Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Shimpanzetë mund të kuptojnë shqipen Empty Shimpanzetë mund të kuptojnë shqipen

Tue 24 Dec 2013 - 18:29
Message reputation : 100% (1 vote)
Shimpanzetë mund të jenë në gjendje të mësojnë gjuhët e njeriut, bëri të ditur një studim i cili rrezikon të përgënjeshtrojë dekada pune për njohjen më të mirë të specieve.

Primatët, në të cilin përfshihen majmunët më të evoluar si shimpanzeja apo orangutangu, janë kafshët më inteligjente në planet. Midis gjitarëve, vetëm njeriu dhe primatët arrijnë përshembull të dallojnë veten e tyre në pasqyrë. Kafshët e tjera reagojnë ndaj imazhit të tyre sikur të kishin përballë dikë tjetër.

Kështu, deri më sot besohej se ata që reklamohen si “paraardhësit” tanë ndryshonin prej nesh pasi nuk kishin mundësinë të artikulonin dhe të flisnin nëpërmjet fjalive të ndërlikuara.

Diçka e tillë mund të jetë e pavërtetë dhe jo vetëm kaq, por primatët mund të jenë në gjendje të kuptojnë me praktikë edhe atë që dy qënie njerëzore janë duke biseduar midis tyre, pavarësisht gjuhës. Kështu, ata mund të arrijnë të kuptojnë edhe shqipen, nëse qëndrojnë shumë kohë duke e dëgjuar.

Një grup shkencëtarësh kanë parë se shimpanzetë e trajnuara që në moshë të vogël, arrijnë të zhvillojnë këtë aftësi perceptimi dhe të kuptimit të species sonë.


Nëse diçka e tillë verifikohet, atëherë diferencën midis njeriut dhe primatëve nuk e bën inteligjenca jonë e shtuar, por thjesht praktika e komunikimit, diçka që shimpanzetë nuk kanë nevojë ta zhvillojnë ashtu si ne.

Kodi gjenetik i njeriut dhe i majmunëve është i njëjtë në 99% të tij.
TCH
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi