Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

Brenda 48 orëve u hap një vrimë 6 herë më madhe sa Toka! Empty Brenda 48 orëve u hap një vrimë 6 herë më madhe sa Toka!

Sat 23 Feb 2013 - 15:12
Brenda 48 orëve u hap një vrimë 6 herë më madhe sa Toka! Dielli-11-300x300

Më 19 shkurt, astronomët diktuan një vrimë të zezë në sipërfaqen e Diellit, e njohur dhe si “Njolla diellore”.


Brenda 48 orëve, kjo njollë u rrit 6 herë më shumë se madhësia e Tokës! Madje sipas NASA-s, kjo njollë mund të rritet edhe më shumë.

Njollat diellore krijohen kur fusha magnetike e Diellit “tendoset” dhe në ato vende është shumë më “ftohtë” se temperatura që mbizotëron në pjesën tjetër të tij.
Kjo njollë mund të shkaktoj shpërthime të mëdha dhe hedhje masive të bërthamave të diellit dhe përkon me kulmin e ciklit 11-vjeçar të yllit të sistemit tonë diellor, sipas ekspertëve./alb-obserevr.com/

Brenda 48 orëve u hap një vrimë 6 herë më madhe sa Toka! Diell
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Brenda 48 orëve u hap një vrimë 6 herë më madhe sa Toka! Empty Re: Brenda 48 orëve u hap një vrimë 6 herë më madhe sa Toka!

Sat 23 Feb 2013 - 15:25
Kane folur e per nje vrime te ngjashme para atyre koheve kur diskutohej 21 Djetori qe supozohej si fundi i botes...edhe mesa mbaj mend nuk e shpjegonin ne kete menyre por lihej te kuptohej qe dicka po ndodh,do ndodh ne toke etj..C'fare pasojash kane keto shperthime ne planetin toke eshte dicka per tu shqetesuar apo eshte dicka normale e ciklit diellor qe s'ndikon ne planetin toke!!?
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi