Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Wed 30 Nov 2011 - 20:46
Message reputation : 100% (2 votes)
First topic message reminder :

Mëmës Shqipëri

E semur jam Nene,
jam e shtrire ne shtrat,
a thua moj Nene
do te ndihem ndonjehere rahat.

Zemra me eshte ndare
me eshte bere copa-copa
ju lutem me ndihmoni
le ta merr vesh ter Evropa.

Mos u merzit Nene
eshte nje semundje qe sherohet
do t'i hap Nene syte
ateher kur vellezerit e motrat e mia ty te bashkohen.

S'dua te jemi te ndare,
njeri ne lindje e tjetri ne perendim
nga ky ankth qe kam
a thua do te kem shpetim.

Nene,e ke pare si shqiptaret festojne ditelindjen tende?
E di qe shume je gezuar
por besen Nene po ta jap
se nuk vdes pa u bashkuar.

Nene ti na linde pa asnje te mete
nuk duam Nene,ty borxh me te mbet
Nga syte,lotet po me rrjedhin gjak
nuk vdes Nene pa te pare ty bashke.

Nene,motra yte te eshte bashkuar,
por e di qe gjumi nuk te merr
se te kane mbetur jashte femijet e tjere.Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit

shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Thu 31 Jan 2013 - 19:10
me shkronja te arta
i paske stolise
me mjeshtri te rralle
i paske rendise
vetem zemra me bezdise
te kuptoja,keto vargje,shqip
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Sat 2 Feb 2013 - 10:18
Shume fjale te pathena,
shume puthje te padhena,
nje dashuri peegjysem e lene nga ikja jote,
as nje fjale thene,
as me prit, as latumire
dhe shpirti trazuar mbet ne erresire !

Pas shume vitesh,
kur zemra mendoi se te kish harruar
u riktheve ti si yll i pashuar !


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 N
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Wed 6 Feb 2013 - 23:46
Më në fund u plakëm grua,
siç e sheh dhe vetë
me thinja të bardha e rrudha
na mbushi kohë e sertë.

Dhe shëtitjet i rralluam
nëpër dhomë vijmë përqark,
dhe në vend të tyre shtuam
kollën dhe kafenë me pak.

Sa më ka marrë malli, grua
të zemërohem qoftë dhe kot,
si dikur atje tek udha
kur të shihja me një shok.

Ne kemi vite që pasqyrën
e përdorim shumë rrallë
se kemi sytë e njëri-tjetrit
fytyrat tona për t’i pare


Ndoc Gjetja


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Tue 19 Feb 2013 - 1:06
S'ishte kohe per dashuri

I prene te gjitha,si te kasapi
Deshira,ndjenja,kocka dhe mish
Te mjere mbetem;ca njolla gjaku
Qe neper pluhur behen pis.

S'e dinim pse! S'e dinim cfare!
Dhe as qe donim qe ta dinim
Ne thjesht u deshem si te marre
Ne ate vjeshte kur gjethet binin.

Ish kohe e cmendur. Te cmendur ne
Qe ate kohe s'kishim kuptuar
Dhe qielli mbushur me rrufe
Mbi kryq te varrit pa mbuluar.

Si dy fantazma ne prag te Ferrit
Pa shpirt,pa trup,pa gjurme e hije
Na la kjo kohe e pakuptimte
E mbarsur shtrigash marrezie.

Dhe s'mundem prap qe t'a rilindim
Se zjarrit tone as hi s'i mbeti
Ne llum e balte u mbyt e shkoi
Ne ate kohe stuhi kiameti.

Lotoj tani si shelg i nemur
Ne cep te fatit doreshtrenguar
Si nate e Shen Bartolomeut
Kjo kohe qe s'pati te shpetuar.

©F.D.


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
fioll
fioll
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 387
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shkup
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/01/2013

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Tue 19 Feb 2013 - 1:06
Te dua ne te gjitha gjuhet e botes ♥...Te doja perpara se te te njhja, te prisja...e dija qe do te vije ♥...Do te te dua gjith jeten..Faleminderit qe je dashuria ime, je ai qe me ploteson dhe do te jesh gjithmon...Faleminderit qe me duron kur behem grindavece dhe me qeteson me nje perqafim...Te shoh ne sy dhe ti them me shpirt keto fjale..Je jeta ime, shpirti im binjak..."TE DUA ♥"....."


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 2rpqj5h
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Thu 21 Feb 2013 - 20:07
Kristal

Ka kohë që s’shihemi dhe ndjej
si të harroj une dalëngadal
si vdes tek une kujtimi yt
si vdesin flokët dhe gjithçka.

Tani kërkoj poshtë e lartë
një vend ku ty të të lëshoj
nje strofë a notë, a një brilant
ku të të lë, të puth, të shkoj.

Në s’të pranoftë asnjë varr
asnjë mermer, a morg kristal
mos duhet vallë prapë të të mbart
gjysëm të vdekur, gjysëm të gjallë.

Në s’gjetsha hon ku të të hedh
do gjej një fushë a një lulnajë
ku butësisht porsi polen
gjithkund, gjithkund të të shpërndajë.

Të të mashtroj ndoshta kështu
dhe të të puth të ik pa kthim
dhe nuk do dine as ne askush
harim ish ky a s’ish harim.


Ismail Kadare


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Miikaaa
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 3712
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2013

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Thu 21 Feb 2013 - 20:27
Kur te mos jesh me pjese e imja, do te shkepus nga kujtimi yt , copeza te vogla yjesh.
Atehere qielli do te jete aq i bukur saqe gjithe bota do te dashurohet me naten.

_Shekspir
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Thu 21 Feb 2013 - 21:20
kur te mos jesh pjese e imja
do te ndihesh vetem

po u bere,ti Miikaaa
do te ndertosh jeten Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 1698836746
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Thu 21 Feb 2013 - 22:35
Hiqe shaminë
mor armik.
Të kall, vallë, frikë?

Hunda, gollet e syve, dhëmbët në sërë?
Era e gojës
brenda ditës do të ikë.

Së shpejti mishi
që grop' e varrit e përpiu do të jetë
te unë në shtëpi të vet

unë grua që buzëqesh
Jam veç tridhjetë.
Dhe shtatë shpirtra si macja kam, do vdes.


Sylvia Plath


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Tue 26 Feb 2013 - 15:27
FLAS ME VETEN


I thashë këngës
Dua të të shijojë
Më tha:
At’here duhet t’më këndosh

I thashë jetës
Më fal diçka të bukur
Më tha:
At’here duhet t’më jetosh

I thashë vuajtjes
Përse kudo ti më shoqëron
Më tha :
Sepse ti më fton

I thashë vdekjës
Përse më mban nën ankth
Më tha:
Sepse ti s’më harron

I thashë vetës
Çfarë po bën kështu
Më tha:
Më s’do të gaboj

I thashë shpirtit
Ke vetëm dy rrugë
Më tha :
Unë do të fitojëAgron JASHARI


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Hotlani
Hotlani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 1151
<b>Hobi</b> Hobi : lexim dhe shkrim i poezive
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Në hapsirën shqiptare
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/11/2012
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Thu 28 Feb 2013 - 0:31
Message reputation : 100% (1 vote)
AnGeLiC shkruajti:Nje nate te erret hena krejt e plote
Priste e menduar te ndriconte kete bote
Sa e lumtur hena-thashe me veten time
askush se ka lenduar si lenduan zemren time.

Papritur mu pergjigj hena me ze te lehte
Se kupton moj vajze pse jam kaq e zbehte?
Jo- iu pergjigja une . - E si mund ta di?
Per te njohur dike duhet te njohesh zemren e tij.

Dhe vazhdoi hena si nje plake e urtuar
Do te tregoj nje histori qe askujt s'ja kam treguar!
Dikur kam qene e re,nje vajze ashtu si ti
Kisha driten qe ka sot dielli e shetisja ne gjithesi

Gjithe yjet e tjere me kishin zili,
per driten qe kisha per gjithe ate bukuri.
Nje dite tek po shetisja ashtu si lozonjare
Takova nje djale qe se njihja fare

Jashte yll i ndritshem ne pamje fizike
Mu afrua e me tha se donte te me kishte mike.
Miq te mire u beme ,gjithmone rrinte me mua
Por pa dashur pa kuptuar fillova qe ta dua .

Sa me prane i rrija aq shume me pelqente
Dhe harrova fare se pamja e jashtme te genjente.
Nje dite me tha se donte te largohej
Me nuk do ta shihja ,zemra do te me copetohej

kur e pyeta pse do ikte
Me tha qe nuk kishte nje drite ne rruge qe ti ndrinte
Une i dhashe gjithe driten time
Vetem te mos ikte larg zemres time!

Sapo mori driten mua me harroi
U be mbret i mbreterive ,gjithe boten sundoi.
Prandaj dal vec naten qe te mos me shohe njerezia
Se ate qe bera s'ma fal as perendia

Prandaj ki kujdes ti moj vajze e mbare
Te mendohesh mire kur hedh hapin e pare
Eshte shume e rrezikshme bota ku jetojme
As bluzes qe veshim sduhet ti besojme.

Kaq tha hena dhe ne qiell u largua
Mu duk e pabesueshme qe ajo foli me mua
E shikoj cdo nate kur jam vetem jashte
Me duket sikur me thote
MBAJ MEND CFARE TE THASHE!
Pozi teper e mire cka me te vertete me pelqeu shumë


FEMIJA RRITET DUKE FJETUR ,POR NESE NJI POPULL FLEN AI VDES. ISMAIL QEMALI
fioll
fioll
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 387
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Shkup
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 08/01/2013

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Thu 28 Feb 2013 - 0:45
Po rri e mendoj per ty
Kur do vi ajo dit qe te jemi te dy
Te takoj dhe te perqafoj
Te puth dhe te shtrengoj dhe ai cast kurr mos mbaroj ..
Te tregoj se sa te dua dhe qe je i vetmi per mua
Je ai qe une dashuroj dhe do te dua deri sa zemra ime te pushoj.♥ ♥ ♥


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 2rpqj5h
Hotlani
Hotlani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 1151
<b>Hobi</b> Hobi : lexim dhe shkrim i poezive
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Në hapsirën shqiptare
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/11/2012
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Thu 28 Feb 2013 - 2:10
BeSaa shkruajti:Nënës

Do te doja te isha piktore
qe te pikturoja ty o Nene
por nuk do te me mjaftojne ngjyrat
se ti nuk krahasohesh me askend.

Do te doja te isha aktore
Qe te luaja rolin tend,o Nene
Por nuk do te me mjaftojne minutat
Per t’a bere filmin tend.

Fjala Nene ne zemer me ngjalle qetesi
E sidomos kur me thote eja ketu oj bij
Nene,je gjeja me e shtrenjte ne bote
Kur kujtoj sakrificen tende syt me mbushen me lote.

Sa here o Nene qe une kam qare
Ti me mua dhimbjen e ke ndare
Sa here ne shtrate e semure kam qendurar
Vetem buzeqeshja yte me ka sheruar

A thua moj Nene do te mundet ndokush
Ato ore te tera t’i numeroj
Kur isha foshnje dhe me mbaje ne kraheror

Nene e pazevedesueshme je
As me yjet ne qiell,krahasim nuk ke
As me diellin qe rreze leshon
Nga cdo gje e keq ti na mbron

Cdohere nga shkolla kur jam vonuar
Pa mua as buken nuk e ke shturar
Cdo palge timen e ke sheruar
Nuk di ndryshe si me t’u faliminderuar

Ne kete dite o Nene gjithcka nga zemra te uroj
Gezimin dhe lumturine me ty do t’a festoj
Cdohere t’a kam thene dhe prap do t’a them
TE DUA dhe ne zemer gjithmone do te kem.
Pozi për nënën shumë e mirë por teper e dhimbshme


FEMIJA RRITET DUKE FJETUR ,POR NESE NJI POPULL FLEN AI VDES. ISMAIL QEMALI
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Thu 28 Feb 2013 - 22:48
Hotlani shkruajti:
BeSaa shkruajti:Nënës

Do te doja te isha piktore
qe te pikturoja ty o Nene
por nuk do te me mjaftojne ngjyrat
se ti nuk krahasohesh me askend.

Do te doja te isha aktore
Qe te luaja rolin tend,o Nene
Por nuk do te me mjaftojne minutat
Per t’a bere filmin tend.

Fjala Nene ne zemer me ngjalle qetesi
E sidomos kur me thote eja ketu oj bij
Nene,je gjeja me e shtrenjte ne bote
Kur kujtoj sakrificen tende syt me mbushen me lote.

Sa here o Nene qe une kam qare
Ti me mua dhimbjen e ke ndare
Sa here ne shtrate e semure kam qendurar
Vetem buzeqeshja yte me ka sheruar

A thua moj Nene do te mundet ndokush
Ato ore te tera t’i numeroj
Kur isha foshnje dhe me mbaje ne kraheror

Nene e pazevedesueshme je
As me yjet ne qiell,krahasim nuk ke
As me diellin qe rreze leshon
Nga cdo gje e keq ti na mbron

Cdohere nga shkolla kur jam vonuar
Pa mua as buken nuk e ke shturar
Cdo palge timen e ke sheruar
Nuk di ndryshe si me t’u faliminderuar

Ne kete dite o Nene gjithcka nga zemra te uroj
Gezimin dhe lumturine me ty do t’a festoj
Cdohere t’a kam thene dhe prap do t’a them
TE DUA dhe ne zemer gjithmone do te kem.
Pozi për nënën shumë e mirë por teper e dhimbshme

Faleminderit Hotlani por kjo eshte pak te shkruhet per nje nene dhe sakrificen e saj per ne...Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Hotlani
Hotlani
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Ilirida
<b>Postime</b> Postime : 1151
<b>Hobi</b> Hobi : lexim dhe shkrim i poezive
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Në hapsirën shqiptare
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 14/11/2012
http://www.engjujtshqiptare.com

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Thu 28 Feb 2013 - 23:54
Besaa ja po te sjelle nje poezi per nënën time(per fatine saj) qe e kam publikuar edhe ne veb faqen e tekste shqip po te dergoj linkun kish dashte ta lexoni

http://www.teksteshqip.com/letersi/zeqirja-latifi/poezi_101815.php


FEMIJA RRITET DUKE FJETUR ,POR NESE NJI POPULL FLEN AI VDES. ISMAIL QEMALI
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Fri 15 Mar 2013 - 12:50
Diçka pres nga ana jote
Nese ende nuk e ke harruar
Do te vazhdoj te pres serish
Ndoshta nje dite ke per t’u kujtuar.

Nuk eshte thesar, as xhevahir
Smerald asesi nuk mund te jete
Diamant larg te qenit eshte
Nuk je sigurisht as ti vet.

Nuk pres propozim madheshtor
As premtim per diçka qe s'e ben
Qiellin te ma falesh nuk e dua
Veë bej ate qe fjalen me ke dhene.

Ne te kalon ndonjehere nepermend
çfare ka ndodhur mes nesh?
Asgje, te them me sinqeritet
Pas shiut natyrisht dielli buzeqesh.

Pres diçka, a do ma sjellesh?
Premtimin qe me dhe dikur
Pres diçka, jepma te lutem!
Beje njehere zemren gur


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 N
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Sat 16 Mar 2013 - 1:02
Balade qytetse - Migjeni

Mbramë
qiella dhe hyjt e vramë
një ngjarje të trishtueme panë:
Hije... jo! - por një grue
me ftyrë të zbetë edhe me sy
të zez si jeta e saj,
me buzën të vyshkuna në vaj,
me plagë në gjoks e stolisun
me veshje dhe me shpirt të grisun,
me hije grueje,
një kens këso bote,
një fantom uje
vallzonte valle në rrugë të madhe.
Dy hapa para, dy hapa mbrapa
me kambë të zbathun,
me zemër të plasun.
Dy hapa djathtas, dy hapa majtas,
me flokë të thime,
me ndjesi të ngrime.
(Dikur,
kur gjit' e saj me kreni
shpërtheheshin n'aromë,
kur ish e njomë -
atëherë e dashunojshin shum zotni.
E sot?)
Jeta e saj asht kjo vall' e çmendun
në rrugat e qytetit tonë,
një jetën e fikun, një jetë e shterun,
shpin i molisun, zemër e therun,
një za vorri, një jehonë
që vallzon natën vonë
nëpër rrugat e qytetit tonë.

Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 482589_157048801114207_158059460_n


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Sat 16 Mar 2013 - 11:33
Kam kohe qe te pres,
me zemren trazuar me shpirtin e vrare e syte me lot ,
pres kthimin tend donkishotesk,
dhe ti perseri me le te luftoj me mullinjte e larte te vetmise,
ti perseri nuk vjen dhe une luftoj me lot gjigande dhimbje,
kembezbathur endem rrugeve pambarim ne kerkimin tend,
e ti si nje ere e furishme me vjen dhe me iken çuditerisht...
veçse sa me lendon,ti si gjithmone vetem lendon.
Kam kohe qe te pres .
mbi kullen e larte te vetmise kam filluar te thur gershetin e harrimit per te arritur ne toke,
mbi pellgje lotesh kerkoj te puth nje bretkose,
mbi rruge me gjemba kerkoj te gjej kepucen e dashurise,
dhe me hi i jollosa te gjitha rruget tona te dashurise,
mollen e helmuar e kafshova duke puthur buzet e tua,
e gjithe boten laseh menjane vetem se te dua.
E ti perseri me shnderrohesh çuditerisht ne imazh,te njejtet sy,
te njejtet buze i njejti sharm,
dhe ti perseri me shfaqesh ne rruget e jetes,
por une nuk jam pjese e Romeos dhe Zhuljetes…


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 N
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Sun 17 Mar 2013 - 13:21
Do te te dergoj nje puthje me eren
e di qe do ta ndiesh,
do kthehesh pa me pare
por une do te jem aty
Jemi bere nga e njejta substance
me te cilen
jane bere endrrat
Do te doja te isha
nje re e bardhe
ne nje qiell pafund
per te te ndjekur kudo
e dashururar ne cdo moment.
Nese je nje enderr
mos me zgjo
do doja te jetoja ne frymemarrjen tende
Nderkohe qe te shoh
vdes per ty
Endrra jote do jete
te me enderrosh mua
Te dashuroj sepse
te shoh te reflektuar ne gjithcka
qe eshte e bukur
Me thuaj ku je sonte
akoma ne endrrat e mia?
Ndjeva nje perkedhelje ne fytyre
arriti deri ne zemer
Do doja te arrija deri ne qiell
dhe me rrezet e diellit te shkruaja te dashuroj
Do doja qe era te frynte cdo dite
midis flokeve te tua
per te ndjere edhe nga larg aromen tende!
Do doja te beja me ty
ate cka pranvera ben me qershite!


_P. Neruda


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Miikaaa
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 30
<b>Postime</b> Postime : 3712
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2013

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Mon 18 Mar 2013 - 8:44
Sharl BODLER

Sot në mëngjes në dhomën time
Më vjen Demoni tërë qesëndi
Tek don t’më zërë në gabime
Nis e thotë “Desha të di,

Nga gjithë hiret, bukuri
Që mendjen tënde ta kanë bluar
Nga hiret rozë, hijet në zi
Që trup’n e sajë kanë gatuar

Ç’i pelqen më shumë?” – Ti shpirti im
Ia ktheve djallit të mallkuar:
“Gjersa çfarë ka më jep gëzim
çdo gjë ia kam të preferuar

Sepse e tëra në qiell më çon
Ç’dua më shumë s’e di as vetë
Posi Agimi më verbon
Më ngushëllon si Natë e qetë

E derdhur është në harmoni
Ashtu e bëri i madhi zot
Me fjalë s’e themi as unë as ti
Atë bukuri s’e zgjidhim dot

O moj metamorfozë mistike
Tek mendja ime çfarë nuk sajon
Frymë e saj tinguj muzike
Zëri i saj porsi aromë”
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Mon 18 Mar 2013 - 20:26
OH! KURRË MOS E FYENI..._Viktor HYGOOh! kurrë mos e fyeni ju një grua që bie!
E di dot sa ka hequr? Sa ka vojtur urie?
Sa net si ferr ka gdhirë në ankth e drithërim?
Virtytin kur ua tund Mjerimi me tërbim,
E kush nga ne s'ka parë të tillë gra të mjera
Si rreken që të mbahen, me ngulm, me duar të ndera?
Sikundër buzë degës shohim varur tek ndrin
Një pikë shiu si lot, kur dielli vetëtin,
Q'e tundin tok me pemën e që dridhet, po mbahet,
Perlë, pa rënë akoma, dhe baltë, passi ndahet!
Fajin e kemi ne. Ti kamës! Ari yt!
Po uji i pastër gjindet dhe aty në llom të ndyt.
Dhe që kjo pikë loti të dalë nga ka rarë,
Të bëhet prapë perlë me atë shkëlqim'n e parë,
Mjafton - Ja kështu rihet e ngrihet, passi bie -
Një rreze djelli ose një rreze dashurie!


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Mon 18 Mar 2013 - 22:40
kjo goca ne shtrat
lakuriq
qe me fton
e me bene me gisht
ma mori mendjen
spo e di ku jam hiq Very Happy
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Tue 19 Mar 2013 - 13:33
Linda Femer !
Jo rastesisht . . .
Jo per tu Vene
nen thembrat e nje qenieje
po aq te njejte Sa une.

Linda Femer,
e asnje cast nuk e mallkova
babain
nenen
qe me dhane Jete.

E kam emrin Femer
Jo magazine Mbeturinash
te zbrazesh epshin tend tek une.

Kam ndjenja, Respekt
kerkoj Sinqeritet ,Dashuri dhe Mirekuptim "Specie ne Zhdukje"
nga karakteri i mashkullit "modern".

Nuk linda per te Qene Loder
te bridhja
andej-kendej
per te plotesuar ca teka mashkullore...

Ti qe me poshteron Mua
Gjinine time
Je Lindur nga nje e tille
qe krenare qendron per te birin
e asnje cast nuk pendohet . . .

Ti, Te lutem
miresjelljen mos ma shit me hater,
nena qe te solli ne jete
Ta Fali cdo buzeqeshje pa kamate.

Edhe Ajo ,
nga ky "Lloj" Eshte,
e ulet, Eshte FEMER !


__Flutura Mustafa


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Interistja
Interistja
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Australia
 <b>Mosha</b> Mosha : 22
<b>Postime</b> Postime : 2272
<b>Hobi</b> Hobi : Te luaj futboll me cunat e lagjes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/01/2013

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Tue 19 Mar 2013 - 13:49
nina nana
biri mamit
hahahah


Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Fri 22 Mar 2013 - 21:34
Ti në kanape tani dremit
Ndofta gjumi ende s'të ka zënë,
Abazhuri mbi qerpikë ndrit
Libri nga gishtërinjtë të ka rënë.

Para teje ndal mendimi im:
Jemi dashuruar edhe sharë
Jemi ndarë shpesh në udhëtim,
Por drejt njëri-tjetrit kemi ngarë.

Dhoma hesht e rruga larg gjëmon
Ti sheh ëndrra kaltëroshe shumë
Unë, ndonëse pi dhe mogadon,
Mezi fle, se jam njeri dhe pa gjumë.

Të kam pasur ëndërr çast e orë,
Ëndërr të trishtuar dhe të mirë
Po të jem vërtetë një Pitagorë
Ti je teorema më e vështirë.


_Dritero Agolli


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Sat 23 Mar 2013 - 13:26
Skllavja ime, frikësomë. Më duaj. Skllavja ime !
Jam me ty perëndimi më i gjerë i qiellit tim
dhe në të shpirti im lind si një yll i ftohtë.
Kur prej teje largohen, hapat e mi kthehen tek unë.

Vetë fshikullima ime bie mbi jetën time.
Je ajo që është Brenda meje dhe është larg.
Duke vrapuar si një tufë mjegullash të ndjekura.
Afër meje, po ku ? Larg, ajo që është larg.
Dhe ajo që duke qenë larg, ecën nën këmbët e mia.
Jehona e zërit përtej qetësisë.
Dhe ajo që në shpirtin tim rritet, si myshku mbi gërmadha.


_Pablo Neruda.
Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 269214_546492565401414_1970894749_n


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Fri 29 Mar 2013 - 18:29
Ka kohë që s'shihemi dhe ndjej
si të harroj une dalëngadal
si vdes tek une kujtimi yt
si vdesin flokët dhe gjithçka.

Tani kërkoj poshtë e lartë
një vend ku ty të të lëshoj
nje strofë a notë, a një brilant
ku të të lë, të puth, të shkoj.

Në s'të pranoftë asnjë varr
asnjë mermer, a morg kristal
mos duhet vallë prapë të të mbart
gjysëm të vdekur, gjysëm të gjallë.

Në s'gjetsha hon ku të të hedh
do gjej një fushë a një lulnajë
ku butësisht porsi polen
gjithkund, gjithkund të të shpërndajë.

Të të mashtroj ndoshta kështu
dhe të të puth të ik pa kthim
dhe nuk do dine as ne askush
harim ish ky a s'ish harim.


_ Ismail Kadare "Kristal"


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Wed 3 Apr 2013 - 18:45
Të huaj

Në mes të dritës
Të huaj jemi
Për yjet që thellë në shpirt
Të rrallë i kemi.

Këtu kemi perënduar të dy
Me një fill çudie në sy.
Të huaj mes harabelave të lirisë
Thërrmojmë vetveten në pëllëmbë
Të vetmisë.

Kështu këndon ti në gjakun tim
Edhe me hare edhe me trishtim
E bukura ime
E strukura ime
Atje ku pas pak do avulloj
Si lot violine.

Të huaj jemi në këtë mes
Të dënuar me dashuri
Në mungesë.


_Edmond Tupja.
Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 546109_551676051549732_1317121579_n


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Fri 12 Apr 2013 - 15:42
Po te isha e sigurt , qe pas kesaj jete,
e jotja dhe e imja do vinin,
une, kete do e flakja porsi levozhge
e do merrja perjetsine.


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Tue 16 Apr 2013 - 20:34
JO RASTESISHT PERSERI...

ndoshta do dashurojmë njëri-tjetrin
përsëri
unë...një tjetër-UNE,
ti...një tjetër-TI
dhe udhët ku nuk shkelëm dikur kur mundeshim
dëshmitare hapash bëhen
kushedi...

ndoshta një ditë unë bëhem pemë
dhe ti udhëtare e hijes së munguar,
ndoshta një ditë unë bëhem rrënjë
dhe ti lulja që do celesh shpenguar,
ndoshta një ditë ti bëhesh flakë
dhe une hiri që zjarrin puth,
ndoshta një ditë ti bëhesh fjalë
dhe une dridhje e tëndes buzë,
ndoshta një ditë bëhem vështrimi
i syrit tënd pa lotë,
ndoshta një ditë bëhem edhe ëndrra
e gjumit që ti po fle sot...

ndoshta do ridashurohemi një ditë kushedi
unë...
një tjetër-UNE,
ti...
një tjetër-TI,
dy të panjohur rasti,
por jo rastësisht përsëri...


_A. Hasani -Shkeputur nga Libri "Erotika" ..
Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 548905_558258197558184_1067620241_n


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Calypso
Calypso
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 36630
<b>Hobi</b> Hobi : shkrimi
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne hapat e jetes
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 21/05/2011

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Tue 16 Apr 2013 - 20:44
Njeriu.......
''Qenia me e nderlikuar ne bote.
Ne mes te asgjese kerkon gjithcka,
e kur ka gjithcka s'do me teper se asgje.
I ve shkelmin se mires per te gjetur me shume,
e perfundon duke u bere nje me me te keqen.
Perballe nje pasqyre te vrazhde ,
sheh veten si nje personazh i trilluar,
nje fytyre,nje maske me shume,
nje hije e pa menduar.
''Gabojme per te mesuar !! ''
C'mesuam valle?!
Ndoshta thjesht mesuam te gabojme.
Ndaj gabo i dashur njeri,gabo dhe njehere,
gabo qe te gabosh perseri.
Perballe nje pasqyre qe te vret duke te kujtuar,
kupton qe s'je tjeter vecse :
Nje engjell i lindur e nje djall i shnderruar !! '


*Gabojme gjithmone . Gabojme nga inati . Gabojme per te mesuar . Mesojme qe te mos perserisim kurre disa gabi me!!!
*E αdmiroj zemren time,shume here eshte plαgosur ngα dαshuria dhe miqesiα,por prαpe kα forcen te rrαhe fort!!!
*Ajo qe te tjert menojne per ty, nuk te perket!!!
*Mos krahaso jeten tane me te tjerve, sepse nuk e ke iden se si asht udhetimi tyne!!!
*Buzeqesh, sepse nuk i ke te tana hallet e botes mbi veten tane!!!

Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 N
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Fri 19 Apr 2013 - 18:55
Hesht, mos thuaj asgje vetem hesht
Me ler te te shoh te te ndjej shikimin tend siper shikimit tim
Mos thuaj asnje fjale vetem hesht
Dua te degjoj rrahjet e zemres tende ndaj hesht
Sa bukur ben bum bum bum
Per ke rreh dua ta di
Valle mos vuan kjo zemer valle vuan ti ?
Shhhh hesht mos ma thuaj nuk dua ta di
Lerme te shijoj kete arome qe kane floket e tua
Hesht vetem sonte hesht lerme te te dua.

Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 525166_569518483088340_879943423_n


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Fri 19 Apr 2013 - 21:40
Dua qe te me duan pa kufij.
Te me duan dhe pike.
Pa nese...... pa mbase.....
Te me duan e te me zgjedhin....
E perzgjedhur, te me njohe gjithe bota.
Sikur te isha gjeja me e vyer qe mund ti ndodhte.


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Sun 21 Apr 2013 - 20:32
Edhe kur kujtesa ime e lodhur
Ashtu si ato tramvajet e pasmesnatës
Vetëm në stacionet kryesore do të ndalojë,
Une ty s'do të harroj.
Do të kujtoj
Mbrëmjen e heshtur, të pafund të syve të tu,
Dënesën e mbytur, rrëzuar mbi supin tim
Si një dëborë e pashkundshme.
Ndarja erdhi
Po iki larg teje...
Asgjë e jashtëzakonshme,
Veç ndonjë nate
Gishtat e dikujt do të mpleksen në flokët e tu
Me të largëtit gishtat e mi, me kilometra të gjatë..


_Ismail Kadare.


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Wed 1 May 2013 - 0:14
Ne mes te nje endrre
po luftoja me jete.
A thua ishte vertet enderr?
Apo nje perjetim i vertet .

Era po fryne me nje freski,
nuk e vereja qe dehesha me raki.
Para vetes shume gjera kisha
por jo , jo , une ajo nuk isha.

Sa keq te shohesh veten
ne nje personalitet tjeter.
Kur te tjeret vendosin per ty
dhe ti shenderrohesh ne nje kulceder...
Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Fri 3 May 2013 - 16:42
Per Ty !!

Me merr shume malli per ty,
Me merr shum malli per ata dy sy.
Dua te puth buzet e tua,
Te te tregoj se sa shum te dua!

Cdo nate vetem per ty rri zgjuar,
Dashuria ime per ty kurre s’eshte shuar.
Nje puthje nga larg te dergoj,
Jeta ime... se ke idene se sa te dashuroj.

Kam shume deshire te te shikoj,
Fytyren tende te embel ta ledhatoj.
Ne enderr me shfaqesh vetem ti,
Se sa shum te dua vetem Zoti e di..!
shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Fri 3 May 2013 - 16:43
Message reputation : 100% (1 vote)
e bukur,te lumte
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Mon 6 May 2013 - 18:07
"NJE VAJZE- ISMAIL KADARE"
Duke të puthur, pa të dashur Në shpirt ai ty të plagoi Buzëpërgjakur nga të kuqtë e tu, si vrasës tinëz shkoi

Krenar që ty “të shtiu në dorë” Gjith’ shokëve emrin tënd ua tha. Pranë gotës së birrës për ty folën në park, të dielave ata.

Dhe ti e vetme mbete, bosh mbenë sytë e ty në net bilbilash Si sheshi i shkretë, ku posa ndodhi Një katastrofë automobilash.

Tani kur shkon Rrugës së Dibrës Ata me sy të ndjekin pas Pataj me bërryl i bien shokut “E sheh filanen? E ka pas…”

Dhe ti ul kokën shpejton hapin T’arrish tek shoqja sa më shpejt Të përsërisësh fjalët standart: “Ah, njëlloj janë të tërë djemtë”

Të dyja t’ulura pranë radios Do ndizni heshtur një cigare tek supi i saj, nën fjalë lajmesh një çast dremitja do të t’marrë

Dhe do të të çojë tek një rrugë tjetër M’e gjerë, m’e bukur dhe më e re Atje në sfond fabrikash, njerëzit Nga kembët s’do të të venë re.

Atje ku t’ecësh midis turmash Në një grup djemsh, ndoshta midis Dikush me brryl do t’i bjerë shokut: “E sheh filanen? Ishim miq…”


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Mon 13 May 2013 - 2:12
Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 182740_575383759178961_1401748831_n
Do të pyes, ku je.
Do të pyes, ku shkon.
Do të pyes përditë,
ta di se ku jeton .

Do të pyes për ty,
do të pyes për veten,
do të pyes zemrën tënde,
mos më ka zënë vendin dikush tjetër

Do të pyes prapë për ty
e do ta gjej.
Përgjigjen tënde,
si mister do ta zgjedh.


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

prej Tue 14 May 2013 - 14:14
Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 65610_576843015699702_1695879672_n
Ti shpeshherë je bosh,
shpeshherë ndjehesh
"ashtu si kot".
Ballin
...
zakonisht të vrenjtur,
buzët,
përgjithsisht të shtrembëruara.

Të dhemb shpesh koka,
shpina e stomaku,
ti gjithmonë ke diçka
për t'u ankuar.

Ti gjithmonë pret,
çdo sjellje jotja është pasojë
sepse ti kurrë diçka
vetë nuk e ke nisur.

Ti nuk pyet,
e kur heshtjen vret,
këto janë rastet e vetme
kur kërkon pak "muhabet".

Kur është për të ardhur keq
e përjeton shumë, më shumë,
kur është për të qeshur,
pak e më pak.

Ti gjithmonë kujtohesh
kur është tepër vonë,
kërkon të pamundurën,
por e do edhe në sekondë.

Nuk kursen asnjë fjalë
për të thënë fjalët e liga të tua
në ato pak fjalë,
që gjithmonë me zë të lartë thua.

Kur flet për veten
i drejtohesh gjithmonë në emër,
kur flet për të tjerët
u vendos epitete.

Thua "më fal"
kur padashur më shkel këmbën,
por nuk ul hundën kurrë
kur më shkel zemrën.

Përballë teje edhe koha dorëzohet
kur je e ngurtë,
me ty gjithçka e kurdoherë
nuk është e sigurtë.

E kupton botën, njerëzit,
pikërisht në çastet kur shfryn,
ti je nëna e hiperbolës
dhe mbesa e përgjithsimit.

Ti gërric ore e çast
herë pa takt e herë pa shkak,
urren monotoninë,
por prej teje edhe ajo ndjehet xheloze.

Imagjinon dhe inskenon në variantet më perverse
për ndodhitë më të pafajshmet,
plot konspiracione e komplote
që të vërtiten veç ty nga pas.

Di të mbash inat
e t'a shumëfishosh atë rrezikshëm.
Kur ndjen dhimbje
dyfish e shfaq
kur ndjen kënaqësi,
i fsheh si amatore.

Ti ke alergjitë madhe
të të imitojnë,
por nuk ndjen fare keqardhje
kur si karikaturë shpjegon.

Në seks,
e turpshme si gjithmonë
përkëdhelesh në qindra sponde
vetëm për të mos treguar se e dëshiron.

Kjo je ti,
në atë gjysmën s'e njeh, s'e thua,
e imagjinon tani sa e plotë je,
që unë përsëri e më fort
TE DUA ?!


E gjeta veten ne shume vargje Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 721253


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 5 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Sponsored content

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi