Shko poshtë
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Tue 18 Jun 2013 - 18:51
Procesi Zgjedhor 2013


Ti Shqipëri më jep nder,më jep emrin shqipëtar - Naim Frashëri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Sun 23 Jun 2013 - 1:22
Gjithcka Rreth Procesit Zgjedhor 2013.
Mos Harroni Ne Cdo Lajm te Sjelle Te Jet /BurimiNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Sun 23 Jun 2013 - 1:38
Verdikti 2013, shqiptarët votojnë sot. Pritshmëritë në mandate sipas qarqeve
Zgjedhjet Parlamentare 2013 69571_1
TIRANË-Për 1 muaj foli politika me fushatë kurse sot, më 23 Qershor, populli vendos me votë se cilët do të zgjedhë në Parlamentin e ri.
Rreth 3 milion e 271 mijë e 885 zgjedhës kanë të drejtën t’i drejtohen kësaj të dielë kutive të votimit për të përzgjedhur deputetët e parlamentit e ri. Sipas KQZ, për zgjedhjet parlamentare 2013, janë regjistruar rreth 3.271.885 zgjedhës, bazuar në regjistrin kombëtar elektronik.

Nga këta për herë të parë votojnë 165 mijë zgjedhës të rinj të grup-moshave 18, 19 dhe 20 vjeç . Po ashtu drejt kutive, në të gjithë Shqipërinë do të shkojnë edhe 560 mijë pensioniste nga të cilët 750 zgjedhës konfirmon Ministria e Brendshme nuk janë përfshirë në lista për shkak të moshës mbi 100 vjeç në datën e votimit dhe se të cilët nuk janë paraqitur pranë zyrave të zyrave të gjendjeve civile.
Por ndryshe nga këta, 380 persona të moshës 100-vjeçare të tjerë, të cilëve u ishin bllokuar emrat për shkak të moshës me kërkesë të posacme rifituan të drejtën e votës.

Në orën 7:00 të kësaj të diele për shqiptarët hapën 5508 qendrat votimit, ku mund të ushtrojnë të drejtën e tyre kushtetuese për të zgjedhur deputet e rinj, deri në orën 19:00, sipas orarit zyrtar. 19 qendra të posaçme votimi janë ngritur dhe në burgje për 5000 te dënuar dhe paraburgosur që zgjedhjet i gjejnë në qeli.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve printoi në Slloveni rreth 3 milion e 337mijë fletë votimi, ashtu siç e parashikon kodi , 2% më shumë se numri i zgjedhësve.
Këta të fundit do të jenë më të shumtë në qarkun e Tiranës, ku votojnë 785 mijë persona, dhe më të paktë në kukës ku votojnë 77 mijë.

Kosto e këtyre zgjedhjeve është llogaritur nga KQZ rreth 744 milionë lekë. Kësaj vlere iu shtuan dhe rreth 3 milion euro të tjera që cilat i janë paguar kompanisë spanjolle Indra pavaresisht se dy projektet pilote për numërimin elektronik në Fier dhe indentifikimit elektronik të kartave të identitetit në Tiranë dështuan.

SPECIALE NEWS24

BERATI
Plot 149977 votues do t’i drejtohen kutive të votimin në 23 Qershor në 302 qëndrat e votimit në qarkun e Beratit. Të dhënat zyrtare janë raportuar nga Zyra Rajonale Zgjedhore për qarkun e Beratit, nga e cila konfirmohet se numri i votuesve në këto zgjedhje parlamentare është 10% më i ulët krahasuar me zgjedhjet paralmentare të vitit 2009, ndërkohë që në këto zgjedhje jane rregjistruar 4 800 votues të rinj. Në të gjitha zgjedhjet Parlamentare e Vendore të 20-viteve të fundit qarku i Beratit ka pasur vetëm 4 KZAZ,ndërsa në zgjedhjet Parlamentare të 23 Qershorit këtij qarku i është shtuar edhe një KZAZ tjetër me qëndër në Komunën më të madhe Otllak. Pritshmëritë në këto zgjedhje mendohet të sjellin surpriza në rezultat. Partia Socialiste pretendon të ruajë numrin 4 të mandateve të deputetëve, ndërkohë që LSI pretendon mandatin e dytë, ndërkohë që nga ana e saj Partia Demokratike parashikon të ruajë numrin 3 të mandateve. Ajo që është konsideruar si risia e këtyre zgjedhjeve është pretendimi i PR për të marrë një mandat përmes kandidatit të saj. Në zgjedhjet Parlamentare 2009, nga 8 deputetë që ka qarku i Beratit, 4 mandate i fitoi PS, 3 mandate PD dhe 1 mandat LSI.

ZGJEDHJE PARLAMENTARE 2013 QARKU BERAT

Numri i votuesve 149977
Numri i QV 302
Numri i KZAZ 5

DIBER
Qarku i Dibrës në veri-lindje të vendit zhvillon zgjedhjet ne 23 qershor per 6 mandate në parlamentin e Shqipërise. Në zgjedhjet e vitit 2009 PD arriti te marre 4 mandate, kundrejt 2 mandateve te PS. 120.000 votues i drejtohen kete te diel kutive te votimit ne 264 qendra votimi ne gjithe qarkun, ndërsa ne votimet e kaluara per zgjedhjet parlamentare morën pjesë 72.000 zgjedhes, nderkohe mandatet ateherë u ndanë bazuar ne 69.755 votat qe rezultuan te vlefshme. Ne keto zgjedhje parlamentare, qarku I Dibres perfshihet nga nje situate e re, ndryshe nga ajo cfare njihet prej disa vitesh, si bastion i se djathtes. Kandidaturat e FRD dhe LSI pritet te ndryshojne balancat ne kete qark. Kjo, pas futjes ne koalicionin e majte te LSI, e cila në zgjedhjet e 2009-ës arriti të marrë në Qarkun Dibër 3.774 vota dhe me hyrjen në garë të FRD-së, lista e secilës kryesohet nga Sali Shehu. I gjithe qarku eshte I ndare ne tre rrethe, Bulqize, Mat dhe Diber, nderkohe qe procesi zgjedhor ne 23 qershor dhe deri ne perfundimin e plote te tij do te administrohet nga 3 KZAZ. Pervec zgjedhjeve parlamentare, kete te diel, pritet te zhvillohen edhe zgjedhje vendore ne qytetin e Bulqizes, per zgjedhjen e kreut te Bashkisë, pas kandidimit të Roland Ketës në krah të së djathtës.

ZGJEDHJE PARLAMENTARE 2013 QARKU DIBER

Numri i votuesve 120.000
Numri i QV 264
Numri i KZAZ 3


DURRËS
Qarku i Durrësit është i katërti për nga madhësia në vend prej të cilit dalin 13 deputetë dhe ka qënë disa herë vendidmtar për anësimin e balancës fituese në zgjedhjet në Shqipëri. Në zgjedhjet e vitit 2013 qarku I Durresit perfaqesohet me te njejtin numer deputetesh ne Parlament, ndërkohë që në 2009, 7 mandate i fitoi PD , 5 PS dhe 1 LSI.

Por në këto zgjedhje PS synon përmbysjen e rezultatit, ndërsa PD synon të fitojë mandatin e 8, për shkak te differences se ngushte mes dy forcave per marrjen e mandatit shtese. Në krahun tjetër LSI pretendon të marrë minimalisht dy deputetë në qarkun e Durrësit pasi në zgjedhjet e 2009 mori rreth 10 mije vota. Kandidimi I Gazmend Oketes ne FRD pritet te ndryshoje disi balancat ne keto zgjedhje ne Durrës. Gjithashtu nje tjeter pike e nxehte e kesaj fushate është konsideruar kandidimi i Agron Dukes, ish-ministri socialist nën siglën e Partisë Republikane, i cili lufton per marrjen e nje mandati.

313058 votues i drejtohen kutive te votimit kete te diel, 7 mijë prej të cilëve për herë të pare. Votimet do te kryhen ne 439 qëndra votimi, për të cilat janë ngritur 7 KZAZ nga 4 qe ishin në 2009. Njësia më e madhe administrative është Bashkia Durrës me 158 606 votues, e ndarë në tre KZAZ konkretisht 23 24, 25, me 207 Qendra votimi. Në rrethin e Krujës është ngritur KZAZ numër 19 dhe figurojne 57231 votues, në 85 qëndra votimi.
Në Bashkinë e Sukthit, Komunën e Katundit të Ri dhe Ishëm, janë 36024 zgjedhës në 52 qëndra votimi që menaxhohen nga KZAZ numër 20. Në Bashkinë Shijak Manëz Gjepalaj e Maminas, që mbulon KZAZ 21, votojnë 27 mijë 931 votues, në 46 qëndra votimi. Në 2 Komunat më të mëdha Rrashbull e Xhafzotaj votojnë 33.223 votues, në 49 qendra votimi zgjedhje që menaxhohen nga KZAZ numër. Vetëm 48% e votuesve moren pjese ne zgjedhjet parlamentare te vitit 2009 në rang qarku.

ZGJEDHJE PARLAMENTARE 2013 QARKU DURRES
Numri i votuesve 313058
Numri i QV 439
Numri i KZAZ 7

ELBASAN
Në Qarkun e Elbasanit në zgjedhjet parlamentare të 23 Qershorit do të votohet në shtatë bashki dhe 43 komuna me 386 fshatra, të cilat ndodhen në rrethet e Elbasanit, Librazhdit, Gramshit e Peqinit me një popullsi prej afro 293 mijë banorësh. Deputet qe do te dalin nga zgjedhjet e 23 qershorit per qarkun e Elbasanit perbejne një të dhjetën e parlamentit të ri, me 14 mandate. Në votimet e te dieles pritet te shprehin vullnetin e tyre 144, 700 persona , ndërsa njësia më e madhe elektorale është bashkia e Elbasanit me 94 mijë zgjedhës, e ndjekur nga Cërriku me 11,100 zgjedhës, bashkia e Belshit me 10 mijë zgjedhës, bashkia Librazhd me 7,200 zgjedhës, ,Peqini me 6,500 zgjedhës dhe me numrin më të vogël bashkia e Prrenjasit me 6 mijë zgjedhës. Qarku i Elbasanit ka patur luhatje të forta mes të majtës dhe te djathtës ne dy dekadat e fundit. Ne zgjedhjet e vitit 2009 PD dhe PS ndanë mes tyre nga shtatë mandate. Në këto zgjedhje, të parat me sistemin proporcional rajonal, edhe pse socialistët patën rreth dhjetë mijë vota më shumë sesa demokratët, në emër të koalicioneve politike , mandatet parlamentare u ndanë në mënyrë të barabartë. Ky rezultat i cilësuar i çuditshëm atëherë e bën edhe më interesante garën aktuale në Qarkun e Elbasanit. PS në zgjedhjet e 2013-s synon të fitojë mandatin e tetë në qarkun e Elbasanit, ndërsa PD të ruajë numrin shtatë si në vitin 2009. Por përballë tyre FRD synon te marre një mandate, ndersa ndikim ne vota pretendojne te japin ndjeshem edhe PDIU dhe AK.

ZGJEDHJE PARLAMENTARE 2013 QARKU ELBASAN
Numri i votuesve 144700
Numri i QV 541
Numri i KZAZ 10

FIERI
Qarku i Fierit është konsideruar si një nga zonat ku këto zgjedhje pritet të ketë një nga garat më të forta për mandatet në parlamentin e ri. Në total në 23 qershor pritet të votojnë 373 635 zgjedhës. Rezulton se ka nje rritje të këtij numri prej 5 perqind me shume se ne zgjedhjet e 2009, ku 205 860 i përkasin rrethit fier ,136 561 rrethit te Lushnjes dhe 31 214 votues rrethit e Mallakastres. Në zgjedhjet e 2009 moren pjese në votime 52% e zgjedhësve. Votimet pritet te kryhen ne 575 qendra votimi dhe 10 KZAZ, 3 me shume se vitin e kaluar kjo për faktin se ka nje rritje te zgjedhesve prej 5% .

Në vitin 2009, Fieri coi në parlamentin shqiptar 16 deputetë, ku Partia Demokratike mori 7 mandate dhe ajo socialiste 9 mandate. Por në këto zgjedhje dy forcat e mëdha politke kanë thuajse të njëjtat pretendime, ku secila prej tyre pretendon të sigurojë maksimumin Partia Socialiste sebashku me Levizjen Socialiste per Integrim po synojnë të marrin mandatin e 10 kundrejt PD, qe lufton për te marre 8 mandate. Por e vecanata e e zgjedhjeve te 2013 ne qarkun Fier eshte garimi si deputet i pavarur i Dritan Priftit. Ndërkaq PDIU, nje force qe ne zgjedhjet e 2009 humbi mandatin e saj vetem per 300 vota pretendon kete here marrjen e mandatit. Nje tjeter risi ne keto zgjedhje ne qarkun e Fierit eshte garimi i Frymes se Re Demokratike, qe pritet te ndikoje ne ndryshimin e balancave krahuasura me vitin e 2009.

PROCESI ZGJEDHOR 2013 QARKU FIER
Numri i votuesve 373 635
Numri i QV 575
Numri i KZAZ 10

KORCE
Qarku i Korcës i konsideruar si qarku më i balancuar politikisht qoftë në zgjedhjet vendore apo ato parlamentare ndër vite, këtë herë duket se është duke zhvilluar një luftë të fortë mes Partisë Demokratike dhe asaj Socialiste, me qëllimin e vetëm ndryshimin e balancave sa i takon mandateve të deputetëve. Në vitin 2009 Korca coi në parlamentin shqiptar 12 deputetë, ku partia Demokratike dhe ajo Socialiste morën nga një numër të barabartë mandatesh, nga 6 secila, me një diferencë prej 1936 votash në favor të partisë socialiste. Por në këto zgjedhje dy forcat e mëdha politike kanë thuajse të njëjtat pretendime, ku pavarësisht se në qarkun e Korcës janë vetëm 12 mandate deputetësh secila prej tyre pretendon të sigurojë 7 të tilla. Nga njëra anë Partia Socialiste ,së bashku me Lëvizjen Socialiste për Integrim e cila në zgjedhjet e kaluara arrti të siguronte 4500 vota, synojnë të marrin mandatin e shtatë përkundrejt 5 mandateve të kundërshtarit, por edhe partia demokratike po lufton fort për të prishur balancën e zgjedhjeve të 2009 ,me qellim sigurimin e 7 mandateve. Ndërkaq edhe Fryma e Re Demokratike ndonëse një forcë e re politike, pritet të japë ndikimin e saj në këto zgjedhje në Korçë, cka duket qartazi edhe ne krijimin e elektoratit të saj. Për të vijuar më pas edhe me PBDNJ,e cila për shkak të disa zonave minoritare në juglindje pritet të kontribuojë më së shumti në koalicionin e majtë, ndërsa është luftuar për marrjen e një mandati. Në qarkun e Korcës rezultojnë rreth 220 mijë zgjedhës, nga 217 mije ne vitin 2009, nga këta jane rreth 1500 votues te rinj.
Në zgjedhjet e 2009 në Korcë moren pjese në votime 51% e zgjedhësve. Partia Demokratike ndër vite ka dominuar fort në rrethin e Devollit, bashkinë e Leskovikut dhe disa komuna në Korcë, ndërsa partia socialiste është mbajtur fort në bashkitë Korcë, Ersekë, Maliq dhe Pogradec, si dhe komunat e kësaj të fundit. Gjithashtu në Korcë rezultojnë 447 qendra votimi dhe 8 KZAZ.

KUKES
Qarku i Kukësit edhe pse me nje numer te vogel deputetesh ne kuvend, vetem 4 te tille konsiderohet si nje nga zonat me te nxehta ne keto zgjedhje. Te dyja foract e medha politike PS dhe PD sunojne permbysjen e rezultatit te 2009. Nderkohe qe ne 2009 PD arriti te marre 3 mandate kunderejt 1 te PS, tashme synon marrjen e 4 mandateve. PS nga ana saj pretendon marrjen e dy te tillave. Në qarkun e Kukësit rezultojnë 77 mijë e 102 zgjedhës nga 74 mijë në zgjedhjet e 2009, ku 41 mijë e 836 zgjedhës i përkasin rrethit të Kukësit, 14 mijë e 503 rrethit të Hasit si dhe 20 mijë e 763 rrethit të Tropojës. Sakaq numri i zgjedhësve që votojnë për herë të parë në rang qarku është mbi 3 mijë zgjedhës. Në zgjedhjet e 2009 në qarkun e Kukësit morën pjesë në votime 67 % e votuesve. Në qarkun e Kukësit rezultojnë 167 qendra votimi dhe 3 KZAZ.

ZGJEDHJET 2013 QARKU KUKES
Numri i votuesve 77 102
Numri i votuesve te rinj rreth 3000
Qendra votimi 167
KZAZ 3

GJIROKASTER
Plot 129. 540 votues ne qarkun e Gjirokatres do t'i drejtohen te dielen kutive te votimit per zgjedhjet parlametare 2013. Ky qark qark i konsideruar si bastioni i se majtes, con ne parlamentin e Shqiperise 5 deputete. Ne zgjedhjet e 2009, rezultati mes PD dhe PS ka qene 3 me 2, ne favor te te majteve, rezultat i cili pretendohet te thellohet dukshem nga ana e PS. Kjo e fundit ,së bashku me Lëvizjen Socialiste për Integrim zynojne te marrin kater mandate kundrejt kundershtareve, ndersa nga ana tjeter Partia Demokratike synon te arrije ne rezultatin 3 -2 ne favor te tyre. Pergjate zgjedhjeve te 2009 incidenti me i madh u shenua ne komunen Qender Libohove ku u kontestuan votat per vleshmerine e tyre, gje e cila e cila coi ne finalizim te fitores se kandidatit te PD. Po me te njejtin synim per te mare nje kandidat vijon te jete ne keto zgjedhje PBDNJ e cila pretendon ne bastionet e komunave te Dropullit ku edhe ka minortitet nje mandate te tille.
ZGJEDHJE PARLAMENTARE GJIROKASTER
129. 540 votues
KZAZ 4

SHKODER
Qarku i Shkodrës perbehet nga rreth 350 mije banorë dhe do përfaqësohet në kuvendin e Shqipërisë me 11 deputete. Ne zgjedhjet e 2013-tes, numri i votuesve eshte 250.803, ku 11.578 prej tyre jane votues te rinj, të ndarë në 438 qëndra votimi në të 33 nëjsitë vendore të qarkut. Në dallim prej zgjedhjeve të 2009 Qarku Shkodër nga 4 ZAZ që kishte, ne keto zgjedhje ky numer është dyfshuar duke shkuar ne 8 tilla. Në zgjedhjet e 2009-es moren pjesë rreth 116.427 votues ose 49,77% nga të cilat koalicioni I udhëhequr nga PD arriti që në total të marrin 67,656 vota ose 58,11% të votave e përkthyer në mandate 7 nga 11, kurse koalicioni I udhëhequr nga PS mori në total 40,964 vota ose 35,18% të votave, 4 mandate. Ne zgjedhjet e 2013-tes, gara me e forte behet serish nga dy forcat e medha PD e PS, e perqendrua mes dy kandidateve Jozefina Topalli dhe Tom Doshi, kandidati I dyte I listes se PS per kete qark, te cilet pretendojne te thyejne rezultatet e deritanishme.

PD pretendon te marre 8 mandate ndersa PS pretendon per 7 te tilla. PD lufton te riktheje ne krahet e saj 3 komuna qe u fituan nga PS ne zgjedhjet lokale te 2011-tes, Gurin e Zi, Berdicen dhe komunen Rrethina. Nga ana tjeter pretendon te thyeje bastionin e PD-se prej 22 vitesh. LSI eshte nje tjeter faktor i rendesishem ne Shkoder ne keto zgjedhje, qe pretendon marrjen e te pakten nje mandati

ZGJEDHJET 2013 QARKU SHKODER
Numri i votuesve 250. 803
Votues te rinj 11.578
Numri i QV 438
Numri i KZAZ 8


QARKU I VLORES
Qarku i Vlores ne zgjedhjet parlamentare te 2013 do te perfaqesohet ne parlament me 12 depute. Numri i votuesve ne keto zgjedhje eshte 290 899, te ndare ne 440 Qendra votimi, ndersa numri I KZAZ-ve shkon ne 440. Partia Socialiste, e cila ka qene dominuese ne kete qark, ne keto zgjedhje synon marrjen e 8 deputeteve, ndersa si koalicion kete rezultat synon ta thelloje ne 10. Perkatesisht, nje mandat synohet nga PBDNJ, dhe nje nga LSI. Nga ana tjeter PD synon marrjen 5 mandateve. Ne zgjedhjet e 2009, Partia Socialiste mori 6 mandate, Partia Demokratike 4 te tilla, PBDNJ nje mandate dhe ne ate kohe PDI, 1 mandat. Te perkthyera ne perqindje PS kryesoi me 44.19% të votave kundrejt PD që kishte 28.13 %. Forcë e tretë ishte PBDNJ me 5.71 % dhe PDI 4.7 %. Rezultate te cilat, pothuajsëe nga te gjitha partite ne gare, synojne te thellohen. Në bashkinë e Vlorës, në zgjedhjet e përgjithshme të 2009 funksionuan 86 qendra votimi. Ndërsa në rang qarku funksionuan 345 qendra votimi. Persa i perket mbarevajtjes ne keto zgjedhje, ishte nderprerja per disa ore e numerimit te kutiv në KZAZ-në e bashkisë së Vlorë per shkak te kontestimit për procesverbalet shoqëruese të 6 kutive të votimit, gje qe u shoqerua me rinumerim, por nuk pati ndryshim rezultati.

ZGJEDHJET 2013 NE QARKUN E VLORES
Numri i votuesve 290 899
Qendra votimi 440
Numri i KZAZ 8

LEZHE
Që nga viti 1992, Partia Demokratike dhe e djathta ne pergjithesi kane qene dominuese ne qarkun e Lezhes. Ne zgjedhjet e 2005, PD merr 5 mandate, duke lene pa asnje mandat te majten. Ne zgjedhjet e vitit 2009, PS arriti te marre 3 mandate kundrejt 4 te tillave qe mori partia demokratike. Te djathet humben mandatin e 5-te per vetem 528 vota. Pritshmerite jane te medha ne te dy kampet politike. PD pretendon qe ne keto zgjedhje te marre mandatin e peste nga Lezha ne parlamentin e Shqiperise, per t’i lene vetem dy mandate PS. Kjo e fundit nga ana tjeter pretendon qe te thelloje rezultatin e vitit 2009 me 4 mandate, kundrejt 3 te PD.
Ndërkohë vend të rëndësishëm në rezultatin e këtyre zgjedhjeve në qarkun e Lezhës ka edhe LSI, PDK dhe PR, keto te fundit brenda koalicionit te djathte. Numri total o zgjedhesve ne 23 qershor ne qarkun e Lezhes kap shifren 145 mije, nderkohe qe procesi zgjedhr eshte i ndare ne 4 KZAZ

ZGJEDHJE PARLAMENTARE 2013 QARKU LEZHE
Numri i votuesve 145 000
Numri i KZAZ 4
/BalkanWebNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Sun 23 Jun 2013 - 2:10
Policia merr në ruajtje Qendrat e Votimit. KQZ: Janë shpërndarë të gjitha materialet zgjedhore
Zgjedhjet Parlamentare 2013 Policia
TIRANE- Strukturat e Policisë së Shtetit morën në ruajtje Qendrat e Votimit në të gjithë territorin e vendit. Ne nje njoftim per mediat, policia ben me dije se nga strukturat e Policisë së Shtetit aktualisht janë marrë në ruajtje 5.509 Qendra Votimi, ndërkohë që gjate darkes ka vazhduar procesi i mbërritjes së materialeve zgjedhore pranë këtyre qendrave.
KZAZ-të ishin marrë në ruajtje më parë nga shërbimet e policisë, që me mbërritjen pranë tyre të materialeve zgjedhore.
Në total nga shërbimet e policisë janë marrë në ruajtje 5.598 objekte zgjedhore në të gjithë vendin.
Për ruajtjen e KZAZ-ve dhe Qendrave të Votimit Policia e Shtetit ka angazhuar gjithsej 6.200 punonjës policie.
Sipas policise, ruajtja e Objekteve Zgjedhore do të vazhdojë deri ditën e nesërme kur pranë tyre do të fillojnë normalisht punën Komisionet e Qendrave të Votimit dhe Komisionet Zonale të Administrimit Zgjedhor.
Nderkaq, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve njoftoi se është realizuar me sukses shpërndarja e materialeve zgjedhore dhe fletëve të votimit në 89 Zonat e Administrimit Zgjedhor.
Zëdhënësja, Drilona Hoxhaj tha se, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i uron të gjithë anëtarëve të Komisioneve të Qendrave të Votimit punë të mbarë në përmbushje të detyrës së tyre ditën e votimit, njëherazi ju bën thirje për përgjegjshmëri, profesionalizëm dhe paanësi.

“Pavarësisht se janë të propozuar nga forca të ndryshme politike, përmbushja e detyrës së rëndësishme të anëtarit të KQV është vetëm respektimi me rigorozitet i kërkesave të kuadrit ligjor zgjedhor, dhe kjo duhet të jetë busulla e vetme orientuese në çdo veprim, qëndrim, procedurë.”- shtoi ajo.

Të njëjtin apel KQZ bën edhe për anëtarët e Komisioneve të Zonave të Administrimit Zgjedhor, për anëtarët e Grupeve të Numërimit të votave, për përmbushjen e detyrave të tyre si gjatë ditës së votimit, ashtu edhe në procesin e rëndësishëm të numërimit e deri në tabelimin përfundimtar të rezultateve.
Zgjedhjet Parlamentare 2013 Doxnns
/PanoramaNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default ‘Express’: Berisha, përpjekja e fundit. Shfrytëzon kosovarët për vota

prej Sun 23 Jun 2013 - 12:34
Zgjedhjet Parlamentare 2013 Berisha%20me%20dy%20gishtaPRISHTINË-Në kampin e së majtës shqiptare ekziston frika se Sali Berisha po bën përpjekjet e fundit për përmbysjen e rezultatit të nesërm zgjedhor, përmes një kontingjenti kosovarësh që kanë marrë shtetësi shqiptre.

Burime të gazetës kosovare, ‘Express’ brenda Partisë Socialiste, kanë treguar planin e Berishës për të mbajtur dhunshëm pushtetin e tij.

"Duke pasur parasysh sistemin tonë elektoral, ku rezultatin final mund ta ndryshojnë një grusht votash, Berisha ka kërkuar përkrahjen e mbështetësve të tij nga Kosova", ka thënë një zyrtar i PS-së për ‘Express’, në kushte anonimiteti.

Në lojë edhe deputetë kosovarë

Të njëjtat informacione janë konfirmuar edhe nga disa burime qeveritare. Madje, sipas tyre, në këtë lojë kanë hyrë edhe disa deputetë të Parlamentit të Kosovës.

"Deputetë te Kuvendit të Kosovës janë të përfshirë në organizimin e njerëzve për të votuar në Shqipëri, të kamufluar si turistë. Thelbi qëndron se kjo do të bëhet duke keqpërdorur gjithë ata kosovarë që kanë shtetësi shqiptare. Do të votohet në emër të tyre, me personalitete të tjera", ka thënë një burim qeveritar për të përditshmen kosovare 'Express'.

Për përfshirjen e kosovarëve në kurdisjen e zgjedhjeve në Shqipëri, ka pasur informacione edhe në të kaluarën, duke rritur kështu ndasitë mes dy vendeve.

/Shekulli Online/Përgatiti: E.Sh/


Zgjedhjet Parlamentare 2013 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Sun 23 Jun 2013 - 15:47
KQZ: Ja pjesëmarrja në votime
Zgjedhjet Parlamentare 2013 Drilonaa

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar pjesëmarrjen në votime deri në orën 13:00 . Deri në këtë orë kanë votuar 35.24 për qind e zgjedhësve.
Në një deklaratë për mediat, zëdhënësja e KQZ-së, Drilona Hoxhaj ka sqaruar se procesi nisi normalisht me hapjen e qendrave të votimit në orën 07:00 në mbarë vendin. Zëdhënësja e KQZ-së, Hoxhaj ka bërë një përmbledhje të situatës në vend duke pasqyruar ecurinë e procesit të votimit në shkallë vendi, si dhe duke njoftuar për vonesat rreth hapjes së qendrave, problemeve të para dhe pjesëmarrjen në votime sipas ZAZ-ve. 
“Në qarkun Tiranë nga 785.086 votues me të drejtë vote deri në orën 13:00 kanë votuar 5.546 votues ose 34,97%, në qarkun e Gjirokastrës nga 122.039 votues me të drejtë vote deri në orën 13:00 kanë votuar 9.290 votues ose 35,41%. Tre qendra votimi në Dukagjin janë hapur me vonese. Në fshatin Mollas në ZAZ numër 46 mungonin fletët e votimit dhe për pasojë procesi ka nisur me vonesë. Në 5 qendra votimi në Lac janë ndërprerë në orën 8:30 minuta”- tha Hoxhaj. 
KQZ: Të dhënat e para rreth pjesëmarrjes në votim 
ZAZ 23, 22.2% 
ZAZ 50, 6.38% 
ZAZ 13, 21.52% 
ZAZ 4, 19.75 % 
ZAZ 29, 17.28% 
ZAZ 33, 18.93% 
ZAZ 85, 11.32% 
/ShekulliNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
Abdulgafuri
Abdulgafuri
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
 <b>Mosha</b> Mosha : 41
<b>Postime</b> Postime : 1419
<b>Hobi</b> Hobi : futbolli
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : kastriot
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 10/05/2012

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Sun 23 Jun 2013 - 16:05
i nderuar falko a ka ndonje link ku do te mesonim per me te rejat nga zgjedhjet ne shqiperi ?


5:3.Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe.

3:102. O ju që besuat, kini frikë All-llahun me sinqeritet të vërtetë dhe mos vdisni, pos vetëm duke qenë muslimanë (besimtarë)!

18 : 27. Lexo çka të është shpallur ty nga libri i Zotit tënd! Nuk ka kush që mund t'i ndryshojë fjalët e Tij dhe pos Tij, nuk mund të gjesh strehim.
18:29. E ti thuaj: “E vërteta është nga Zoti juaj, e kush të dojë, le të besojë, e kush të dojë, le të mohojë. Ne kemi përgatitur për jobesimtarët zjarr që muret e tij (të flakës) i rrethojnë ata, e nëse kërkojnë shpëtim, ndihmohen me një ujë si katran që përzhit fytyrat. E shëmtuar është ajo pije, e vend i keq është ai”.
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Sun 23 Jun 2013 - 16:09
Abdulgafuri shkruajti:i nderuar falko a ka ndonje link ku do te mesonim per me te rejat nga zgjedhjet ne shqiperi ?
Ju nisa TV live ne PMNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Sun 23 Jun 2013 - 16:12
PBDNJ: Bashkëpunim PD-PS kundër përfaqësimit tonë. Problemet në qendrat e minoritetit
Zgjedhjet Parlamentare 2013 Karamelo-300x225
TIRANË- Nënkryetari i PBDNJ-së, Ligoraq Karamelo ka akuzuar dy partitë e mëdha, PD e PS per bashkepunim mes tyre ne zonet e minoritetit.
Ne nje deklarate per mediat nga PBDNJ, ai ka numeruar nje sere problemesh qe jane konstatuar gjate ecurise se votimit ne qendrat e banuara nga minoriteti grek.
“Kemi konstatuar pergjithesisht pjesëmarrje e ulët, proces te qete, por edhe disa shkelje të rëndësishme që kanë të bëjmë me integritetin dhe profilin e PBDNJ në Himarë dhe zonat të tjera të minoritetit”- tha ai.
/PanoramaNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Sun 23 Jun 2013 - 16:13
Votim me vonesë dhe problemet në QV në rrethe
Zgjedhjet Parlamentare 2013 Votim-300x225
Gazetaret e “Panorames” dhe korrespondentet e saj ne rrethe raportojne problemet e para per nisjen e procesit te votimit ne rang vendi. Nisje te votimit me vonese, ngaterresa te kapakeve te kutive te votimit e te tjera probleme i lexoni ne kohe reale ne “Panorama Online”.
GRAMSH- Rreth orës 15.00 është ndërprerë procesi i votimit në fshatin Skënderbeg në Gramsh. Vëzhguesi i Partisë Demokratike Bajram Kllogjri ka kërkuar pezullimin e procesit pa shkak ligjor.
KRUJE- Në orën 15.30 është ndërprerë procesi i votimit në qendrat 1268 dhe 1269. Ka qenë komisioneri i Partisë Socialiste ai që ka kërkuar ndalimin e votimit, për shkak të tensionit të krijuar rreth qendrës së votimit. Sipas tij, pranë qendrës po bëhen përpjekje për blerjen e votës me anë të parave, ndërkohë që është grumbulluar edhe një numër i madh njerëzish.

DIBER- Rreth orës 10.20 në Bashkinë e Klosit është ndërprerë energjia elektrike. Nuk dihen ende shkaqet.
BULQIZE- Qendra e votimit numer 10480 e bllokuar prej 4 orësh, qe nga nisja zyrtare e votimit.
GJIROKASTER- Rreth orës 08.55 është shënuar një incident pa pasoja të rënda në qendrën e votimit 4242 në Gjirokastër.
Bëhet fjalë për një shtyrje mes një simpatizanti të Partisë Socialiste dhe një qytetari tjetër. Mësohet se ky i fundit i përkiste komunitetit rom. Grindja është shuar shpejt dhe pa asnjë pasojë.
DURRES- Vetëm pak minuta pas hapjes së qendrave të votimit, është ndërprerë procesi në lagjen Nr.5, qendra 1493/1 në Durrës.
Arsyeja ka qenë ngatërrimi i kapakëve të kutive të votimit.  
Sipas komisionerëve, pritet që procesi të rifillojë pas disa orësh, pas zëvendësimit të materialeve, të nxjerra tashmë të pavlefshme.
Ora 07.20
KRUJE- Në qendrën e votimit 1315 nuk ka nisur ende procesi i votimit. Mësohet se shkak është bërë vonesa në furnizimin e qendrës me materialet zgjedhore.
Ndërkohë ka pasur një përplasje të lehtë mes simpatizantëve dhe anëtarëve të komisionit, por gjithçka është mbyllur shpejt dhe pa pasoja.
Sipas komisionerëve pritet që shumë shpejt në qendër të mbërrijnë materialet përkatëse dhe të zhbllokohet procesi.
KRUJE- Nuk ka nisur ende procesi i votimit në qendrën e votimit 1285 në komunën Tapizë. Shkak janë bërë mosmarrëveshjet mes komisionerëve për materialet e votimit.
TIRANE
Nuk nis votimi ne qendren e votimit numer 1976, ne njesine 9 ne kryeqytet. Mesohet se ka probleme me vulen, pasi mungon boja.  

TIRANE / ora10.30 Ne qendren 1702 ka mbaruar boja e vules, njerezit presin ne radhe.

PUKE
Puke, komuna Breg nuk ka nisur votimi ne orarin e caktuar. Shkak nderrimi i kapakut te kutise se votimit. KZAZ nr 8 po merr masa per nderrimin e kurise

LIBRAZHD- Ne komunen Stebleve ne nisje te orarit te votimit ka pasur probleme, mungojne komisioneret e PD dhe te PR.
Ne Librazhd ne te gjitha Qendrat e Votimit mungojne komisioneret e PR
Ne fshatin Bershi te Bashkise Klos votimi nis me vonese, komisioni ngaterron kapaket e kutive te votimit.
Gramsh nuk ka nisur ne kohe votimi ne qendren 2595. Shkak vendosja mbrapsht e kapakut te kutise se votimit.
Ne Drize te Gramshit mungon procesverbali i nderrimit te komisionereve.
KAVAJA/ Zevendesohen komisioneret e PR, probleme ne disa qendra votimi.
FIER/ Ne qendren e votimit 3011 ne kete qytet nuk lejohen vezhguesit e PS-se te kontrollojne listat e zgjedhesve, te cilet pretendojne se KQZ e lejon nje gje te tille. Votimi pavaresisht kesaj vijon normalisht.
DURRES- Deri ne oren 09.00 nuk ka nisur ende procesi i votimit në qendrën 1499, në lagjen Nr.8 në qytetin e Durrësit. Shkak është bërë mungesa e bojës timbruese. Pritet zhbllokimi i procesit.
DIBER- Rreth orës 09.20 është bllokuar procesi i votimit në qendrën e votimit në fshatin Cerenec të komunës Gjoricë. Shkak është bërë një person, i cili kërkon të votojë për gjithë fisin.
GJIROKASTER- Ka filluar me vonesë procesi i votimit në fshatrat Turan dhe Veliqiot të Gjirokastrës. Shkak është bërë mungesa e komisionerëve të Partisë Demokratike. Është kërkuar zëvendësimi i tyre dhe më në fund ka nisur procesi zgjedhor rreth orës 10.00. Ndërkohë një numër i madh njerëzish prisnin për të votuar në ambientet e jashtme të qendrës së votimit.
TEPELENE- Deri në orën 10.00 në Tepelenë ëhstë votuar në masën 15%. Procesi zgjedhor po ecën normalisht.
TEPELENE- Rreth orës 10.00 është ndërprerë procesi i votimit në fshatin Beçisht të Tepelenës. Shkak është bërë dëmtimi i vulave të komisionerëve. Në pritje të zëvendësimit të tyre, është shtuar edhe numri i njerëzve që kërkojnë të votojnë.
FIER- Ka nisur me rreth 3 orë vonesë procesi i votimit në fshatin Darzezë të Fiert. Arsyeja ka qenë dëmtimi i vulës.
LUSHNJE- Deri në orën 11.30 nuk ka filluar procesi i votimit në qendrën e votimit 2981 në Divjakë. Mësohet se arsyeja është humbja e vulës.
VLORE- Ka filluar me vonesë procesi i votimit në qendrën e votimit 4503 në Vlorë. Ka rezultuar se komisioneri i partisë Demokratike ka qenë i caktuar në dy qendra votimi. Kjo bëri që të mungonte përreth 2 orë komisioneri i PD-së. Megjithatë me konsensus gjithçka ëhstë zgjidhur dhe nuk është ndërprerë procesi votues.
/PanoramaNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Zgjedhjet në Shqipëri në sy të botës: Mes vrasjesh, plagosjesh dhe dhunës

prej Sun 23 Jun 2013 - 19:31
Mediat e huaja i kanë kushtuar vëmendje zgjedhjeve që po zhvillohen në Shqipëri, ku tregohet një atmosferë e tensionuar mes vrasjesh dhe plagosjesh, mes grushteve dhe dhunës në qendrat e votimit. Agjencia e lajmeve “Reuters” ka theksuar se nuk është normale që në një vend demokratik dhe antare të NATO-s të zhvillohen zgjedhjet në një klimë mjaft të tensionuar.
“Një politikan u plagos dhe një aktivist vdiq në një shkëmbim zjarri gjatë zgjedhjeve parlamentare në Shqipëri të dielën, një votim që është duke u ndjekur nga aleatët perëndimorë të shqetësuar për demokracinë në vend të NATO-s”,- kështu e nis shkrimin “Reuters” .
Reuters në shkrimin e kushtuar vrasja së simpatizantit të LSI-së vetëm pak minuta që prej nisjes së procesit të votimit në Laç ka ka theksuar që në hyrje të tij që këto zgjedhje janë tepër të rëndësishme për Shqipërinë dhe se me sa vëmendje po ndiqen nga Perëndimi i shqetësuar mbi gjendjen e demokracisë në Shqipërinë anëtare të NATO-s.
Reuters thekson se që nga viti 1991, Shqipëria asnjëherë nuk ka mbajtur zgjedhje që konsiderohen plotësisht të lira dhe të ndershme, dhe dështimi përsëri më tej do të vendosë prapa ambiciet e saj për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian.
Teksa bën edhe një përmbledhje të informacionit të policisë dhe të vetë politikanëve në vendion tonë: Kreu opozitar i Partisë Socialiste Edi Rama ka anuluar vetë votën e tij të planifikuar për të udhëtuar në rajonin veriperëndimor të Laçit ku një aktivist i opozitës u vra në një shkëmbim zjarri dhe plagosjen e një kandidati zgjedhor të Partisë qeverisëse Demokratike konfirmoi shkëmbim zjarri jashtë një vendvotimit dhe vdekjes së një burri 53-vjeçar. Raportet e lajmeve thanë se kandidati i partisë në pushtet, Mhill Fufi, u plagos rëndë dhe është duke u mjekuar në spitalin ushtarak të Tiranës. Berisha, një ish- kardiolog i zjarrtë, kishte thirrur më herët shqiptarët të votojnë në një mënyrë të civilizuar. I siguroj ata vota e tyre do të respektohen plotësisht, u tha ai gazetarëve pas votimit me gruan e tij, Liri, në kryeqytet”,- shkruan Reuters.
Sipas agjencisë së lajmeve Reuters, “sondazhet e opinionit janë të pabesueshëm, por japin pikë për një fitore të ngushtë për Partinë Socialiste të 48-vjeçarit Rama, një ish-kryebashkiak i Tiranës. Ai ka qenë i nxitur nga një aleancë me një parti të vogël majtiste parë në koalicion me Berishën”,- shkruhet më tej.
/Shekulli Online/ Eljona Lata/
Zgjedhjet Parlamentare 2013 20111d1371992867-zgjedhjet-n%C3%AB-shqip%C3%ABri-n%C3%AB-sy-t%C3%AB-bot%C3%ABs-mes-vrasjesh-plagosjesh-dhe-dhun%C3%ABs-berisha-rojetrs


Zgjedhjet Parlamentare 2013 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Sun 23 Jun 2013 - 19:32


Zgjedhjet Parlamentare 2013 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Sun 23 Jun 2013 - 20:39
“Exit-Poll”, e majta fituese me 52-56%
Zgjedhjet Parlamentare 2013 Thumb_250x150
Koalicioni i majtë i udhëhequr nga Partia Socialiste është fitues i zgjedhjeve të sotme, të paktën në “exit-poll”-in e parë të publikuar nga “IPR Marketing” dhe “Ora News”.

Sipas këtij “exit-polli”, e majta ka fituar në total 52-56% të votës kombëtare, e ndarë në 37-41% midis Partisë Socialiste dhe 7-11% me Lëvizjen Socialiste për Integrim.

Në koalicionin e djathtë, Partia Demokratike ka grumbulluar 33-37% të votave, PDIU 1,5-3,5% dhe Partia Republikane 1-3%.

Dy forcat politike të pavarura ne këto zgjedhje, Fryma e Re Demokratike dhe Aleanca Kuq e Zi kanë fituar, midis 1-5% dhe 1-3%, përkatësisht.alb-observer.


Zgjedhjet Parlamentare 2013 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
XHEVAT.TE
XHEVAT.TE
Anetari ri
Anetari ri
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 22
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : TETOVA
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/08/2012
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Mediat e huaja "pasqyrojnë" votën e ministrit Noka

prej Sun 23 Jun 2013 - 21:31
"Ai që thyen ligjin mbi fshehtësinë e votës është vetë ministri i Brendshëm". Me këtë fjali nis gazeta italiane Corriere Della Sera shkrimin mbi votimet në Shqipëri.

"Më shumë se i kënaqur publikon foton e qartë në Facebook. Kjo ndodh në Shqipëri ku Flamur Noka, ministër i Brendshëm, ai që duhet të merret me rregullsinë në votime, ka postuar në faqen e tij preferencën elektorale", vijon Corriere.

“Unë votova, i dhashë vlerë votës time duke votuar numrin e fatit 44, Partinë Demokratike të Shqipërisë” është mesazhi i Nokës. Shumë e ndjekin. Të tjerë e kritikojnë dhe i kujtojnë detyrën e tij, përfundon shkrimi në gazetën prestigjioze italiane.http://www.orainfo.com/
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Mon 24 Jun 2013 - 0:04
Korçë, Berat dhe Has, nis numërimi i votave në kutitë e para
Zgjedhjet Parlamentare 2013 Kuti-votimi-te-njesia-52
Nis procesi i numërimit të votave në Berat, Has dhe Korçë. Pesë kutitë e para qytetin e vogël verilindor, nga 50 kuti që janë gjithsej, ndërsa në qytetin juglindor janë nëpër duar dy të parat. Policia e Korçës, njoftoi se në orën 23:30 të ditës së sotme, në Qarkun e Korcës ka përfunduar procesi i shoqërimit dhe dorëzimit për në vendet e numërimit të votave të 447 qendrave të votimit prej të cilave të gjithat qendrat e kanë përfunduar dorëzimin me procesverbale të kutive. Kutitë e para që janë hapur dhe po numërohen në Korçë janë ato të Drenovës, ndërsa në KZAZ e Pallatit të Sportit dhe në gjimnazin e qytetit ky proces nuk ka startuar ende. Në total kanë votuar këtë të diel 13073 persona, ose dicka mbi 50 përqind të të gjithë atyre me të drejtë vote në këtë qark.  
Edhe në Berat ka përfunduar dorëzimi i të gjitha kutive në VNV. Ka nisur po ashtu procesi i numërimit në KZAZ-të 64 dhe 67-të, që i përkasin Urës Vajgurore dhe Otllakut.
/PanoramaNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Mon 24 Jun 2013 - 0:23
Zgjedhjet, Rama shpall fitoren. PD: Fitorja e jona. Meta: LSI ka në kuti 15-20 mandate NDIQ NEWS 24 LIVE
TIRANË-Në prag të mbylljes së qendrave të votimit, dy liderët kundërshtarë të politikës, Sali Berisha dhe Edi Rama kanë dalë në konferenca shtypi.

I pari ka qenë kryeministri Berisha që pasi ka kërkuar që qendrat e votimit të mbahen hapur deri në votuesin e fundit, kurse kreu i opozitës në daljen e tij për media, shpalli fitoren.

Pas kësaj ka nisur një dalje intensive e cdo selie partiake ku secila shpalli se rezultati që do të dal nga këto zgjedhje kishte kaluar pritshmëritë e tyre. Në konferenca për shtyp, LSI, FRD, AK si dhe kandidatet e pavarur.

MALAJ: PRITSHMËRITË JANË TË MIRA, MARR MBI 10 MIJË VOTA
Ora 23:00-Kandidati i pavarur Arben Malaj ka komentuar sot në mbrëmje në emisionin e Artur Zhejit në ‘360 Gradë’ tek TvNews24, pritshmëritë rreth tij në këto votime parlamentare.

Sipas Malaj, mandati i tij është garantuar sepse ka siguruar votat e duhura.
“Ne ngritëm një strukturë të mirëorganizuar, na duheshin mbi 8 mijë vota dhe nuk pata kohë të bëja fushata të mëdha, po trokita në dyert që gjeta hapur. Thjesht, trokit në derën që gjen hapur ndaj falënderoj votuesit, stafin e përkushtuar në Vlorë. Mendoj se kemi rreth 11 mijë vota dhe pres që kjo pritshmëri të përkthehet në mandat. E them këtë sepse kam mbështetje të madhe në zona si Novoselë, Llakatund, Komune Qendër, në Vlorë, në qytet, Delvinë apo Sarandë. Pritshmëritë janë të mira”.

PROBLEME NË GJIROKASTËR DHE SHKODËR
Ora 22:31 Në Shkodër dhe Gjirokastër janë shënuar probleme. Kështu raportohet se në KAZA numër 7 në Shkodër, në kutinë 0275 janë konstatuar probleme.

Materialet e 767 nga 1422 QV janë dorëzuar nga policia në VNV. Gjirokastër, probleme në qendrën e votimit 42 86 në Jorgucat. Raportohet se në Jorgucat të Gjirokastrës një pjesë e banorëve janë mbledhur te QV, dhe nuk lejojnë mbylljen e qendrës së votimit.

TIRANE, POLICIA SHOQERON MATERIALET ZGJEDHORE NE VNV
Ora 21:30 Deri në orën 21.30’ nga punonjësit e policisë janë shoqëruar dhe dorëzuar për në VNV-te, materialet zgjedhore të 767 nga 1422 Qëndrave të Votimit, ndërkohë që vazhdon shoqërimi dhe dorëzimi.Me mbylljen e votimit në 1422 Qëndra Votimi të Qarkut të Tiranës, sipas detyrimit të përcaktuar në nenin 11 të Udhëzimit Nr.7 të KQZ-së (i ndryshuar), punonjësit e policisë jane paraqitur në kohën e caktuar nga KQV-ja përkatëse dhe kanë pritur në hyrje të saj, derisa të dalin anëtarët dhe sekretari së bashku me kutitë e votimit dhe kutinë e materialeve zgjedhore.

Deri në orën 21.30 të ditës së sotme, në Qarkun e Tiranës janë shoqëruar dhe dorëzuar për në Vendet e Numërimit të Votave, materialet zgjedhore të 767, ndërkohë që vazhdon shoqërimi dhe një pjesë e tyre janë në pritje të dorëzimit në vendin e numërimit të votave.

Deri më tani, gjatë proçesit të shoqërimit dhe dorëzimit të materialeve zgjedhore, nuk është evidentuar asnjë incident

PD: GATI TË UDHËHEQIM SËRISH SHQIPËRINË, PS I KA IKUR ÇEHRA
Ora 21:30 Majlinda Bregu në një deklaratën e radhës për mediat duke shprehu bindjen për një mandat të ri, u shpreh se partia Demokratike është gati të udhëheqë sërish Shqipërinë.

“Rezultatet e deritanishme tregojnë pjesëmarrjen më të madhe ndonjëherë të bastioneve të Partisë Demokratike, duke rikonfirmuar edhe një herë se qytetarët kanë votuar për të ecur përpara me Partinë Demokratike. Deri tani, sipas të gjithë treguesve tanë, Partia Demokratike është fituese dhe ne jemi të gatshëm të udhëheqim Shqipërinë në katër vitet e ardhshme. Modeli i bllokimeve, bojkoteve dhe konflikteve politike të Partisë Socialiste, është ndëshkuar bindshëm nga votuesit të cilët kanë zgjedhur të ecin përpara.
Ne përgëzojmë komisionerët dhe vëzhguesit që garantuan sot zgjedhje të lira dhe të ndershme si dhe qytetarët që ushtruan të drejtën e tyre për të votuar, pamvarsisht incidenteve të blerjes së votës, frikësimit të votuesve dhe dhunës vdekjeprurëse të shkaktuar nga koalicioni opozitar. Ne gjithashtu e dimë fare mirë rëndësinë e punës që i pret ekipet e numërimit të votave. Mbi të gjitha, është e rëndësishme që në votime morrën pjesë më shumë qytetarë se kurrë më parë. Ne tani bëjmë thirrje që çdo votë të numërohet dhe kështu të dëgjohet zëri i çdo qytetari”, u shpreh Bregu.

Zëdhënësja e PD-së për zgjedhjet, deklaroi se PD po pret rezultatet zyrtare teksaka bërë thirrje për qetësi në pritje të çertifikimit të tyre.

Pyetje- Zonja Bregu unë këmbëngul sërish tek të dhënat që ju jepni. Ju keni sondazhet tuaja apo u besoni sondazheve të Civitas Albania e Anzalone Research?
Sondazhet tona por dhe sondazhet që tashmë janë bërë mediatike të Anzalone Research e Civitas Albania e besoj që janë rezultati më i mirë i bindshëm për çdo qytetar shqiptarë. Anzalone Research, siç edhe mediat e kanë raportuar, është pikërisht kompania e cila ka bërë dhe sondazhet e presidentit Obama në dy zgjedhjet presidenciale të 2009-ës dhe 2012-ës. Prandaj besoj se është kompania më serioze për të garantuar atë që ka thënë pak më parë, fitoren e bindshme të Partisë Demokratike.

Pyetje- Po nga të dhënat e komisionerëve a keni ndonjë pritshmëri, sepse krahu tjetër ka dalë me numra?
Krahu tjetër më shumë sesa me numra poflet me çehre, siç thotë Shqipëria e mesme. Të vrarë dhe të errësuar. E sigurtë është që të dhënat tona nga burimet të cilat janë jo vetëm Exit Poll-et që cituam më lart, por dhe nga burime të brendshme të Partisë Demokratike vërtetojnë fitoren tonë të thellë dhe bindshëm.

PD FISHEKZJARRE FITOREJE NË FIER
Ora 21:00 PD vetëshpall fitoren në qytetin e Fierit. Qindra fishekzjarre kanë ndezur qiellin e qytetit, nderkohe numri 2 i socialistëve Garamoz Ruci u shpreh se demokratet po festojne humbjen.

Të gjitha QV në qarkun e Fierit u mbyllën sipas afateve kohore të përcaktuara në KZ. Procesi i votimit u karakterizua nga një klimë e qetë, korrekte dhe pa tensione. Nuk ka patur problem me përjashtim të një rasti në QV Nr 3178 në fshatin Levan të komunës me të njëjtin emër, ku për shkak të grumbullimeve të shumta të njerëzve kryetari i KQV kërkoi ndihmën e policisë dhe situata u normalizua.

Momentalisht tani puna është trasferuar nga KQV në 10 KZAZ E Qarkut Fier për dorëzimin e kutive të votimit. Procesi është në vazhdim dhe gjithcka po shkon normallisht. Efektivat e policisë po shoqërojnë kutitë brënda ambienteve të KZAZ.
Nga burimet e para zyrtare mësohet se pjesëmarrja në votime ka qënë rreth 50.8%

Ndërkohë, në qytetin e Vlorës, aty ku kreu i PS-së Edi Rama kryeson listën e kandidatëve për deputet sipas policisë është mbyllur procesi i votimit në shumicën e qendrave dhe kutitë janë nisur për në KZAZ.

RAMA SMS NË CELULARË: NË KUTI, FITORJA E JONA. ATA QË PO IKIN PËRPIQEN TA PËRMBYSIN
Ora 20:50 -Në prag të nisjes së numërimit të votave, Kreu i PS Edi Rama ka dërguar një mesazh në celularët e qytetarëve ku bën thirrje që të mbështete fort fitorja e PS, pasi ata që po humbin sipas tij po bëjnë përpjekje ta përmbysin atë.

Mesazhi i plotë i Edi Ramës në celularët e qytetarëve
“Shqipëria votoi dhe zgjodhi Rilindjen! Fitorja në kuti është e thellë, por zgjedhjet nuk kanë mbaruar. Tani është pjesa më e rëndësishme e të gjithë procesit. Ata që po ikin do bëjnë përpjekjen e fundit të përmbysin fitoren. Secili nga ju, brenda apo jashtë QV, duhet të qëndrojë fort e të mbështesë fitoren! Edhe një përpjekje e fundit miq dhe pastaj ka vetëm Rilindje!”.
Dy orë më parë Rama shpalli fitoren e PS nga selia rozë. Sipas Ramës, Rilindja fitoi mbi rrënimin.

KRESHNIK SPAHIU: AK KA MARRË 200 MIJË VOTA NË SHQIPËRI
Ora 20:45 - Aleanca Kuq e Zi deklaron fitoren e partisë së saj në zgjedhjet e 23 qershorit duke deklaruar se në rang vendi ka marrë 200 mijë vota.

Në një konferencë për shtyp Kreshnik Spahiu ka denoncuar blerjen e Expolleve, nga ana e kreut të PS, Edi Rama.

‘AK me votën e saj të fshehtë, me aktivitet e saj ka mundur të administrojë dhe të hedhë në kutitë e votimit dhe pas disa çastesh do shënojmë fitoren spektakolare në kryeqytet. Fitorja e AK-së pas sondazheve të zhvilluara nga institutet dhe anëtarët e AK , kemi administruar adresat e gjithë anëtarëve të AK dhe sot shënojmë 200 mijë vota në Republikën e Shqipërisë. AK do të nxjerrë jashtë cdo disinformacioni që u gatuan nga disa parti politike dhe media, Expolle që sapo janë blerë nga PS dhe Edi Rama. Në Tiranë dhe Kavajë është shënuar një fitore historike e AK ashtu sic dhe janë fituar mandate nga një lumë votash në qarkun e Fier, Elbasan, Durres, dhe fitore suprizë në qarkun e Vlorës”, deklaroi Spahiu.

Kreu i kuq e zinjve, deklaroi se do të identifikojë cdo “bandit të PS dhe PS që guxon te prekë votat gjatë procesit të numërimit.

META: ‘ASHE’ FITORE PLEBISHITARE, LSI 15- 20 MANDATE
Ora 20:29 Kreu i LSI, Ilir Meta nëpërmjet një konference për shtyp ka shpallur fitoren e koalicionit të majtë. Meta ende pa filluar procesi i numërimit të votave, u shpreh bindur se në kuti do të dalin 20 mandate për koalicionin ‘Aleanca për Shqipërinë Evropiane”, ndërkohë që LSI do të marrë 15 deri 20 mandate.

“Dua të falënderoj për këtë fitore plebishitare për opozitën dhe për këtë votim të jashtëzakonshëm që ka ndodhur sot për LSI. Jam i bindur nga të dhënat tona dhe vlerësimet e pavarura se ASHE ka tashmë në kuti 80 mandate, dhe LSI ka në kuti 15 deri në 20 mandate”, u shpreh Meta i cili duke iu përgjigjur interesit të gazetarëve, tha se bindja e tij bazohet në Expollet dhe përllogaritjeve online.

Lideri i LSI i bëri thirrje komisionerëve dhe numëruesve në qendrat e votimit që të vijojnë procesin normalisht, për ti dhënë fund njollës që kryeministri i bëri procesit me trysnin që ushtron mbi votuesit.

“E rëndësishëm procesi të vijojë normalisht. Komisionerët dhe numëruesit tanë të bëhen pjesë e një procesi që na nderon si një vend evropian. Jam i bindur se angazhimi qytetar për këtë proces që u minua nga Berisha do të bëjë gjithçka për të lënë pas njollat që procesi mori për të arritur ato objektiva të pamundura të ish-kryeministrit Berisha për të bërë trysni mbi votën e qytetarëve” tha Meta.

Kreu i LSI, siguroi se koalicioni i majtë dot mbrojë votën plebishitare të Shqipërisë, deri sa vota e fundit të numërohet.

FRD, TOPI ENTUZIAST: KEMI KALUAR PRITSHMËRITË
Ora 20:15-Kreu i Frymës se rë Demokratike, Bamir Topi tha se FRD pret një rezultat përtej pritshmërive. Nëpërmjet një konference për shtyp nga selia e FRD, Topi theksoi rëndësinë e pritjes së rezultatit me qetësi.

“Ne presim rezultat madje më shumë se aq, jemi mbi pritshmëritë tona. Puna nuk ka përfunduar, ne presim që mbas të gjithë të dhënave, një rezultat jo vetëm në kufijtë e pritshmërisë, por më shumë se aq. Unë i bej apel të gjithë partive politike, mbarë shoqërisë që në këtë moment ta presim rezultatin me shumë qetësi. Është një moment shumë i rëndësishëm, që do të bëjë të mundur fundin e tranzicionit.”- tha Topi.

Topi dënoi ngjarjen e shënuar në pret e para të ditës në Laç, ndërsa ngushëlloi familjen. Kreu i FRD falënderoi të gjithë ata që kanë kontribuar në mbarëvajtjen e procesit të votimit.

DURRËS, PROCESI I VOTIMIT PA PROBLEME
Ora 19:52 Qarku i Durrësit ka treguar maturi pjekuri dhe zgjuarsi, duke zhvilluar një proces votimesh të pakontestuar nga asnjë forcë politike në zgjedhjet e 23 qershorit, prej të cilit dalin 13 deputetë. 444 qendra votimi me 313.058 votues, prej të cilëve 7 mijë për herë të parë janë regjistruar në këto zgjedhje. Procesi i votimit u hap në orën 7 të mëngjesit në 442 qendra votimi , ndërsa në një qendër votimi në Thumanë të Krujës votimi nisi një orë me vonesë për shkak se Komisioni i Qendrës së votimit kërkoi të ndërrohej kryetarja e komisionit të votimit e cila ishte mbesa e kandidatit për deputet të PD Vullnet Topalli. Në një qendër tjetër në Thumanë procesi nisi gjithashtu me vonesë një orë për shkak se sekretarit një qendre votimi i kish vdekur nëna dhe u bë zëvendësimi I tij. Përgjatë gjithë ditës procesi I votimit vijoji normalisht, në të gjitha qendrat e votimit në rang qarku.

Të gjitha qendrat e votimit janë mbyllur në orën 19, ndërsa pjesëmarrja në zgjedhje në nivel qarku konsiderohet në rreth 40%, me një diferencë prej 8% nga zgjedhjet e 2009. Megjithatë pritet të vijojë procesi i numërimit gjatë orëve të natës për të kuptuar ndarjen e 13 Mandateve në qarkun e Durrësit.

Kryetari i Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako ka votuar gjatë paradites në një nga qendrat e votimit të lagjes nr.11 të Durrësit. Kryebashkiaku Dako i ka bërë thirrje të gjithëve të votojnë qetësisht në mënyrë që procesi të vijojë normalisht ashtu sic ka nisur. Kryetari i Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako i ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve të Durrësit të marrin pjesë masivisht në votime në këtë proces shumë të rëndësishëm zgjedhor ku vendoset fati i vendit. Në fund të mbylljes së procesit zgjedhor Dako tha se nuk u vërejt asnjë problematikë për tu shënuar, në të njëjtën linjë ishte edhe kreu i listës së PS Blendi Klosi i cili deklaroi se në rang qarku nuk është vërejtur asnjë kontestim për zgjedhjet. Procesi i votimit mori nota maksimale edhe nga kreu i PD së Durrësit Igli Cara dhe kryesuesi i listës së PD Eduart Halimi, i cili nënvizoi se këto ishin zgjedhjet më të mira të zhvilluara me qytetrai në qarkun e Durrësit. Asnjë prej partive politike nuk ka komentuar rezultatin final, dhe nuk ka shprehur fitoren për asnjë krah. Kryesuesi i listës së LSI Lefter Koka deklaroi për se Durrësi ka votuar ka shprehur verdiktin e tij, dhe LSI është e sigurt se do të fitojë më shumë se një mandat.

SHKODER, NË ZGJEDHJET E 23 QERSHORIT VOTUAN RRETH 48 % E ZGJEDHËSVE
Ora 19:35 Pas mbylljes së procesit të votimit të së dielës, nga të dhënat paraprake, në qarkun e Shkodrës mësohet se morrën pjesë në votime rreth 48 % e zgjedhësve.

Në Qarkun Shkodër, aktualisht, është mbyllur procesi i votimit në të gjitha Qëndrat e Votimit, të këtij Qarku dhe nga ana e punonjësve të policisë është bërë e mundur shoqërimi i materialeve zgjedhore për në vendet e numërimit të votave.
Deri në ora 21.00, 102 qendra të votimit kanë dorëzuar në KZAZ-respektivet, materialet zgjedhore dhe janë në proces dorëzimi pjesa tjetër, që i përkasin zonave të thella malore, të cilat aktualisht janë duke u trasportuar drejt VNV-ve.

Nga punonjësit e policisë, të angazhar për shoqërimin e kutive të votimit, nuk është raportuar asnjë problem gjatë transportit të materialeve zgjedhore.

NJE PROCES ZGJEDHOR NORMAL NE QARKUN E ELBASANIT
Ora 19:30/ 320.000 zgjedhës janë thërritur të votojnë në qarkun e Elbasanit ku janë ngritur 541 Qendra Votimi nga 441 që ishin gjatë zgjedhjeve të fundit , si edhe 10 KZAZ dhe QNV, ku pesë prej tyre janë në bashkinë e Elbasanit. Deri në mesditë në këtë qark procesi i votimit ka vijuar normalisht, përjashto disa incidente sporadike, në qytetin e Peqinit, ku mësohet se Policia ka arrestuar tre shtetas njëri prej të cilëve shoqëruesi i kandidatit për deputet në këtë qytet Alfred Peza. Më herët tre shtetasve Gazmend Sinani bashkë me dy persona të tjerë Astrit Kashi dhe Aleksandër Bajo në mjetin e tyre tip Mitsubishi ju gjetën dy automatikë si edhe një shotgun. Mësohet se gjatë kontrollit ushtruar në mjet Policia ka gjetur edhe një sasi fletësh votimi të bardha të pa plotësuara. Policia ka nisur hetimet për të zbuluar se nga i kanë gjetur tre shtetasit fletët e bardha të votimit, dhe armët të cilat tashmë janë sekuestruar nga Policia. Gjithashtu - është cilësuar disi i çuditshëm rasti i qendrës së votimit 25-47 në fshatin Linas të Komunës Mollas të rrethit të Elbasanit. Në këtë qendër procesi i votimit ka nisur në mesditë, pasi kutia e materialeve e marrë një natë më parë në dorëzim nga komisionerët dhe e hapur mëngjesin e së dielës ka rezultuar bosh dhe pa material votimi brenda. KQZ e lajmëruar menjëherë ka dërguar në këtë zonë një kuti me material ku procesi i votimit ka nisur me vonesë por që ka ecur normalisht. Gjithashtu deri në mesditë në të gjithë qarkun e Elbasanit kanë votuar rreth 50 përqind e zgjedhësve.

VOTIME TË QETA NË RRETHIN E MATIT
Ora 19:14 Në rrethin e Matit janë zhvilluar votime në 84 qendra votimi, në dy bashki dhe 10 komuna. Në përgjithësi procesi ka qenë normal dhe pa probleme. Mësohet se kanë votuar afro 57 % e votuesve, shifër kjo e lartë krahasuar me zgjedhjet e kaluara. Në orën 19.00 janë mbyllur të gjitha qendrat e votimit dhe komisionerët kanë kryer dorëzimin e materialeve zgjedhore në KZAZ nr.16. Nëse në prag të zgjedhjeve pati tension dhe konflikte mes simpatizantëve të PD-së dhe PS-së, dita e votimit në përgjithësi ka qenë e qetë dhe pa incidente. Shtabi elektoral i PS-së njoftoi se në qytetin e Burrelit pjesmarrja ka qenë rekord, afro 500 votues më shumë se në zgjedhjet e vitit 2011. Kjo shifër sipas tyre thellon rezultatin në këtë qytet. Po ashtu parashikimet tregojnë se zgjedhësit e Matit kanë treguar mbështetje edhe për LSI-në dhe FRD-në. Në qendrat e votimit pranë shkollës 31 korriku Burrel dhe fshatin Dukagjin komisionerët e PD-në u kanë dhënë votuesve fletë votimi të plotësuara për nr.44. Kjo shkelje është denoncuar shpejt. Ndërkohë në fshatin Bejnë të Bashkisë Klos është gjetur një votues teksa fotografonte fletën e votimit. Edhe kjo shkelje është denoncuar dhe dokumentuar.

EXIT POLL, CIVITAS ALBANIA: PD 42%, NDËRSA PS 40%
Ora 19:00-Civitas Albania ka shpallur rezultatin e sotëm te exit poll-it te tyre, ku sipas të dhënave, PD ka fituar me 42%, ndërsa PS me 40%.

Ndërsa rezultatet sipas koalicioneve, Exit Poll, Civitas theksoi se “koalicioni i majtë 46%, në rang kombëtar. Koalicioni i djathtë 48 % në rang kombëtar”.

Civitas Albania ka realizuar Exit Poll-in me Anzalone Liszt Research (ALR), një firmë e specializuar në hulumtime.
ALR operon prej 20 vitesh dhe ka kryer exit poll-e në SHBA duke anketuar në 9 shtete për zgjedhjet e vitit 2008 dhe më pas për zgjedhjet e 2012.

BREGU: PD KA FITUAR BINDSHËM, RAMA DISFATË SPEKTAKOLARE
Ora 19:30 Partia Demokratike shpall fitoren paraprake, edne pa u mbyllur qendrat e votimit, të cilat kanë kaluar orarin zyrtar (ora 19:00). Pas shpalljes së fitores nga ana e kreut të PS-së, Edi Rama, në një konferëncë për shtyp Majlinda Bregu tha se Rama do të përjetojë fitore më të thellë se ajo e vitit 2009.

“Rama është kopja e keqe e vetes së tij. Të njëjtën gjë bënte ne 2009. Ju siguroj se emër të PD që sondazhet tona tregojnë se shqiptarët kanë votuar bindshëm për ne. I bëjmë thirrje , të fgjtiëh komisionerëve dhe vëzhguesve tanë të mbyllim me sukses ligjërisht këtë. Edi Rama vulosi disfatën e radhës, por këtë radhë më të thellën. Sondazhet tona dhe trendi i votës së qytetarë konfirmojnë fitoren e aleancës sonë. Zoti Rama shpresoj se ka pasur një pritshmëri të mos humbte thellë, por humbje spektakolare si këtë radhë nuk ka përjetuar asnjëherë”, deklaroi Bregu.

Bregu duke komentuar vrasjen në Laç tha se kjo çështje i takon organeve të Prokurorisë. “Viktima nuk ishte votues në Lac, por në Tiranë, tha Bregu.

PS, EDI RAMA: NGA TË DHËNAT DERI TANI, RILINDJA KA FITUAR MBI RRËNIMIN
Ora 19:00 Kryetari i PS, Edi Rama ka deklaruar në një dalje për shtyp në selinë socialiste se nga të dhënat paraprake që disponohen, e majta ka fituar zgjedhjet parlamentare.
“Bazuar mbi të dhënat tona , Rilindja ka fituar mbi rrëninim.
E dyta, Aleanca për Shqipërinë europiane do e realizojë objektivin e shpallur të mandateve.
E treta: Komisionerët dhe kqz, kanë përpara ligjin elektoral që përcakton qartësisht modalitetet sesi duhet të veprohet kur mbërrihet limiti kohor, ora 19:00”.

Me pas Rama shkroi nje shenim Facebook
"Edhe sot keni qenë fantastikë! Të dhënat tona të brendshme flasin për fitoren e dëshiruar, por s'ka mbaruar. Mbaron vetëm kur fitorja të vuloset dhe festa të fillojë. Deri atëherë ka ende shumë punë. Duke nisur nga këto 30 minuta të fundit për të votuar. Kjo kohë është flori! Kush s'ka votuar të vrapojë drejt qendrës së votimit.

Kush ka votuar të rendë përmes telefonit nga numri në numër për të verifikuar se çdokush në adresarin tuaj ka votuar! Kush është jashtë të bëjë të njëjtën gjë, ju lutem mos neglizhoni asnjë sekondë të këtyre 30 minutave të paçmueshme.
Votoni votoni votoni! Rilindja është tek pragu. Shtrojani rrugën e mbetur me sa më shumë vota akoma. Kjo është edhe mbrojtja më e sigurt e votës. Dyfishimi, trefishimi, shumëfishimi i votës tënde!
Forca, kemi edhe 30 minuta për të bërë histori!"

BERISHA: DO RESPEKTOJ VERDIKTIN E SOVRANIT
Ora 18:30 Kryeministri Sali Berisha në një konferencë për mediat në orën 18:30 minuta i pyetur mbi rezultatin për këto zgjedhje, tha se “Partia Demokratike do të respektojë pa asnjë hezitim verdiktin e sovranit”.
Madje më tej tha se “këtë premtim apo garanci nuk e ka degjuar ‘nga shoku i Kurbanit’.

Ndërsa i pyetur se gjatë fushatës ka rënduar fjalorin me akuza, kryeministri përdori një shprehje të urtë popullore “më thoni me kë rri të të them si je. Unë Ramën kisha përballë”.

ZHVILLOHEN ZGJEDHJET PARLAMENTARE
Zgjedhjet e përgjithshme të 23 qershorit 2013 janë të tetat që zhvillohen në Shqipëri, që nga vendosja e sistemit pluralist politik në vitin 1991. Shqiptarët vendosin me votë për ata që do na qeverisin në 4 vitet e ardhshme. Procesi i votimit ka nisur që në orën 7:00 të 23 Qershorit, për t’i dhënë popullit të drejtën të vendosë me votë për 140 parlamentarët e rinj. Simbolikisht kryetarja e KQZ-së Lefterie Lleshi ka hapur qendrën e votimit tek Akademia e Arteve, aty ku edhe ka votuar.

3 milionë e 271 mijë e 885 zgjedhës janë thirrur për të votuar. Procesi i votimit ka nisur normalisht në shumicën e qendrave të votimit, ndërkohë që në disa prej tyre ka patur vonesa dhe incidente të vogla.

Rreth orës 09:00 një ngjarje e rëndë ka ndodhur pranë një qendre votimi në gjimnazin “At Shtjefën Gjeçovi” Laç, ku janë dëgjuar të shtëna me armë zjarri. Sipas policisë, një person ka humbur jetën dhe tre të tjerë janë plagosur. Mësohet se i vdekur ka mbetur simpatizanti i LSI-së, Gjon Gjoni. Në këtë incident mbeti i plagosur edhe kandidati i PD-së, Mhill Fufi. Për ngjarjen ende asnjë i ndaluar, policia shoqëron 7 persona si dëshmitarë.

(d.b/e.m/BalkanWeb)Një shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Mon 24 Jun 2013 - 0:26
Exit Poll nga Anzalone: Fiton e djathta me 2% me shumë. Ja mandatet në qarqe
TIRANE-Civitas Albania shpalli sot rezultatin e Exit Poll-it te tyre, ku sipas të dhënave, PD ka fituar me 42%, ndërsa PS me 40%. Fitorja mes koalicioneve anona nga e djathta, me 2 per qind diference nga e majta.
Zgjedhjet Parlamentare 2013 69618_1
Fondacioni Civitas në bashkëpunim me kompaninë amerikane te sondazheve, Anzalone Liszt Grove Research, e cila ka kryer sondazhe per fushaten e Presidentit Barack Obama ne vitin 2008 dhe 2012, me asistencen e drejteperdrejte te nje prej ortakeve te kesaj kompanie z.Jeffrey Liszt, dolen në konferencë për shtyp ku shpallën rezultate e exit poll që kanë realizuar gjatë ditës së diel në të gjithë vendin.

Ndërsa rezultatet sipas koalicioneve, Exit Poll, Civitas theksoi se Ndërkohë si koalicione, Aleanca për Punësim, Mirëqenie dhe Integrim e udhëhequr nga Sali Berisha sipas exit poll ka fituar 48 për qind dhe Aleanca për Shqipërinë Europiane e drejtuar nga Edi Rama ka fituar 46 për qind.
“Koalicioni i majtë 46%, në rang kombëtar. Koalicioni i djathtë 48 % në rang kombëtar. Koalicionet ndahen me 2% nga njëra-tjetra”.

Sic beri te ditur Liszt, per realizimin e ketij Exit Poll-i, janë marrë 7 266 intervista për sondazhin në gjithë vendin.

Mandatet
Anzalone Liszt Grove Research shpalli ne nje dalje tjeter per shtyp dhe rezultatin e perkthyer ne mandate.
“Në 5 qarqet e prezantuara fillimisht Durrës, Elbasan, Tiranë, Lezhë dhe Fier, do kemi një mandat plus nga Durrësi për PD, një mandat plus nga Fieri për PD dhe një mandat plus nga Lezha, për PD. Sondazhet që kryen në qarqet e mëdha janë më të sakta, pasi numri i të pyeturve është më i madh”, u shpreh përfaqësuesi i "Anzaloneresearch" .

Durrës, rezultati i përkthyer në mandate është, PD 8 mandate, PS 5 mandate.
Elbasan, PD 7 mandate dhe PS 7 mandate
Fier PD 7 mandate dhe PS 9 mandate
Lezhë, PD 5 mandate dhe PS 2 mandate
Tiranë, PD 16 mandate dhe PS 16 mandate
Berat, PD 3 mandate, PS 5 mandate
Dibër, PD 4 mandate, PS 2 mandate
Gjirokastër, PD 2 mandate, PS 3 mandate
Korçë, PD 6 mandate, PS 6 mandate
Shkodër, PD 7 mandate, PS 4 mandate
Vlorë, PD 5 mandate, PS 7 mandate

Kush eshte Anzalone Liszt Research
Civitas Albania ka realizuar Exit Poll-in me Anzalone Liszt Research (ALR), një firmë e specializuar në hulumtime. Anzalone Liszt Grove Research, është kompania e dytë më e njohur në botë në fushën e sondazheve elektorale dhe exit poll-eve.

ALR operon prej 20 vitesh dhe ka kryer exit poll-e në SHBA duke anketuar në 9 shtete për zgjedhjet e vitit 2008 dhe më pas për zgjedhjet e 2012.

Fondacioni Civitas dhe Anzalone Liszt Grove Research sipas drejtuesve, ka kryer me mijera intervista te shperndara ne 11 qarqe te vendit dhe tha se po evidenton rezultate ne rang kombetar.

Endrit Reka dhe Jeffrey Liszt thanë se marzhi i gabimit është jo më shumë se 1.2 për qind.

(d.b/BalkanWeb)Një shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Mon 24 Jun 2013 - 0:57
Korçë, numërohen 2 kuti, 49 vota për të majtën, 32 për të djathtën
TIRANE-Sapo jane dorezuar kutite, ne Korca ka qene nder te parat qe ka nisur numerimin e votave bashke me Hasin.
Në Korcë në KZAZ numër 76 ka përfunduar numërimi në 2 QV 40 43 dhe 40 25. Nga numërimi i 2 kutive në QV 4043 mësohet se 49 vota mori ASHE dhe 32 për AMPI.

KUKËS PËRFUNDON TRANSPORTI I KUTIVE TË VOTIMIT PRANË VENDNUMËRIMIT TË VOTAVE
Ora 00:10 -Rreth orës 23:30 ka përfunduar transportimi i të gjitha kutive të votimit pranë vendnumërimit të votave në rrethet e Kukësit e të Tropojës. Përfundimi i këtij procesi bën që brenda pak minutave të fillojë edhe procesi i numërimit të votave.
“I gjithë procesi i marrjes së kutive në dorëzim ka përfunduar, ndërsa pritet të nisë numërimi i votave, gjë për të cilën janë ngritur 6 grupe numërimi”, thotë kryetari i KZAZ-së nr. 11, Dëfrim Korbi.

Procesi i dorëzimit të kutive ka përfunduar më parë edhe në rrethin e Tropojës. Këtë e bën të ditur sekretari i KZAZ-së nr. 9, Xhevdet Hoxha.
“Gjatë gjithë rrrugëtimit, transporti i kutive nga qendrat e votimit në vendnumërimin e votave është kontrolluar nga forcat e policisë. I gjithë procesi ka përfunduar me ritme normale dhe pa asnjë problem”, tha zëdhënësi i drejtorisë së policisë së qarkut të Kukësit, Jaho Caushaj.
Ndërkohë, që në KZAZ-të nr. 9 dhe 11 pritet që brenda pak minutave të nisë numërimi i votave, procesi ka nisur në KZAZ-në nr.10

Kutite e votimit, policia: Shoqerimi normal pa probleme
Policia e Shtetit, me mbylljen e procesit të votimit, ka kaluar në një fazë tjetër të rëndësishme të detyrave që i ngarkon ligji në kuadër të procesit zgjedhor, që është shoqërimi i kutive të votimit me materialet zgjedhore nga Qendrat e Votimit në Vendet e Numërimit të Votave.

Sipas zëdhënësit të Policisë së Shtetit, Tefik Sulejmani, punonjësit e policisë në të gjithë vendin sipas kërkesës së Komisioneve të Qendrave të Votimit janë afruar në pritje për të bërë shoqërimin e kutive të votimit me materiale zgjedhore.

Ky proces ka filluar pas orës 19.00’ dhe aktualisht po ecën normalisht pa pasur asnjë incident. Deri në këto momente nga punonjësit e policisë janë shoqëruar dhe kanë mbërritur në Vendet e Numërimit të Votave 4.895 kuti votimi, përkatësisht: Nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Tiranë 1.010 kuti votimi, Nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Gjirokastër 180 kuti votimi, Nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Vlorë 431 kuti votimi, Nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Durrës 437 kuti votimi, Nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Elbasan 467 kuti votimi, Nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Korçë 443 kuti votimi, Nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Kukës 156 kuti votimi, Nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Dibër 254 kuti votimi, Nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Shkodër 363 kuti votimi, Nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Fier ka përfunduar procesi i shoqërimit të matreialeve zgjedhore për të gjithë qarkun, në total kanë mbërritur në VNV 576 kuti votimi. Nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Berat ka përfunduar procesi i shoqërimit të matreialeve zgjedhore për të gjithë qarkun, në total kanë mbërritur në VNV 303 kuti votimi.

Po ashtu dhe nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Lezhë ka përfunduar procesi i shoqërimit të matreialeve zgjedhore për të gjithë qarkun, në total kanë mbërritur në VNV 258 kuti votimi. Janë në proces shoqërimi materialet zgjedhore dhe për 613 qendra votimi.
Po ashtu nga Policia e Shtetit janë marrë masa për ruajtjen e ambienteve të Vendit të Numërimit të Votave, në total 89, të cilat janë marrë në ruajtje nga ora 18.00’ e ditës së sotme.

Policia e Shtetit garanton opinionin publik se po vazhdon me seriozitet dhe angazhim maksimal këtë proces dhe do të vazhdojë me të njëjtin përkushtim deri në përfundim të tij.
Gjatë gjithë ditës së sotme Policia e Shtetit është angazhuar maksimalisht si në drejtim të ruajtjes së objekteve zgjedhore deri në çeljen e votim
/BalkanWebNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Mon 24 Jun 2013 - 9:17
ja dhe DIKTATORIT berishe i erdhi fundi
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Mon 24 Jun 2013 - 10:37
Vazhdon numërimi, rezultatet sipas qarqeve
UPDATE-  Vazhdon numerimi i votova neper qendrat e votimit ne vend, ne disa zona me ritem te ngadalte. 

Ndonese shume heret per te kuptuar, nese i referohemi kutive te perfunduara koalicioni i djathte eshte ne perparesi ne Kukës, Rama ne jug. 

Sipas te dhenave me te fundit zyrtare nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve rezultatet jane si me poshte: 
TIRANË
Ne kete Qark jane numeruar aktualisht 102/1422 kuti votimi ku ASHE ka marrë 18429 vota, APMI 12767 vota, AK 299 vota dhe FRD 774 vota. 

Korce
Janë numëruar deri tani 134 nga 447 kuti gjithsej ku ASHE ka marrë 20374 vota, APMI 14898 vota, FRD 330 vota.

KUKES
Numerohen 74 nga 169 kuti gjithsej, ku ASHE ka marre 5822 vota, APMI 10969 vota, dhe 82 vota FRD.

ELBASAN
Elbasan, numërohen 88 kuti nga 540 kuti, ku ASHE ka marre 11523 vota, APMI 88128 vota, FRD 340 vota. 

DURRËS
Ne Qarkun Durrës janë numëruar deri tani 13 nga 444 kuti gjithsej, ASHE 4592 vota, APMI 4504 vota, dhe FRD me 86 vota.
 
FIER
Ne kete qark jane numeruar deri tani 106/576 kuti gjithsej ASHE 23184 vota, APMI 19439 vota, kurse 862 vota kanë shkuar në adresë të kandidatit të pavarur, Dritan Prifti.

LEZHË
Numerohen janë numëruar deri tani 69 nga 258 kuti gjithsej ASHE ka marre 9091 vota, APMI 8285 vota, dhe 83 vota FRD.

BERAT
Ne qarkun e Beratit janë numëruar deri tani 70/302 kuti ASHE 16023 vota, APMI 6959 vota, FRD 137 vota.

DIBËR 
Ne Diber jane numeruar 53 nga 264 kuti ku ASHE numeron 6540 vota, 6071 vota APMI, 323 FRD.

GJIROKASTËR
Ne Gjirokaster  jane numeruar 20 nga 237 kuti gjithsej ku ASHE 2472 vota, 1018 APMI dhe 17 vota FRD. 

SHKODËR 
Qarku Shkodër janë numëruar deri tani 56/417 kuti gjithsej ku ASHE ka marre 8343 vota, APMI 6008, dhe FRD 207 vota.

VLORË
Vetem ne oren 03:00 pas mesnate u numeruan 3 kutite e para ne Vlore. Deri tani jane numeruar 78 nga 432 kuti ku ASHE ka marre 14164 vota, APMI 6919 vota. Kandidati i pavarur Arben Malaj ka marre 383 vota, FRD 175 vota kurse AK, 39 vota.

 

Këto janë rezultatet zyrtare të publikuara nga Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve deri në orën 05:46
Qarku Vlorë, janë numëruar 25 nga 432, e majta ASHE 61,93%, e djathta APMI 30,74%, Malaj 1,6%
Qarku Gjirokastër, janë numëruar 14 nga 237 e majta ASHE 70,72%, e djathta APMI 28,72%
Qarku Kukës, janë numëruar 33 nga 169 kuti, e majta ASHE 35,67, e djathta APMI 62,84%
Qarku Lezhë, janë numëruar 37 nga 258 kuti, e majta ASHE 50,11%, e djatha APMI 49,80%
Qarku Tiranë, janë numëruar 38 nga 1422 kuti, e majta ASHE 55,29%, e djathta APMI 40.35%
Qarku Korçë, janë numëruar 55 nga 447, e majta ASHE 56,78%, e djathta APMI 42,25%
Qarku Berat, janë numëruar 33 nga 302 kuti, e majta ASHE 66,94%, e djathta APMI 32,42%
Qarku Elbasan, janë numëruar 12 nga 540 kuti, e majta ASHE 55.05 %, e djathta APMI 41.19 %
Qarku Dibër, janë numëruar 22 nga 264 kuti, e majta ASHE 48,46, e djathta APMI, 48,81%
Qarku Durrës, janë numëruar 4 nga 444 kuti, e majta ASHE 33,40%, e djathta APMI 61,58%
Qarku Shkodër, janë numëruar 17 nga 417 kuti, e majta ASHE 65,76%, e djathta APMI 32,74%
Qarku Fier
, janë numëruar 44 nga 576 kuti, e majta ASHE 64.19%, e djathta APMI 31.86%

KQZ po ashtu bëri me dije edhe pjesëmarrjen në votime, ende jo përfundimtare. Në rang kombëtar kanë marrë pjesë në zgjedhje 53,24%. Pjesëmarrja në Berat 58,27% ; Dibër 69,57% ; Durrës 47,74% ; Elbasan 52,98% ; Fier 48,30% ; Gjirokastër 50,09% ; Korcë 53,24% ; Kukës 58,61% ; Lezhë 50,63%, Shkodër 42,48% ; Tiranë 55,71%; Vlorë 44,35%.

***

Në qarkun e Elbasanit numërimi ka nisur disi me vonese, pasi nuk jane paraqitur ne kohe numeruesit e PS dhe PD, megjithate kane filluar te dalin edhe rezultatet e para, qe i perkasin KQV se Belshit. Ne 3 kutite e para nga 540 te tilla jane keto rezultate: 526 vota per AMSH dhe 343 per AMPI.

Ne qarkun e Beratit po ecen normalisht procesi i numerimit te votave. Nga 302 kuti, deri ne oren 03:00 jane numeruar 11 kuti. Rezultati ne to eshte i tille: 1899 vota koalicioni i majte dhe 983 vota koalicioni i djathte. 

Ne Qarkun e Korces, rreth orës 23:30 te dites se sotme, ka perfunduar procesi i shoqerimit dhe dorezimit per ne Vendet e Numerimit te Votave te 447 qendrave te votimit prej te cilave te gjithat  qendrat e kane perfunduar dorezimin me procesverbal te kutive. Ka nisur numerimi i kutive te para, ne te cilat eshte ky rezultat deri ne oren 03:00: 3897 vota koalicioni i majte dhe 2931 vota koalicioni i djathte. Shperndarja e ketyre votave eshte e tille: Ne Devoll jane numeruar 3 kuti, ne te cilat rezultati eshte: 356 per ASHE dhe 671 per AMPIE. Ne Kolonje jane numeruar 8 kuti, me rezultatin 1390 per ASHE dhe 623 vota per AMPIE. Ne KZAZ nr.71 ne Korce jane numeruar 3 kuti, ku ASHE ka 193 vota, ndersa AMPIE ka 150 vota.

Në Has, në qarkun e Kukësit mesohet se ka perfunduar dorezimi i materialeve zgjedhore ne Qendren e Numerimit te Votave dhe ka nisur edhe numerimi i kutive te para. Ka perfunduar numerimi i kater kutive te Hasit, qe kane ne avantazh koalicionin e Partise Demokratike. Ne KZAZ e Kukesit dhe te Tropojes nuk ka nisur ende numerimi.
Në qarkun e Tiranës janë numëruar 10 kuti nga 1422. Koalicioni i majte ka marre 59.39, PD, 35.62, AK, 76 vota, FRD 77
aktualisht 2 kuti votimi ku ASHE ka marre 225 vota, APMI 181 vota, AK 26 vota dhe FRD 22 vota.

Po kështu dhe në Lezhë, përfundoi dorëzimi i kutive në KZAZ-të 12, 13 dhe 15, ndërsa në KZAZ nr 14 priten edhe kutitë e komunës Selitë. 
Jane numëruar 16 kutite e para nga 258 te tilla, ne te cilat rezulton ky rezultat: 1600 vota APMI, 1960 vota ASHE dhe 2 vota FRD.


Në qarkun e Shkodrës dhe Dibrës nuk ka filluar ende numërimi. Kutitë janë transportuar të gjitha në KZAZ dhe pritet të fillojë numërimi i votave nga momenti në moment. Numeruesit e Partise Socialiste jane paraqitur me vonese ne qarkun e Shkodres, ndaj numerimi ka nisur vetem ne KZAZ numer 7, ne pallatin e sportit te qytetit. 

Ne Vlore ka nisur procesi i votimit, por me njefare tensioni. Vezhguesit e disa partive te vogla po e ngrene zerin se nga pozicioni ku gjenden nuk e shikojne mire fleten e votimit, per te shquar se ku eshte vene “kryqi”, per cilin subjekt eshte votuar. Per pasoje, eshte pezulluar perkohesisht numerimi, i cili ka rifilluar rreth ores 03:00. Edhe ne Sarande ka nisur ky proces, si pjese e qarkut te Vlores.

Ne qarkun e Gjirokastres ka nisur numerimi i votave. Deri ne oren 03:00 jane numeruar 5 kuti nga 237 te tilla. Koalicioni i majte ka marre 420 vota, ndersa koalicioni i djathte 313 vota.  

Ne qarkun e Fierit, KZAZ 59, qendra e votimit 31/26 eshte numeruar nje kuti. PS ka marre 143 vota, PD 36 vota, PDIU 36 vota dhe LSI 1 vote. Sipas korespondentes sone atje, ne kutite qe jane ne proces numerimi, Partia Socialiste eshte ne avantazh me rreth 100 vota. 

Ne qarkun e Durresit ka nisur rreth ores 02:30 numerimi i votave ne KZAZ numer 22, qe perfshin komunat e Rrashbullit dhe te Zhafzotajt. Ne proces eshte kutia e pare. 

/PanoramaNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Mon 24 Jun 2013 - 11:10
Verdikti 2013, rezultatet në rang vendi deri në 10:30, të majtët 57.84%, të djathtët 40.44%
TIRANE- Kush do të fitojë zgjedhjet e 23 Qershorit? Zgjedhjet e përgjithshme të 23 qershorit 2013 janë të tetat që zhvillohen në Shqipëri, që nga vendosja e sistemit pluralist politik në vitin 1991. Shqiptarët votuan dje për ata që do na qeverisin në 4 vitet e ardhshme, ndërsa sot ende presin të mësojnë se kush do mund të dalë fitues.

Partia Demokratike, sipas kutive të para të votimit të numëruara është fituese në veri të vendit, duke kryesuar në Kukës, ndërkohë që PS-ja kryeson në zona të tjera, si në Tiranë, Fier, Elbasan, Vlorë, Berat, Dibër, Gjirokastër, Shkodër.

Të dhënat e fundit të KQZ theksojnë se pjesmarrja në votime është 53.24%. Ndërkohë për sa i përket procesit të numërimit në të gjithë vendin janë numëruar 0852 nga 5508 e kutive në total, sipas të dhënave zyrtare të KQZ.

Rezultatet paraprake ndryshojnë nga minuta në minutë. Hasi dhe Korça të parët që nisën nga numërimi pasi kutitë e votimit u dorezuan pas asnjë vonese në qendrat e numerimit të votave. Korça është qarku ku numërimi po ecëm më mirë deri më tani.

Ndërkohë, më poshtë sjellim rezultatet për koalicionet, e majta, Aleanca për Shqipërinë Europianë (ASHE), Aleanca për Punësim, Mirqenie dhe Integrim (AMPI), partitë e reja Fryma e Re Demokratike (FRD) Aleanca Kuq e Zi (AK). 
Çdo shifër ndryshohet minutë pas minute me të rejat më të fundit.
Të dhënat e fundit sipas Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve ORA 10:50

REZULTATET NE RANG VENDI DERI NE OREN 10:30 
ALEANCA PER PUNESIM, MIREQENIE DHE INTEGRIM (40. 44% te votave) 
ALEANCA PER SHQIPERINE EUROPIANE (57.84% te votave) 

KORÇE
Sapo janë dorëzuar kutitë, Korça ka qenë ndër të parat që ka nisur numërimin e votave bashkë me Hasin.
janë numëruar deri tani 200/447 kuti gjithsej ku ASHE ka marrë 25447 vota, APMI 18021 vota, FRD 330 vota.

ELBASAN
Elbasan, numërohen 78/540 kuti, ku ASHE ka marrë 15634 vota, APMI 11486 vota, FRD 500 vota. 

KUKES
Numërohen 81/169 kuti gjithsej, ku ASHE ka marrë 6760 vota, APMI 12421 vota dhe 82 vota FRD.

DURRËS
Në Qarkun Durrës janë numëruar deri tani 34/444 kuti gjithsej, ASHE 4592 vota, APMI 4504 vota, dhe FRD me 236 vota.
 
FIER
Në këtë qark janë numëruar deri tani 98/576 kuti gjithsej ASHE 19162 vota, APMI 10689 vota, kurse 564 vota kanë shkuar në adresë të kandidatit të pavarur, Dritan Prifti.

LEZHË
Numërohen deri tani 69/258 kuti gjithsej ASHE ka marrë 9091 vota, APMI 8285 vota, dhe 83 vota FRD.

TIRANË
Në këtë qark janë numëruar aktualisht 147/1422 kuti votimi ku ASHE ka marrë 26500 vota, APMI 18838 vota, AK 299 vota dhe FRD 1124 vota.

BERAT
Në qarkun e Beratit janë numëruar deri tani 79/302 kuti ASHE 18467 vota, APMI 7656 vota, FRD 137 vota.

DIBËR 
Në Dibër janë numëruar 72/264 kuti ku ASHE numëron 10543 vota, ndërsa APMI 8667 vota, FRD 323 vota.

GJIROKASTËR
NëGjirokastër janë numëruar 22/237 kuti gjithsej ku ASHE ka marrë 2685 vota, ndërsa APMI 1106 dhe 20 vota FRD. 

SHKODËR 
Qarku Shkodër janë numëruar deri tani 56/417 kuti gjithsej ku ASHE ka marrë 8343 vota, APMI 6008, dhe FRD 207 vota.

VLORË
Vetëm në orën 03:00 pas mesnate u numeruan 3 kutitë e para në Vlorë. Deri tani janë numëruar 83/432 kuti ku ASHE ka marrë 12148 vota, APMI 5308 vota. Kandidati i pavarur Arben Malaj ka marrë 383 vota, FRD 175 vota kurse AK, 39 vota. 

REZULTATET E NUMËRIMIT SIPAS TE DHENAVE TE SIGURUARA NGA (BALKANWEB) ORA 10:30 
JANË NUMËRUAR 0852 / 5508 KUTI NE TOTAL 

QARKU TIRANE 
ASHE – 18429 vota (56.9%) 
APMI – 12767 vota (39.4%) 
FRD - 774 vota (2.4%) 
AK - 446 vota (1.4%) 

QARKU ELBASAN 
ASHE – 11523 vota (55.7%) 
APMI – 8812 vota (42.6%) 
FRD - 340 vota (1.6%) 
AK - 

QARKU FIER 
ASHE – 19162 vota (63.4%) 
APMI – 10689 vota (35.3%) 
FRD - 
AK - 
Te pavarur – 392 vota (1.3%) 

QARKU BERAT 
ASHE – 11505 vota (68.3%) 
APMI – 5259 vota (31.2%) 
FRD - 
AK - 

QARKU KORCE 
ASHE – 25447 vota (58.4%) 
APMI - 18021 vota (41.3%) 
FRD - 120 vota (0.3%) 
AK - 

QARKU VLORE 
ASHE – 14164 vota (65.9%) 
APMI - 6919 vota (32.2%) 
FRD - 
AK - 
Te pavarur – 383 vota (1.8%) 

QARKU GJIROKASTER 
ASHE – 2348 vota (71.2%) 
APMI - 941 vota (28.5%) 
FRD - 11 vota (0.3%) 
AK - 

QARKU DURRES 
ASHE – 4504 vota (48.1%) 
APMI - 4592 vota (49.1%) 
FRD - 236 vota (2.5%) 
AK - 27 vota (0.3%) 

QARKU DIBER 
ASHE – 7479 vota (50.7%) 
APMI - 6889 vota (46.7%) 
FRD - 323 vota (2.4%) 
AK - 446 vota (1.4%) 

QARKU LEZHE 
ASHE – 6615 vota (51.3%) 
APMI - 6195 vota (48%) 
FRD - 83 vota (0.6%) 
AK - 

QARKU KUKES 
ASHE – 5013 vota (34.4%) 
APMI - 9417 vota (64.6%) 
FRD - 144 vota (1%) 
AK - 

QARKU SHKODER 
ASHE – 8343 vota (57.1%) 
APMI - 6008 vota (41.1%) 
FRD - 207 vota (1.4%) 
AK - 49 vota (0.3%) 

LSI FORCË E PARË NË KOMUNËN BUCIMAS, POGRADEC 
Ora 10:55-
 Sipas të dhënave të procesit të numërimit rezulton se Lëvizja Socialiste për Integrim ka dalë forcë e parë politike në komunën Bucimas në Pogradec. 

ELBASAN, NDËRPRITET NUMËRIMI NË DISA KZAZ 
Ora 10:20-
 Edhe në Elbasan vërehet fenomeni i ndërprerjes së procesit të numërimit. Kështu raportohet se në tre KZAZ, ato 49, 50 dhe 51 procesi është ndërprerë dhe pritet të rifillojë në orën 13:00. 

PËRFUNDON NUMËRIMI I TË GJITHA KUTIVE NE KOMUNAT E MIRDITËS 
Ora 10:12- Raportohet se në rrethin e Mirditës ka përfunduar numërimi i të gjitha votive në të gjitha komunat. Pritet nga momenti në moment shpallja e rezultatit. 

KRYETARI I KZAZ 34: PAS 48 ORËSH KEMI REZULTATIN FINAL 
Ora 10:00- Në një prononcim për News 24, kryetari i KZAZ 34 në kryeqytet bën me dije se procesi i numërimit pritet të përfundojë pas 48 orësh. “Vetëm pas 48 orësh do kemi rezultatin përfundimtar”, tha ai. 

NJËSIA 11, NDËRPRITET PËR TRE ORË PROCESI I NUMËRIMIT TEK KZAZ 40 
Ora 09:30-
 Ndërpritet procesi i numërimit të votave për 3 orë në KZAZ 40 në Tiranë që i përket njësisë nr. 11 në Laprakë. Komisionerët pretendojnë që janë lodhur dhe prandaj e kanë ndërprerë numërimin. Aktualisht nga kutitë e numëruara në këtë KZAZ PS kryeson me 689 vota. 

SHKODËR, NË KZAZ 2 NUK KA NISUR PROCESI I NUMËRIMIT 
Ora 08:44- Mësohet se në Qarkun e Shkodrës nuk ka nisur ende procesi i numërimit të votave. Ndërsa në KZAZ 3 dhe 5 dominon e majta. 

LEZHË, KZAZ 12, KODHELI PREJ 00:00 MONITORON NUMËRIMIN 
Ora 08:00- Kandidatja për deputete e Partisë Socialiste në Lezhë, Mimi Kodheli mësohet se po monitoron numërimin e votave në KZAZ 12 që prej orës 00:00. Aktualisht në Lezhë kryeson e majta. 

NDERPRITET NUMERIMI NE KZAZ 12, NE POGRADEC
Ora 07:00- Raportohet se në Pogradec është ndërprerë numërimi në KZAZ numër 12.

HAS-NIS PROCESI I NUMËRIMIT TË VOTAVE NË KZAZ-në NR. 10 
Ora 00:45-Ka nisur disa minuta më parë procesi i numërimit të votave të KZAZ-së nr.10 që përfshin rrethin e Hasit. Duke e bërë të ditur, kryetari i KZAZ-së, Sahit Jaku saktësoi se, “procesi i numërimit të votave ka nisur rreth orës 23:15, pas përfundimit të të gjitha përgatitjeve për një proces normal numërimi”. 
Në këtë zonë zgjedhore do të numërohen votat e derdhura në 31 kuti. Pritet që rezultatet e para rë dalin në orët e mëngjesit, ndërsa numërimi i të gjitha votave pritet të dalë mbrëmjen e ardhshme. 
Në zonën zgjedhore nr.10 në listat e votimit ishin regjistruar 13600 votues. Ndërsa kanë votuar 66% për qind e numrit të zgjedhësve në 31 qendra votimi gjithsej.

Kutite e votimit, policia: Shoqërimi normal pa probleme
Policia e Shtetit, me mbylljen e procesit të votimit, ka kaluar në një fazë tjetër të rëndësishme të detyrave që i ngarkon ligji në kuadër të procesit zgjedhor, që është shoqërimi i kutive të votimit me materialet zgjedhore nga qendrat e votimit në vendet e numërimit të votave. 

Sipas zëdhënësit të Policisë së Shtetit, Tefik Sulejmani, punonjësit e policisë në të gjithë vendin sipas kërkesës së komisioneve të qendrave të votimit janë afruar në pritje për të bërë shoqërimin e kutive të votimit me materiale zgjedhore. 

Ky proces ka filluar pas orës 19.00’ dhe aktualisht po ecën normalisht pa pasur asnjë incident. Deri në këto momente nga punonjësit e policisë janë shoqëruar dhe kanë mbërritur në Vendet e Numërimit të Votave 4.895 kuti votimi, përkatësisht: Nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Tiranë 1.010 kuti votimi, Nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Gjirokastër 180 kuti votimi, Nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Vlorë 431 kuti votimi, Nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Durrës 437 kuti votimi, Nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Elbasan 467 kuti votimi, Nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Korçë 443 kuti votimi, Nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Kukës 156 kuti votimi, Nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Dibër 254 kuti votimi, Nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Shkodër 363 kuti votimi, Nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Fier ka përfunduar procesi i shoqërimit të matreialeve zgjedhore për të gjithë qarkun, në total kanë mbërritur në VNV 576 kuti votimi. Nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Berat ka përfunduar procesi i shoqërimit të matreialeve zgjedhore për të gjithë qarkun, në total kanë mbërritur në VNV 303 kuti votimi. 

Po ashtu dhe nga Drejtoria e Policisë së Qarkut Lezhë ka përfunduar procesi i shoqërimit të matreialeve zgjedhore për të gjithë qarkun, në total kanë mbërritur në VNV 258 kuti votimi. Janë në proces shoqërimi materialet zgjedhore dhe për 613 qendra votimi. 
Po ashtu nga Policia e Shtetit janë marrë masa për ruajtjen e ambienteve të Vendit të Numërimit të Votave, në total 89, të cilat janë marrë në ruajtje nga ora 18.00’ e ditës së sotme. 

Policia e Shtetit garanton opinionin publik se po vazhdon me seriozitet dhe angazhim maksimal këtë proces dhe do të vazhdojë me të njëjtin përkushtim deri në përfundim të tij. 
Gjatë gjithë ditës së sotme Policia e Shtetit është angazhuar maksimalisht si në drejtim të ruajtjes së objekteve zgjedhore deri në çeljen e votim.

KUKËS PËRFUNDON TRANSPORTI I KUTIVE TË VOTIMIT PRANË VENDNUMËRIMIT TË VOTAVE 
Ora 00:10
 -Rreth orës 23:30 ka përfunduar transportimi i të gjitha kutive të votimit pranë vendnumërimit të votave në rrethet e Kukësit e të Tropojës. Përfundimi i këtij procesi bën që brenda pak minutave të fillojë edhe procesi i numërimit të votave. 
“I gjithë procesi i marrjes së kutive në dorëzim ka përfunduar, ndërsa pritet të nisë numërimi i votave, gjë për të cilën janë ngritur 6 grupe numërimi”, thotë kryetari i KZAZ-së nr. 11, Dëfrim Korbi. 

Procesi i dorëzimit të kutive ka përfunduar më parë edhe në rrethin e Tropojës. Këtë e bën të ditur sekretari i KZAZ-së nr. 9, Xhevdet Hoxha. 
“Gjatë gjithë rrrugëtimit, transporti i kutive nga qendrat e votimit në vendnumërimin e votave është kontrolluar nga forcat e policisë. I gjithë procesi ka përfunduar me ritme normale dhe pa asnjë problem”, tha zëdhënësi i drejtorisë së policisë së qarkut të Kukësit, Jaho Caushaj. 
Ndërkohë, që në KZAZ-të nr. 9 dhe 11 pritet që brenda pak minutave të nisë numërimi i votave, procesi ka nisur në KZAZ-në nr.10 

(d.b/ma.ar/er.nu/BalkanWeb)Një shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Mon 24 Jun 2013 - 12:15
Ngjela uron Ramën: Kryeministri të pranojë humbjen, shqiptarët flakën mbeturinat historike
TIRANE- Kryetari i Partise Ligj dhe Drejtësi, Spartak Ngjela ka uruar Ramen per fitoren, e me pas ka dale ne nje konference per mediat nga selia e PS-se,  Ai ka thene se me keto zgjedhje nuk fitoi vetem opozita, por gjithe vendi, qe largoi me ne fund mbeturinat historike.
Zgjedhjet Parlamentare 2013 Ngjela-300x157
Ne nje deklarate per mediat, Ngjela ka theksuar se me keto votime shqiptaret e treguan veten nje popull qe ecen drejt perendimit. 
“Urova me gjithë zemër fitoren. Nuk është fitore vetëm e opozitës, është shumw me e madhe, që në fillim të këtij shekulli populli arrin në rrugën e vet drejt lirisë dhe demokracisë, gjë madhëshorte për hapin drejt perëndimit dhe largimin e një regjimi barbar oriental që ka 100 vjet që sorollatet si hije në vend”- tha Ngjela.
Sipas tij, këto votime do të jenë clirimi përfundimtar i të gjithëve.
“Të papunët të fillojnë shpresën, pronarët që janë zhvatur e masakruar të fillojnë shpresën e tyre drejt lirisë e demokracisë nëpërmjet ligjit, brezi i ri do jetë i cliruar se do kthehet dinjiteti i shtetit, të gjithë edhe emigrantët po ashtu, se po ikën një zgjedhë e madhe nga vendi dhe shqiptarët e treguan veten që janë popull dinjitoz që po shkon drejt perëndimit duke flakur mbeturinat historike”- tha ai.
Ngjela theksoi me tej se sa më shpejt të pranojë humbjen “ky kryeministër që ka qeverisur 4 vjet pa vota aq më mirë për të dhe aq më mirë për shoqërinë”.
/PanoramaNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Mon 24 Jun 2013 - 12:48
Numërimi, rezultatet sipas qarqeve deri në mesditë
UPDATE-  Vazhdon numerimi i votave neper qendrat e votimit ne vend, ne disa zona me ritem te ngadalte, nderkohe qe disa te tjera kane nisur pushimet. 

Ndonese shume heret per te kuptuar, nese i referohemi kutive te perfunduara koalicioni i majte eshte rezulton me nje perqindje me te larte votash, krahasuar me ate te djathte.

Deri ne oren 12.30 
Sipas te dhenave me te fundit zyrtare nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve rezultatet per te gjitha qarqet ne vend jane:

TIRANE 
APMI 39,86% / 23490 vota
ASHE 56,45% / 33261 vota

DURRES
APMI 45,46% / 9475 vota
ASHE 51,61% / 10758 vota

ELBASAN
APMI 41,03% / 12718
ASHE 56,70% / 17714

LEZHE
APMI 46,75% / 9667
ASHE 51,97% / 10301

VLORE
APMI 31,13% / 9296
ASHE 64,18% / 19156
Arben Malaj 735 vota

GJIROKASTER
APMI 30,79% / 1466
ASHE 68,63% / 3268

KUKES
APMI 63,57% / 13418
ASHE 35,45% / 7913


Deri ne oren 11.00 rezultatet jane si me poshte

KORCE
Janë numëruar deri tani 200/447 kuti gjithsej ku ASHE ka marrë 25447 vota, APMI 18021 vota, FRD 330 vota.

ELBASAN
Elbasan, numërohen 83/540 kuti, ku ASHE 56.66% ka marrë 16555 vota, APMI 12007 vota, FRD 523 vota, AK 121 vota. 

KUKES
Numërohen 81/169 kuti gjithsej, ku ASHE ka marrë 6760 vota, APMI 12421 vota dhe 82 vota FRD.

DURRËS
Në Qarkun Durrës janë numëruar deri tani 60/444 kuti gjithsej, ASHE 51.60% 10533 vota, APMI 45.44 %,  9275 vota, dhe FRD me 499 vota, AK 92.
 
FIER
Në këtë qark janë numëruar deri tani 98/576 kuti gjithsej ASHE 19162 vota, APMI 10689 vota, kurse 564 vota kanë shkuar në adresë të kandidatit të pavarur, Dritan Prifti.

LEZHË
Numërohen deri tani 69/258 kuti gjithsej ASHE ka marrë 9091 vota, APMI 8285 vota, dhe 83 vota FRD.

TIRANË
Në këtë qark janë numëruar aktualisht 147/1422 kuti votimi ku ASHE ka marrë 26500 vota, APMI 18838 vota, AK 299 vota dhe FRD 1124 vota.

BERAT
Në qarkun e Beratit janë numëruar deri tani 84/302 kuti ASHE 19449 vota, APMI 7832 vota, FRD 137 vota, AK 85 vota.

DIBËR 
Në Dibër janë numëruar 74/264 kuti ku ASHE numëron 11018 vota, ndërsa APMI 9350 vota, FRD 516 vota, AK 86.

GJIROKASTËR
NëGjirokastër janë numëruar 22/237 kuti gjithsej ku ASHE ka marrë 2685 vota, ndërsa APMI 1106 dhe 20 vota FRD. 

SHKODËR 
Qarku Shkodër janë numëruar deri tani 56/417 kuti gjithsej ku ASHE ka marrë 8343 vota, APMI 6008, dhe FRD 207 vota.

VLORË
Janë numëruar 83/432 kuti ku ASHE ka marrë 12148 vota, APMI 5308 vota. Kandidati i pavarur Arben Malaj ka marrë 383 vota, FRD 175 vota kurse AK, 39 vota. 

Këto janë rezultatet zyrtare të publikuara nga Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve deri në orën 05:46
Qarku Vlorë, janë numëruar 25 nga 432, e majta ASHE 61,93%, e djathta APMI 30,74%, Malaj 1,6%
Qarku Gjirokastër, janë numëruar 14 nga 237 e majta ASHE 70,72%, e djathta APMI 28,72%
Qarku Kukës, janë numëruar 33 nga 169 kuti, e majta ASHE 35,67, e djathta APMI 62,84%
Qarku Lezhë, janë numëruar 37 nga 258 kuti, e majta ASHE 50,11%, e djatha APMI 49,80%
Qarku Tiranë, janë numëruar 38 nga 1422 kuti, e majta ASHE 55,29%, e djathta APMI 40.35%
Qarku Korçë, janë numëruar 55 nga 447, e majta ASHE 56,78%, e djathta APMI 42,25%
Qarku Berat, janë numëruar 33 nga 302 kuti, e majta ASHE 66,94%, e djathta APMI 32,42%
Qarku Elbasan, janë numëruar 12 nga 540 kuti, e majta ASHE 55.05 %, e djathta APMI 41.19 %
Qarku Dibër, janë numëruar 22 nga 264 kuti, e majta ASHE 48,46, e djathta APMI, 48,81%
Qarku Durrës, janë numëruar 4 nga 444 kuti, e majta ASHE 33,40%, e djathta APMI 61,58%
Qarku Shkodër, janë numëruar 17 nga 417 kuti, e majta ASHE 65,76%, e djathta APMI 32,74%
Qarku Fier
, janë numëruar 44 nga 576 kuti, e majta ASHE 64.19%, e djathta APMI 31.86%

KQZ po ashtu bëri me dije edhe pjesëmarrjen në votime, ende jo përfundimtare. Në rang kombëtar kanë marrë pjesë në zgjedhje 53,24%. Pjesëmarrja në Berat 58,27% ; Dibër 69,57% ; Durrës 47,74% ; Elbasan 52,98% ; Fier 48,30% ; Gjirokastër 50,09% ; Korcë 53,24% ; Kukës 58,61% ; Lezhë 50,63%, Shkodër 42,48% ; Tiranë 55,71%; Vlorë 44,35%.

***

Në qarkun e Elbasanit numërimi ka nisur disi me vonese, pasi nuk jane paraqitur ne kohe numeruesit e PS dhe PD, megjithate kane filluar te dalin edhe rezultatet e para, qe i perkasin KQV se Belshit. Ne 3 kutite e para nga 540 te tilla jane keto rezultate: 526 vota per AMSH dhe 343 per AMPI.

Ne qarkun e Beratit po ecen normalisht procesi i numerimit te votave. Nga 302 kuti, deri ne oren 03:00 jane numeruar 11 kuti. Rezultati ne to eshte i tille: 1899 vota koalicioni i majte dhe 983 vota koalicioni i djathte. 

Ne Qarkun e Korces, rreth orës 23:30 te dites se sotme, ka perfunduar procesi i shoqerimit dhe dorezimit per ne Vendet e Numerimit te Votave te 447 qendrave te votimit prej te cilave te gjithat  qendrat e kane perfunduar dorezimin me procesverbal te kutive. Ka nisur numerimi i kutive te para, ne te cilat eshte ky rezultat deri ne oren 03:00: 3897 vota koalicioni i majte dhe 2931 vota koalicioni i djathte. Shperndarja e ketyre votave eshte e tille: Ne Devoll jane numeruar 3 kuti, ne te cilat rezultati eshte: 356 per ASHE dhe 671 per AMPIE. Ne Kolonje jane numeruar 8 kuti, me rezultatin 1390 per ASHE dhe 623 vota per AMPIE. Ne KZAZ nr.71 ne Korce jane numeruar 3 kuti, ku ASHE ka 193 vota, ndersa AMPIE ka 150 vota.

Në Has, në qarkun e Kukësit mesohet se ka perfunduar dorezimi i materialeve zgjedhore ne Qendren e Numerimit te Votave dhe ka nisur edhe numerimi i kutive te para. Ka perfunduar numerimi i kater kutive te Hasit, qe kane ne avantazh koalicionin e Partise Demokratike. Ne KZAZ e Kukesit dhe te Tropojes nuk ka nisur ende numerimi.
Në qarkun e Tiranës janë numëruar 10 kuti nga 1422. Koalicioni i majte ka marre 59.39, PD, 35.62, AK, 76 vota, FRD 77
aktualisht 2 kuti votimi ku ASHE ka marre 225 vota, APMI 181 vota, AK 26 vota dhe FRD 22 vota.

Po kështu dhe në Lezhë, përfundoi dorëzimi i kutive në KZAZ-të 12, 13 dhe 15, ndërsa në KZAZ nr 14 priten edhe kutitë e komunës Selitë. 
Jane numëruar 16 kutite e para nga 258 te tilla, ne te cilat rezulton ky rezultat: 1600 vota APMI, 1960 vota ASHE dhe 2 vota FRD.

Në qarkun e Shkodrës dhe Dibrës nuk ka filluar ende numërimi. Kutitë janë transportuar të gjitha në KZAZ dhe pritet të fillojë numërimi i votave nga momenti në moment. Numeruesit e Partise Socialiste jane paraqitur me vonese ne qarkun e Shkodres, ndaj numerimi ka nisur vetem ne KZAZ numer 7, ne pallatin e sportit te qytetit. 

Ne Vlore ka nisur procesi i votimit, por me njefare tensioni. Vezhguesit e disa partive te vogla po e ngrene zerin se nga pozicioni ku gjenden nuk e shikojne mire fleten e votimit, per te shquar se ku eshte vene “kryqi”, per cilin subjekt eshte votuar. Per pasoje, eshte pezulluar perkohesisht numerimi, i cili ka rifilluar rreth ores 03:00. Edhe ne Sarande ka nisur ky proces, si pjese e qarkut te Vlores.

Ne qarkun e Gjirokastres ka nisur numerimi i votave. Deri ne oren 03:00 jane numeruar 5 kuti nga 237 te tilla. Koalicioni i majte ka marre 420 vota, ndersa koalicioni i djathte 313 vota.  

Ne qarkun e Fierit, KZAZ 59, qendra e votimit 31/26 eshte numeruar nje kuti. PS ka marre 143 vota, PD 36 vota, PDIU 36 vota dhe LSI 1 vote. Sipas korespondentes sone atje, ne kutite qe jane ne proces numerimi, Partia Socialiste eshte ne avantazh me rreth 100 vota. 

Ne qarkun e Durresit ka nisur rreth ores 02:30 numerimi i votave ne KZAZ numer 22, qe perfshin komunat e Rrashbullit dhe te Zhafzotajt. Ne proces eshte kutia e pare. 

/BalkanWebNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Mon 24 Jun 2013 - 12:52
COROVODE- Levizja Socialiste per Integrim del force e pare ne Corovode.
Mbyllja e numerimit te votave ne kete komune ka nxjerre force te pare, sikunder edhe pritej LSI, pas saj PS e me me pak vota eshte renditur PD-ja. 
Sipas te dhenave te marra mesohet se LSI ka marre 1581 vota, PS ka marrë 1021 vota dhe PD, 290 vota.
/PanoramaNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Mon 24 Jun 2013 - 13:52
Rama, Berishës: Ka gjithnjë një kohë për të humbur,bëje me nder.Fitorja,më e thellë sa dukej
TIRANE- Kreu i socialisteve, Edi Rama, ka deklaruar sot nga selia e PS-se se Rilindja jo vetem fitoi mbi rrenimin, por fitorja do te jete me e thelle nga sa pritej. 
Ai i eshte drejtuar me thirrje kundershtarit, Berisha, duke i kujtuar se ka gjithnje nje kohe per te humbur e kete radhe ta ike me nder.
“Prandaj unë dua t’i drejtoj një mesazh kundërshtarit tonë: ka gjithmonë një kohë për të humbur dhe sot është koha për ta bërë këtë me nder, në nderin e Shqipërisë, duke bashkëpunuar në çdo tavolinë numërimi për të garantuar paprekshmërinë e dinjitetit të popullit shqiptar në këtë proces. Që do të thotë se ky proces duhet të vazhdojë pa pengesa”- tha Rama. 
Sipas tij, të gjithë ata që janë dërguar nga partitë për të numëruar votat e sovranit duhet të jenë në lartësinë e kësaj detyre fisnike.
“Besoj se pavarësisht se në këto zgjedhje ka fituar PS, Aleanca për Shqipërinë Europiane dhe ka humbur PD dhe aleanca e tyre, është detyrim i barabartë i yni dhe i tyre që të nxjerrim Shqipërinë të fituar nga ky proces dhe bota të na përgëzojë. Ky eshte ai moment ne politike kur te humburit te marrin pjese ne fitoren e vendit te tyre”- tha Rama. 
Sipas tij, fitorja e Aleances per Shqiperine Evropiane eshte me e thelle nga sa pritej, por ende nuk eshte koha per fitore.  

“Thirrja ime për cdo deputet, cdo drejtues e koordinator, numërues të PS dhe aleancën për shqipërinë evropiane, asnjë votë, asnjë votë, nuk duhet të cenohet, duhet të numërojmë cdo votë të respekttë cdo shqiptari, të sigurojmë se cdo votë që zgjedhësit kanë cuar në kutinë e votimit të numërohet dhe të shkojë në atë adresë ku e kanë cuar, të mbrojmë cdo votë të cdo subjekti zgjedhor të koalicionit tonë”- tha Rama.

/PanoramaNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Mon 24 Jun 2013 - 14:34
UPDATE-  Deri ne oren 14.00, KQZ njofton se jane numeruar 1309 kuti nga 5508 ne total.
Zgjedhjet Parlamentare 2013 696331-300x158
Nderkohe qe eshte mbyllur ky proces ne keto qendra votimi,  rezultatet gjithnje paraprake flasin per avantazh te koalicionit te majte. 
Kolacioni Aleanca per Shqiperine Evropiane, kryeson ne 11 qarqe të vendit, me përjashtim të Kukësit.
Deri ne oren 14.00
Sipas te dhenave me te fundit zyrtare nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve rezultatet per te gjitha qarqet ne vend jane:
TIRANE 
Numerohen 226 kuti nga 1422
APMI 39,94% / 28208 vota
ASHE 56,47% / 40749 vota

DURRES
APMI 44,91% / 12447 vota
ASHE 52,01% / 14415 vota

ELBASAN
APMI 40,93% / 14425
ASHE 57,03% / 20150

LEZHE
APMI 46,05% / 11859
ASHE 52,52% / 14073

VLORE
APMI 30,26% / 12148
ASHE 65,34% / 27380
Arben Malaj 958 vota

GJIROKASTER
APMI 30,52% / 1877
ASHE 68,93% / 4939

KUKES
APMI 63,29% / 17529
ASHE 35,75% / 9901

SHKODER
APMI 42,70% / 13744
ASHE 55,08% / 18044
 KORÇE
APMI 39,81% / 29594
ASHE 59,01% / 43863
 FIER
APMI 31.11% / 13857
ASHE 63,93% / 28477

Dritan Prifti 1281 vota
 DIBER
APMI 44,59% / 11174
ASHE 52,35% / 13118

 BERAT
APMI 28,37% / 13225
ASHE 70,73% / 20570

/panoramaNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Mon 24 Jun 2013 - 14:49
Aspak nuk me behet qejfi te fiton edi rama po ja qe si duket po i fiton keto zgjedhje..


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Zgjedhjet Parlamentare 2013 J5zhxd
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Mon 24 Jun 2013 - 15:01
Une sjam as per Ramen as per Salen por gjate ketyre diteve sdegjova per ndonje parti tjeter qe pret mbeshtetjen e voten tone..Ndonese edhe ka por skam asnje njohuri se kush jane,si mendojne dhe cfare mendojne te bejne me Shqiperine..!!
Shqiperia ka nevoje per njerez te rinj,politike te re,fryme te re,ide te reja...ketyre qe jane ua pame vleren kaq kohe sishin pak vitet qe ishin ne pushtet keshtu qe si me njerin apo tjetrin skam as dyshimin me te vogel se Shqiperia do mbes ne vend numero madje mund te shkoje e me keq por per mire sma ha mendja as e besoj...


Zgjedhjet Parlamentare 2013 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Mon 24 Jun 2013 - 15:55
Rezultatet sipas qarqeve, numërohen 29% e votave. Koalicioni i majtë vazhdon në avantazh
UPDATE- Sipas te dhenave me te fundit nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në të gjithë vendin janë numëruar 29% e votave.
Deklarata eshte bere gjate nje komunikimi me median nga ana e zedheneses se KQZ, Drilona Hoxhaj. Ajo ka njoftuar vetem ecurine e procesit te numerimit ne rang vendi, duke u ndalur ne cdo KZAZ, pa dhene asnje te dhene rreth perkatesise se votave.
Nderkohe qe eshte mbyllur ky proces ne keto qendra votimi,  rezultatet gjithnje paraprake flasin per avantazh te koalicionit te majte. 
Tiranë, 233 / 1422 kuti të numëruara
koalicioni i majtë 42078
Koalicioni i  djathtë 30129
AK 868 vota
FRD 1723 vota

Korçë
, 236 / 447 kuti të numëruara

koalicioni i majtë 45 835 vota
koalicioni i djathtë 31 047 vota
AK 134 vota
FRD 700 vota
 
 
Gjirokastër 40 / 237 kuti të numëruara
koalicioni i majtë 471539 vota
koalicioni i djathtë 2092 vota
AK 5 vota
FRD 34 vota
 
Fier, 130 / 576 kuti të numëruara
koalicioni i majtë 28 477  vota
koalicioni i djathtë 13 857 vota
AK 213 vota
FRD 650 vota
Dritan Prifti 2.87 %
 
Shkodër, 120/ 417 kuti të numëruara
koalicioni i majtë 18 977 vota
koalicioni i djathtë 14058 vota
AK 112 vota
FRD 598 vota
 
Lezhë, 104 / 258 kuti të numëruara
koalicioni i majtë 14 267 vota
koalicioni i djathtë 12445 vota
AK 85 vota
FRD 275 vota
 
Elbasan, 108/ 540 kuti të numëruara
koalicioni i majtë 21 547 vota
koalicioni i djathtë 15 155 vota
AK 160 vota
FRD 626 vota
 
Kukës 119/169

koalicioni i majtë 10130 vota
koalicioni i djathtë 18 060 vota
AK 56 vota
FRD 199 vota
 
Dibër, 91 /264 kuti të numëruara
koalicioni i majtë 13 729 vota
koalicioni i djathtë 11 634 vota
AK 118 vota
FRD 628 vota
 
Durrës, 83 /444 kuti të numëruara
koalicioni i majtë 15 498 vota
koalicioni i djathtë 13 372
AK 191 vota
FRD 755 vota
 
Berat 87/302 të numëruara
Koalicioni i majtë 25860
Koalicioni i djathtë 9541
FRD 204
AK  101
 
Vlorë, 130 / 432
koalicioni i majtë 26 223 vota
koalicioni i djathtë 12 148 vota
AK 261 vota
FRD 469 vota
Arben Malaj  932 vota
/PanoramaNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
Gjilanasi
Gjilanasi
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 1810
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjilan
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 25/12/2012
http://wiki.portalikosovar.com/

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Mon 24 Jun 2013 - 16:22
Kush fitoj ?


Nuk më vjen keq për njerëzit që kam humbur me kalimin e kohës, por për kohën që kam humbur me disa njerëz..!!


Faleminderit atyre qe me urrejne
-Me bete nje njeri me te forte ! ...
Faleminderit atyre qe me kan zili !
-Me bete te ndjehem i vecante ! ...
Faleminderit atyre qe me kan ne zemer ! -
-Me bete te ndihem i rendesishem ! ...
Faleminderit atyre qe iken !
-Me mesuat qe asgje nuk zgjat pergjithmone ! ...
Faleminderit atyre qe qendruan me mua !
-Me mesuat kush jane miqte e vertete !!
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Mon 24 Jun 2013 - 16:23
VOA: Numërimi i votave ecën ngadalë
“Numërimi i votave për zgjedhjet parlamentare në kryeqytet po ecën ngadalë, ndërkohë që komisionerët dhe numëruesit socialistë e demokratë po fajësojnë njëri tjetrin për vonesat e mëdha e të pajustifikuara” Keshtu shkruan Zeri i Amerikes, duke raportuar per procesin e numerimit te votave ne Shqiperi.  Afro 24 orë pasi është mbyllur votimi, procesi i numërimit në Tiranë është ende deri në 17 për qind të kutive të votimit.
 
Deri tani janë numëruar 246 qendra votimi nga 1422 qendra votimi, pra kanë mbetur pa u numëruar edhe 83 për qind ose 1176 qendra votimi. Në Tiranë ka edhe qendra që nuk e kanë filluar fare numërimin e votave me 0 ose me vetëm një kuti. Vëzhguesit vendorë shprehën shqetësim për këto vonesa, që sipas tyre shkaktohen vetë nga partitë duke ndërruar grupet e numërimit, ose duke urdhëruar ndalesa të procesit herë pas here.
 
Midis vëzhguesve ekziston edhe një mendim se partitë po e vonojnë taktikisht numërimin në Tiranë për të parë se si po shkojnë rezultatet e numërimit në qarqet e tjera. Ata u bënë thirrje partive që të mos pengojnë procesin e numërimit në kryeqytet, dhe u kujtuan atyre se mbyllja e procesit zgjedhor me numërime dhe procesverbale është po aq e rëndësishme sa edhe votimi i djeshëm. (VOA)Një shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Mon 24 Jun 2013 - 16:53
PDIU: Mbi 17 mijë vota vetëm në 20% të kutive
Partia Drejtësi Integrim Unitet deklaron se ka marre mbi 17 mijë vota me vetëm 20% të kutive të hapura. Ne nje deklarate per mediat përfaqësuesi i PDIU-së, Andri Nurellari ka bere me dije se kjo e dhene i kenaq. 
Zgjedhjet Parlamentare 2013 PDIU-300x200
“Me vetëm 20% të kutive të hapura, Partia Drejtësi Integrim Unitet ka siguruar mbi 17 mijë vota ndërkohë që 15 mijë ka qenë shifra totale e votave tona në zgjedhjet e mëparshme parlamentare. Pra vërejmë me kënaqësi se rezultati i partisë sonë është shumëfishuar nga viti 2009 . Dhe gjeografia e votuesve tanë konfirmon një parti kombëtariste, të konsoliduar që votohet anembanë Shqipërisë”- tha ai. 

Sipas tij, nga projeksioni i të dhënave  të deritanishme, del se PDIU do të përfaqësohet me deputetë në Tiranë, Elbasan, Fier, Durrës dhe Vlorë. 

“PDIU shpreh mirënjohjen e thellë për qytetarët e shumtë që na kanë mbështetur në mënyrë masive në keto zgjedhje. Ne ju falenderojmë nga zemra që besuat në projektin tonë kombëtar dhe ju garantojmë që mbështetjen tuaj ne e konsiderojmë jo vetëm si një privilegj, por mbi të gjitha si obligim për më shumë punë e këmbëngulje në misionin tonë politik Ne falenderojmë gjithashtu gjithë personelin e përfshirë në administrimin e votës për punën e bërë deri tani dhe inkurajojmë që të vazhdojnë detyrën e tyre patriotike me përgjegjshmëri dhe integritet. Nga cilësia e procesit të numërimit varet e ardhmja e Shqipërisë, imazhi i vendit, konsolidimi i institicioneve demokratike të shtetit tonë dhe integrimi në BE prandaj në ftojmë të gjithë aktorët dhe faktorët politik në vend që të bëjnë të gjitha përpjekjet që ky proces zgjedhor të përfundojë në mënyrë të ndershme dhe rigoroze”, tha Nurellari. 

PDIU vlerëson se nga cilësia e procesit të numërimit varet e ardhmja e Shqipërisë, imazhi i vendit, konsolidimi i institucioneve demokratike të shtetit tonë dhe integrimi në BE ndaj fton të gjithë aktorët dhe faktorët politik në vend që të bëjnë të gjitha përpjekjet që ky proces zgjedhor të përfundojë në mënyrë të ndershme dhe rigoroze.
/PanoramaNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Tue 25 Jun 2013 - 1:54
Dita e dytë e numërimit, koalicioni i majtë kryeson
UPDATE-Koalicioni i majte vazhdon avantazhin ne 11 qarqe ne vend, duke perjashtuar Kukesin, ndërsa procesi i numerimit ka hyre ne diten e dyte.
Sipas te dhenave me te fundit nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve keto jane rezultatet zyrtare nga te gjitha votat e numeruara sipas qarqeve deri ne oren 00:22

Qendra votimi te perfunduara   61,91% = 3410 nga 5508

KORÇE
Janë numëruar deri tani 409 nga 447 kuti
ASHE ka marrë 59.86%, 
APMI 38.88% 
FRD 0.99%.

ELBASAN
Janë numëruar deri tani  312 nga 540 kuti 
ASHE ka marrë 60738
APMI 43227, 
FRD 1475  vota.

KUKES
Janë numëruar deri tani 132 nga 169 
ASHE ka marrë 37.12% 
APMI 61.80%  
FRD 0.68 %

DURRËS
Janë numëruar deri tani 176 nga 444 kuti 
ASHE 52.99%
APMI 43.65% 
 FRD me 2.78% 

FIER
Janë numëruar  deri tani  301 nga 576 kuti
ASHE 66121 
APMI 32785
Dritan Pirfti 3499

LEZHË
Janë numëruar deri tani 190 nga 258 
ASHE ka marrë 52.38% 
APMI 46.01%
 FRD 1.16% 

TIRANË
Janë numëruar deri tani 547 nga 1422 
ASHE ka marrë 56.06%
APMI 40.34% 
FRD 2.36% 
AK 1.12%

BERAT
Janë numëruar deri tani 197 nga 302 kuti, 
ASHE 44207
APMI 14875
FRD 319

DIBËR 
Janë numëruar  deri tani 202 nga 264 
ASHE ka marrë 50.37%
APMI 46.10 %
FRD 3.12%

GJIROKASTËR
Janë numëruar deri tani 119 nga 237 
ASHE ka marrë 69.36% 
APMI 29.72% 
FRD 0.54%


SHKODËR 
Janë numëruar deri tani 273 nga 417 
ASHE ka marrë 52.67%
APMI 44.76%
FRD 2.06%

VLORË
Janë numëruar deri tani  324 nga 432
ASHE ka marrë 65.14%
APMI 30.83% 
Arben Malaj ka marrë 2040 
FRD 1.02%. 

/PanoramaNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Tue 25 Jun 2013 - 2:24
Korca fitohet nga e majta, 6 mandate PS, 1 LSI dhe 5 PD
KORCE-Në Korcë numërimi i votave është drejt përfundimit ku surpriza është LSI që ka marrë një mandat në komunën Bucimas. 
Ndërkaq aleanca e majtë ka rrëmbyer në total 6 mandate, ndërsa e djathta 5. 

Qarku i Korçës i konsideruar si qarku më i balancuar politikisht qoftë në zgjedhjet vendore apo ato parlamentare ndër vite, këtë herë duket se është duke zhvilluar një luftë të fortë mes Partisë Demokratike dhe asaj Socialiste, me qëllimin e vetëm ndryshimin e balancave sa i takon mandateve të deputetëve. 

Ky qark nxjerr 12 deputetë ku, në vitin 2009, u ndane barabar mes e aleancave, 6 e majta dhe 6 e djathta. 
Konfirmohen si deputetë emrat e mëposhtëm. 

MANDATET E PD 
1. Ridvan Bode 
2. Eleina Qirici 
3. Edmond Spaho 
4. Fatmir Mediu 
5. Gjergji Papa 

MANDATET E PS 
1-Bashkim Fino 
2. Arta Dade 
3. Olta Xhaçka 
4. Ilirian Pendavinji 
5. Ilir Xhakolli 
6. Ylli Ziçishti 

MANDATET E LSI 
1. Pirro Kapurani 

Në vitin 2009 Korça çoi në Parlamentin shqiptar 12 deputetë, ku Partia Demokratike dhe ajo Socialiste morën nga një numër të barabartë mandatesh, nga 6 secila, me një diferencë prej 1936 votash në favor të partisë Socialiste. 

Në qarkun e Korcës rezultojnë rreth 220 mijë zgjedhës, nga 217 mije ne vitin 2009, nga këta ishin rreth 1500 votues te rinj. 

(d.b/BalkanWeb)Një shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Tue 25 Jun 2013 - 12:04
E majta kryeson me 84 mandate, vijon numërimi në 1265 kuti
Koalicioni i majte vazhdon avantazhin ne 10 qarqe ne vend, duke perjashtuar Kukesin. Fundi i numerimit te Diber ka nxjerre ne krye te majten, por me nje barazim sa u takon mandateve.
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve deri ne oren 11. 36 ka bere me dije se jane numeruar gjithsej 4243 nga 5508 kuti ne total. Numerimi nderkohe vazhdon ne 1265 kuti ne rang vendi. 

Lezhe jane numeruar 207 kuti
ASHE  32915 vota 
APMI 28425 
FRD 688 
DURRES jane numeruar 318 kuti 
ASHE  56316 
APMI  47847 
FRD  3190 
SHKODER jane numeruar 324 kuti 
ASHE 51604
APMI 43704 
FRD  2044
DIBER jane numeruar 263 kuti 
ASHE  36828 
APMI   34887
FRD      2312
BERAT jane numeruar  256 kuti 
ASHE   58149
APMI  19443
FRD   462 
TIRANE 
ASHE 141713
APMI  108048
FRD   5813 
KORCE jane numeruar 441 kuti 
ASHE 87258
APMI 55888
FRD 1399
FIER jane numeruar 396 kuti 
ASHE 87991 
APMI 43258 
Dritan Prifti 5061 vota 
ELBASAN jane numeruar 400 kuti 
ASHE 73804
APMI 51542 
FRD 1696 
VLORE jane numeruar 368 kuti 
ASHE 67780 
APMI 32111
Arben Malaj 
KUKES  jane numeruar 148 
ASHE 16355
APMI 24486 
FRD 265 


Qendra votimi te perfunduara sipas KQZ   64,72% = 3565 nga 5508
Në qarkun Korçë janë numëruar 435 nga 447 kuti
ASHE  60.02%
APMI 38.74%

Në qarkun Berat janë numëruar 214 nga 302 kuti
ASHE 74.22-%
APMI 24. 88%

Në qarkun e Gjirokastrës janë numëruar 127 nga 237 kuti
ASHE 69.52%
APMI 29.55%
FRD 0.59%
Në qarkun e Shkodrës janë numëruar 301 nga 417 kuti
ASHE  52.51%
APMI 44.86%
FRD 2.11%

Në qarkun Elbasan janë numëruar 357 nga 540 kuti
ASHE 57.35%
APMI 40.81%
FRD 1.32%

Në qarkun Fier janë numëruar 337 nga 576 kuti
ASHE  63.40%
APMI 31.27%
FRD 1.33%
Në qarkun Lezhë  janë numëruar 207 nga 258 kuti
ASHE 52.83%
APMI 45.63%
FRD 1.09%
Në qarkun Tiranë janë numëruar 628 nga 1422 kuti
ASHE  55.85%
APMI  40.62%
FRD 2.29%
AK 1.13%
Në qarkun Durrës janë nuëmruar 212 nga 444 kuti
ASHE  52.80%
APMI 43.77%
FRD 2.86%

Në qarkun Kukës janë numëruar 138 nga 169 kuti
ASHE  38.23%
APMI 60.69%
FRD 0.66%

Në qarkun Vlorë janë numëruar 348 nga 432 kuti
ASHE  65.14%
APMI 30.80%
FRD 1.02%
Kandidati i Pavaruar Arben Malaj 2.16% 

DIBRA e ka mbyllur numerimin, fiton e majta 
Nga 264 kuti te numeruara, ASHE ka marre 49.56% te votave, ose 36964 vota. 
APMI ka marre 46.93%, ose 35005 vota. 
FRD ka marre 3.11%, ose 2322 vota 
AK ka marre 0.33%, ose 247 vota 
/PanoramaNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Tue 25 Jun 2013 - 14:47
Rezultatet e fundit sipas qarqeve. Mbyllet Korça e Dibra, e majta në krye. Edhe 987 kuti
UPDATE- Koalicioni i majte vazhdon avantazhin ne 10 qarqe ne vend, duke perjashtuar Kukesin, nderkohe qe kane mbetur edhe 987 kuti per t’u numeruar ne gjithe vendin.  
Fundi i numerimit te Diber ka nxjerre ne krye te majten, por me nje barazim sa u takon mandateve. Nderkohe qe  oren 11.55 eshte mbyllur numerimi ne qarkun e Korces, me kryesimin e se majtes.
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bere me dije se jane numeruar gjithsej 82,08% e kutive.
VLORE 
numerohen 411 kuti nga 432 
ASHE  61.61%  75276 vota 
APMI  30.87%, 35958
Arben Malaj  2.28%, 3007  vota 
AK 0.73%,  851 vota 
FRD 1.01%, 1179 vota

ELBASAN 
numërohen 450 nga 540 kuti, 
ASHE 57.96%, ka marrë 80568 vota
APMI 40.18%,  55846
FRD 1.36%, 1954 vota 
AK 0.48%, 689 vota 

KUKES 
Numërohen 162 nga 169 kuti gjithsej
ASHE 39.46%, ka marrë 17880 vota
APMI 59.42%, 26914 vota 
FRD 0.61%, 276 vota
AK 0.42%, 192 vota 

DURRËS 
janë numëruar deri tani 348 nga 444 kuti gjithsej
ASHE  51.92%, 61103  vota
APMI  44.52%,  52759 vota 
FRD  3.03%, 3593
AK 0.48%, 567 vota

FIER 
janë numëruar deri tani 432 nga 576 kuti gjithsej
ASHE  62.98%,  94797 vota
APMI  31.54%,  47475
FRD 1.50%, 2253 vota
AK  0.37%, 556 vota.
Dritan Prifti  3.50%, 5264 vota 

LEZHË 
Numërohen deri tani 207 nga 258 kuti gjithsej 
ASHE  52.83%, ka marrë 32915 vota
APMI  45.63%, 28425
FRD 1.10%, 688 vota. 
AK  0.38%, 235 vota 

TIRANË
 
janë numëruar aktualisht 964 nga 1422 kuti 
ASHE  54.46%, ka marrë 163581 vota 
APMI  42.13%, 126525 vota 
FRD    2.16%, 6496 vota 
AK 1.15%, 3448 vota 


BERAT 
janë numëruar deri tani 270 nga 302 kuti
ASHE  73.94%, 61704 vota 
APMI  25.10%, 20997 vota 
FRD  0.6%, 802 vota 
AK  0.33%, 274 vota

GJIROKASTËR 
janë numëruar 163 nga 237 kuti 
ASHE  69.63%, ka marrë 26000
APMI 29.43%, 10990
FRD  0.56%, 290 vota
AK 0.33%, 120 vota 

SHKODËR 
janë numëruar deri tani 338 nga 417 kuti 
ASHE 52.48%, ka marrë 53214 vota  
APMI 44.09%, 45536 vota 
FRD  2.10%, 2127 vota
AK  0.43%, 432 vota .

DIBER, eshte mbyllur numerimi 
Nga 264 kuti te numeruara, ASHE ka marre 49.56% te votave, ose 36964 vota. 
APMI ka marre 46.93%, ose 35005 vota. 
FRD ka marre 3.11%, ose 2322 vota 
AK ka marre 0.33%, ose 247 vota

KORCE, mbyllur numerimi 
ASHPE, 60.4% , 88710 vota 
APMI  38.4% ,    56488 vota 
FRD     1.0%         1391 vota 
AK         0.2%       294 vota 
/PanoramaNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Wed 26 Jun 2013 - 11:53
ZGJEZHJET/ Të dhënat e fundit, e majta 85 mandate dhe e djathta 55
Zgjedhjet Parlamentare 2013 Thumb_250x150
Megjithëse kanë mbetur ende edhe shumë pak kuti.

Deri në orët e para të mëngjesit kishim një rezultat përsëri të favorizuar në koalicionin e majtë.

Gjithashtu, në Tiranë e majta vazhdon ta rrisi numërin e mandateve të saj duke e bërë atë një bastion “të vërtetë” socialist.

Më poshtë po ju paraqesim të dhënat paraprake nga numërimi:

REZULTATET NE RANG VENDI
MANDATE 85 ME 55
LSI 17
PS 66
PD 48
PDIU 4
PR 4
FRD 0
PBDNJ 1
AK 0 /alb-observer.com/


Zgjedhjet Parlamentare 2013 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Princo
Princo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 3887
<b>Hobi</b> Hobi : Leximin
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Mbi Token e Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 26/03/2012

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Wed 26 Jun 2013 - 12:08
Kreshnik Spahiu paska mbet jasht parlamentit si duket..
sa me reak e ka patur.. dhe sa ka shpresuar ingrati...


Mos u deshpro nese njerezit nuk te kuptojne. Ata e degjojne zerin tend, ndersa ne koke i kane mendimet e veta.

"Islami është si diell, atë nuk mund ta shuash me frymë; është si dita, ti duke i mbyllur sytë ndaj saj nuk mund të bësh natë, ai që i mbyll sytë vetëm për vetën e tij e ka bërë natë
Zgjedhjet Parlamentare 2013 J5zhxd
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Wed 26 Jun 2013 - 12:12
Vijon numërimi për qarqet e fundit
UPDATE- Vazhdon numerimi per qarqet e fundit qe kane mbetur per te finalizuar rezultatin e zgjedhjeve te 23 qershorit.
Sipas me te dhenave te fundit mesohet se kane mbetur edhe 182 kuti.
Ne oret e para te mengjesit u mesua jo zyrtarisht se ne Tirane koalicioni i majte mori mandatin e 19-te. Nga ana e saj KQZ nuk ka dhene asnje konformim per kete.
Mengjesi e sotem u permbyll edhe numerimi ne Qarkun e Fierit, duke shenuar nje diference te thelle votash. Nderkohe qe ndarja e mandateve ka qene thuajse e qarte qe me heret, 11 per koalicionin e majte dhe 5 mandate per te djathtin.
Te dhenat me te fundit te KQZ jane:
TIRANË
ASHE 55.9%, 241579 vota
APMI 40.8%, 116467 vota
FRD 2.2%, 9477 vota
AK 1.1%, 4610 vota

DURRËS
ASHE 51.5%, 74045 vota
APMI 44.9%, 64668 vota
FRD 3%, 4346 vota
AK 0.6%, 825 vota

LEZHË
ASHE 52.5%, 34363 vota
APMI 46%, 30112 vota
FRD 1.1%, 729 vota
AK 0.3%, 225 vota

Sipas KQZ-se te gjitha qarqet e tjera jane mbyllur. Koalicioni i majte po ashtu pret te konfirmoje gjithashtu edhe nje mandat te 9-te ne qarkun e Elbasanit, ku po vazhdon numerimi.

Të dhënat e fundit sipas Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve deri ne orën 00:10.
KORÇE 444/447 kuti
ASHE ka marrë 88183 vota,
APMI 56373,
FRD 1399.
ELBASAN 523/540 kuti,
ASHE ka marrë 94459 vota,
APMI 64324,
FRD 1735,
KUKES 169/169 kuti
ASHE ka marrë 98207 vota,
APMI 66284,
FRD 272 vota.
DURRËS 401/444 kuti
ASHE ka marrë 71490 vota,
APMI 62927,
FRD 3322,
FIER 452/576 kuti
ASHE 101016 vota,
APMI 51061vota,
Dritan Prifti 5169 vota
FRD 2144 vota,

LEZHË 207/ 258 kuti
ASHE ka marrë 32915 vota,
APMI 28425,
FRD 688 vota.
TIRANË 1289/1422 kuti
ASHE ka marrë 226421,
APMI 167091,
FRD 5813 vota.
BERAT 301/302 kuti,
ASHE ka marrë 67 627 vota,
APMI 23 030 ,
FRD 469 vota
DIBËR 264/264 kuti
ASHE 36964 vota,
APMI 35005,
FRD 2322 vota.
GJIROKASTËR 207/237 kuti
ASHE ka marrë 33995,
APMI 14264,
FRD 181 vota.
SHKODËR 413/417 kuti
ASHE ka marrë 64208,
APMI 53997,
FRD 2411 vota.
VLORË 432/432 kuti
ASHE ka marrë 77327
APMI 37117
Kandidati i pavarur Arben Malaj ka marrë 3007,
FRD 1051
****
Qarku Tiranë, 1236/1422,
ASHE 18 mandate,
APMI 14 mandate
Qarku Elbasan, 521/540,
ASHE 8 mandate,
APMI 6 mandate
Qarku Durres, 400/444,
ASHE 7 mandate,
APMI 6 mandate
Qarku Shkodër, 406/417,
ASHE, 6 mandate,
APMI, 5 mandate
Qarku Fier, 574/576,
ASHE 11 mandate,
APMI 5 mandate
Qarku Vlorë, 432/432,
ASHE 8 mandate,
APMI, 4 mandate
Qarku Korçë, 447/447,
ASHE 7 mandate,
APMI 5 mandate
Qarku Berat, 266/302,
ASHE 6 mandate,
APMI 2 mandate
Qarku Lezhë, 216/258,
ASHE , 4 mandate,
APMI 3 mandate
Qarku Gjirokastër, 237/237,
ASHE 4 mandate,
APMI 1 mandat
Qarku Kukës, 169/169,
Pritet verifikimi i te gjitha te dhenave ne KQZ, per te percaktuar perfundimisht ndarjen e mandateve ne kete qark.
ASHE, 2 mandate,
APMI 2 mandate
Qarku Dibër, 264/264,
ASHE, 3 mandate,
APMI 3 mandate
/PanoramaNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
FALKO
FALKO
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3576
<b>Hobi</b> Hobi : Makinat
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/10/2012
http://WwW.EngjujtShqiptare.com

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

prej Wed 26 Jun 2013 - 12:20
‘ASHE, 84 mandate. Tirana e mbrojtur. Rezultatin e certifikoi populli, s’ka Kolegj ta ndryshojë’
TIRANE- Sekretari per ceshtjet zgjedhore ne PS-se, Damian Gjiknuri ne nje deklarate per mediat nga selia e PS ka theksuar se koalicioni i majte ka 84 mandate, nderkohe qe rezultati ne Tirane, sipas tij eshte i mbrojtur.

Ai ka kerkuar ecuri me te shpehte te numerimit ne qarqet e mbetur duke theksuar se keshtu mbyllet nje proces jo vetem i lodhshem, por edhe finalizohet gjithcka ne menyre zyrtare.

“Rezultati nuk vihet më në dyshim, por zyrtarisht ky proces duhet të ishte mbyllur. Mandatet e koalicionit tonë janë 84 mandate, ndërkohë që rezultati i Tiranës është i mbrojtur. Ka një problem me Kukësin, aty rezultati është shumë i ngushtë dhe po verifikohen të dhënat deri në fund, nuk dua të krijoj impresione ndaj nuk mund të komentoj më gjatë për këtë”- tha ai.

Duke iu përgjigjur pyetjes së medias se si do të veprohet për certifikimin e rezultatit, Gjiknuri deklaroi se “ata që e zhbënë KQZ ata do e mbajnë edhe përgjegjësinë deri në fund. Kolegji do certifikojë zgjedhjet dhe do shpërndajë mandatet. Rezultatin tashmë e ka certifikuar populli dhe nuk ka Kolegj apo Gjykatë që ta ndryshojë”
/PanoramaNjë shpirt i pastër shkëlqen edhe nën rroba të leckosura

Zgjedhjet Parlamentare 2013 1t7y1w
Sponsored content

default Re: Zgjedhjet Parlamentare 2013

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi