Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Hoteli 30 katesh ndërtohet për 15 ditë Empty Hoteli 30 katesh ndërtohet për 15 ditë

Mon 9 Jan 2012 - 16:28
Hoteli 30 katesh ndërtohet për 15 ditë Kine-300x197Kina është vlerësuar super fuqi e shekullit të 21 me kompjuterë dhe ekonomi që është zili e botës. Kina tani mund të kërkojë edhe një tjetër titull – ndërtuesi më i shpejtë në planet, pasi ka vendosur një hotel 30-katesh me rreth hotel 183.000 metra në vetëm 15 ditë, ose 360 orë.
Një ekip ndërtimi në qytetin jugor kinez Changsha ka përfunduar këtë arritje të shquar pa asnjë dëmtim të punëtorëve.
Hotel Arka është ndërtuar në Liqenin Dongting në provincën Hunan, nga një grup i gjerë i një kompanie kineze e ndërtimit, e specializuar në arkitekturë të qëndrueshme.
Ndërtesa është ndërtuar për t’i bërë ballë një tërmeti 9 shkalle, testuar nga Akademia Kineze për Kërkime Ndërtimore, të cilët pretendojnë kjo është pesë herë më e rezistueshme nga tërmeti s se ndërtesat konvencionale.
Të gjitha materialet ishin të parafabrikuara dhe seksionet ishin ndërtuar jashtë vendndërtimit, kështu që humbje kishte shumë pak.
Ndërtuesve ju deshën vetëm 46 orë për të përfunduar komponentët kryesore strukturore dhe 90 orë për të përfunduar ndërtimin e rrethuar.
Chiara
Chiara
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Sweeden
<b>Postime</b> Postime : 288
<b>Hobi</b> Hobi : kam shum se di ne cilin te specifikohem!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ku mami me lindi
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 30/09/2011

Hoteli 30 katesh ndërtohet për 15 ditë Empty Re: Hoteli 30 katesh ndërtohet për 15 ditë

Mon 9 Jan 2012 - 16:34
15 dit weeeeeeeee, paramendo te ne sa do kishin ber? Hoteli 30 katesh ndërtohet për 15 ditë 163102122
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi