Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Të dashuruar me bregdetin shqiptar, të huajt harrojnë të ikin!

prej Thu 5 Sep 2013 - 22:21
Edhe pse ka 5 ditë që ka trokitur shtatori, vërehet një përqendrim i turistëve në jugun e Shqipërisë.
Të dashuruar me bregdetin shqiptar, të huajt harrojnë të ikin!  05d90448-049b-4f2c-ae31-20c7be727e07---0-
“Iku vapa me gushtin”, thotë proverba, mirëpo duket se këtë vit kanë harruar të ikin, jo vetëm temperaturat e larta, por edhe turistët në vendin tonë. Duket se janë “dashuruar keq” me bregdetin, duke filluar nga Vlora e deri në Sarandë. Mjafton të bësh një vëzhgim në plazhe, që janë të mbushur deri në orët e pasdites dhe kryesisht pushuesit janë joshqiptarë. E të mendosh se ka 5 ditë që ka trokitur shtatori. Mirëpo duhet pasur parasysh edhe se një mënyrë tërheqjeje është edhe ulja e disa çmimeve e shërbimeve në krahasim me korrikun e gushtin, teknikë kjo që përdoret kudo në Evropë.
Pa frikë mund të konsiderohet si një zgjatim i sezonit veror, që natyrisht është vetëm në leverdi të operatorëve turistikë, që veprojnë përgjithësisht në jug të vendit. Për më tepër duket se edhe oferta turistike është përmirësuar për këtë sezon. Në pritje për turet e pushuesve nga vendi dhe trojet shqiptare, ky sezoni veror sidomos për turistët e huaj pati disa risi, me të cilat agjencitë turistike u paraqitën sivjet më konkurrues mes homologëve te tyre në rajon. Këto agjenci hynë në këtë sezon me promocion më “agresiv”, por edhe me oferta më intersante e tërheqëse. U shtuan dukshëm shërbimet për pushuesit e turizmit në hotele apo familjarë, qofshin ata ditorë apo javorë, pa harruar guidat e udhëtimit në pikat arkeologjike me çmime të arsyeshme. Nën slloganin “Të zbulosh Shqipërinë përmes udhëtimeve”, janë ndërtuar paketa, duke marrë përsipër shuarjen e kuriozitetit të turistëve të huaj për të njohur çdo plazh e rezidencë kulturor kryesisht të pjesës jugore të Shqipërisë.ikub.al


Të dashuruar me bregdetin shqiptar, të huajt harrojnë të ikin!  Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi