Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Ishulli i mbipopulluar rrezikon zhdukjen

prej Wed 5 Feb 2014 - 0:52
Ishulli i mbipopulluar rrezikon zhdukjen Kiribati2Ishulli i mbipopulluar rrezikon zhdukjen KiribatiIshulli unazor i Kiribatit, i cili ndodhet në Oqeanin Paqësor, është një nga vendet që ka dendësinë më të madhe të popullsisë dhe po vuan pasojat e mbipopullimit.

Kiribati, është edhe vendi që rrezikohet më shumë të zhduket nga ndryshimet klimaterike. Jeta e njerëzve që jetojnë në këtë ishull varet nga oqeani, i cili i rrethon nga të katërta anët.

Oqeani është ai që i ushqen këtë popull, por edhe ai që e kërcënon më shumë mbijetesën e tyre. Pika më e lartë në ishull nuk i kalon 2 metra mbi nivelin e detit dhe ishulli rrezikohet seriozisht nga rritja e nivelin të oqeanit.
Ishulli i mbipopulluar rrezikon zhdukjen Kiribati3
Mirëpo, problem tjetër për këtë ishull është edhe mbipopullimi. Ishulli ka 50 mijë banorë, por ata janë shumë duke marrë parasysh sipërfaqen e tij. Kjo bën që dendësia e popullsisë në Kiribati të jetë e njëjtë me qytetin e Tokios dhe Hong-Kongut.

/Shekulli Online/E.D./


Ishulli i mbipopulluar rrezikon zhdukjen Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi