Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Shtetet qe kanë nga dy kryeqytete Empty Shtetet qe kanë nga dy kryeqytete

Sun 5 Jan 2014 - 15:46
Në botë ekzistojnë shtete të cilat kanë dy kryeqytete. Në shumicën e këtyre shteteve janë të ndara administrata, legjislativi dhe gjyqësori në dy ose më shumë qytete.BeninPorto-Novo është kryeqyteti i këtij shteti, ndërsa Cotonu është selia e qeverisë.Bolivia- Selia administrative e Bolivisë është La Paz, ndërsa legjislativi dhe gjyqësori gjenden në Sukre.

Bregu i Fildishtë

- Në vitin 1983 presidenti Felix Ufue-Boanji e lëvizi kryeqytetin nga Abixhani në vendlindjen e tij Jamusokro. Jamusokro u bë kryeqytet ndërsa institucionet shtetërore mbeten në Abixhan.

Izraeli

- Në vitin 1950 Izraeli e shpalli Jeruzalemin si kryeqytet, ndërsa shteti ambasadat e veta ende i ka në Tel Aviv.

Malaizia

– Ky shtet i ka lëvizur të gjitha selitë administrative nga Kuala Lumpur në periferi në qytetin Putraxhaja, që ndodhet 25 kilometra larg Kuala Lumpur

Mjanmar

- Që nga viti 2005 selia kryesore e qeverisë u zhvendos nga Ranguni në Nixh Pji Tau. Edhe pse zyrtarisht kryeqytet mbetet Ranguni, shumica e institucioneve shtetërore nuk ndodhen atje.

Holanda

- Kryeqyteti i Holandës është Amsterdami, por selia e qeverisë dhe monarkisë gjendet në Hagë.

Nigeria

– Kryeqyteti zyrtarisht u zhvendos nga Lagos në Abuxha në vitin 1991, edhe pse kan kaluar më shumë se 20 vite, në Lagos edhe sot egzistojnë numër i madh i institucioneve zyrtare.

Afrika e Jugut

- Afrika e Jugut është një shtet me 3 kryeqytete. Pretorija është qendra administrative, Cape Town është selia e legjislaturës ndërsa Bloemfontein është qyteti ku gjendet selia e gjyqësorit.

Sri Lanka

– Kolombo nuk është më kryeqyteti i Sri Lankës, por është Sri Xhajevardenepur. Svazilanda – Mbabane është qendra administrative, ndërsa Lobamba është selia legjislative./Shqipmedia
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi