Në një intervistë për “Gazeta Shqiptare”, Haka deklaroi se ndihet shumë e fyer nga akti i mjekes. Ajo kërkoi që t’i jepet fund diskriminimit për shkak të bindjeve fetare.

Znj.Irma, mund të na thoni si ndodhi përplasja të hënën mes jush dhe mjekes Fatmira Gjoka?
Të hënën, drejtori i Spitalit të Burrelit, Behar Sina, më emëroi me vendim që të punoja si infermiere pranë mjekes Fatmira Gjoka. Unë shkova në vendin e punës ku më ishte caktuar. Trokita në derë, por mjekja më ndaloi të futesha në zyrë.

Përse nuk ju pranoi në zyrë mjekja Gjoka?
Unë i kërkova mjekes se cila ishte arsyeja, por ajo m’u përgjigj:
Ti je e mbuluar me shami. Ky është institucion laik e jo fetar, dhe shteti është laik, ndaj shko e puno në ato institucione ku të lejohet të mbash shami.

Si reaguat ju?
U ndjeva shumë e fyer nga reagimi i mjekes. Unë i thashë asaj që i di shumë mirë ligjet, dhe kam të drejtën e arsimimit dhe të punësimit në institucionet publike e private pa u imponuar nga besimi fetar dhe se mbulesa ime nuk bëhet pengesë për asgjë.

Prej sa kohësh mbani shami dhe a keni pasur probleme për shkak të besimit tuaj gjatë kohës që keni qenë studente në degën e Infermierisë në Tiranë?
Unë jam besimtare myslimane. Që prej më shumë se 10 vitesh mbaj shami. Jam 32 vjeçe, e martuar dhe me një fëmijë. Edhe bashkëshorti im është besimtar i fesë islame. Asnjëherë tjetër nuk kam pasur probleme të tilla. Unë jam diplomuar në vitin 2010, dhe gjatë kohës që isha në fakultet askush nuk më ka thënë gjë në lidhje me besimin tim apo faktin që isha e mbuluar.

Kur keni bërë kërkesë për punësim, si ju kanë pritur?
Kam kërkuar që të punësohem që kur mbarova studimet, pra që para 3 vitesh, ndërsa kam vijuar pa shkëputje dhe masterin. Kudo që kam trokitur më kanë mirëpritur, nuk ka qenë problem me mbulesën time. Përplasja e vetme ishte me mjeken Fatmira Gjoka.

Cili është apeli juaj?
E përsëris, ndihem shumë e fyer nga akti i mjekes. Kërkoj drejtësi dhe stop diskriminimit.

MJEKJA FATMIRA GJOKA
E kontaktuar në linjë telefonike rreth incidentit të ndodhur në Spitalin e Burrelit, mjekja Fatmira Gjoka mohoi gjithçka.

Alo znj. Gjoka. Mund të na thoni versionin tuaj rreth incidentit të ndodhur në institucionin ku ju punoni?
Nuk ka ndodhur asgjë. Absolutisht asgjë.

Ne sapo kontaktuam me drejtorin e spitalit, i cili pohoi se ju keni refuzuar të punoni me infermieren e sapoemëruar e që mbante shami në kokë?
Nuk ka ndodhur asgjë.

Po ju jeni shoqëruar në polici, si nuk ka ndodhur asgjë?
Jua kanë dhënë emrin gabim.
Mjekja mbyll telefonin.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Fri 7 Jun 2013 - 1:52
Si do punoj kjo 'muslimane' e devotsshme ne infermieri ajo as duhet te prek burre as nuk preket nga burrat tjere(as gjelpere sben dot) me k'uran eshte e ndaluar.

Feja eshte private kurse spitali eshte publik. Ne spital ligjin duhet ta bejne pacientet sepse ata me taksen e tyre paguajen rrogat e punonjesve te spitalit. I gjjithe personeli i spitalit duhet te vishet me te njejten uniforme. Nuk duhet te lejohen as koke mbuluarat as by*** zbuluarat sepse komuniteti i pacienteve mund te kete problem ne te dyja rastet.
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 40
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Fri 7 Jun 2013 - 1:56
me vjen shum keq per kete vajze
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Fri 7 Jun 2013 - 14:39
"Mjekja refuzon punën me infermieren me shami. Irma Haka: Tha se spitali është laik"
me
"Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë "

U bashkuan
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Fri 7 Jun 2013 - 16:08
AnGeLiC shkruajti:Si do punoj kjo 'muslimane' e devotsshme ne infermieri ajo as duhet te prek burre as nuk preket nga burrat tjere(as gjelpere sben dot) me k'uran eshte e ndaluar.

Feja eshte private kurse spitali eshte publik. Ne spital ligjin duhet ta bejne pacientet sepse ata me taksen e tyre paguajen rrogat e punonjesve te spitalit. I gjjithe personeli i spitalit duhet te vishet me te njejten uniforme. Nuk duhet te lejohen as koke mbuluarat as by*** zbuluarat sepse komuniteti i pacienteve mund te kete problem ne te dyja rastet.

Bile shuum ma mire edhe ashtu mjeket kur hyn tek pacienti edhe sipas ligjit te hipakratit ekan patjeter ti mbulojn kokat floket ne vecanti .. anuk ke qen ne spitale ndonjeher se si i mbulojn floket ndash ne operacione ndash diku tjeter ..kjo vlen atje ku praktikohet sinqerisht sipas ligjit...

E sipas jush e nderuar gjitha ato gra apo femra qe praktikojn Islamin ku duhet te shkojn !!??
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Sat 8 Jun 2013 - 17:57
Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  969355_10151696155278899_1189676402_n

Mbulesa ime mua sme pengon, je ti ai i cili me pengon me paragjykimet tua.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Sat 8 Jun 2013 - 18:12
Princo shkruajti:
AnGeLiC shkruajti:Si do punoj kjo 'muslimane' e devotsshme ne infermieri ajo as duhet te prek burre as nuk preket nga burrat tjere(as gjelpere sben dot) me k'uran eshte e ndaluar.

Bile shuum ma mire edhe ashtu mjeket kur hyn tek pacienti edhe sipas ligjit te hipakratit ekan patjeter ti mbulojn kokat floket ne vecanti .. anuk ke qen ne spitale ndonjeher se si i mbulojn floket ndash ne operacione ndash diku tjeter ..kjo vlen atje ku praktikohet sinqerisht sipas ligjit...

E sipas jush e nderuar gjitha ato gra apo femra qe praktikojn Islamin ku duhet te shkojn !!??

Me fal per injorancen time por ti vete ne nje bisede personale qe kemi bere me ke thene ne menyre te drejtperdrejt se nje femer muslimane (praktikante) nuk ben ta shikoje ne sy nje mashkull qofte edhe kur e pershendet nje komshi apo te njohur...Tani ma sqaro pak se si mundet ajo te jete infermiere apo mjeke kur e ka te ndaluar edhe ti shikoje ata jo me ti preke?!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Sat 8 Jun 2013 - 18:20
Princo shkruajti:Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  969355_10151696155278899_1189676402_n

Mbulesa ime mua sme pengon, je ti ai i cili me pengon me paragjykimet tua.

Pse jeni kunder kur ju quajne Arabe atehere? E shikoni foton qe keni postuar? Cfare ka te ngjashme kjo kulture kjo veshje me traditat dhe kulturen e popullit tone Shqiptar??? A jeni ne vete ju deri dje behej debat per shamine e thjeshte qe mbanin ne koke nenat e me te vjeterit tane ishte si tradite Shqiptare dhe kshu e pranuam si fakt...Po kjo ketu?? Me fal por ti ke moter,nene,kusherire...i keni pyetur ndonjehere nese ju pelqen te vishen keshtu koke e kembe me nje thes te zeze sikur te kene kolere???
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Sat 8 Jun 2013 - 18:25
AnGeLiC shkruajti:
Princo shkruajti:Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  969355_10151696155278899_1189676402_n

Mbulesa ime mua sme pengon, je ti ai i cili me pengon me paragjykimet tua.

Pse jeni kunder kur ju quajne Arabe atehere? E shikoni foton qe keni postuar? Cfare ka te ngjashme kjo kulture kjo veshje me traditat dhe kulturen e popullit tone Shqiptar??? A jeni ne vete ju deri dje behej debat per shamine e thjeshte qe mbanin ne koke nenat e me te vjeterit tane ishte si tradite Shqiptare dhe kshu e pranuam si fakt...Po kjo ketu?? Me fal por ti ke moter,nene,kusherire...i keni pyetur ndonjehere nese ju pelqen te vishen keshtu koke e kembe me nje thes te zeze sikur te kene kolere???

Jo vec e solla si nji argument se ne perendim kjo nuk ju pengon njerzive pse punon me mbules, kjo foto eshte sjell nga britania e Madhe, e PSE te na te paragjikohen dhe te mos lejohen femrat qe kan mbules JO si KJO por edhe ate qe ju e thoni qe ekan mbajtur nenat Shqiptare sic eshte ajo Inferimierja ne fjal qe nuk e pranon Mjekja , dhe ju i dolet ne ndihm Mjekes e pyete se si ka me punu me shami..

Andaj une jua solla ket foto se ka mundesi bile edhe ma mire...
Anonymous
Vizitor
Vizitor

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Sat 8 Jun 2013 - 18:27
Ne cdo institucion, shkolle, mjeksi, polici apo bisnes, ka nje rregullore ku ne te ben pjese edhe uniforma.
Nese feja e cituar me siper ka nje shami apo nje mbulese, edhe mjeksia ka uniformen e vet.
Jam pro grave te mbuluara se kan bindjen dhe idene e tyre por jam kundr qe ato te punojne jash rregullave. Spitali ka nje uniform te veten.
Kam par njeher ne plazh nje vajz apo grua nuk e di mir se cishte qe lahej ne det me rroba,
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Sat 8 Jun 2013 - 18:31
Erisa shkruajti:Ne cdo institucion, shkolle, mjeksi, polici apo bisnes, ka nje rregullore ku ne te ben pjese edhe uniforma.
Nese feja e cituar me siper ka nje shami apo nje mbulese, edhe mjeksia ka uniformen e vet.
Jam pro grave te mbuluara se kan bindjen dhe idene e tyre por jam kundr qe ato te punojne jash rregullave. Spitali ka nje uniform te veten.
Kam par njeher ne plazh nje vajz apo grua nuk e di mir se cishte qe lahej ne det me rroba,
Shamia ne FE nuk eshte uniform !!eshte nji obligim fetare , edhe pse ndoshta nuk e praktikojn te gjitha..
E tash a nuk eshte diskriminim qe ato qe perfundojn shkollen , dhe te mbesin pa pune vetem pse jane praktikante te nji feje.!!
Anonymous
Vizitor
Vizitor

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Sat 8 Jun 2013 - 18:31
Princo shkruajti:
AnGeLiC shkruajti:
Princo shkruajti:Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  969355_10151696155278899_1189676402_n

Mbulesa ime mua sme pengon, je ti ai i cili me pengon me paragjykimet tua.

Pse jeni kunder kur ju quajne Arabe atehere? E shikoni foton qe keni postuar? Cfare ka te ngjashme kjo kulture kjo veshje me traditat dhe kulturen e popullit tone Shqiptar??? A jeni ne vete ju deri dje behej debat per shamine e thjeshte qe mbanin ne koke nenat e me te vjeterit tane ishte si tradite Shqiptare dhe kshu e pranuam si fakt...Po kjo ketu?? Me fal por ti ke moter,nene,kusherire...i keni pyetur ndonjehere nese ju pelqen te vishen keshtu koke e kembe me nje thes te zeze sikur te kene kolere???

Jo vec e solla si nji argument se ne perendim kjo nuk ju pengon njerzive pse punon me mbules, kjo foto eshte sjell nga britania e Madhe, e PSE te na te paragjikohen dhe te mos lejohen femrat qe kan mbules JO si KJO por edhe ate qe ju e thoni qe ekan mbajtur nenat Shqiptare sic eshte ajo Inferimierja ne fjal qe nuk e pranon Mjekja , dhe ju i dolet ne ndihm Mjekes e pyete se si ka me punu me shami..Andaj une jua solla ket foto se ka mundesi bile edhe ma mire...


Kjo foto nuk besoj te jet mare ne britani por megjithate vajza ketu eshte laburante e ka te bej vetem me ato dylbi qe ka aty ndersa infermjerja ka te bej me nje pacient ku do jet e detyruar dhe te preke me dor nje mashkull apo ta shikoj ate edhe lakuriq etj etj
Anonymous
Vizitor
Vizitor

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Sat 8 Jun 2013 - 18:33
Princo shkruajti:
Erisa shkruajti:Ne cdo institucion, shkolle, mjeksi, polici apo bisnes, ka nje rregullore ku ne te ben pjese edhe uniforma.
Nese feja e cituar me siper ka nje shami apo nje mbulese, edhe mjeksia ka uniformen e vet.
Jam pro grave te mbuluara se kan bindjen dhe idene e tyre por jam kundr qe ato te punojne jash rregullave. Spitali ka nje uniform te veten.
Kam par njeher ne plazh nje vajz apo grua nuk e di mir se cishte qe lahej ne det me rroba,
Shamia ne FE nuk eshte uniform !!eshte nji obligim fetare , edhe pse ndoshta nuk e praktikojn te gjitha..
E tash a nuk eshte diskriminim qe ato qe perfundojn shkollen , dhe te mbesin pa pune vetem pse jane praktikante te nji feje.!!

Nuk jam kundra qe ato te punojne por kur institucioni ka nje uniforme ato duhet ta zbatojne.
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Sat 8 Jun 2013 - 18:39
Erisa shkruajti:
Princo shkruajti:
Erisa shkruajti:Ne cdo institucion, shkolle, mjeksi, polici apo bisnes, ka nje rregullore ku ne te ben pjese edhe uniforma.
Nese feja e cituar me siper ka nje shami apo nje mbulese, edhe mjeksia ka uniformen e vet.
Jam pro grave te mbuluara se kan bindjen dhe idene e tyre por jam kundr qe ato te punojne jash rregullave. Spitali ka nje uniform te veten.
Kam par njeher ne plazh nje vajz apo grua nuk e di mir se cishte qe lahej ne det me rroba,
Shamia ne FE nuk eshte uniform !!eshte nji obligim fetare , edhe pse ndoshta nuk e praktikojn te gjitha..
E tash a nuk eshte diskriminim qe ato qe perfundojn shkollen , dhe te mbesin pa pune vetem pse jane praktikante te nji feje.!!

Nuk jam kundra qe ato te punojne por kur institucioni ka nje uniforme ato duhet ta zbatojne.
-Po nuk eshte kunder Uniformes askush, Po ketu ne ket rast shihet se mjekes i pengon Shamia,..nese ke qen ne perendim Evrop.. po ja edhe ketu te na ne Maqedoni , nuk e kan aspak problem qe femra Shqipater Muslimane te punsohet si mjeke ,si profesoresh apo si petagoge edhe nuk ju pengon Shamia, mbi kok..
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Sat 8 Jun 2013 - 18:41
Une nuk e di cbehet ne Bretanine e madhe apo edhe ate te voglen dhe as dua te di,une di qe femra mundohet te ngreje koke ne vendin tim,te kete te drejta te barabarta me mashkullin,te respektohet si njeri dhe te jete e pavarur nga kthetrat e njerzve te tjere..Perkundrazi me kete foto dhe me mbulimin e femres ju nenkuptoni ate femren e nenshtruar,pa mendime,pa karakter,skllave e deshirave te burrit te vete,ate te dhunuaren,te djeguren me acid,te perdhunuar fizikisht dhe psikologjikisht,femren e Pakistanit,Iranit,Arabise etj ku mashkulli eshte "ZOT" i femres...
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Sat 8 Jun 2013 - 18:46
AnGeLiC shkruajti:Une nuk e di cbehet ne Bretanine e madhe apo edhe ate te voglen dhe as dua te di,une di qe femra mundohet te ngreje koke ne vendin tim,te kete te drejta te barabarta me mashkullin,te respektohet si njeri dhe te jete e pavarur nga kthetrat e njerzve te tjere..Perkundrazi me kete foto dhe me mbulimin e femres ju nenkuptoni ate femren e nenshtruar,pa mendime,pa karakter,skllave e deshirave te burrit te vete,ate te dhunuaren,te djeguren me acid,te perdhunuar fizikisht dhe psikologjikisht,femren e Pakistanit,Iranit,Arabise etj ku mashkulli eshte "ZOT" i femres...

Ky eshte Paragjykim !! ju po flitni sikur te jeni NEN Lekuren e saj..!!
-Bese je per femren tende ne vendin tend, Ti dhe te tjeret duhet ta pranoni ate ne shoqeri ashtu sic ajo ju pranon Juve, ne Shkoll, ne arsim ne pune e Jo ta Injoroni...por ketu mshfet dicka tjeter !!?
W0rld
W0rld
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 570
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika,leximi&stervitja
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Your Dreams!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/04/2013

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Sat 8 Jun 2013 - 18:51
Po keto qe kerkoni ju jane te "drejta" qe e kalojne kufirin e se drejtes...E drejta juaj mbaron aty ku fillon e drejta e tjetrit.
Nga shamia e dikujt nuk demtohet e drejta e askujt nuk ka asnji efekt shokues apo demtues nuk kuptoj pse duhet te jet e palejueshme.
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Sat 8 Jun 2013 - 18:55
Emiljano shkruajti:Po keto qe kerkoni ju jane te "drejta" qe e kalojne kufirin e se drejtes...E drejta juaj mbaron aty ku fillon e drejta e tjetrit.
Nga shamia e dikujt nuk demtohet e drejta e askujt nuk ka asnji efekt shokues apo demtues nuk kuptoj pse duhet te jet e palejueshme.

Po kete desha me than edhe une..por dikush sikur deshiron O si eshte vet te shkojn edhe te tjeret, ose te shkojn diku tjeter te jetojn ...pastaj me plot gojen thon qe jan te drejta dhe te barabarta...
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Sat 8 Jun 2013 - 19:09
Princo shkruajti:

Ky eshte Paragjykim !! ju po flitni sikur te jeni NEN Lekuren e saj..!!
-Bese je per femren tende ne vendin tend, Ti dhe te tjeret duhet ta pranoni ate ne shoqeri ashtu sic ajo ju pranon Juve, ne Shkoll, ne arsim ne pune e Jo ta Injoroni...por ketu mshfet dicka tjeter !!?

Paragjykim i thoni kesaj,keto jane fakte keto jane perjetime,keto ndodhin cdo dite me femrat ne vende Islamike,pse e keni te veshtire ti pranoni ato?Kush i ben ato? Nese kurani ju meson ndryshe atehere pse ky diskriminim dhe dhune kunder femres atje dhe ne vendin tone? Pse kjo dhune shihqet dhe theksohet me shume ne vende Islamike te prapambetura?Pse??

Dhe per mos e anashkaluar temen pres pergjigjen tuaj per pyetjen qe ju kam bere me siper lidhur me punesimin e femres muslimane praktikante si infermiere apo mjeke!!
Si do punoj kjo 'muslimane' e devotsshme ne infermieri ajo as duhet te prek burre as nuk preket nga burrat tjere(as gjelpere sben dot) me k'uran eshte e ndaluar.

Emiljano shkruajti:Po keto qe kerkoni ju jane te "drejta" qe e kalojne kufirin e se drejtes...E drejta juaj mbaron aty ku fillon e drejta e tjetrit.
Nga shamia e dikujt nuk demtohet e drejta e askujt nuk ka asnji efekt shokues apo demtues nuk kuptoj pse duhet te jet e palejueshme.


Emiljano une e di qe ne fjalen tuaj ju keni ndermend ato femra Shqiptare te cilat jeten moderne e kane keq interpretuar ndoshta dhe e kane shnderruar modernen ne banale..Nuk e mohoj kete si dhe nuk mohoj dhe qe per kete shthurrje te disa femrave apo nje shume femrash luajne rol edhe faktore te tjere jetesore,vendi,njerezit,shkolla,te drejtat etj etj qe ndikojne madje shume ne menyren se si mund te mbijetoje nje femer ne nje vend si Shqiperia..Por une jam e mendimit se ka e shembuj te mire,femra te shkolluara te punesuara,te respektuara,familjare etj...ndoshta me te rralla sepse vete kushtet jetesore ste ndihmojne atje..Por sidoqofte keto qe permenda jane te drejtat e saj dhe nuk besoj se po kerkojne ndonje gje te madhe sa kjo te jete pengese per te tjere..

Ah thote nje fjale me mire femra mos lexoje shume mos jete e arsimuar ne menyre qe mos i hapen syte dhe ben revolucionin e saj keshtu kunder jush..Per kete jam dakort e une,ky po qe eshte nje rrezik i vertet per ju ... krt
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Sun 9 Jun 2013 - 16:01
Durrsaku shkruajti:Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  47234_2BURREL
-Një incident me kontekst fetar ka ndodhur në Burrel. Një infermiere e
besimit islam nuk është pranuar nga mjekja e spitalit të këtij qyteti
për të ushtruar detyrën, për shkak se është e mbuluar me shami.
Konflikti ka nisur që të hënën, ndërsa dje ka degjeneruar deri në dhunë
fizike ndaj drejtorit të spitalit, Behar Sina, i cili i ka dalë në
mbrojtje infermieres së sapoemëruar, Irma Haka. Mësohet se më 3 qershor,
kreu i spitalit ka vendosur që 32-vjeçarja Haka të punojë si infermiere
pranë mjekes endokrinologe Fatmira Gjoka. Ndërkohë, kjo e fundit nuk e
ka pranuar në zyrë besimtaren myslimane, duke i kujtuar asaj se
institucioni është laik dhe se nuk pranohen femrat e mbuluara me shami.

E
indinjuar, Irma Haka ka vënë në dijeni drejtorin e spitalit për
situatën e krijuar. Përplasja mjeke-infermiere ka marrë përmasa të
tjera, pasi Fatmira Gjoka ka refuzuar haptas Sinën. Dje mjekja në fjalë
ka sharë me fjalë fyese drejtorin e spitalit, ndërsa kushëriri i saj,
Sabri Hysneli e ka goditur atë me grushte. Menjëherë pas incidentit të
rëndë, Behar Sina ka bërë denoncim në Komisariatin e Burrelit. Blutë
kanë shoqëruar mjeken Fatmira Gjoka dhe kushëririn e saj Hysneli, dhe i
kanë marrë në pyetje rreth ngjarjes. Ndonëse i dhunuar keqas, drejtori i
Spitalit të Burrelit i ka falur mjeken dhe të afërmin e saj. Incidenti
mes palëve është mbyllur, ndërsa është vendosur që Irma Haka të vijojë
punën si infermiere.

Në një intervistë për “Gazeta Shqiptare”,
Haka deklaroi se ndihet shumë e fyer nga akti i mjekes. Ajo kërkoi që
t’i jepet fund diskriminimit për shkak të bindjeve fetare.

Znj.Irma, mund të na thoni si ndodhi përplasja të hënën mes jush dhe mjekes Fatmira Gjoka?

hënën, drejtori i Spitalit të Burrelit, Behar Sina, më emëroi me vendim
që të punoja si infermiere pranë mjekes Fatmira Gjoka. Unë shkova në
vendin e punës ku më ishte caktuar. Trokita në derë, por mjekja më
ndaloi të futesha në zyrë.
Përse nuk ju pranoi në zyrë mjekja Gjoka?
Unë i kërkova mjekes se cila ishte arsyeja, por ajo m’u përgjigj:
Ti
je e mbuluar me shami. Ky është institucion laik e jo fetar, dhe shteti
është laik, ndaj shko e puno në ato institucione ku të lejohet të mbash
shami.
Si reaguat ju?
U ndjeva shumë e fyer
nga reagimi i mjekes. Unë i thashë asaj që i di shumë mirë ligjet, dhe
kam të drejtën e arsimimit dhe të punësimit në institucionet publike e
private pa u imponuar nga besimi fetar dhe se mbulesa ime nuk bëhet
pengesë për asgjë.
Prej sa kohësh mbani shami dhe a keni
pasur probleme për shkak të besimit tuaj gjatë kohës që keni qenë
studente në degën e Infermierisë në Tiranë?
Unë jam
besimtare myslimane. Që prej më shumë se 10 vitesh mbaj shami. Jam 32
vjeçe, e martuar dhe me një fëmijë. Edhe bashkëshorti im është besimtar i
fesë islame. Asnjëherë tjetër nuk kam pasur probleme të tilla. Unë jam
diplomuar në vitin 2010, dhe gjatë kohës që isha në fakultet askush nuk
më ka thënë gjë në lidhje me besimin tim apo faktin që isha e mbuluar.
Kur keni bërë kërkesë për punësim, si ju kanë pritur?
Kam
kërkuar që të punësohem që kur mbarova studimet, pra që para 3 vitesh,
ndërsa kam vijuar pa shkëputje dhe masterin. Kudo që kam trokitur më
kanë mirëpritur, nuk ka qenë problem me mbulesën time. Përplasja e vetme
ishte me mjeken Fatmira Gjoka.
Cili është apeli juaj?
E përsëris, ndihem shumë e fyer nga akti i mjekes. Kërkoj drejtësi dhe stop diskriminimit.

MJEKJA FATMIRA GJOKA
E kontaktuar në linjë telefonike rreth incidentit të ndodhur në Spitalin e Burrelit, mjekja Fatmira Gjoka mohoi gjithçka.
Alo znj. Gjoka. Mund të na thoni versionin tuaj rreth incidentit të ndodhur në institucionin ku ju punoni?
Nuk ka ndodhur asgjë. Absolutisht asgjë.
Ne
sapo kontaktuam me drejtorin e spitalit, i cili pohoi se ju keni
refuzuar të punoni me infermieren e sapoemëruar e që mbante shami në
kokë?
Nuk ka ndodhur asgjë.
Po ju jeni shoqëruar në polici, si nuk ka ndodhur asgjë?
Jua kanë dhënë emrin gabim.
Mjekja mbyll telefonin.

(GazetaShqiptare/BalkanWeb)

E nderuara Angelic sai per ket pyetjes se a i lejohet asja te punoj dhe se si do te punoj ajo, Sigurisht se ajo e din shuum mire dhe eka mar parasysh. eshte konsulltuar me njohsit e Jurispodences Islame dhe me pastaj ka Aplikuar...

Por ketu tema eshte krejtsisht tjeter ,! Ju ne duhet te pranoni A eshte diskriminim KJO APO JO?
Pasi edhe ju shum her na akuzoni se femrat Muslimane jetojn ne streh apo strufull sedi qish po i gjeni gjitha ato termine per ti akuzuar femrat me mbules ..
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Sun 9 Jun 2013 - 16:11
Princo ne nje instiuticion punesimi sic eshte spitali ne kete rast ka lloj lloj postesh,tani e dime mire se puna ne spital qofte si mjeke apo infermiere apo edhe si laboratore neper ambjentet e punesimit nuk eshte e ndare ne grupe gjinore pra pavaresisht gjinise ambienti eshte i njejte...I bie qe kjo femra apo kushdo femer muslimane praktikante te bie ndesh me rregullat ne Islam,pse mundoheni te ndryshoni gjerat ose te theksoni dicka tjeter ndonese seps per kete qe po pyes nuk keni nje pergjigje konkrete ose nje arsyetim te mundshem?Sepse sido qe te jete kjo eshte rregull dhe ligj per femren muslimane e shkruar qarte paster ne Kuran,nese ajo e anashkalon kete atehere si mund te jete nje besimtare e devotshme pervec te tjerash pastaj qe duhet ti pershtat oret e faljes apo te namazit e ku di une!!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Sun 9 Jun 2013 - 20:30
Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Jemi-1

Pyetja eshte shume e thjeshte dhe i perket gjinise femer me shume...Ju lutem me sinqeritetin me te madh femrat e forumit te marrin pjese e ti pergjigjen pyetjes sime per te kuptuar cfare eshte "ISLAMOFOBI" dhe cfare do te thote "TE DREJTAT NJEREZORE" rreth diskutimeve qe po behen keto dite ne forum ne lidhje me femrat e moralit te saj e cila sipas hoxhes na qenka rruspi e ****** cdo femer qe eshte jo e virgjer!!

Atehere sa femra do pranonin te visheshin ne kete menyre,pa ofendime,pa keqkuptime dhe thjeshte mendimin tuaj sa me te sinqerte mbi pyetjen qe une bej?

Sa prej jush do pranonit te mbuloheshit koke e kembe si foto-ja siper sepse ky eshte nje ligj i Allahut?
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Sun 9 Jun 2013 - 23:15
Princo shkruajti:
-Po nuk eshte kunder Uniformes askush, Po ketu ne ket rast shihet se mjekes i pengon Shamia,..nese ke qen ne perendim Evrop.. po ja edhe ketu te na ne Maqedoni , nuk e kan aspak problem qe femra Shqipater Muslimane te punsohet si mjeke ,si profesoresh apo si petagoge edhe nuk ju pengon Shamia, mbi kok..
Princo per ketu je gabim shoku se perkundrazi ne Maqedoni keto as qe i tolerojne te punojne me shamija , mund te jete ne ambulanta private edhe ate ku mbahet nga pronaret shqiptare se ndryshe as qe te lejojne per kete... Me vjen keq por nuk eshte ashtu ...
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Mon 10 Jun 2013 - 20:08
BeSaa shkruajti:
Princo shkruajti:
-Po nuk eshte kunder Uniformes askush, Po ketu ne ket rast shihet se mjekes i pengon Shamia,..nese ke qen ne perendim Evrop.. po ja edhe ketu te na ne Maqedoni , nuk e kan aspak problem qe femra Shqipater Muslimane te punsohet si mjeke ,si profesoresh apo si petagoge edhe nuk ju pengon Shamia, mbi kok..
Princo per ketu je gabim shoku se perkundrazi ne Maqedoni keto as qe i tolerojne te punojne me shamija , mund te jete ne ambulanta private edhe ate ku mbahet nga pronaret shqiptare se ndryshe as qe te lejojne per kete... Me vjen keq por nuk eshte ashtu ...
E shoh qe po ju vjen Shum keq!! po nese nuk beson pyet apo kur do te ju bjen rasti me ardh ne Maqedoni shko ne spitalet edhe ate Shtetrore do ta verejsh ..
Ne spitalin shteror ne Shkup bile edhe mbrenda ne spitalit ka edhe nji Xhami ku mjeket infermieret dhe puntoret e tjer i praktikojn ritet fetare.po ashtu afet ati eshte edhe Kisha... keshtu edhe neper qitete tjera si ne tetova e gostivar e diber..ka plote e perplot... po ashtu edhe ne Evrop...

po e drejta e juaj eshte te besoni apo te mos besoni
Sipas jush a nuk eshte diskriminim kjo? qe po ndodh ne shqiperi..
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Mon 10 Jun 2013 - 22:09
Princo shkruajti:
BeSaa shkruajti:
Princo shkruajti:
-Po nuk eshte kunder Uniformes askush, Po ketu ne ket rast shihet se mjekes i pengon Shamia,..nese ke qen ne perendim Evrop.. po ja edhe ketu te na ne Maqedoni , nuk e kan aspak problem qe femra Shqipater Muslimane te punsohet si mjeke ,si profesoresh apo si petagoge edhe nuk ju pengon Shamia, mbi kok..
Princo per ketu je gabim shoku se perkundrazi ne Maqedoni keto as qe i tolerojne te punojne me shamija , mund te jete ne ambulanta private edhe ate ku mbahet nga pronaret shqiptare se ndryshe as qe te lejojne per kete... Me vjen keq por nuk eshte ashtu ...
E shoh qe po ju vjen Shum keq!! po nese nuk beson pyet apo kur do te ju bjen rasti me ardh ne Maqedoni shko ne spitalet edhe ate Shtetrore do ta verejsh ..
Ne spitalin shteror ne Shkup bile edhe mbrenda ne spitalit ka edhe nji Xhami ku mjeket infermieret dhe puntoret e tjer i praktikojn ritet fetare.po ashtu afet ati eshte edhe Kisha... keshtu edhe neper qitete tjera si ne tetova e gostivar e diber..ka plote e perplot... po ashtu edhe ne Evrop...

po e drejta e juaj eshte te besoni apo te mos besoni
Sipas jush a nuk eshte diskriminim kjo? qe po ndodh ne shqiperi..

Nuk kam nevoj te shkoj e te shikoj sepse e di shume mire Princo, pjesen me te madhe te jetes e kam kaluar atje dhe e di shume mire...

Nuk e kisha fjalen eshte apo nuk eshte diskriminim kjo... Vetem se doja te thoja se nuk eshte shtet demokratik ne kete aspekt Maqedonia...

Eshte nje diskriminim i madha , sa e sa femra ka te mbuluara qe jane te papunesuara per shkak te mbuleses, keto si do vazhdojne me tutje, perse kane bere shkollimin ? Nje mbules nuk i prish pune asgje askujt, por u prish" imagin "shtetit. Secili njeri ka shijen e veshjes dhe kjo nuk do te ishte aspak nje penges por nuk e di pse tere kjo zhurme per asgje ?
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Mon 10 Jun 2013 - 22:28
Oj Besa po ja prish muhabetin tani e ti...spiune mos u bej Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  2585209286 Eshte mendimi qe une nuk di see cbehet ne Maqedoni e kshu hajt futi nje rrene ta haje Ana e te bindert per ate qe thote edhe pse te verteten e ter kesaj shume mire e dime..Une thuaj se e hengra po ai si besimtar me c'qellim e logjike i shkruan keto...A nuk eshte nje imponim ky nga ana e tij medomos te me bind mua per te kunderten..qofte e me genjeshtra!? Ashtu i kane mesuar tek xhamia e Arabeve ska faj as ai,ky eshte misioni i tij e shume te tjereve si puna e ketij qe flasin me fanatizem per fene...
Anonymous
Vizitor
Vizitor

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Mon 10 Jun 2013 - 22:34
Akoma vazhdojne diskutimet ne lidhje me ket teme? Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  723485774 Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  1672852876
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Mon 10 Jun 2013 - 23:10
BeSaa shkruajti:
Princo shkruajti:
BeSaa shkruajti:
Princo shkruajti:
-Po nuk eshte kunder Uniformes askush, Po ketu ne ket rast shihet se mjekes i pengon Shamia,..nese ke qen ne perendim Evrop.. po ja edhe ketu te na ne Maqedoni , nuk e kan aspak problem qe femra Shqipater Muslimane te punsohet si mjeke ,si profesoresh apo si petagoge edhe nuk ju pengon Shamia, mbi kok..
Princo per ketu je gabim shoku se perkundrazi ne Maqedoni keto as qe i tolerojne te punojne me shamija , mund te jete ne ambulanta private edhe ate ku mbahet nga pronaret shqiptare se ndryshe as qe te lejojne per kete... Me vjen keq por nuk eshte ashtu ...
E shoh qe po ju vjen Shum keq!! po nese nuk beson pyet apo kur do te ju bjen rasti me ardh ne Maqedoni shko ne spitalet edhe ate Shtetrore do ta verejsh ..
Ne spitalin shteror ne Shkup bile edhe mbrenda ne spitalit ka edhe nji Xhami ku mjeket infermieret dhe puntoret e tjer i praktikojn ritet fetare.po ashtu afet ati eshte edhe Kisha... keshtu edhe neper qitete tjera si ne tetova e gostivar e diber..ka plote e perplot... po ashtu edhe ne Evrop...

po e drejta e juaj eshte te besoni apo te mos besoni
Sipas jush a nuk eshte diskriminim kjo? qe po ndodh ne shqiperi..

Nuk kam nevoj te shkoj e te shikoj sepse e di shume mire Princo, pjesen me te madhe te jetes e kam kaluar atje dhe e di shume mire...

Nuk e kisha fjalen eshte apo nuk eshte diskriminim kjo... Vetem se doja te thoja se nuk eshte shtet demokratik ne kete aspekt Maqedonia...

Eshte nje diskriminim i madha , sa e sa femra ka te mbuluara qe jane te papunesuara per shkak te mbuleses, keto si do vazhdojne me tutje, perse kane bere shkollimin ? Nje mbules nuk i prish pune asgje askujt, por u prish" imagin "shtetit. Secili njeri ka shijen e veshjes dhe kjo nuk do te ishte aspak nje penges por nuk e di pse tere kjo zhurme per asgje ?

Besa nuk e kam princip ti thom nji njeriut te nuk din! por po te them qe nuk ke njohuri..
Nuk po thom qe Maqedonia eshte shtet demokratik..dhe na ende kemi probleme ,por ate qe ta tash vec si shembull eshte e veret..une Motren e kam pedagoge ne nji shkoll te mesme dhe eshte me mbules.. dhe nuk ka asnji probleme po ashtu edhe ne per spitale nuk ekan te ndaluar , kur them mbulesen pra ate mbules te zakonshme jo mbules te fetyres..(hixhabin)

sai per ket Xhamis qe thash ne spitalin shtetror te shkupit ja ku eke lajmin qe ka qen edhe neper media..

Xhami në spitalin e Shkupit

Është riaktualizuar, pas më tepër se dy vjet e gjysmë ideja e ndërtimit të një xhamie në Qendrën e Klinikës Universitare të Shkupit (QKU).

Në këtë qendër spitalore, më të madhen në Maqedoni, "shtëpisë së Zotit" mund t'i drejtohen vetëm besimtarët e konfeksionit ortodoks, pasi në hapësirat e saj është ndërtuar vetëm kishë por jo edhe xhami.

Ministrit aktual i Shëndetësisë, Bujar Osmani, thotë se do ta shqyrtojë mundësinë e ndërtimit edhe të një xhamie për nevojat fetare të besimtarëve myslimanë, ndërsa e ka quajturi fisnike këtë kërkesë të pacientëve.

"Ligji mbi të drejtat e pacientëve e lejon ndërtimin e këtij objekti fetar dhe nëse pacientët mysliman kërkojnë atëherë shteti është i detyruar që atë t'ua sigurojë", thotë ministri Osmani, ndërsa pohon se do ta shqyrtojë mundësinë se si të ndërtohet një objekt kulti për myslimanët, konform rregullave fetare dhe predispozitave ligjore.

"Feja myslimane është shumë specifike dhe duhet të analizojmë se nëse mund të ndërtohet një xhami aty.
Nëse ndërton xhami duhet edhe të përmbushen disa parakushte që besimtarëve t'iu mundësohet falja", shprehet ai, duke nënvizuar bashkëpunimin në këtë drejtim me Bashkësinë Fetare Islame të Maqedonisë (BFIM) në kuptimin e arkitekturës dhe hapësirës së objektit.
"Nëse gjendet një variant i ndërtimit të xhamisë në ato hapësira e që të jetë i pranueshëm për besimin islam atëherë, pse jo, mund edhe të ndërtohet xhamia", shprehet ministri.. Gazeta Lajmi
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Mon 10 Jun 2013 - 23:15
O Princo fjala "mund" dhe "eshte" kane ndryshime me sa di une, Bujar Osamani thote se mund te ndertohet e jo eshte ndertuar.
Une nuk jam kunder kesaj, dhasht Zoti dhe behet edhe realitet por ta garantoj se kurre nuk t'a lejojne kete gje edhe pse gjithe shqiptaret e Shkupit jane musliman eshte nje perqindje shume e vogel te jene fe tjeter, por une po te them se mundesit jane te pakta per kto gjera, ekziston 1 ne 100 ... Kusherira ime eshte specialiste e gjinekologjise dhe qe 10 vite ka mbaruar per shkak te mbuleses nuk eshte punesuar...
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Mon 10 Jun 2013 - 23:20
keni frig nga shamija po a e dini ju femrat shiptare se shamin e mbajn femrat e ndershme sepse e zbatojn udhrin e zotit
Anonymous
Vizitor
Vizitor

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Mon 10 Jun 2013 - 23:24
Kushtrimi4 shkruajti:keni frig nga shamija po a e dini ju femrat shiptare se shamin e mbajn femrat e ndershme sepse e zbatojn udhrin e zotit
Ketu ja fote kot ti, pse ore shamija e mban ndershmerin e femres? ke nga ato me shami qe jan nam fare, lere aman se kam par ne Mynih naten ne klab e kisha ngjitur e diten shamin ne kok e punonte ne supermarket e bente si e ndershme...
Nuk behen krahasime te tilla...
Policia pershembull ka nje kretere nuk lejoen me mjeker, tani si thua ti nje i besimit qe ka mjeker mund te punoj ne polici? Sic ka feja nje uniform apo nje frizur te caktuar ashtu kan edhe institucione uniformat dhe frizurat e tyre, ketu ska lidhje fare dikriminimi.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Mon 10 Jun 2013 - 23:28
Shamia eshte perdorur para shum shekujsh si mbrojtese nga stuhit e reres e ju na i vut fetar, ok deri ketu eshte uniforma juaj jam dakort. Ne punen qe une jam puntoret kan nje uniform te caktuar, ka pasur raste qe esht kthyer ne shtepi pasi nuk kishte uniforme. Diskriminim duhet ta quajme?
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Mon 10 Jun 2013 - 23:29
ore ti Erisa une ty te njoh shum mir por ti po ja fut kot sepse nuk e njef ket tradit fetare po tash do mundohem me ta dergua foton si vajza muslimane me shami patrollon si police ne LONDER
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Mon 10 Jun 2013 - 23:32

per Erisen



http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/indeksplus/police_e_mbuluar.jpg&pozita=foto_lajm
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Mon 10 Jun 2013 - 23:34
http://www.indeksonline.net/sistemi/data/policja1.jpg
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Mon 10 Jun 2013 - 23:36
http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/indeksplus/police_e_mbuluar.jpg&pozita=foto_lajm
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Mon 10 Jun 2013 - 23:37

Ndodheni Indeksonline / Indeks+
11:01 / E mërkurë, 30 Janar 201389 Komente
Policja angleze: Ja pse u konvertova në Islam

Çdo vit më shumë se 5000 anglezë konvertohen në fenë islame. Më shumë se gjysma e atyre janë të bardhë dhe 75 përqind janë femra.
Por cilat janë arsyet pse ata vendosin të ndryshojnë komplet stilin dhe mënyrën e jetës dhe besimit?
Një grua britaneze e cila ka bërë këtë ndryshim në jetën e saj tregon arsyet pse ajo mori këtë vendim.
Janye Kemp, 28 vjeçare është nga Manchesteri dhe punon si police.
Jayne patrullon çdo ditë me uniformën policore por njëkohësisht është e mbuluar me shami.
Madje, asaj i duhet shpesh të punojë në kohë shtesë në mënyrë që të marrë pjesë në faljen e xhumasë të premteve.
Jayne u konvertua në myslimane në prillin e vitit të kaluar. Tashmë ajo po planifikon që ta ndryshoj edhe emrin e saj në Aminah, shkruan TheSun.
“Mendova se islami u mohonte shumë të drejta grave, duke i bërë skllave të “kuzhinës”, por më vonë e kuptova se në thelb të saj qëndron të qenit bujar me vetën tuaj, me rrethin dhe me kohën”, thotë Kemp.
“Unë mendoj se kam rënë në dashuri me këtë fe. Ajo të bënë njeri të durueshëm, të drejtë e të respektueshëm”, vazhdon rrëfimin ajo.
Pavarësisht ndryshimit drastik, Jane thotë se kolegët në Policinë e Manchesterit dhe familja e saj e kanë mbështetur vendimin e saj, ndërkohë që ajo po mundohet të ndryshoj mendimin e skeptikëve për islamin./Indeksonline/
Anonymous
Vizitor
Vizitor

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Mon 10 Jun 2013 - 23:38
Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  AsianPolINS_228x438

Kjo ska asgje te keqe eshte brenda uniformas. por me gjej nje polic me mjeker
Sponsored content

Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë  Empty Re: Mjekja nuk pranon të punojë me infermieren për shkak të shamisë

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi