Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21327
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Kriza Europiane?!

prej Thu 29 Jan 2015 - 20:15
I menduar mbi ngjarjet politike te ndodhura kohet e fundit me krizen ekonomike ne Europe, zgjidhja ka ndodhur dhe ndodh e njejte!...
Greqia ra ne krize per shkak te keqtrajtimit dhe dembelizmit qe greket kryenin, ashtu si vete fjala "krize" qe vjen e thurrur nga kuptimi "kryejze" (kryerje e vogel)...
Kur kohet e mira flisnin per Greqine pagesen mujore 2000$, greket nuk e vleresonin kete shume edhe per punetorin e huaj por vetem per vendasin, qe do te thote se vlera ekonomike pesoi vetevrasje nga ky nenvleresim...
Kriza ekonomike eshte nje arme matematikore e cila ose te mbron ose te vret, ne fjale kerkon paqe ndersa ne numra kerkon lufte!...
Pak me pare u shfaq shkaku aresyetues per krizen ne Greqi, ku dallimi njerezor goditi vleren ekonomike, por racizmi ne matematike nuk ka kombe!...
Gjeografia ekonomike e ndan Europen ne veri dhe jug, ashtu si greket e ndane gjeografine ekonomike te Greqise ne vendas dhe te huaj, ky eshte gabimi dhe pesimi i pare i krizes ekonimike...
Pra, kriza ekonomike lind nga nenvleresimi!
Gjermania ndodhet te jete shteti me i fuqishem ne Europe sepse nuk ra ne kurthin e nenvleresimit.
Pikerisht, veprat te cilat e cmuan Europen si nje kontinent te perparuar ishin "vleresimi".
Por, kur vleresimi ndodhet ne kufi me nenvleresimin atehere vleresimi humbet per vete aresyen gjuhesore sepse nenvleresimi nuk vleresohet qe do te thote se vleresimi peson te nenvleresohet!
Atehere, shpjegimi gjeografik ne matjen e pasurise te cdo vendi varet nga kryerja e perparimit, e cila, ne sasi te vogel shfaq krizen pra nenvleresohet dhe ne sasi te madhe shfaq kryesine pra vleresohet.

Ne Shqiperi rroga mujore eshte 100$ dhe cmimi i nje buke eshte 0.50$!
Ne Greqi rroga mujore eshte 500$ dhe cmimi i nje buke eshte 0.50$!
-Kjo, eshte kriza europiane apo lufta e trete boterore?!


Kriza Europiane?! 6ds9w0
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi