Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Pogradec, të hapur për maqedonishten nëpër shkollat e tyre Empty Pogradec, të hapur për maqedonishten nëpër shkollat e tyre

Sun 28 Jul 2013 - 14:31
Pogradec, të hapur për maqedonishten nëpër shkollat e tyre E3819D8B5439E98DBEE492D8A6F6BA21
Kryebashkiaku i Pogradecit, Artan Shkëmbi, ka thënë se “do të dëshironte që ta sheh gjuhën maqedonase në shkollat e Pogradecit, edhe pse sipas pohimeve Shqipëria nuk i plotëson preferencat e Këshillit të Europës rreth arsimit në gjuhën amtare të pakicave"- transmeton “Makfaks”.

”Ne si pushtet vendor jemi më të hapur për kërkesat e pakicave dhe nëse unë dëgjoj që ndonjë pakicë kërkon mësim në gjuhën amtare dhe Ministria luhatet dhe heziton ta lejojë ose ta pengojë këtë proces, ne jemi shumë më të hapur sepse dëshirojmë që kjo të ndodhë në qytetin tonë”-ka deklaruar Artan Shkëmbi, në një tryezë të rrumbullakët me rastin e Konventës kornizë për pakicat në Voskopojë.
Përfaqsuesi i pakicës maqedonase në Shqipëri, Vasil Sterjovski ka theksuar se Shqipëria duhet të punojë në zbatimin e preferencave të këshillit të Europës. portalb
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Pogradec, të hapur për maqedonishten nëpër shkollat e tyre Empty Re: Pogradec, të hapur për maqedonishten nëpër shkollat e tyre

Sun 28 Jul 2013 - 17:06
Po ky Keshilli i Europes si nuk i terheq verejtje Greqise qe e ka edhe ne Bashkimin Europian dhe nuk lejon asnje hapje te shkolles Shqipe, ndersa po na tregon "preferencat" e leshit maqedon qe as njemije banore nuk plotesojne?!...

Keshtu eshte, se gjejne shesh dhe bejne pershesh...
Serbishtja ne veri, greqishtja ne jug, turqishtja nga qendra, kur do ju a q*je rropt Gjuha Shqipe juve eshte ceshtje kohe...
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi