Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Si mund të ketë përfunduar avioni i “Malaysia Airlines” në Oqeanin Indian?

prej Mon 24 Mar 2014 - 23:45
Pasi u tha se avioni i humbur mund të ketë përfunduar në Oqeanin Indian, janë parë mundësitë sesi ai mund të ketë arritur aq larg kursit të fluturimit
Si mund të ketë përfunduar avioni i “Malaysia Airlines” në Oqeanin Indian? Article-2588109-1C44BC1D00000578-571_634x422Si mund të ketë përfunduar avioni i “Malaysia Airlines” në Oqeanin Indian? Article-2588109-1C88B10100000578-679_634x709
Një analizë e re e të dhënave satelitore ka treguar se fluturimi MH370 i “Malaysia Airlines” ka përfunduar në pjesën jugore të Oqeanit Indian. Mirëpo rrethanat që kanë çuar në humbjen e avionit dhe 239 njerëzve në bordin e tij mbetet ende për t’u zbuluar.

Çfarë mund të ketë ndodhur? Këtu jepen 10 teori serioze që janë ngritur në më tepër se 2 javë që prej zhdukjes së avionit.

1. Shpërthimi

Një shpjegim i mundshëm është shpërthimi në bord, për shkak të një bombe apo diçkaje të ngjashme në ngarkesën e avionit, që mund ta ketë hedhur atë në erë. Ai nuk ka qenë mjaftueshëm i fortë që ta rrëzonte avionin, por ka shkaktuar një shtypje të papritur që i ka bërë pasagjerët të përfundonin pa ndjenja, ndërsa avioni ka fluturuar derisa i ka mbaruar lënda djegëse. Kjo duket si teoria më logjike.

2. Zjarri

Një shpjegim tjetër mund të jetë zjarri, pas të cilit pilotët që kanë ndjekur rregullin e emergjencës për pilotim, ia kalë arritur ta kthenin pajisjen në drejtimin perëndimor të Malajzisë, por kanë humbur vetëdijen para se të arrinin të dërgonin një mesazh emergjence. Një tjetër teori logjike.

3. Një çarje e skeletit të avionit

Kjo mund të ketë çuar në një shtypje të ngadaltë, që e ka bërë këdo të pavetëdijshëm. Kjo mund të ndodhë në modele të ngjashme avionësh. Gjendja, e quajtur hipoksi – ose pamjaftueshmëri oksigjeni – mund të ketë bërë që pilotët të humbisnin kontrollin dhe të bënin gabime, pa qenë të aftë ta drejtonin avionin. Edhe një teori tjetër bindëse.

4. Rrëmbimi

Një konkluzion i shprehur nga kryeministri Najib Razak më tepër se një javë më parë, i bazuar në besimin se dikush në avion mund të ketë fikur të gjitha komunikimet. Po pse do të donte një grabitës avionësh që ta ndryshonte drejtimin e avionit për në Oqeanin Paqësor?

5. Sabotazhi

Njëri ose të dy pilotët – kapiteni Zaharie Ahmad Shah dhe bashkëpiloti Fariq Abdul Hamid – mund të kenë fikur me qëllim komunikimet dhe mund të ketë ndryshuar drejtimin e avionit për në Paqësor. Po cili ishte qëllimi?

6. Vetëvrasja e pilotit

A mund të jetë përpjekur njëri nga pilotët të vrasë veten bashkë me gjithë të tjerët që ndodheshin në bord? Analizat e personalitetit të tyre nuk e mbështesin këtë. Edhe nëse ai do ta bënte këtë, pse ta përfshinte të gjithë bordin pak pas nisjes? Pse ta mbante avionin në fluturim 7 orë derisa atij t’i mbaronte karburanti?

7. Vjedhja

Një tjetër teori është se kapiteni ka menduar uljen në një zonë të largët, pasi i është ofruar një sasi e konsiderueshme parash nga një grup kriminal që ka planifikuar ndryshimin e avionit e që më pas ta përdorte për një sulm terrorist. Mirëpo nuk është gjetur asgjë që mund ta inkriminonte kapitenin – dhe çfarë mund të bënin hajdutët me më tepër se 200 pasagjerë të zemëruar?

8. Dështime mekanike

Gjithçka u prish, përveç autopilotit “të zgjuar” të pajisjes, që vazhdoi ta drejtonte avionin drejt perëndimit larg prej radarit të vendit, derisa i mbaroi karburanti dhe ra në Oqeanin Paqësor.

9. Një sulm terrorist

Kushdo në bord ka rezultuar i pastër dhe pa përfshirje në akte terroriste. Mirëpo, cili do të ishte synimi i terrorizmit, pa një grup terrorist apo politik të përfshirë në të?

10. Një sulm kibernetik

A mund të ketë qenë ndonjë pasagjer me një kompjuter portabël i aftë për të sulmuar kontrollet e pajisjes dhe ta bënte atë të papërdorshëm në duar e pilotit? Kjo do të kërkonte një skemë komplekse dhe një gjeni kompjuterësh, me njohuri të veçanta në kontrollet e avionëve – po pse do ta ndryshonte fluturimin një njeri i tillë dhe ta çonte në një drejtim të paditur?/Shekulli Online/L.B./


Si mund të ketë përfunduar avioni i “Malaysia Airlines” në Oqeanin Indian? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: Si mund të ketë përfunduar avioni i “Malaysia Airlines” në Oqeanin Indian?

prej Mon 24 Mar 2014 - 23:50
Versioni qe e hodhen amerikanet ekziston??
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Si mund të ketë përfunduar avioni i “Malaysia Airlines” në Oqeanin Indian?

prej Tue 25 Mar 2014 - 0:00
Kesaj I thone .te paguash per vdekjen.
Mjer ne qe udhetojme me to.
Skam faj une qe bohem cice sa here udhetoj.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Si mund të ketë përfunduar avioni i “Malaysia Airlines” në Oqeanin Indian?

prej Tue 25 Mar 2014 - 0:09
Albo shkruajti:Versioni qe e hodhen amerikanet ekziston??

Perse do ta benin Amerikanet nje gje te tille?


Si mund të ketë përfunduar avioni i “Malaysia Airlines” në Oqeanin Indian? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Si mund të ketë përfunduar avioni i “Malaysia Airlines” në Oqeanin Indian?

prej Tue 25 Mar 2014 - 0:11
Tironci shkruajti:Kesaj I thone .te paguash per vdekjen.
Mjer ne qe udhetojme me to.
Skam faj une qe bohem cice sa here udhetoj.

Kam nja kater vite qe jam nisur per Suedi....e akoma po mberrij te thote gje  grrrr Si mund të ketë përfunduar avioni i “Malaysia Airlines” në Oqeanin Indian? Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Sponsored content

default Re: Si mund të ketë përfunduar avioni i “Malaysia Airlines” në Oqeanin Indian?

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi