Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

100 vjet pavarësi Shqipëri, një flamur për çdo ballkon në Itali  Empty 100 vjet pavarësi Shqipëri, një flamur për çdo ballkon në Itali

Tue 13 Nov 2012 - 12:21
100 vjet pavarësi Shqipëri, një flamur për çdo ballkon në Itali  100_vjet_349049795-370x281

ROMË-Si mund të interpretohet një flamur shqiptar i ngritur në një ballkon përtej kufijve të vendit? Simbol nacionalist, apo thjesht kujtesë historike? ‘Dashuri e pakufishme’ do të përgjigjej një i moshuar. ‘Metaforë identiteti’ përgjigjet një i ri.

Për vite me radhë në Parma, dhe në qytete të tjera të Italisë, flamur kuq e zi ngrihet në të gjitha ato raste të bukura në të cilat ndërthuret krenaria kombëtare me dëshirën për t’i treguar botës që ne kemi një histori, një tokë me djepe dhe me këngë, një identitet të lashtë dhe dinjitoz. Do të ngrihet edhe më 28 nëntor në nder të 100 vjetorit të Pavarësisë, nga të gjithë anëtarët e shoqatës Scanderbeg’ e mbështetësit e nismës.

Jemi gjysmë milioni në Itali, do të ishte bukur sikur këtë vit një gjë të tillë ta bënim të gjithë shqiptarët nga Sicilia në Alpe, të paktën në një ditë, më 28 nëntor. Në çdo ballkon një flamur, emocionet të dërgojnë tutje, në atë flamur që para 100 vjetësh një burrë i hijshëm me mjekër të bardhë i dha sfondin e lirisë një shteti që po lindte.
Ne mundohemi t’i japin sot sfondin brezave të mos harrojnë Shqipërinë.

Njera Si Asnjera
Njera Si Asnjera
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
 <b>Mosha</b> Mosha : 32
<b>Postime</b> Postime : 30454
<b>Hobi</b> Hobi : Te realizoj enderrat e mija
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Gjakun e zemres te Mamit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 30/01/2012

100 vjet pavarësi Shqipëri, një flamur për çdo ballkon në Itali  Empty Re: 100 vjet pavarësi Shqipëri, një flamur për çdo ballkon në Itali

Tue 13 Nov 2012 - 17:33
Un e kam nxjerr ne dritare stern
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi