Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Njihuni me krijesën më rezistente në planet  Empty Njihuni me krijesën më rezistente në planet

Wed 20 Feb 2013 - 2:25
Njihuni me krijesën më rezistente në planet  MerezisThuhet shpesh se buburrecat i mbijetojnë edhe një shpërthimi bërthamor.

Por një tjetër krijesë mendohet se është mbijetuesi më i madh i natyrës, e është aq i pamposhtuar dhe ju me shumë gjasë nuk keni gjë për të.

Tardigradi, i njohur ndryshe edhe si ariu i ujit, është një kafshë që të befason, pasi mund të jetojë i lumtur në kushtet më ekstreme.

Këto krijesa të vogla, që nuk janë dhe aq atraktive, mund të gjenden nga malet më të larta deri në oqeanet më të thellë. Ka 900 specie të tyre.

Janë 1 milimetër dhe mund t’i ngrish, t’i ziesh, t’i ekspozosh në radioaktivitet dhe sërish ata do rezistojnë dhe do të jenë gjallë edhe pas 200 vitesh.

Arinjtë e ujit mund të durojnë temperatura deri në -457 gradë, nxehtësi deri në 357 gradë, radioaktivitet deri në 5700 grej, kur 10- 20 grej e vrasin një njeri.

Kafshët mund të jetojnë për një dekadë pa ujë dhe mund të mbijetojnë edhe në hapësirë

/Shekulli Online/Përgatiti: B.M./

Njihuni me krijesën më rezistente në planet  TardigradiNjihuni me krijesën më rezistente në planet  Merezis1Njihuni me krijesën më rezistente në planet  Merezis2
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi