Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Programi që zbulon sëmundjet nëpërmjet fotografive

prej Tue 1 Jul 2014 - 20:33
Programi që zbulon sëmundjet nëpërmjet fotografive Programi-q%C3%AB-zbulon-s%C3%ABmundjet-n%C3%ABp%C3%ABrmjet-fotografive
Të gjithë e dimë që pikturat dhe fotografitë mund të tregojnë me mijëra fjalë. Por, ato tashmë mund të tregojnë shumë më shumë se kaq. Ato mund të diagnostikojnë edhe sëmundjet gjenetike.

Shpesh është e vështirë për të diagnostikuar sëmundjet pa ndonjë shpenzim të shtrenjtë ose një supozim të rastit në bazë të tipareve të fytyrës dhe simptomave.

Një program kompjuteri i dizajnuar nga Christofer Nellaker dhe Andrew Zisserman dhe kolegji i tyre në universitetin e “Oksfordit”, ka në plan që të bëjë diagnoza më të mira. Programi i tyre më i ri në kompjuter mund të detektojë deri në 90 çrregullime dhe bën diagnoza korrekte deri në 30 herë më shumë se sa diagnozat që janë bërë nga mundësi të zakonshme duke përdorur vetëm një fotografi të pacientit.

Nuk është ende në gjendje perfekte, por shkencëtarët kanë bërë teste me pacientë të cilët vuajnë nga 8 sëmundje të ndryshme dhe kanë marrë diagnozën e duhur 93 për qind. Ata kanë shpresë se programi do të jetë i përdorshëm në regjionet e botës ku testet gjenetike nuk janë të disponueshme./ Shekulli


Programi që zbulon sëmundjet nëpërmjet fotografive Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi