Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Karamelica
Karamelica
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 3517
<b>Hobi</b> Hobi : Noti!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne hene me yjet !!
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2010

“Varrosje” për së gjalli, për ta vlerësuar më shumë jetën! Empty “Varrosje” për së gjalli, për ta vlerësuar më shumë jetën!

Mon 20 Dec 2010 - 21:32
Taipei, 12 dhjetor - Studentët e Universitetit të mjekësisë në Tajvan janë “varrosur” për së gjalli nëpër arkivole për të mësuar që ta çmojnë më shumë jetën. Tinejxherët e kolegjit të mjekësisë “Rende” patën një ligjëratë të pazakontë, për të cilën profesorët e tyre thonë se u ka mundësuar atyre që ta përjetojnë përvojën e vdekjes. Studentët shkruan testamentet dhe u veshën për varrim. Pas kësaj u futën nëpër arkivole, të cilat pastaj u futën nën dërrasat e dyshemesë, ku kaluan dhjetë minuta.

“Edhe pse kaluan vetëm 10 minuta nëpër arkivole, efekti ishte i ngjashëm si me vdekjen e vërtetë”, tha profesori Qiu Duaneng.

“Kur dola nga arkivoli, ndihesha sikur të isha rilindur. Tash vërtet e di se çdo sekondë e jetës është shumë e rëndësishme dhe shumë me vlerë”, tha studentja Xiao Lin.

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi