Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

Shkolla nis në 12 shtator Empty Shkolla nis në 12 shtator

Sun 10 Jul 2011 - 13:18
Shkolla nis në 12 shtator ARSIMI%20%20%20%20%2009_tn_15

Viti i ri shkollor do të nisë në 12 shtator dhe do përfundojë më 13 qershor për klasën e parë deri në të 11-n dhe me 22 maj për klasën e 12.

Ministria e Arsimit ka paracaktuar datën e fillimit, por edhe pushimet mes semestrave.

“Arsimi bazë është ndarë në dy semestre, ndërsa arsimi i mesëm i reformuar është vetëm më një vit shkollor pa semestra dhe ai fillon më 12 shtator dhe mbaron më 13 qershor, ndërsa maturantët kanë dy javë më pak sepse do i nënshtrohen provimeve”, është shprehur Fatmir Vejsiu, drejtor i arsimit parauniversitar.

Ekpertët e arsimit kanë menduar që vitin e ardhshëm të ndryshojnë edhe proçedurat e zhvillimit të maturës shtetërore, pasi janë hasur probleme me administrimin e provimeve në gjithë vendin.

Zoti Vejsiu tha se provimet do të zhvillohen në sallat e universiteteve dhe do të jenë shumë më të përqendruara, për të shmangur kopjet.

“I vetmi defekt i maturës shtetërore është administrimi. Motivacioni që i kemi dhënë ne është se është i shpërndarë, janë mbi 200 qendra të cilat është e vështirë t’i menaxhosh. Një nga mënyrat është zvogëlimi i mjediseve ku zhvillohet mësimi, dhe për të gjetur këto mjedise duhet të jenë sallat e mëdha të universiteteve për të organizuar dhe menaxhuar më mirë provimin”, theksoi Vejsiu.

Gjatë këtyre viteve që është aplikuar skema e maturës shtetërore, në shumë shkolla të vendit janë evidentuar abuzime, për shkak të mos administrimit korrekt.
Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi