Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Rusi, vritet një tjetër gazetar

prej Thu 6 Dec 2012 - 18:20
Rusi, vritet një tjetër gazetar Rusia0612

Një gazetar televiziv u qëllua për vdekjen ditën e enjte në Rusinë Jugore, duke u shndërruar në viktimën e fundit të dhunës ndaj gazetarëve në vend.

26-vjeç Kazbek Gekkiyev humbi jetën gjatë një shërbimi në një televizion lokal në Kabardino-Balkaria, në Kaukazin e Veriut.

Sipas dëshmitarëve, i riu ishte duke u kthyer nga zyra në shtëpi, kur u ndalua në rrugë nga dy persona, të cilët e pyetën për emrin dhe profesionin, përpara se ta qëllonin me një plumb të vetëm në kokë.

Dinamika e ngjarjes duket se lë pak vend për dyshime se vrasja u krye me urdhër, nga vrasës profesionistë.

Agjensia Federale e Hetimeve, organi më i lartë policor në vend, dënoi ashpër këtë “sulm monstruoz” ndaj fjalës së lirë, duke fajësuar për këtë akt “banditët” dhe “terroristët” që veprojnë në zonë.

Sulmet mbi gazetarët janë të zakonshëm në Rusi dhe sidomos në rajonet e Kaukazit, ku forcat e sigurisë janë duke u përballur me lëvizjet e fuqishme separatiste dhe islamike.

Grupet e të drejtave të njeriut, prej kohësh janë ankuar ndaj dhunimit dhe vrasjeve të gazetarëve, që i afrohen zbulumit të skandaleve, në të cilat funksionarë të lartë apo biznesmenë të mbështetur nga regjimit janë të përfshirë.

Gjithashtu gjatë ditës, zëvendësministri i transporte i qeverisë lokale të Kabardino-Balkarias u plagos në një sulm me autobombë në Nalçik, kryeqyteti i krahinës.
*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Rusi, vritet një tjetër gazetar N
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi