Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë

prej Sat 8 Mar 2014 - 21:19
Amir Ahmeti: Skënderbeu me t’u kthyer në Krujë, muslimanëve shqiptar u dha të zgjidhnin mes krishterimit ose vdekjes

Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë 4_8141
Një preh deputetëve të parlamentit të Kosovës thotë se Skënderbeu nuk duhet të quhet hero kombëtar pasi ka masakruar shqiptarët me besim mysliman. Amir Ahmeti ish-deputet i PD-së në Kosovë që tashmë ka themeluar Nismën për Drejtësi dhe Zhvillim, thotë se mitizimi i Gjergj Kastriot Skënderbeu duhet rishikuar.

Për Skënderbeun:

Për Skënderbeun mendoj se duhet t’i japim fund miteve, sepse gjeneratat e ardhshme kanë nevojë për historinë tonë të vërtetë cila do qoftë ajo dhe jo të ushqehemi me mite. Debatet e fundit për Skënderbeun në Shqipëri kanë qenë mjaftë të mira dhe të trajtuara me profesionalizëm nga shumë historianë dhe analistë, kurse te ne në Kosovë ende nuk kemi një debat të tillë të mirëfilltë. Sipas librave autentik të historisë dhe sipas historianëve e analistëve nga Tirana u qartësuan shumë gjëra. Se Skënderbeu nuk kishte ngritur flamurin kuq e zi në Krujë por flamurin e Bizantit, se Kuvendi i Lezhës nuk ishte Kuvend shqiptar por ishte Kuvend i kombeve të ndryshme të besimit krishterë për të luftuar Perandorinë Osmane. Pra Kuvendi ishte në bazë fetare dhe jo në bazë kombëtare sepse në mesjetën e hershme kombet nuk kishin lindur ende dhe nuk kishte kurrfarë rëndësie se çfarë gjuhe flisje kur vihej interesi fetar para. Sipas historisë, Skënderbeu me t’u kthyer në Krujë muslimanëve shqiptar iu dha të zgjidhnin në mes krishterimit ose vdekjes, shumica e tyre refuzuan të braktisnin besimin islam dhe i masakroi pa mëshirë. Këtë ngjarje e dëgjova edhe me një emision dokumentar historik në gjuhën shqipe. Saktësisht me datë 1 janar të këtij viti në televizion "RrokumTV". Për këtë masakër ka shkruar edhe historiani shqiptar peshkop Noli me fjalët se ajo masakër ishte një deklaratë për luftë të shenjtë. D.m.th. luftërat atëherë kishin karakter krejtësisht fetar dhe pa kurrfarë lidhje kombëtare. Sepse idetë e para të një rendi të ri botëror të ndërtimit të shtetit në konceptin e bazuar në “kombin shtet” kanë fillin tek në shekullin e XVII nga kardinali Rishelj. Kurse më vonë kanë lindur kombet me këtë koncept. Si përfundim, përderisa Skënderbeu derdhi gjak shqiptari për motive fetare unë nuk mund ta quaj hero kombëtar. Në historinë tonë kombëtare pas Skënderbeut gjejmë edhe konflikte të tjera mes shqiptarëve por asnjëherë me motive fetare. Si p.sh. konflikti mes Ahmet Zogut dhe Fan Nolit, njëri musliman e tjetri ortodoks. Konflikti mes tyre ishte krejtësisht politik dhe aspak fetar. Edhe Zogu në kabinetin e tij kishte të krishterë sikur që edhe Noli kishte musliman në kabinetin e tij, ndër ta edhe Hasan Prishtinën. Konsideroj se nuk duhet të mbetet asnjë temë tabu në shoqërinë tonë, por të diskutohet shtruar me argumente dhe pa emocione. Vetëm në këtë mënyrë mund t’i kontribuojmë vendin tonë.

Për Nënë Terezën:

Sipas mendimit tim Nëna Terezë ka qenë një misionare katolike e cila në emër të Krishtit ka vepruar si humaniste në botë, kryesisht në Indi, për çfarë edhe e mori titullin “Tereza e bekuar e Kalkutës”. Kurse nuk e arsyetoj madhërimin që i bëhet asaj te ne për faktin se është një shqiptare nobeliste, sepse ne kemi edhe një shqiptar tjetër nobelist por që shumë pak përmendet në media tona, e lëre më në librat shkollor. Pra pse kjo nëpërkëmbje për nobelistin tjetër shqiptar Ferid Muratin?


Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Re: Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë

prej Sat 8 Mar 2014 - 21:21
50   mije   shqiptar   musliman     fakt   gjall


Ti Shqipëri më jep nder,më jep emrin shqipëtar - Naim Frashëri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21337
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë

prej Sat 8 Mar 2014 - 21:37
Qe kur turrku u be shqiptar?!


Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë 6ds9w0
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë

prej Sat 8 Mar 2014 - 21:42
Message reputation : 0% (1 vote)
Kjo eshte e vertet edhe pse na dhemb


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Re: Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë

prej Sat 8 Mar 2014 - 21:47
Luan_Valikardi shkruajti:Qe kur turrku u be shq  
  vll


Ti Shqipëri më jep nder,më jep emrin shqipëtar - Naim Frashëri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Re: Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë

prej Sat 8 Mar 2014 - 21:48
luan  ashtu   ka  qen  koha    skenderbeu  ka   mbrojtur   nder e  krenari    kombi   shqiptar


Ti Shqipëri më jep nder,më jep emrin shqipëtar - Naim Frashëri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë

prej Sat 8 Mar 2014 - 21:50
Message reputation : 100% (1 vote)
Dasa shkruajti:Kjo eshte e vertet edhe pse na dhemb

E ke kerkuar arsyen,ke lexuar pse,?
Po te kerkosh me thelle do zbulosh nje te vertete akoma me te hidhur se kjo qe po lexojme gje qe nuk ju (na) nderon!!


Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Re: Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë

prej Sat 8 Mar 2014 - 21:53
Message reputation : 100% (2 votes)
AnGeLiC shkruajti:
Dasa shkruajti:Kjo eshte e vertet edhe pse na dhemb

E ke kerkuar arsyen,ke lexuar pse,?
Po te kerkosh me thelle do zbulosh nje te vertete akoma me te hidhur se kjo qe po lexojme gje qe nuk ju (na) nderon!!
   kjo    masaker   ka  qen   ni   shenje   hakmares   per     nderim    fejes    nga   katolike  ne  islam


Ti Shqipëri më jep nder,më jep emrin shqipëtar - Naim Frashëri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë

prej Sat 8 Mar 2014 - 21:57
Bravo Legjende!! Gjete gjysmen e se vertetes!  Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë 671349 


Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 36
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Re: Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë

prej Sat 8 Mar 2014 - 22:01
AnGeLiC shkruajti:Bravo Legjende!! Gjete gjysmen e se vertetes!  Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë 671349 
me   ke   eduko   mire  ty


Ti Shqipëri më jep nder,më jep emrin shqipëtar - Naim Frashëri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë

prej Sat 8 Mar 2014 - 22:23
Message reputation : 0% (1 vote)
AnGeLiC shkruajti:
Dasa shkruajti:Kjo eshte e vertet edhe pse na dhemb

E ke kerkuar arsyen,ke lexuar pse,?
Po te kerkosh me thelle do zbulosh nje te vertete akoma me te hidhur se kjo qe po lexojme gje qe nuk ju (na) nderon!!
KAM LEXU E DI EDHE ME MIR BILEM PO JAM TU KURSY


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë

prej Sat 8 Mar 2014 - 23:06
Message reputation : 0% (1 vote)
ore vella DASA  SHUM MIR  KJO Anna edin kush ka qen Skender beu ama ksaj i pelqen  me lavdrua ata si kan ba maksakra Muslimanve


Edituar për herë të fundit nga Kushtrimi4 në Sat 8 Mar 2014 - 23:25, edituar 1 herë gjithsejAlbo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë

prej Sat 8 Mar 2014 - 23:16
Message reputation : 100% (3 votes)
Skenderbeu ndeshkoi tradhetaret.
Kush kopil shqiptar u be me osmanllijte ai tak,,,,,,,,,,!

Ah sot sa nevojitej ahhh.

Nje serb nderroi besimin e tij.
U be mysliman.

Pallat thojne

Ahh mire se erdhe o vella mysliman grrrr
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21337
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë

prej Sat 8 Mar 2014 - 23:29
Albo shkruajti:Skenderbeu ndeshkoi tradhetaret.
Kush kopil shqiptar u be me osmanllijte ai tak,,,,,,,,,,!

Ah sot sa nevojitej ahhh.

Nje serb nderroi besimin e tij.
U be mysliman.

Pallat thojne

Ahh mire se erdhe o vella mysliman grrrr


Te lumte o Albo, zbertheve te gjitha sherbimet sekrete...


Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë 6ds9w0
Kushtrimi4
Kushtrimi4
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 19845
<b>Hobi</b> Hobi : fudball
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : linc ne austri
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/01/2011

default Re: Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë

prej Sat 8 Mar 2014 - 23:33
Message reputation : 0% (1 vote)
ti ALBO besoj edin kush  pergjigjet  pa e thirurAnabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë

prej Sat 8 Mar 2014 - 23:50
Albo shkruajti:Skenderbeu ndeshkoi tradhetaret.
Kush kopil shqiptar u be me osmanllijte ai tak,,,,,,,,,,!

Ah sot sa nevojitej ahhh.

Nje serb nderroi besimin e tij.
U be mysliman.

Pallat thojne

Ahh mire se erdhe o vella mysliman grrrr

Sa andipatik me je aq me simpatik me behesh ne keto tema  kyyyy  aq sa po bie "in love with u"  Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë 2585209286   Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë 2178555173 


Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Alex
Alex
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 44
<b>Postime</b> Postime : 167
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/11/2013
http://www.zeriyt.net/

default Re: Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë

prej Sun 9 Mar 2014 - 1:51
Message reputation : 100% (2 votes)
Per Gjergj Kastriotin nuk mund te flasin ardhacaket qe na jan bo deputete ne kosovo. Gjergj Kastriotin e kan nderu dhe armiqt e tije osman me titullin qe i dhane Iskander (Aleksander) Skenderbe.
Me sakte ai eshte mbrojtesi i kristianizmit se ajo lufte behej ne ate kohe, muslimane kunder te krishtereve. Ata qe u bashkun me pushtuesit u bene shembull si Hamzai.

Lavdi heroit tone kombetar Gjergj Kastrioti Skenderbeu.


Edituar për herë të fundit nga Alex_A në Sun 9 Mar 2014 - 2:16, edituar 2 herë gjithsej
Hotlani
Hotlani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 1151
<b>Hobi</b> Hobi : lexim dhe shkrim i poezive
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Në hapsirën shqiptare
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/11/2012
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë

prej Sun 9 Mar 2014 - 2:10
Nga diskutimet që po zhvillohen këtu asnjë nuk po më mbush syrin e ndonjë historiani,prandaj propozoi që këtë çështje të ia lëmë ndonjë historiani,ndoshta ka në forum ndonjë historian dhe do i shikoj këto biseda dhe do të jap fakte dhe argumente pak më bindëse se këto që po lexoj,pasi kompetent për këto çështje jan historianët.


FEMIJA RRITET DUKE FJETUR ,POR NESE NJI POPULL FLEN AI VDES. ISMAIL QEMALI
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë

prej Sun 9 Mar 2014 - 2:16
Ndoshta sepse nuk shkruajme ato qe ju pelqen te lexoni ju!

Edhe sikur nje Shqiptar qe ndjehet Shqiptar nuk do jepte kurr te drejten te perflisnin heroin e kombit apo te vinin ne dyshime historine e tyre.Une mesova nje histori nuk kam nevoje te degjoj historine e popullit tim nga pseudo historiane e njerez qe shkruajne sipas interesit te fese!


Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Alex
Alex
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 44
<b>Postime</b> Postime : 167
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/11/2013
http://www.zeriyt.net/

default Re: Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë

prej Sun 9 Mar 2014 - 2:27
Hotlani shkruajti:Nga diskutimet që po zhvillohen këtu asnjë nuk po më mbush syrin e ndonjë historiani,prandaj propozoi që këtë çështje të ia lëmë ndonjë historiani,ndoshta ka në forum ndonjë historian dhe do i shikoj këto biseda dhe do të jap fakte dhe argumente pak më bindëse se këto që po lexoj,pasi kompetent për këto çështje jan historianët.

Historia shkruhet nga ata qe e bejne ate dhe ruhet e trashegohet brez pas brezi nga populli Hotlani.
Asnje historian nuk mund te shkruaje historine dhe te jete i besueshem 100% dhe sidomos ne kosove e shqiperi.
Albo
Albo
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 4141
<b>Hobi</b> Hobi : bisede
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : alb
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 20/11/2010

default Re: Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë

prej Sun 9 Mar 2014 - 14:01
AnGeLiC shkruajti:
Albo shkruajti:Skenderbeu ndeshkoi tradhetaret.
Kush kopil shqiptar u be me osmanllijte ai tak,,,,,,,,,,!

Ah sot sa nevojitej ahhh.

Nje serb nderroi besimin e tij.
U be mysliman.

Pallat thojne

Ahh mire se erdhe o vella mysliman grrrr

Sa andipatik me je aq me simpatik me behesh ne keto tema  kyyyy   aq sa po bie "in love with  u"  Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë 2585209286    Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë 2178555173 
O simpati,ose antipati !
Ndaje de muhabetin grrrr
Dasa
Dasa
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 3512
<b>Hobi</b> Hobi : Me flejt
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Tok te Zotit
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/04/2012

default Re: Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë

prej Tue 11 Mar 2014 - 15:12
Kushtrimi4 shkruajti:ore vella DASA  SHUM MIR  KJO Anna edin kush ka qen Skender beu ama ksaj i pelqen  me lavdrua ata si kan ba maksakra Muslimanve
Boll kemi mesuar genjeshtra,del ne shesh e verteta


Kurrë mos e ngatërro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti është i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumë edhe prej teje!

'' Kush jane njerezit qe mundohen te me gjykojne mua dhe jeten time??
Une e di qe nuk jam perfekt dhe nuk pretendoj qe te jem i tille , por para se te me drejtoni gishtin e gjykoni mundohuni te shifni duart tuaja nese jan te pastra.
...
Luan_Valikardi
Luan_Valikardi
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 34
<b>Postime</b> Postime : 21337
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 28/08/2010

default Re: Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë

prej Tue 11 Mar 2014 - 19:03
Message reputation : 100% (1 vote)
AnGeLiC shkruajti:Amir Ahmeti: Skënderbeu me t’u kthyer në Krujë, muslimanëve shqiptar u dha të zgjidhnin mes krishterimit ose vdekjes

Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë 4_8141
Një preh deputetëve të parlamentit të Kosovës thotë se Skënderbeu nuk duhet të quhet hero kombëtar pasi ka masakruar shqiptarët me besim mysliman. Amir Ahmeti ish-deputet i PD-së në Kosovë që tashmë ka themeluar Nismën për Drejtësi dhe Zhvillim, thotë se mitizimi i Gjergj Kastriot Skënderbeu duhet rishikuar.

Për Skënderbeun:

Për Skënderbeun mendoj se duhet t’i japim fund miteve, sepse gjeneratat e ardhshme kanë nevojë për historinë tonë të vërtetë cila do qoftë ajo dhe jo të ushqehemi me mite. Debatet e fundit për Skënderbeun në Shqipëri kanë qenë mjaftë të mira dhe të trajtuara me profesionalizëm nga shumë historianë dhe analistë, kurse te ne në Kosovë ende nuk kemi një debat të tillë të mirëfilltë. Sipas librave autentik të historisë dhe sipas historianëve e analistëve nga Tirana u qartësuan shumë gjëra. Se Skënderbeu nuk kishte ngritur flamurin kuq e zi në Krujë por flamurin e Bizantit, se Kuvendi i Lezhës nuk ishte Kuvend shqiptar por ishte Kuvend i kombeve të ndryshme të besimit krishterë për të luftuar Perandorinë Osmane. Pra Kuvendi ishte në bazë fetare dhe jo në bazë kombëtare sepse në mesjetën e hershme kombet nuk kishin lindur ende dhe nuk kishte kurrfarë rëndësie se çfarë gjuhe flisje kur vihej interesi fetar para. Sipas historisë, Skënderbeu me t’u kthyer në Krujë muslimanëve shqiptar iu dha të zgjidhnin në mes krishterimit ose vdekjes, shumica e tyre refuzuan të braktisnin besimin islam dhe i masakroi pa mëshirë. Këtë ngjarje e dëgjova edhe me një emision dokumentar historik në gjuhën shqipe. Saktësisht me datë 1 janar të këtij viti në televizion "RrokumTV". Për këtë masakër ka shkruar edhe historiani shqiptar peshkop Noli me fjalët se ajo masakër ishte një deklaratë për luftë të shenjtë. D.m.th. luftërat atëherë kishin karakter krejtësisht fetar dhe pa kurrfarë lidhje kombëtare. Sepse idetë e para të një rendi të ri botëror të ndërtimit të shtetit në konceptin e bazuar në “kombin shtet” kanë fillin tek në shekullin e XVII nga kardinali Rishelj. Kurse më vonë kanë lindur kombet me këtë koncept. Si përfundim, përderisa Skënderbeu derdhi gjak shqiptari për motive fetare unë nuk mund ta quaj hero kombëtar. Në historinë tonë kombëtare pas Skënderbeut gjejmë edhe konflikte të tjera mes shqiptarëve por asnjëherë me motive fetare. Si p.sh. konflikti mes Ahmet Zogut dhe Fan Nolit, njëri musliman e tjetri ortodoks. Konflikti mes tyre ishte krejtësisht politik dhe aspak fetar. Edhe Zogu në kabinetin e tij kishte të krishterë sikur që edhe Noli kishte musliman në kabinetin e tij, ndër ta edhe Hasan Prishtinën. Konsideroj se nuk duhet të mbetet asnjë temë tabu në shoqërinë tonë, por të diskutohet shtruar me argumente dhe pa emocione. Vetëm në këtë mënyrë mund t’i kontribuojmë vendin tonë.

Për Nënë Terezën:

Sipas mendimit tim Nëna Terezë ka qenë një misionare katolike e cila në emër të Krishtit ka vepruar si humaniste në botë, kryesisht në Indi, për çfarë edhe e mori titullin “Tereza e bekuar e Kalkutës”. Kurse nuk e arsyetoj madhërimin që i bëhet asaj te ne për faktin se është një shqiptare nobeliste, sepse ne kemi edhe një shqiptar tjetër nobelist por që shumë pak përmendet në media tona, e lëre më në librat shkollor. Pra pse kjo nëpërkëmbje për nobelistin tjetër shqiptar Ferid Muratin?


Ky milloshevic turrk te shikoje qe per 6 mije turrq ne Kosove eshte bere turrqishtja gjuhe e dyte ne vend, ndersa ne Turqi qe ka 6 milione shqiptare u ndalohet gjuha Shqipe!

https://engjujtshqipetare.forumotion.com/t41257-turqia-nuk-lejon-shkollen-shqipe#651309

Ke per ta ngrene k#rrin e Skenderbeut ti kopil turrk...


Perandoria Idiote

Vdiqen turrqit
per te pare
dhe njehere
Albanian k#rre...

Ne te urte
ata te marre
ne te lashte
ata bastarde...

500 vjet
dhe prap s'u ngopen
si kopila
njohen boten...

Si osmane
emrin e ndoten
dhe si turrq
na kerkojn rroten...

Luan_Valikardi
(E.J.K)


Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë 6ds9w0
Sponsored content

default Re: Deputeti i Kosovës: Skënderbeu masakroi shqiptarët myslimanë

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi