Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Australia u shpall luftë peshkaqenëve

prej Fri 28 Sep 2012 - 18:43


Sado të bukura e të preferuara nga serfistët, brigjet australiane kanë një armik të madh që e zbeh reputacionin e tyre: peshkaqenët.

Sulmet vdekjeprurëse të grabitqarëve të ujit në këto zona janë një problem i vazhdueshëm e së fundi edhe i përshkallëzuar. Një seri incidentesh të përfunduara me jetë të humbura ka detyruar autoritetet në Australinë Perëndimore të mendojnë për disa masa, qëllimi i të cilave do të jetë ulja e rrezikshmërisë.

Një paketë fondesh prej 7 milionë dollarësh është alokuar për këtë qëllim, përfshirë këtu paratë që derdhen për ndjekjen, e po të jetë e nevojshme, edhe vrasjen e peshkaqenëve të konsideruar “kërcënim” për plazhistët.

Norman Moore, ministër i peshkimit, deklaroi: “Do të ketë gjurmim të peshkaqenëve, verifikime se ku po drejtohen e në ç’raport qëndron destinacioni i tyre me plazhin. Nëse i afrohet bregut, do të ndiqet, brenda gjasave do të kapet e do të lihet ashtu derisa të ngordhë.”

Vetëm këtë verë ka pasur 6 sulme të peshkaqenëve në këto brigje dhe 5 prej tyre kanë rezultuar fatale. Incidentet u pasuan nga thirrje për vrasjen e çdo peshkaqeni që noton në ato ujëra, por autoritetet u detyruan ta përjashtonin një mundësi të tillë pas protestave të grupeve ambientaliste dhe ta reduktojnë rrezen e veprimit vetëm tek ata grabitqarë që i afrohen plazhistëve. Në disa prej sulmeve të fundit janë përfshirë peshkaqenë të bardhë, të cilët konsiderohen specie në mbrojtje.*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Australia u shpall luftë peshkaqenëve N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi