Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Poezi te ndryshme

prej Wed 3 Feb 2010 - 14:28
First topic message reminder :

ATHUA

Athua k´to Troje naj kan Mallkue,
Athua tan Rruzellin po dojm me Shkue,
Athua erdh Ora krejt me m´barue,
Athua edhe Zoti na asht Idhnue,

Sod sasht ka dihet qka asht ka n´doll,
Gjuhen e Gjarpnit na s´dim me Fol,
Jem z´voglue e ba saj Moll,
Se s´nje Shqipni kush s´nje Kosov,

Athua jem mjegull para Diellit,
Athua Rinija jon asht pera Ferrit,
Athua aj kem faj naj Kuj,
Athua na kan vra Lot e Dikuj,

Ik prej Dreqit e hajde ne gojê te Arushs,
Shahmat si me kan ne gryk te Pushks,
Asht ni fjal shum e Vertet,
Pa Dashuri e Rini nuk ka Jet,

Athua jem met si Vorr i Qelun,
Athua jem ba si Mish i Kelbun,
Athua tana Shpresat na jan Tretun,
Athua lirija jon asht kur jem t´vdekun,

Na jan perzi Qeni e i Biri,
Nuk po dim cili asht i keqi e cili i Miri,
Gjithkush vdes kur asht i Vjeter,
Tokat tona jan ba mej mat me Meter,

Bjeshk po na doket Shpati,
Ja ka nis me na dhimt edhe Ashti,
Edhe Jeta na asht Gerdit,
Kerkush prej Punes sod sasht tu ju Njersit,

Jo,jo nuk shuhet Shqipnija e Vogel,
Se k´tu dot mlidhem prap Vlla e Moter,
Mej n´gi ni Sofer,mej n´groh ni Voter.


Shum gjana se din se qysh Asht,
Deri at her kur vet ta Provosh,
Qka nuk ki qef me ta ba,mos ja ba Askuj,
Jo veq mua por as njerit Huj,

Mos thuaj at her,,oh Zot ndimom,zemra asht kam Dhem,
Ska met nzan as vendi Ven,
As gjumi ma nuk te Zen,
Shum gjana kan me te ra n´men,

Ki me than kurr ma s´kam me Ba,
At her asht von se veq Zemren ta kan Vra,

Tironci
Tironci
Administrator
Administrator
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 15973
<b>Hobi</b> Hobi : te qeroj oriz me doreza boksi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : New York U.S.A
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/10/2011

default Re: Poezi-

prej Tue 25 Sep 2012 - 6:28
e-harruara shkruajti:tironci te pergzoj per poezit te uroj qe te shkruash gjithmon per te bukuren e ksaj jete qe na rrethon Poezi- - Faqe 2 492502122
FLM E Harruara..
.............................................. Poezi- - Faqe 2 1286751612 Poezi- - Faqe 2 1286751612 Poezi- - Faqe 2 1286751612 Poezi- - Faqe 2 492502122
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Poezi-

prej Thu 27 Sep 2012 - 16:38
Era e një mëngjesi vjeshte prej zane...

Mëngjes,
dita nis me një mendim,
se mendime nuk do të ketë...

I kristaltë sot ky ag!

Një zanë mali e heshtur,
në anë të lumit sikur përgjonte,
zemra i rrihte
me kënaqësi mbushur e tëra,
flokët era ia valëviste,
me flladin e afsht!

Heshti te gjente qetësi!
strukur të gjitha dëshirat,
rrinin në vend se s'gjenin dot emër!

Dhe unë doja pa menduar,
zërin tënd me shumë ngjyra,
me ngjyrat e vjeshtës sikurse është.

Në duar mban trëndafila!

Nuk jam zgjuar,
gjatë natës të kam pritur
ti më vjen si era - më turfullon!

Mbrëmë s'kam pirë asnjë gotë të dehesha,
prisja mëngjesin të vije ti,
ti të më vije si flutur në këtë vjeshtë,
pranë të më uleshe e bardhë,
si një gjethe hardhie,
me krahët e lehta të më merrje në përrallë!


Një filxhan kafeje të mbushur në mes,
buzëqeshje rrethuar me dritë,
zëri kalonte në shpirtin tim,
zërin tënd me shumë nota…

Më erdhe papritur edhe pse të prisja,
sapo më fole, u deha si asnjëherë,
më the mirëmëngjes,
më përshkove si erë!

Fryve flokët e mi të gjata,
nga goja të dolën tinguj,
ti ishe si kënga e një zane,
tërë natën të kisha pritur!

Poezia: Bledi Budo


Poezi- - Faqe 2 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Poezi-

prej Mon 12 Nov 2012 - 10:24
"Poezi"
me
"Poezi-"

temat u bashkun


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Poezi- - Faqe 2 N
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Poezi-

prej Mon 12 Nov 2012 - 10:31
"Poezi te ndryshme"
me
"Poezi-"

temat u bashkun


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Poezi- - Faqe 2 N
Sponsored content

default Re: Poezi-

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi