Share
Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Alien të vdekur apo efekte speciale?

prej Tue 18 Mar 2014 - 0:47
Alien të vdekur apo efekte speciale? Alienet
Ai i cili qëndron duke gjurmuar nëpër tregime të llojit të mistershëm, atëherë mund të vimë në përfundime interesante kur lexojmë libra dhe artikuj për këto gjëra. Shumë shpesh, njerëzit dëshirojnë të tregojnë tregimet e tyre (apo të atyre familjeve dhe shokëve). Më shpesh apo aspak, ky proces haop shumë dyer dhe ofron depërtim të madh në temën e problemet – pavarësisht a është ky një fenomen i UFO-ve, Kriptologjisë, apo fushës së teorive të konspiracionit. Ndonjëherë, megjithatë, vinë në një tregim ndryshme të një kategorie ndryshe.
Kjo kategori, së paku, është më e bezdisshme nga të gjitha. Për disa arsye të ajo është e mbushur plot tregime më intriga të mëdha, por njëra që asnjëherë nuk është marrë askush më të, e cila vuan nga një areal i tërë e që mund të titullohet: E mahnitshme por irrituese”.

Më 1997, Forcat Ajrore amerikane botuan një raport që i adresohej “trupave të alienëve” që janë parë në rançin Foster të rrethinës Lincoln të New Mexico, në verë të vitit 1946 kur kukullat përdornin eksprimentonin parashuta po ashtu u flit për alien. Në këtë rast ne flasim për rastin Roswell. Por ka edhe një krah tjetër të sagës së “kukullave aliene”.

Një dekadë e më shuam kemi folur për një djalë të cilit i është marrë gjyshi i tij, nga viti 1930 deri më 1960 e që ka punuar mandej në botën e Hollywoodit – sidomos në fushën e efekteve speciale dhe prodhimin e modeleve për produksionin e filmave horor dhe shkencoro-fatastik. Gjyshi i tij po ashtu kishte një spango në kiçin e tij: që ishte emëruar si një njeri sekret që ka lidhje me botën qeveritare. Kjo lidhje e njëjtë kur u zbulua u bë modë e intrigave.

Më 1945, filmbërësi i njohur Billy Wildes – i cili vdiq më 2002 – kishte bërë regjinë e versionit anglisht të dokumentarit të quajtur “Death Mills”, i cili ishte prodhuar nga Departamenti për Psikologjisë për Luftën i SHBA-së. Ishte pikëlluese, por duartrokitjet, paraqitje grafike e shpalosur që ishte e lehtë, shtrirja e tmerrshme e holokaustit të shkaktuar nga nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore, etj.

Pentagoni e përshkruar betejën psikologjike si: Një plan për ta përdorur propagandën dhe veprimet e tjera psikologjike që për qëllim kryesor kishin ndikimin tek opinioni, emocionet, qëndrime dhe sjelljet e grupeve të huaja armike në mënyrë të atillë që mbështesin këto të arritura në objektiva kombëtare.gazetaexpress.
Alien të vdekur apo efekte speciale? Alienet-1
Kjo ngjet që këto plane ishin një përgatitje nga Wilder për të bërë një krijim të njëjtë të quajtur PWD mbi mizoritë e njësisë 731 të Japonisë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ishte, megjithatë, një dokumentar që në fund të fundit nuk dha frutë. Kjo përbëhet edhe tek burimet e gjyshit i cili punoi në Death Mills me Ëilder dhe si rezultat vijmë deri tek personeli tjetër i PWD.

Pothuajse si rezultat i kësaj punë në PËD dhe Death Mills, më 1955 eksperti i efekteve speciale ishte marrë në pyetje nga planifikuesit e luftës psikologjike të Forcave Ajrore të SHBA dhe i ishte ofruar një kontratë shumë e fitimprurëse: për të përdorur aftësitë kinematike për të krijuar sa më mirë dhe në përshkrim të plotë trupat e jashtëtokësorë.

Nëse marrim kohën (kryesisht mesin e viteve 1950_ është e kuptueshme të presim që Forcat Ajrore do të dëshironin të bënin diçka që reflekton me pop-kulturën e ditës: alieno me sy të fryrë dhe lloje të ndryshme të ishujve siç i shohim në “Krell of Forbidden Planet”; apo në “Martian mutants” tek “Invaders from Mars”. Por, jo vetëm kaq.

Këtij njeriu ju kërkua të krijonte saktësisht tetë “trupa të alienëve”. Kishte vetëm një kusht: ata të gjithë duhet të dukeshin si të gjallë, të vegjël, pa flokë dhe me kokë të madhe. Siç është raportuar nga nipi i tij, gjyshi i tij ishte paguar shumë përderisa kishte punuar tre muaj afërsisht për këtë gjë, kurse tërë kjo ishte bërë në një dhomë treshë të një baze ushtarake në Kaliforninë jugore.

Nuk i është dashur shumë kohë gjeniale që burrit të cilit i është kërkuar kjo punë, pse Forcat Ajrore dëshironin të fabrikonin trupa të jashtëtokësoreve. Ai mund ta këtë kuptuar që ushtria ka një interes – një interes të madh – dhe të vërtetë për trupat aliene, por të falsifikuara dhe të fabrikuara nga një ekspert i efekteve speciale të Hollyëoodit? Çfarë ishte qëllimi i kësaj? Ndoshta, qëllimi si duket ishte mahnitja e neve.
Alien të vdekur apo efekte speciale? Alienet-2
Scuttlebutt” dhe thashethemet për të zgjuar kuriozitetin e njeriut treguan një veprim fantastik dhe funksionuan. Në fakt, ishte një veprim që dukej dy anësh në natyrë. Së pari, kemi një plan bizar për ushtrinë që thuhet se kanë fotografuar “trupat” që startegjikisht për të treguar imazhet e tyre në mënyrë anonime në Ambasadën e Rusisë në Washington.

Bashkë me fotot thuhet se ka pasur edhe një letër të gjatë dhe të pështjellur si lëmsh – një supozohet që është shkruar nga një simpatizant i komunistëve në ushtrinë e amerikanëve duke i alarmuar sovjetikët që qeveria e SHBA-së ka në dorë trupa të alienëve dhe teknologji të lart.

Me fjalë të tjera, ky ishte një shembull i çuditshëm i Luftës së Ftoftë dhe betejave në raport psikologjik si një shembull për të frikësuar tmerrin që rusët do të mund ta kishin dhe se ata të kumbisnin kohën e tyre duke kërkuar alien. Megjithatë kjo është pjesa e dytë e tregimit.

Ka pasur dyshime në atë kohë, që Forca Ajrore Wright-Patterson në, Dayton, Ohio, kishte punësuar disa punëtore të cilët shisnin sekrete tek sovjetët, kryesisht sekrete që vinin nga teknologjia Wright – Pat. Kështu, ishte formuar një plan: në mënyrë të kujdesshme të ekspozojmë karaktere të “trupave jashtëtokësore” me strategji se kinse janë vendosur në një kupolë apo bunker dhe duke bërë ata të besojnë që Unvle Sam i ka zënë UFO-t pas aksidentit, apo gjëra të tjera, bashkë me stafin e tyre përcjellës.

Pastaj, ishte një rast që të mbanin hapur sytë tek të gjithë ata që ishin nën dyshime dhe të shikojmë se cili nga ta – nëse është ndonjëri natyrisht – do të shtyhej të bëj diçka në mënyrë të rregullt, siç është një thirrje me telefon me emrin Ivan, apo një takim në një park lokal me një karakter që ka të veshur një pallto të përlyer dhe ka dukje të huaj. Ishte, pastaj, një program i dizajnuar për të zbuluar simpatizuesit e sovjetikëve në ushtri duke i ekspozuar ata para një sekreti të madh, që në realitet ishte një hile e madhe.

Kështu, siç thamë në fillim, ende nuk është arritur për të provuar faktin e Billy Wilder/Death Mills/Unit 731. para se gjithash, çfarë mënyrë e mirë për t’u ngatërruar me sovjetët – dhe të mos frikësoj SHBA-në – kështu duke bërë një gjë të veçuar me një karrot befasuese të fabrikuar dhe marramendjen e armikut pa pasur asnjë sekret të vërtetë që mund të ishte kompromis.
Alien të vdekur apo efekte speciale? Alienet-3
Nëse është e vërtetë, kjo sagë ndihmon në disa tregime kontroverse ku personali i ushtrisë amerikane i ka të ekspozuara trupat e kapur aliene në dhoma nëntokësore (legjenda Hangaar 18) dhe në rrethana “të volitshme” që kanë shumë hulumtues skeptik ata do të jenë mirë për të qenë të vërtetë. Ata vetëm “mund” të jenë. Por jo për arsye të një mendimi skeptik.

Arsyeja: dëshmitarët mund të i jenë nënshtruar ndonjë testi të besnikërisë. Ndoshta i është thënë që ata duhet të kujdesen gjithmonë për “trupat” (apo thënë më ndryshme për imitacionet). Nëse ata i kanë thënë grave të tyre apo të dashurave, ata kanë qenë në rrezik potencial kështu që kanë menduar më shumë për të ardhmen. Nëse kanë shkuar tek një agjent sovjet, i ka pritur burgu.

Kjo, natyrisht na le ne duke bërë pyetje vazhdimisht provokuese: nëse tregimi i treguar do të ishte mbi 100 për qind i saktë, a do ët thotë kjo që të gjitha tregimet “për trupat e alienëve në morgë” kanë lindur si rezultat i gjatë i Luftës së Ftohtë? Apo, mos qeveria ka më të vërtetë trupa të jashtëtokësoreve që i ruan në akull, nëse do të përdorim fjalën “imitime të trupave” vetëm sa për t’i bërë gjërat më konfuze. Të gjithë e bëjnë këtë pyetje.

Në fund, ka diçka që na kthen tek Billy Wilder. Më 1970, filmi i Wilder “The Private Life of Sherlock Holme” ishte thënë premier. Qeveria e Britanisë krijoj Loch Ness Monster falls për të fshehur faktin që ushtria është duke e testuar në mënyrë sekrete një nëndetëse në liqen. Arsyeja: t’i mbaj spiunët gjerman në errësirë në atë çfarë në të vërtetë po bënin ata.

Kështu, kemi një gjë tjetër në sipërfaqe – krijimin e trupave të alienëve për t’i bërë budallenj sovjetët dhe (në një anë fiksionale) qeveria po krijon monstrume për t’i frikësuar gjermanët. Në të dy rastet e kemi Billy Wider (në kuptimin e burimit që në këtë tregime ka punuar Wilder ku ai vet ishte regjisor, producent dhe bashkë-skenaristë në filmin The Private Life of Sherlock Holmes), dhe në të dy rastet Wilder dhe njerëzit prapa tij me hile punuan “imitimet e alienëve” për të punuar për Departamentin e Luftës Psikologjike edhe në “Death Mills”.

Diku, në këtë saga të mjegullt, dyshohet që ka një sekret të madh që pritet të zbulohet. .gazetaexpress.


Alien të vdekur apo efekte speciale? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi