Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Miti i pavdekshëm i Bruce Lee

prej Mon 22 Jul 2013 - 11:25
Miti i pavdekshëm i Bruce Lee 1Miti i pavdekshëm i Bruce Lee 10Miti i pavdekshëm i Bruce Lee 11Miti i pavdekshëm i Bruce Lee 12Miti i pavdekshëm i Bruce Lee 2Miti i pavdekshëm i Bruce Lee 3Miti i pavdekshëm i Bruce Lee 4Miti i pavdekshëm i Bruce Lee 5Miti i pavdekshëm i Bruce Lee 6Miti i pavdekshëm i Bruce Lee 7Miti i pavdekshëm i Bruce Lee 8Miti i pavdekshëm i Bruce Lee 9
E gjithë bota e njeh atë siBruce Lee, luftëtarin e ftohtë dhe të sigurt të artevemarciale, që papritur u kthye në ikonën e kinematografisë në fillim të viteve ’70.

Ai performoi në pesë filma, tre prej të cilëve u publikuan pas vdekjes së tij në Hong Kong, në moshën 32-vjeçare. Por jeta e tij, filozofia dhe trashëgimia mbetën, duke kaluar barrierat e kohës dhe kombësisë.

Këtë të shtunë, Hong Kongu do të shënojë 40-vjetorin e ndarjes nga jeta të Lee, duke hapur një ekspozitë në Muzeun e Trashëgimisë, ku do të paraqiten arritjet e yllit të arteve marciale.“Mendoj se arsyet përse ne sot vazhdojmë të flasim për Bruce Lee, dhe jo në mënyrë nostalgjike por të rëndësishme, janë eksperienca e tij e gjatë, filozofiadhe origjinaliteti i jetës së tij”, thotë Shanon Lee, vajza e tij e vetme.

“Po të mos kishte performuar me origjinalitetin dhe aftësitë e tij në ato filma, atëherë nuk mendoj se sot do të vazhdonim të flisnim për të”, shton Shanon.

Zonja Lee është drejtuese e Fondacionit Bruce Lee, me bazë në Shtetet e Bashkuara, që huazoi qindra sende personale të të atit për ekspozitën që do të hapet në Hong Kong.

Mes 600 objekteve janë kostumi i verdhë që Bruce Lee veshi në filmin “Game of Death”, disa poezi të shkruara prej tij në anglisht, foto të familjes, etj.lajmengabota


Miti i pavdekshëm i Bruce Lee Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi