Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Transplantet, “organet e reja, më të rinjve” Empty Transplantet, “organet e reja, më të rinjve”

Sun 27 Feb 2011 - 12:56
Transplantet, “organet e reja, më të rinjve” Mjeket-operacion
Propozimi i një rrjeti organizatash dhe shoqatash, “organet më të mira, pacientëve më të rinj”, ka ndezur debate në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.Rrjeti propozon që organet më të mira, t’u transplantohen personave më të rinj, që kanë probabilitet jetesë më të lartë se sa të moshuarit dhe të mos përcaktohen sipas më sipas radhës në listë.

Në një shkrim në Washington Post, rrjeti sqaron me detaje qendrimin e tij. Sipas tyre, ndonjëherë personave të moshuar u transplantohen organe të cilat do të kishin patur një jetëgjatësi shumë herë më të madhe nëse do t’u transplantoheshin personave më të rinj.

Ndërkohë, të rinjtë, shkruhet në WP, rrezikojnë të marrin organe më të vjetra cka i detyron ata që brenda pak vitesh ta shohin veten sërish në listën e personave që kërkojnë organe.Sistemi i dhurimit të organeve dhe trasnplantimit sipas radhë-listës qendron në Shtetet e Bashkuara në fuqi që prej 25 vjetësh.
blodyboys
blodyboys
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 291
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : gramsh
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 18/02/2011

Transplantet, “organet e reja, më të rinjve” Empty Re: Transplantet, “organet e reja, më të rinjve”

Mon 28 Feb 2011 - 11:00
po te rinjte do e jetojne jeten kush pleqte ee
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi