Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 38
<b>Postime</b> Postime : 21456
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

Vetëm 2 orë sport në javë sigurojnë jetë më të gjatë Empty Vetëm 2 orë sport në javë sigurojnë jetë më të gjatë

Wed 11 May 2011 - 4:00
Vetëm 2 orë sport në javë sigurojnë jetë më të gjatë 11fsk4

Që aktiviteti fizik dhe sportet ndihmojnë në jetëgjatësinë dhe shëndetin e njeriut, këtë e dinë të gjithë, por ajo që ofron një studim i ri është fakti se do të mjaftonin qoftë edhe dy javë të vetme sport gjatë javës që të mund të jetonit më gjatë.

Në këtë përfundim kanë arritur studiuesit e Universitetit të Kembrixhit, në bashkëpunim me ata të institutit Karolinska në Suedi, sipas të cilëve, veprimtaria e moderuar fizike deri në 24 për qind, e zvogëlon rrezikun e vdekjes së parakohshme, raporton NOA.
Kështu, hulumtuesit në treguan sesi një xhiro në këmbë ose me biçikletë, pa përpjekje të tepruara, mund të reduktojë ndjeshëm rrezikun e vdekjes së hershme.
Studimi, i botuar në gazetën “International Journal of Epidemiologjia”, kaloi të dhënat e mbledhura nga hulumtimet e ndryshme mbi pasojat shëndetësore nga praktika e aktiviteteve fizike, duke theksuar se përfitime të mëdha vijnë nga një lëvizje e lehtë e moderuar, të tilla si ecja ose çiklizmi.
“Mjaftojnë 20-30 minuta në ditë të aktivitetit të moderuar fizik dhe rreziku i vdekjes është reduktuar me 19%, ndërsa nëse e bëjnë këtë çdo ditë në javë, arrijmë reduktimin në nivelin prej 24%”, pohojnë studiuesit.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi