Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default 9 hartat që të ndryshojnë konceptin për botën

prej Thu 7 Nov 2013 - 21:54
9 hartat që të ndryshojnë konceptin për botën Harta%201Hartat na japin një grafik për të kuptuar botën përreth nesh, nëse është një gjeografi globale apo një ndërprerje e ndërlikuar përreth cepit të botës.

Por hartat më të fundit, të publikuara në “Goodnet”, nuk na tregojnë thjeshtë vendndodhjen gjeografike, por japin rezultatet kombëtare të inteligjencës së njerëzve, flamujt e botës, pagesat për lejen e lindjes, densitetin e popullsisë
9 hartat që të ndryshojnë konceptin për botën Harta%202
1-Rezultatet kombëtare të masës së inteligjencës. Nga kërkimet rezultoi se në inteligjencën e njerëzve ndikojnë faktorët e mjedisit dhe ndikimi gjenetik. Singapori listohet si vendi me rezultatet më të larta të inteligjencës kombëtare, me një mesatare prej 108.popullsisë etj.
9 hartat që të ndryshojnë konceptin për botën Harta%203
2-Flamujt e botës. Zvicra dhe Vatikani janë dy vendet me flamuj në formë katrori.

3-Pagesa për lejen e lindjes. Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një ndër tetë vendet (nga 188 vende që e njohin këtë shërbim), që nuk e paguajnë lejen e lindjes.
9 hartat që të ndryshojnë konceptin për botën Harta%204
4-Vizualizimi i densitetit të popullsisë globale. Macau i Kinës është qyteti më i populluar i botës, i ndjekur nga Monaco.

5-Sjellja kombëtare ndaj të huajve. Islanda, Zelanda e Re dhe Maroku janë tre shtetet që i mirëpresin më shumë të huajt.

6-Liria e shtypit. Finlanda rezulton për të tretin vit radhazi, si shteti i cili respekton më tepër lirinë e shtypit.
9 hartat që të ndryshojnë konceptin për botën Harta%205
7-Bimësia e tokës. Pjesët gri të hartës tregojnë vendet të cilat kanë më pak bimë, ndërsa ngjyra e zbehtë tregon vendet që kanë më shumë bimë dhe gjelbërim.

8-Konsumimi vjetor i kafesë. Çdo person në botë konsumon një sasi kafeje pre 1.3 kilogramësh në vit.

9-Shkrimi topografik. Çdo qytet ose shtet duket se e shkruan në mënyrë korrekte emrin e tij.
shekulli.


9 hartat që të ndryshojnë konceptin për botën Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi