Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Kriza ekonomike, godet më shumë personat me probleme mendore  Empty Kriza ekonomike, godet më shumë personat me probleme mendore

Sat 27 Jul 2013 - 21:18
  • Kriza ekonomike që ka përfshirë Europën prej vitesh tashmë, ka patur një ndikim tejet negativ mbi personat me probleme të shëndetit mendor.

Burimi: Top Channel
Kriza ekonomike, godet më shumë personat me probleme mendore  91a76fdb-2dd8-4cad-9758-c81cca825a3c---0-

Në këtë përfundim ka mbërritur hulumtimi i “King’s College” në Londër. Studimi vëren se kjo kategori është edhe më e prekur nga papunësia. Shifra e personave me probleme të shëndetit mendor që kanë humbur vendet e punës nga 2006 deri në 2010 është dy herë me e madhe se shifra e personave të tjerë që kanë humbur punën e tyre.

Papunësia mes kësaj kategorie është rritur nga 12.7 përqind në 18.2 përqind dhe përgjithësisht janë prekur meshkujt dhe personat me nivele të ulta arsimimi.

Studimi paralajmëron se përjashtimi shoqëror i kësaj kategorie përkeqëson situatën dhe rrit shanset për veprime të dhunshme deri edhe ekstreme.

Në studim u morën të dhëna nga 20 mijë persona nga 27 vendet e Europës.
W0rld
W0rld
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 35
<b>Postime</b> Postime : 570
<b>Hobi</b> Hobi : Muzika,leximi&stervitja
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : In Your Dreams!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/04/2013

Kriza ekonomike, godet më shumë personat me probleme mendore  Empty Re: Kriza ekonomike, godet më shumë personat me probleme mendore

Mon 29 Jul 2013 - 15:22
Eshte e pamundur te mos prekesh nga nje krize globale, aq me teper kur jemi nje vend qe importojme nga keto vende. Duke qene se ne jemi nje vend qe me shume importojme sesa eksportojme.
Per sa i perket dites se sotme kemi par plot raste si nje me arsim te ulet po ashtu edhe nje person me arsim te larte te jeni te papune.
Per mua ndryshimi i vetem eshte sepse nje person qe ka nje pozicion ne jete mund te rigjeje pune serish per pak kohe,ndersa dikush me probleme mendore do ta kete shume te veshtire.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi