Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Tuneli Tiranë-Elbasan në funksion të qytetarëve më 2013 Empty Tuneli Tiranë-Elbasan në funksion të qytetarëve më 2013

Wed 10 Aug 2011 - 20:37
Ministri i Transporteve të Shqipërisë, Sokol Olldashi inspektoi punimet në tunelin e rrugës Elbasan-Tiranë, investimi më i madh publik që qeveria e Shqipërisë po financon aktualisht.“Kanë avancuar punimet në tunelin e autostradës Tiranë-Elbasan, projekti më madhor infrastrukturor që vendi ka në vazhdim e sipër. Kanë vijuar rrugët hyrëse për të mbërritur deri te kjo pikë e malit ku ne do të futemi në tunel”, tha Olldashi.Olldashi tha se ecuria e shpejtë e punimeve do të bëjë të mundur që tuneli të përfundoje brenda afateve të parashikuara."Jemi tërësisht në përputhje me kalendarin e punimeve, me agjendën që kompania ka në bazë të kontratës së lidhur me Drejtorinë e Rrugëve. Tunelin sipas të gjitha gjasave qytetarët do ta kenë gati në fillim të vitit 2013", tha Olldashi.Punimet në tunel po kryhen nga një kompani greke, e cila u shpall fituese në tender, pasi ofroi ta ndërtonte atë me vlerën 8.3 miliardë lekë. Në total rruga e re që do të lidh Tiranën me Elbasanin pritet të kushtojë 380 milionë euro.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi