Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Shqiptarët, të tretët si spiunë në ish-Jugosllavi

prej Thu 9 Aug 2012 - 11:43
Shqiptarët, të tretët si spiunë në ish-Jugosllavi Lustra_7344209111-300x219Shqiptarët janë radhitur në vendin e tretë si spiunë dhe bashkëpunëtorë të shërbimit sekret jugosllav UDB gjatë periudhës së socializmit.Kjo bëhet e ditur sot në një shkrim në të përditshmen maqedonase “Dnevnik”, ku nënvizohet se gjatë sistemit të kaluar, shqiptarët janë radhitur në vendin e tretë si spiunë, menjëherë pas serbëve dhe kroatëve në Ish-Jugosllavi.

Gazeta shkruan se ky fakt ndërlidhet edhe me të dhënat e fundit të Komisionit të Lustrimit në Maqedoni ku nga 23 funksionarët e lustruar, tetë prej tyre kanë dalë shqiptarë. Gjithashtu bëhet e ditur se një numër i madh i viktimave shqiptare janë spiunuar kryesisht nga bashkëkombasit e tyre bashkëpunëtor të shërbimit sekret.

UDB aktivitetin e saj kryesor gjatë sistemit të kaluar e kishte përqendruar tek shqiptarët dhe zhvillimin e situatës të ndërlidhur me statusin e tyre në Kosovë, dhe në ish-republikat e tjera jugosllave.

Analistët politikë kanë theksuar për gazetën se për shërbimet sekrete në agjendë ka qenë diaspora shqiptare dhe shoqatat e tyre./INA


Shqiptarët, të tretët si spiunë në ish-Jugosllavi Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Ylli
Ylli
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 45
<b>Postime</b> Postime : 752
<b>Hobi</b> Hobi : Poezia, Sporti
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ferizaj - Kosovë
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 01/06/2012

default Re: Shqiptarët, të tretët si spiunë në ish-Jugosllavi

prej Thu 9 Aug 2012 - 12:53
Patjeter qe kane qene shqiptaret sepse ndryshe si do te na i dinin enet ne vegesh sa i kemi. Nuk thone kot: Kush ta ben te keqen, ai qe ta ha buken?


Kurre mos i bej keq askujt, sepse e keqja kthehet e shumefishuar tek ti!
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi