Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Zbulohet supernova më e largët në hapësirë-kohë që ka ndodhur ndonjëherë në univers! Empty Zbulohet supernova më e largët në hapësirë-kohë që ka ndodhur ndonjëherë në univers!

Fri 11 Jan 2013 - 1:43
Zbulohet supernova më e largët në hapësirë-kohë që ka ndodhur ndonjëherë në univers! Uni-300x187Shkencëtar amerikanë kanë zbuluar me ndihmën e teleskopit hapësinorë “Habble”, më të largëtën në Kohë dhe në Hapësirë supernovën e tipit “Ia” që mund të ketë ndodhur ndonjëherë në univers.
Supernova ndodhet në distancë rreth 10 miliardë vjet dritë larg dhe është e mundur të studiohet me imtësi nga çdo cep tjetër i largët yjesh me të njëjtin shpërthim, gjë kjo me vlerë shumë të madhe për shkencëtarët dhe astrofizikanët.


Kjo super-novë me kodin SN SCP-0401, u diktua nga shkencëtarët të Programit të Universit/Kozmologjisë, Super-nova e Lawrence Berkeley National Laboratory, i cili është kryesuar nga profesori dhe novelisti i Astrofizikës në Universitetin e Berkeley, Charles Perlmouter.
Një nga pyetjet që pritet të gjej përgjigje nga shkencëtarët, është si dhe pse energjia e errët duket se ndikon në shtrirjen e universit ndryshe në rajone të ndryshme. “Me SN SCP-0401 kemi rastin e parë të një matje të saktë të një super-nove, kaq larg saqë mund të vlerësohet për studimin e shtrirjes së universit këtu e 10 miliard vite dritë”, deklaroi David Rubin./alb-observer.com/
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi