Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default OKB: Një në dhjetë vajza dhunohen seksualisht

prej Fri 5 Sep 2014 - 10:27
OKB: Një në dhjetë vajza dhunohen seksualisht Dhuna-seksuale
Në një raport të ri të publikuar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara thuhet se rreth 120 milion vajza në mbarë botën, pak më shumë se 1/10, janë dhunuar seksualisht deri në moshën 20 vjeçare.

Agjencia për Mbrojtjen e të Drejtave të Fëmijëve, UNICEF gjithashtu thotë se 95 mijë fëmijë dhe adoleshentë, shumica prej tyre në Amerikën Latine dhe Karaibe, janë vrarë vetëm në vitin 2012

Raporti vë në dukje se fëmijët në të gjithë botën janë të ekspozuar në mënyrë të vazhdueshme ndaj dhunës, duke përfshirë edhe ngacmimet.

Drejtori ekskluziv i UNICEF, Anthony Lake është shprehur se pjesë e dhunës bëhen persona të moshave të ndryshme, fesë, gjeografisë dhe përkatësive etnike.

“Dhuna te fëmijët ndodh në vendet ku ata duhet të jenë më të sigurt, në shtëpi, shkolla dhe në komunitet. Gjithnjë e më shumë kjo po ndodh në lidhjet në internet dhe nga anëtarë të familjes dhe mësuesit”, tha Lake.

Sipas raportit, rreth 6 nga 10 fëmijë të moshës 2 deri në 14 vjeç dhunohen fizikisht në mënyrë të vazhdueshme nga kujdestarët e tyre.

Theksohet gjithashtu se dhuna ndaj fëmijëve në disa vende është e pranuar nga shoqëria ose falet në mënyrë të heshtur dhe shpesh viktimat janë të frikësuar për të raportuar abuzimet.
/ Top Channel


OKB: Një në dhjetë vajza dhunohen seksualisht Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi