Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Lopët në Zvicer rriten në kushte më të mira se fëmijët në Shqipëri

prej Sun 8 Jun 2014 - 15:22
  • Lopët në Zvicer rriten në kushte më të mira se fëmijët në Shqipëri/ The Economist: Jeni vendi më i keq për të lindur fëmijë

Lopët në Zvicer rriten në kushte më të mira se fëmijët në Shqipëri Screen-Shot-2014-06-08-at-2.27.24-AM-300x224
A jetojnë lopët zvicerane në kushte më të mira se fëmijët në Shqipëri dhe Kosovë?

Sipas indeksit për kualitetin e jetës së Economist Intelligenence Unit, vendi më i mirë për të pasur fëmijë është Zvicra.
EIU, motër e kompanisë The Economist Magazine, kualitetin e jetës e përcakton sipas 11 faktorëve: familja, kriminaliteti, besimi në institucione, stabiliteti ekonomik etj.

Parashikimet janë bërë në bazë të projeksioneve deri më 2030, kur një fëmijë i lindur më 2013 hyn në fazën e pjekurisë.

Zvicra, me ekonominë stabile, figuron në vendin e parë për shkak të pasurisë, shëndetësisë dhe besimit në institucione. SHBA-ja është në vendin e 16-të, ngase të rinjtë deri në fazën e pjekurisë do të kenë shumë borxhe për të shlyer, thotë Economist Intelligenence Unit. Nga pasojat e krizës ekonomike evropiane Franca është e 26-ta, Gjermania e 16-ta, bashkë me SHBA-në dhe Britania e Madhe e 27-ta.

Nigeria është vendi më i keq për të lindur një fëmijë.

Screen Shot 2014-06-08 at 2.25.26 AM

Pozicione të tjera interesante kanë zënë Kina, e 49-ta, Rusia e 78-ta. Në rajonin e Ballkanit perëndimor më së miri qëndron Sllovenia, e 32-ta, Greqia e 34-ta, Kroacia e 46-ta, Serbia e 54-ta, Bullgaria e 61-ta, ndërsa Shqipueria, Kosova dhe Maqedonia nuk figuron askund në listë. /opozita.com/


Lopët në Zvicer rriten në kushte më të mira se fëmijët në Shqipëri Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Lopët në Zvicer rriten në kushte më të mira se fëmijët në Shqipëri

prej Sun 8 Jun 2014 - 15:33
Peisazhi shume ,bukur
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Lopët në Zvicer rriten në kushte më të mira se fëmijët në Shqipëri

prej Mon 9 Jun 2014 - 15:26
AnGeLiC shkruajti:

  • Lopët në Zvicer rriten në kushte më të mira se fëmijët në Shqipëri/ The Economist: Jeni vendi më i keq për të lindur fëmijë


Lopët në Zvicer rriten në kushte më të mira se fëmijët në Shqipëri Screen-Shot-2014-06-08-at-2.27.24-AM-300x224
A jetojnë lopët zvicerane në kushte më të mira se fëmijët në Shqipëri dhe Kosovë?

Sipas indeksit për kualitetin e jetës së Economist Intelligenence Unit, vendi më i mirë për të pasur fëmijë është Zvicra.
EIU, motër e kompanisë The Economist Magazine, kualitetin e jetës e përcakton sipas 11 faktorëve: familja, kriminaliteti, besimi në institucione, stabiliteti ekonomik etj.

Parashikimet janë bërë në bazë të projeksioneve deri më 2030, kur një fëmijë i lindur më 2013 hyn në fazën e pjekurisë.

Zvicra, me ekonominë stabile, figuron në vendin e parë për shkak të pasurisë, shëndetësisë dhe besimit në institucione. SHBA-ja është në vendin e 16-të, ngase të rinjtë deri në fazën e pjekurisë do të kenë shumë borxhe për të shlyer, thotë Economist Intelligenence Unit. Nga pasojat e krizës ekonomike evropiane Franca është e 26-ta, Gjermania e 16-ta, bashkë me SHBA-në dhe Britania e Madhe e 27-ta.

Nigeria është vendi më i keq për të lindur një fëmijë.

Screen Shot 2014-06-08 at 2.25.26 AM

Pozicione të tjera interesante kanë zënë Kina, e 49-ta, Rusia e 78-ta. Në rajonin e Ballkanit perëndimor më së miri qëndron Sllovenia, e 32-ta, Greqia e 34-ta, Kroacia e 46-ta, Serbia e 54-ta, Bullgaria e 61-ta, ndërsa Shqipueria, Kosova dhe Maqedonia nuk figuron askund në listë. /opozita.com/


Vetem kaq kane per te thene "Anglezet" ?!

Apo tani kane filluar t'i kuptojne pasojat qe la Perandoria Osmane ?!


Lopët në Zvicer rriten në kushte më të mira se fëmijët në Shqipëri 6ds9w0
Sponsored content

default Re: Lopët në Zvicer rriten në kushte më të mira se fëmijët në Shqipëri

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi