Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 47
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

Timoni i makinës, më i ndotur se tualetet publike Empty Timoni i makinës, më i ndotur se tualetet publike

Tue 20 Mar 2012 - 13:46
Timoni i makinës, më i ndotur se tualetet publike Spacer
Timoni i makinës, më i ndotur se tualetet publike 50861_1TIRANE - Një studim i shkencëtarëve britanikë ka treguar se timoni i automjetit përmban rreth 700 baktere të ndryshme në çdo centimetër katror.

Kjo do të thotë se timonët janë rreth dhjetë herë më të ndotur se sa tualetet publike, duke qenë se në tualetet publike në një centimetër katrorë jetojnë rreth 80 baktere.

Ndotja brenda automjetit është rezultat i pakujdesisë së pronarëve, të cilët automjetet e tyre i pastrojnë shpesh pa përdorur spërkatës ose lëngje dezinfektuese.

Për më keq, hulumtuesit kanë kontrolluar edhe pjesët e tjera të automjetit dhe kanë gjetur të dhëna frikësuese: Në bagazhet e modeleve më të vjetra të automjeteve kanë gjetur rreth 1.000 lloje bakteresh, mes të cilave edhe bacillus cereus (bakter i cili mund të shkaktojë helmim me ushqim).

(er.nu/tg/BalkanWeb)
Timoni i makinës, më i ndotur se tualetet publike Spacer
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi