Shko poshtë
Durrsaku
Durrsaku
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 43
<b>Postime</b> Postime : 12667
<b>Hobi</b> Hobi : bisedat e sinqerta
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : diku
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 04/12/2011

default Ju tregoj sesi mendimi mund t’ju sëmurë ose shërojë

prej Mon 15 Dec 2014 - 14:51
Ju tregoj sesi mendimi mund t’ju sëmurë ose shërojë Enzo-728x535-620x330
Enzo Soresi , shefi i pneunomisë në spitalin Niguarda të Milanos, në librin e tij tregon se si njerëzit vriten nga stresi ose shpëtohen nga shoku i besimit.
Pas një jete të tërë që punon për të trajtuar kancerin në mushkëri, tuberkulozën, bronkitin kronik asmën, dëmtimet nga duhani, professor Soresi, 70 vjeç, ka identifikuar me siguri epiqendrën e të gjitha sëmundjeve: trurin.
Kjo është thënë që në shekullin e V para Krishtit nga filozofë grekë: “ Truri është qendra që drejton turpin drejt shëndetit ose sëmundjes dhe drejt gjithçkaje tjetër.”
Soresi e pohon këtë pasi ka parë njerëz të shërohen ose sëmuren nga forca e mendjes.
Ashtu si ai ilustron në librin e tij “Il cervello anarchico” , sistemi ynë varet nga një rrjet i formuar nga sistemi endokrin, imunitar dhe nervor.
Gjithashtu, ai këshillon që për të zgjatur jetën deri në 10 vjet, duhet të ecim 40 minuta tre herë në javë dhe të mbajmë trurin tone aktiv duke studiuar. Sipas tij, kur impenjojmë trurin tonë në studime ose aktivitete mendore, ne e mbajmë trurin tonë “në jetë.”


Pra, mallkue njai bir Shqyptari,                                                 Ju tregoj sesi mendimi mund t’ju sëmurë ose shërojë 1911676_1468334666723430_821038500_n                                                  
                      qe këtë gjuhë të Perëndis',                
                      trashigim, që na la i Pari,        
                       trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftë, po, goja,
që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
qi n'gjuhë t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lèn mbas dore.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi