Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Axhenda Aliene dhe Bazat Nentokesore

prej Mon 3 Mar 2014 - 0:33
Axhenda Aliene dhe Bazat Nentokesore Underground_City
Axhenda Aliene dhe Bazat Nentokesore
Thelle ne veriun qendror te New Mexico, fshihet qyteti i fjetur Dulce. Dulce ndodhet ne Archuleta Mesa, ne Colorado, - ne kufi me kufirin e New Mexico. Eshte shtepi per 3000 banore dhe kryeqyteza e kombit Jicarilla Apache.
Per aq i vogel dhe jodomethenes sa duket, ky vend u be burimi i kontraditave me te medha te viteve 1980. Fizikante dhe shpikes, si Paul Bennewitz, zbuluan se aty fshihen nje kalim-baze i nendheshem qe ishte zaptuar nga jashtetokesoret, afer Dulce-s.
Historia e ketij shkencetari te siperpermendur u perhap menjehere ne komunitetin e UFO-ve. Lidhjet e bera ne kerkimet neper kete baze te nendheshme, perfshijne edhe abdikimet (marrja e njerezve nga alienet).
Axhenda Aliene dhe Bazat Nentokesore Underground_bases
Ky shkencetar gjithashtu siguron se jashtetohesoret ishin te lidhur me avancimin e teknologjise, perfshi ketu edhe manipulimet gjenetike. Plani i tyre, cipas teorive konpirative, eshte te kontrollojne qeverine dhe te marrin kontrollin e menjehershem te Botes, per te vendosur nje Rend te Ri Boteror.
Flitet gjithashtu per nje aleance te pashpjegueshme te njerezve dhe banoreve te Dulce-s, qe operojne nepermjet shoqerive sekrete si Iluminatet, Masonet, grupi Bilderberg, dhe grupi Skull and Bones (Kafke dhe kocka). Dulce mendohet te mos jete i vetmi vend te toke ku besohet se ekzistojne keto baza nentokesore, por eshte nje per te cilen eshte bere shume zhurme.
Mendohet se keto baza nentokesore, sipas teorive konspirative, mund te gjenden neper gjithe boten, me aktivitet kryesore ne SHBA, Australi, Antarktike, dhe Ameriken e Jugut. Bazat jane te lidhura me seri tunelesh te nendheshme. Mendohet gjithashtu se nje nga keto tunele te con ne bazen e nendheshme te Vatikanit, qe ka qene kontrolli prej shekujsh i qyteterimit perendimor.

Ishte mitologji historia jone e vertete?
Nje informacion i pasur persa i perket kesaj ceshtjeje, ka dale ne siperfaqe nga kerkuesit ekstreme. Sado e cuditshme qe kjo te duket, a ka ndonje te vertete brenda? Ne i kthehemi shpesh mitologjise per te gjetur pergjigje. Mund te jete thene edhe me pare se ne mitologji, shumica e deklaratave qe lidhen me UFO-t, jane konsideruar fantashkence me teper se fakte.
Mitologet tradicionale thone se zotat qe gjejme ne mite perfaqesojne forcat e natyres apo krijimit te imagjinates vivide te dikujt. Histori te nendheshme mitologjike, lidhen me zona si Ferri, qe ne literatura te ndryshme i gjejme me emrat Hades, Tartarus, Xibalba, Duat, Patala and Hell.
Keto ‘shtepi’ apo vendndodhje te zotave nuk gjenden shume thelle ne toke, por me sa thote mitologjia, llogariteshin te ndodheshin ne maja malesh te larte, apo nen ujerat e tokes. Aksesi ne to mendohej se behej nepermjet shpellave. Hyrja mund te shfaqe e hapur fillimisht dhe te zhduket befas, si neper perralla. Banoret e ketyre zonave, nuk kane dashur te shqetesohen nga vizita te padeshiruara apo te papritura, qe do te thote se hyra sigurohej vetem per individe te zgjedhur.
Sipas teksteve te lashta, hyrja ne boten e nendheshme mund te ishte gjithcka pervecse dicka e thjeshte. Populli Maja Vuh, per shembull, e pershkruan rrugen e marre nga herou Hunhun-Ahpu, dhe Vukub-Hunapu. Tregon per nje sfide te pafundme qe u desh te perballonin. Ne menyre te ngjashme, edhe tekset e lashta egjiptiane per te vdekurit, e pershrkuajne rrugen e zotit-King qe duhet te udhetojen per te hyre ne Duat.
Njesoj si populli Vuh, rruga ishte e frikshme, genjeshtare, dhe sfiduese, dhe nese arrije te perballeshe me te, hyje ne boten e te vdekurit, ne boten e nendheshme. Vishnu Purana thekson se nivelet me te thella te botes nentokesore, mund te gjenden 70.000 yojanas (term per matjen ne gjuhen e lashte), nen siperfaqen e Tokes.gilgamesh-i, ne emrin e tij epik, pershkruan kete udhetim ne 12 hapesira ne erresiren e dendur, derisa arrin dhomen e mbushur me drite, dhome e nendheshme.
Keto domene te zotave pershkruhen si hapesira te mbushura me shtepi, holle, ku mund te mblidhen mijera individe. Ka gjithashtu peme te larta, kafshe, bar, dhe cdogje tjeter qe ndodhet mbi toke. Narda, qe eshte nje aztek hyjnor i mitologjise, pretendon ta kete vizituar Patala-n.
“Patala ishte me teper sharmante se nje parajse. Cfare mund te krahasohet me Patala-n ku gjarperinjte jane te zbukruar me gure diamanti plot ngjyra? Ky rajon eshte stolisur nga vajzat e bukura te Dautyas dhe Danavas.”
Pershkrime te ngjashme te nendheshme jane sjelle nepermjet mitologjise shpesh. Shtepia e zotit te pjellorise se Sumereve, Enki, mendohet se ndodhet ne thellesi te ujrave, dhe pershrkuhet si shtepi e ndertuar nga ari, argjendi dhe ‘lapis lazuli’. Mendohet se edhe filozofe si Platoni e sjellin kete nocion. Ai besonte se toka lidhej me nje numer korridoresh te nendheshme te mbushura me uje, ajer, peme, fruta dhe lule.
Cuditerisht, Platoni konfirmonte edhe nje tjeter deklarate te bere nga ufologjia moderne. Plato mendonte se keto mjedise lidheshin me njera-tjetren nepermjet korridoreve te nendheshme. Por Plato nuk eshte i vetmi qe u referohet ketyre tuneleve. Keto tregime i gjejme edhe ne pushtuesit spanjolle, peruane, dhe te inkasit. Legjenda e Inkasve tregon per nje mori tunelesh qe ndodhen kryq e terthor tokes ne thellesi te medha te saj, ku gjenden qytete madheshtore. Madje, Inkasit mendojne gjithashtu, se keto territore te tera te nendheshme, mbajne faren e gjithckaje te gjalle qe ndodhet mbi Toke.
Por, cfare ndodhi me deklaratat e Ufologeve persa i perket bazave qe perdoren per manipulime gjenetike? Sipas deklaratave te tyre, keto gjera behen ne nivelin e 7-te te nendheshem, qe eshte edhe me i thelli ne bazen e Dulce-s. Mitologjia gjithashtu e ka mbeshtetur kete teori ne prurjet qe ka sjelle deri me sot. Indigjenet amerikane jane me teper te zeshem kur vjen puna per kete teme. Me pak fjale ata deklarojne se ka krijesa te cilat kane pjese perberese nga cdo specje apo kafshe ne toke.
Axhenda e Zvarranikeve
Keto eksperimente gjentike jane sipas raportimeve, te bera nga nje grup zvarranikesh ne nivelin me te ulet te bazes. Thomas Castello, nje ish punetor i sigurimit, deshmoi se Dulce eshte nje punishte 7-kateshe nentokesore, e pershkuar nga nje seri shpellash natyrore.
Besohet nga Cestello se keto shpella perdoreshin per specje te ndryshme jashtetokesore ne te kaluaren tone. Ne kozmologjine hindu, Naga-t (gjarperinjte) dikur jetonin ne toke, por zoti i madh Brahma, i dergoi ne nentoke, nen ujerat e botes, ne nivelin e shtate te poshtem te godinave, te quajtura Patala.
Legjenda Azteke tregon per nje gjarper te mbvuluar nga pendet, i cili shkoi ne boten e nendheshme azteke, Mictlan, dhe krijoi njeriun me gjakun dhe konckat e tij.
Permes mitologjise dhe aktit te krijimit te njerezimit, gjithmone e kemi lidhur kete fakt me ekzistencen e zotave te pjellorise. Ata gjithmone jane zgjedhur si figura gjarperinjsh apo amfibesh te natyres, dhe shfaqen ne art si nje miksim i njeriut me peshkun, apo gjarperin.
Nje numer individesh mendojne dhe argumentojne gjithashtu se axhenda e vertete e Zvarranikeve, eshte te kontrollojne popullsine mbi toke, dhe te dominojne planetin. Ata kerkojne vendosjen e nje Rendi te Ri Boteror. Kete e bejne menpermjet manipulimeve gjenektike, eksperimenteve qe do te kontrollojne siperfaqen e tokes.
Kjo sipermarrje eshte orkestruar nga nje grup i superfuqishem dhe ndikues qe perfshin njerezit me te pasur te botes. Disa mendojne se elita e ketij grupi eshte gjenetikisht e ludhur (pra jane te aferm, rrjedhin nga i njejti gjak). Qellimi i tyre eshte qe cdo burre, grua apo femije te bindet ndaj kesaj axhende.

Zvarraniket jane akuzuar gjithashtu se po perpiqen te reduktojne popullsine e botes duke perdorur arme, aksina apo viruse te bera nga njeriu, per te reduktuar numrin e tyre, ne menyre qe te vendosin me lehte kontrollin. Normalisht eshte me e thjeshte te kontrollosh 500.000 apo 1.000.000 njerez ne vent te 7 bilioneve qe jetojne ne toke. Nje rishikim i mitologjise, do te na tregoje se ky nuk eshte nje koncept modern, por sipas epikave te sumerianeve, kete gje benin zotat e tyre.
1200 vjet pas krijimit te njeriut, numri i popullsise u rrit. ‘Zhurma’ e shkaktuar e shqetesonte zotin e qiellit, Enlil, gjate gjumit te tij. Enlil vendosi te dergoje nje murtaje ne menyre qe te reduktonte popullsine. Kjo beri pune si fillim, por ne 1200 vitet e ardhshme popullsia vazhdoi te rritej dhe Enlil u shqetesua perseri.Kesaj rradhe, ne menyre qe te ulte numrin e popullsise, ai pengoi shiun te binte, dhe bota vuajti nga thatesia duke zhdukur serish shume njerez.
Popillsia u rrit serish, dhe u be teper stresuese per Enlil-in. Ai pengoi dhuratat e natyres mbi toke. Per gjashte vjet, njerezit u kthyen ne kanibale per te mbijetuar. Zoti i pjellorise, Enki, u perpoq t’i shpetonte njerezit nga uria. Kjo e shqetesoi Enlil-in edhe me teper. Me ne fund, ai i kthehet aktit te tij te hakmarrjes, te shkaterronte llojin njerezor njehere e pergjithmone. Ai planifikoi te permbyste boten. Enki, edhe njehere u perpoq te shpetonte popullsine nga asgjesimi total. Ai ndertoi nje varke ku mori me vete nga nje cift shembujsh te gjithckaje qe ndodhej mbi toke. Keshtu shpetoi edhe veten dhe familjen e tij. Teori te panumerta kane dale per te nxjerre te verteten ne drite persa i perket vendit tone ne Univers.
Mitologjia nuk e le veten te mbrohet nga shume njerez. Eshte e veshtire te vendosesh nese krijuesit e ketyre teorive kane perdorur mitet si pikembeshtetje, apo ndonjegje tjeter. Ajo qe eshte e dukshme eshte informacioni i teper qe kemi mbi kerkimet mbi Ufot. Ato sjellin nje paralele mbi mitet dhe legjendat qe prej antikitetit.
Nese keto histori nuk jane bazuar ne burimet mitologjike, perseri mitologjia i mbeshtet ato, dhe keto histori mund te kene bazat e tyre ne fakte. Kjo shpjegon se zotat ishin qenie qe merrnin fryme njesoj si ne, dhe kane ecur mbi toke, krijuan njeriun dhe luajten nje rol te fuqishem ne zhvillimin e jetes dhe kultures ne planetin tone.infoalbania.


Axhenda Aliene dhe Bazat Nentokesore Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi