Share
Shko poshtë
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Brenda 48 orëve u hap një vrimë 6 herë më madhe sa Toka!

prej Sat 23 Feb 2013 - 15:12
Brenda 48 orëve u hap një vrimë 6 herë më madhe sa Toka! Dielli-11-300x300

Më 19 shkurt, astronomët diktuan një vrimë të zezë në sipërfaqen e Diellit, e njohur dhe si “Njolla diellore”.


Brenda 48 orëve, kjo njollë u rrit 6 herë më shumë se madhësia e Tokës! Madje sipas NASA-s, kjo njollë mund të rritet edhe më shumë.

Njollat diellore krijohen kur fusha magnetike e Diellit “tendoset” dhe në ato vende është shumë më “ftohtë” se temperatura që mbizotëron në pjesën tjetër të tij.
Kjo njollë mund të shkaktoj shpërthime të mëdha dhe hedhje masive të bërthamave të diellit dhe përkon me kulmin e ciklit 11-vjeçar të yllit të sistemit tonë diellor, sipas ekspertëve./alb-obserevr.com/

Brenda 48 orëve u hap një vrimë 6 herë më madhe sa Toka! DiellSinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Brenda 48 orëve u hap një vrimë 6 herë më madhe sa Toka!

prej Sat 23 Feb 2013 - 15:25
Kane folur e per nje vrime te ngjashme para atyre koheve kur diskutohej 21 Djetori qe supozohej si fundi i botes...edhe mesa mbaj mend nuk e shpjegonin ne kete menyre por lihej te kuptohej qe dicka po ndodh,do ndodh ne toke etj..C'fare pasojash kane keto shperthime ne planetin toke eshte dicka per tu shqetesuar apo eshte dicka normale e ciklit diellor qe s'ndikon ne planetin toke!!?


Brenda 48 orëve u hap një vrimë 6 herë më madhe sa Toka! Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi