Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Është shumë, shumë i varfër, por një personalitet i mrekullueshëm dhe madhështor! Empty Është shumë, shumë i varfër, por një personalitet i mrekullueshëm dhe madhështor!

Sat 29 Jun 2013 - 0:37
Është shumë, shumë i varfër, por një personalitet i mrekullueshëm dhe madhështor! Thumb_250x150Dobre është nga Bullgaria dhe është 99-vjeç.

Gjithë jetën e tij ai e kalo në kushte mjerave dhe shumë të vështira, madje në shumë raste në kushte të tejskajshme fukarallëku. Jeton në lagjet e varfra dhe ushqehet me atë çka i gjen në plehra apo që i japin “njerëzit e mirë” në rrugë, siç thotë ai.

Jeton në një qytet të vogël të vendit, të quajtur Bajlo dhe bënë çdo ditë më shumë se 30 km në këmbë për të arritur në Sofje. Aty qëndron për orë të tëra në oborrin e një kishe për të lypur. Por, jo për veten e tij, por për të tjerët. Çdo të hollë që mbledh ia dhuron kishës, azileve të pleqve, jetimoreve dhe familjeve të varfra dhe njerëzve në nevojë “që i kanë nevojë më shumë se mua”, thekson vetë Dobre.

Bëhet fjalë për individin i cili është aktualisht duke bërë donacione të mëdha në kishë, dhe deri tani ka dhuruar më shumë se 30.000 euro pa mbajtur asgjë për vete. Ai është i vetëmjaftueshëm, duke jetuar me një pension të pakët prej 80 eurosh që merr dhe nuk tregon i shqetësuar fare nga vështirësitë. Në qytet e njohin të gjithë me pseudonimin “I drejti nga Bajlo”, pasi ai është një “avokat” i drejtësisë dhe i dashurisë. Sepse ky njeri ngre afërmin jo për vete, por për nevojtarët. Dhe vazhdon se do ta bëjë... “Për aq kohë sa unë do të jetoj”, thotë ai!/alb-observer.com/
Është shumë, shumë i varfër, por një personalitet i mrekullueshëm dhe madhështor! Do-3_404x477

Është shumë, shumë i varfër, por një personalitet i mrekullueshëm dhe madhështor! Do-2_580x369
Lulebora
Lulebora
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 42
<b>Postime</b> Postime : 6746
<b>Hobi</b> Hobi : Mendjen ne mendje e Zemren ne zemer!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : IN THE LAND OF EAGLES...
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 17/12/2012

Është shumë, shumë i varfër, por një personalitet i mrekullueshëm dhe madhështor! Empty Re: Është shumë, shumë i varfër, por një personalitet i mrekullueshëm dhe madhështor!

Sat 29 Jun 2013 - 4:38
Jeta ktij e veshtire pertej fjaleve, s'ka diskutim, po ama mire e keq 99 vjec i paska mbush dhe me siguri ka per t'mbet n'memorien e shume kujt me ndryshimet e tij qe mund t'ket ba n'jeten e njerezve te ndryshem me shpirtin e tij t'madh...Taman thojne; "Jeta asht 10% me fat e 90% si e ban, edhe ky me vetdije t'plote ka zgjedh me ken e keqja vetes dhe e mira tjereve...Lum ky per vedi krt krt 
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi