Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default "Robojelly" i pavdekshëm

prej Mon 9 Apr 2012 - 2:14
"Robojelly" i pavdekshëm BejzbolliShkencëtarët amerikanë kanë krijuar një kandil deti robotik, të cilin e kanë pagëzuar Robojelly.
Kandili jo vetëm që ka karakteristikat ideale për të hulumtuar botën nënujore dhe për të zhvilluar operacione shpëtimi, ai gjithashtu ka jetë të “pakufizuar”, duke qenë se ushqehet vetëm nga uji i detit, përkatësisht me hidrogjen.
Robojelly vazhdon të mbetet ende në laborator, meqë ecën në një drejtim vetëm, duke qenë se të tetë segmented nga të cilat përbëhet aktivizohen në të njejtën kohë.
Hapi i ardhshëm do të jetë fuqizimi i secilit segment veç e veç, për t’ia mundësuar robotit lëvizjen dhe kontrollimin në drejtime të ndryshme.


"Robojelly" i pavdekshëm Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi