Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Universitetet shqiptare, shumë poshtë atyre të rajonit Empty Universitetet shqiptare, shumë poshtë atyre të rajonit

Tue 6 Aug 2013 - 17:12
Universitetet shqiptare, shumë poshtë atyre të rajonit Universiteti_politeknik_tiranesRankimet e shumta të bazuara në kritere të ndryshme gjithmonë nxjerrin universitetet shqiptare shumë më poshtë në rënditje krahasuar me ato të rajonit, njofton Portali Albeu.com.

Sipas rankimit të fundit të publikuar nga "Webometrics Ranking 2013", universiteti shqiptar me rankimin më të lartë është ai i Prishtinës i rënditur si i 4416-ti në botë, i pasuar nga Universiteti i Tiranës (8012), Universiteti i Europës Juglindore në Tetovë (9304) dhe Universiteti prestigjioz Epoka në Tiranë (9874), i cili vitin e kaluar ishte universiteti i rankuar më së larti nga të gjithë universitetet tjera shqiptare. I pesti në listën e universiteteve shqiptare të rajonit rënditet Universiteti Politeknik i Tiranës (10049). Sipas kësaj rënditjeje, në top 5-shin e universiteteve më të mira shqiptare në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni, katër universitete janë publike dhe vetëm një privat, Universiteti Epoka.

Ndryshe nga universitetet shqiptare, universitetet kryesore të shteteve fqinje rankohen shumë më lartë se ato shqiptare.

Kështu, sipas Portalit Albeu.com bazuar në të dhënat e "Webometrics Ranking 2013", Serbia ka 8 universitete të rankuara më lartë se universitetet më të mira shqiptare, Maqedonia 3, ndërsa Mali i Zi një.

Universiteti me rankimin më të lartë në rajon është ai i Beogradit, i cili rankohet i 729-ti, para Universitetit të Novi Sadit (1473) dhe Universitetit Shën Kirili dhe Metodi në Shkup (1878). /albeu.com/
Hotlani
Hotlani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 1151
<b>Hobi</b> Hobi : lexim dhe shkrim i poezive
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Në hapsirën shqiptare
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/11/2012
http://www.engjujtshqiptare.com

Universitetet shqiptare, shumë poshtë atyre të rajonit Empty Re: Universitetet shqiptare, shumë poshtë atyre të rajonit

Thu 8 Aug 2013 - 0:12
Me të vertete univerziteti i europes juglindore është univerzitet prestigjioz dhe me kualitet te larta!
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi