Engjujt Shqipetare Forum/portal
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shko poshtë
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Shprehni ndjenjat permes poezise..

Wed 30 Nov 2011 - 20:46
Message reputation : 100% (2 votes)
First topic message reminder :

Mëmës Shqipëri

E semur jam Nene,
jam e shtrire ne shtrat,
a thua moj Nene
do te ndihem ndonjehere rahat.

Zemra me eshte ndare
me eshte bere copa-copa
ju lutem me ndihmoni
le ta merr vesh ter Evropa.

Mos u merzit Nene
eshte nje semundje qe sherohet
do t'i hap Nene syte
ateher kur vellezerit e motrat e mia ty te bashkohen.

S'dua te jemi te ndare,
njeri ne lindje e tjetri ne perendim
nga ky ankth qe kam
a thua do te kem shpetim.

Nene,e ke pare si shqiptaret festojne ditelindjen tende?
E di qe shume je gezuar
por besen Nene po ta jap
se nuk vdes pa u bashkuar.

Nene ti na linde pa asnje te mete
nuk duam Nene,ty borxh me te mbet
Nga syte,lotet po me rrjedhin gjak
nuk vdes Nene pa te pare ty bashke.

Nene,motra yte te eshte bashkuar,
por e di qe gjumi nuk te merr
se te kane mbetur jashte femijet e tjere.Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit

shaban cakoli
shaban cakoli
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
<b>Postime</b> Postime : 11174
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Dardane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 15/11/2012

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Tue 14 May 2013 - 22:48
Do te kuptosh se te dua
kur ti shpalos,gjoksat tua
kur te i veje buzet mbi to
te i dremis troë me trohë
ta shpërthekoj pullën e parë
ti do ngrohësh bëhesh valë
të shpaloj pullën e dytë
do bashkohemi grykë më grykë
kur të shpaloset e treta
do kuptosh se cka eshte jeta
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Tue 21 May 2013 - 17:27
Gjersa e tera te venitem
gjersa te digjem larg nga ty
ti do jesh nje yll i ndritur
qe do kem gjithmone nder sy


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Sat 25 May 2013 - 14:13
Mos Harro .!!

Unë dhe zemra ime u betuam
Që nga fillimi dhe
Betimin ndaj zemrës kurrë nuk do ta thej.

Stinët mund të vijnë dhe
Stinët mund të shkojnë, por dije se
Dashuria ime do të qëndrojë besnike përgjithmonë
Nëpërmjet çdo kohe dhe hapësire.

Nga thellësia e zemrës sime, të dua
Mund të ti them këto fjalë pa ngurim
Nëse pyet veten se sa gjatë do të të dua
Provo përgjithmonë, aq kohë do t`i kem të njëjtat ndjenja

Njerëzit do të vijnë
Njerëzit poashtu edhe do të shkojnë
Çfarëdo që jeta ka në plan
Ti do të kesh dashurinë time përgjithmonë
Përgjithmonë është kohë shumë e gjatë.
Por, nuk më bëhet vonë.
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Tue 28 May 2013 - 15:37
Pabesisht ndjenjat m'i shkel,
Ti deshtak i betejave te humbura
Don Kishoti im modern,
Fle mbi endrra te pergjumura!

Here ngryset, here agon
Mendja jote shkaperdare
Qenka thene te vrapoj,
Pas te marrit si e marre!


_ A. Mucaku


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Tue 28 May 2013 - 15:38
"Nuk jam perendi"- Anta Mucaku

Vjen e shkon sa here do,
Ne mes te diellit leshon stuhi
Mjaft, te lutem shko!
S'te fal dot. S'jam perendi!

Durova. Ah, sa shume durova!
Ne copeza shpirtin therrmova.
Boll pra. Mjaft mè tani!
S'te fal dot. S'jam perendi!


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
Legjenda
Anetar i perjashtuar
Anetar i perjashtuar
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 37
<b>Postime</b> Postime : 5560
<b>Hobi</b> Hobi : FUTBOLL
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : ne vendi e dashur quhet tetova
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 19/02/2012

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Tue 28 May 2013 - 15:38
shum mire mike


Ti Shqipëri më jep nder,më jep emrin shqipëtar - Naim Frashëri Respekto te tjeret, ashtu si deshiron te jesh i respektuar!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Tue 28 May 2013 - 15:39
" Nuk ditkam une te puth?!"-A. Mucaku

Nuk ditkam une te puth?!
Po c'thua moj e marre?
Ti je akull, e ftohte...
Shpirt i shkaperdare.

Nuk ditkam une te puth?!
He, mos me bej te qesh!
Po c'faj paskam une
Qe ti nuk di te ndjesh?!

Nuk ditkam une te puth?!
Eja pra, mesome!
Me puth sic di ti,
Me fal pak arome!


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Lulebora
Lulebora
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 39
<b>Postime</b> Postime : 6746
<b>Hobi</b> Hobi : Mendjen ne mendje e Zemren ne zemer!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : IN THE LAND OF EAGLES...
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 17/12/2012

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Tue 28 May 2013 - 16:28
MUZA IME....

Dritën e Hënës shoh në sytë e tu,
Shkëlqimin e yjeve në sfond...
I hutuar ngjaj me një statujë,
sy ngrirë në të lumtur lot...

Asnjë buzëqeshje nuk i ngjan tëndes,
Është aq hyjnore, sa ja kalon dhe ëndrrës…

| Ardi OMERI |


I AM QUEEN OF MY KINGDOM!
Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 Bar_glitter_crown_bar
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Wed 29 May 2013 - 20:52
Lindim duke qare
dhe jetojme me frike
deri sa te gjejme nje shpirt fisnik,
nuk kerkoj meshire
vetem pak respekt,
mbi k'te toke askush nuk eshte perfekt.


_Era Russi "Askush nuk eshte perfekt"


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Thu 30 May 2013 - 20:13
Zemra i ngjan nje shtepie,
Ka dhomat e saj me pije e kikirike,
Sallone malli e merzie,
Diskoteka me valle e muzike.

Ne njeren nga dhomat e zemres sime
Ka kohe qe eshte strehuar trishtimi,
Dhe si iriq gjembac, qe s'del prej vrime,
banon atje ne heshtje mjerimi.


"Pelegrini i vonuar" - D.Agolli


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
ai cuni
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 349
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/12/2012
http://cuni@info.al

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Thu 30 May 2013 - 22:18
E, ndërsa ne po mendonim
që në varre t’i mbulonim,
përkëtej urës një vajzë
na u dëftua si një hije.
Flok’t i kishte të ndërliksur,
Syt’ të futur thell’në ballë,
Me fustanin copë-copë
E me këmbët të përgjakura :
“o ushtarë, o vëllezër,
ju përher’ të lumë qofshi !
Mbase pat’në këtë fushë
Një kalorës trim të ri
Me një karkall-o të artë,
Ku një qift i fluturon ?
Ar’i karkallit përzihet
Me një tuf’flokësh të verdhë,
E ka ballin porsi dielli
Ka dy sy si sy shkëndija,
Dy shkëndija të shkreptimës ;
E ka gojën si unazë
Edhe fjalëzën të ëmbël
Porsi hojet e pranverës...
Deh, ju lutem, më kallëzoni !”
Sy ndër sy ne u vërejtëm,
në lot sytë na u mbytën,
Helmi buzën na e qepi.
Ajo u zverdh e na vështroi
E u kthye dhe, sa e pa
Shtrirë t’vdekurin mbi dhe,
Dha një britmë e në krahë
E ftohtë si borë i ra.
Vam’t’i flisnim, s’u përgjegj,
Vam’ta preknim, nuk lëvizi,
Vam’ta ngrinim e na vdiq.
Zemra e mbushur m’Nik’n e saj,
Rritur me mall e hare,
Si u rëndua helmit t’keq,
Më s’i nxuri dhe i plasi.
Jan’ dy varre në Vajkal ;
Fle te njëri Pal Golemi
E mbi të mbiu një lis
Me gjith’ gjethet në blerim.
Fle te tjetri Niku i Petës,
Vasha e lalës i fle pranë,
Se, si u deshën përmbi dhe,
Ashtu duhen dhe nën dhe ;
Atje mbiu një qiparis,
Mbiu dhe molla e bardhë !........................me pelqen shume...........


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 452229 Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 452229 Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 452229
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Sun 2 Jun 2013 - 21:48
TI VJEN NË FORMËN E ËNDRRËS


Ti vjen ashtu në formën e ëndrrës në gjumin tim,
çdo mbrëmje dëgjoj hapat që vijnë
dhe hijen tënde tek rrëshket pranë shtratit
dhe samund më puthë, buzët, sytë
I ndiej duart e tua tek dridhen mbi trup
dhe butësin e heshtjes kur thyhet nga shtërngimi yt
E dua mërgimin tënd ta kem çdo çast me mua
I dua dhe s’mundem pa ty
që si rreze diellore pasqyrohet fytyra jote në burimin
kur shuaj etjen në rrugët e gjata
Ti që nga larg meje rron,
dhe kontrollon gjithë dëshpërimin tim
Unë në kopshtin e vetmisë sime
bashkë me hijen gërshetuar,
fle dhe zgjohem kur dielli lind në ballin tënd
Nuk e di e ndoshta s’gaboj të them, se zëri yt
i ëmbël është më i bukur se kënga që më përcolle mua
Ai lundron në ujrat e qeta të detit
si një melodi në dritën e shpirtit tim
dhe njom sytë e mi blu...
Unë të dua dhe në brengën më të madhe të zemrës
dhe kur natën gjumin humbi
Unë të dua dhe kur qetësia e natës therrmohet
në grimca rëre dhe qielli të derdh lot...

Arian 123
Arian 123
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 4194
<b>Hobi</b> Hobi : Shume.
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/08/2012

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Sun 2 Jun 2013 - 22:05
Ti jeton vetëm një herë, por nëse e bën siç duhet, një herë është mjaft.Wer nicht mehr liebt und nicht mehr irrt, der lasse sich begraben.

Johann Wolfgang von Goethe
Arian 123
Arian 123
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 4194
<b>Hobi</b> Hobi : Shume.
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/08/2012

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Sun 2 Jun 2013 - 22:07
.......................................................................


Wer nicht mehr liebt und nicht mehr irrt, der lasse sich begraben.

Johann Wolfgang von Goethe
Lulebora
Lulebora
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 39
<b>Postime</b> Postime : 6746
<b>Hobi</b> Hobi : Mendjen ne mendje e Zemren ne zemer!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : IN THE LAND OF EAGLES...
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 17/12/2012

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Mon 3 Jun 2013 - 2:14
Shoh cakajte qe kafshojne popullin tim
lotet qe perzihen me trupin e pergjakur
makthin e pafund qe sdihet a ka zgjim
endrra qe vdesin pa lindur buze varrit hapur
Ne shpinen e kerrusur vec trasta e hallit
Koka e thinjur veshtron trishte perdhe
Na ishte njehere....Ka arome malli
Lind e Rilind Mesia qe ska Zot as Fe...


I AM QUEEN OF MY KINGDOM!
Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 Bar_glitter_crown_bar
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Sat 8 Jun 2013 - 21:06
Gjat durova te ndriqoi drite,
Me shum malle e deshprime,
Dhe ja arrijti edhe kjo dite,
Me ngjyra ylberi e perjetime.
Prit'e prite...me gezim kete dite...!
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Sat 8 Jun 2013 - 21:15
Këndej të thotë
Fjalë të mira
Po ç'e do se qelbësira
Sa këthen shpinën
Seç ta vesh
Seç të qesh
Prandaj
Mirë ,
Apo keq,
Lëre që të shkojnë dreq
Mos i vër kurrë vesh.
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Sun 9 Jun 2013 - 19:48
EJA EDHE NJË HERË!
Eja dhe pastaj ik prapë e me më ler ta shijoj dhimbjen e ndarjes
Eja edhe një herë dhe më godit mu në zemër
Ti eja....por shkooooo, kur un të kem shkuar atje lart
Dhe thuaja gjithë botës
Të Vërtetën për të cilën u lavdërova e u shava
Kur shpirti im të jetë nisur drejt Qiellit
Thuaju që unë edhe pse u largova, nuk u ndava
Që shpirti im t’i thotë gjithë botës se nuk ka ndarje që s’na e kujton takimin,
Nuk ka pendim që s’na e kujton gabimin,
Nuk ka ikje që s’na e kujton kthimin.
Eja Kam nevojë për ty se të dua,dua tet tkem edhe per pak koh sa ti te
me lejon tjem me ty,te bej qfr te do shpirti yt..ejaaaa praa
Të dua se kam nevojë për ty!!
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Mon 10 Jun 2013 - 0:54
Kur braktis ate qe do

Ti, ti po kthehesh perseri tek une
me pendese dhe trishtim pafund
ka kaq kohe qe po te pres, sa shume

Vjen, permes eres neper nete ti vjen
Nostalgji dhe deshperim me sjell
sa e huaj je tani, sa e ndjere

Ku shkruan endrrat, ku?
Ke deshen syte e tu, Se di
Ne heshtim qe te dy
na ndan nje ftohtesi tani

Kur braktis ate qe do
vjen nje cast qe e kupton
se pa te ti dot s'jeton
cfare me thuaj vlen ne bote
kur je vetem e ke ftohte
dhe nje zemer se gjen dot
Ku shkuan pritjet, ku?
Ku ndali hapi yte, Se di
ne ndjenje ne fshehtesi
jam skllavi yt me thote tani.

Une, sa trishtim po ndjej ne shpirt, cudi
Kur pendesen shoh ne syte e tu
S'di te dua, a te humba pergjithenji

Ti, ti u ktheve
lotin shoh te ngrire
Jam i dobet dhe te fal, se di
ne mund ta kthejme ne jete dashurine....


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Tue 11 Jun 2013 - 23:01
E IMJA BOTE

Të qetësoj ndonje ngërç, tronditje, mall, pabesi,
Apo dhimbje, që përvëlon nëpër rropullin e motit?
Mes territ të natës thërras; ndihmë për ngrohtësi,
E etur të gëlltis helmin në vend të pikës së lotit!...

Zgjatem si majë e prehtë në të thepisurin shkëmb,
Si çekan mbi kokë mbaj gishtin dhe gjykoj,
Atëherë kur bukën gelltis si një gjëmb,
Luftoj me veten, plagën e hapur ta mbijetoj!...

Palët e tjerura do ti vendos sërish në furkëz,
Besimin dhe fjalën do ta vendos ne drugëz,
Do i rrah duart e mpira, përplas këmbët në tokë
Ta ndjej ecjen përpara e zgjuar, dhe jetëplotë...

Dua të kuptoj, ç'po më ndodh! Ku e kam timen botë!...
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Fri 14 Jun 2013 - 22:56
MOS U LARGO

Mos u largo kurrë
malli më ka tretur
pikoje lotin mbi buz
të shuaj pak etjen

mes mallit heshtur
pran teje të rri
më mbaj në krahë
lotin ta përpij
.
dua të largoj sot
Vetminë e mallkuar
Lotit ti them tutje
Duart shtërnguar

Era e fortë të fryj
Le të ket stuhi
Shiu le t`më njomi
Gjer n’palcë mua e ty

nuk do flas unë
Sytë le të flasin
Që shohin aq ëmbël
Me puthje më godasin

këtë natë të errët
ne do ta bëjmë ditë
me fjalët magjike
të dua o shpirt

hapat në kalldrëm
të prishin qetësinë
ylli i mëngjesit
përflakë me dashurinë

më mbaj në krahë
si mua mos vuaj
me zjarrin e dashurisë
ti kurrë mos luaj

netët të bëhen orë
pritje më mos të ket
në krahët e njëri tjetrit
të jemi për jetë......
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Sun 16 Jun 2013 - 21:29
JETË O JETË

Kalojnë vitet pa u ndier
si stuhia me rrebeshe
dielli lind e perëndon
ditët tona merr me vete

këtë jetë shumë e deshta
përse është kaq djallzore
nga sikleti më zënë ethet
po shkrij si top dëbore

Flas me vete si e marrë
kërkoj jetës fjalë pa zë
mendja vjen disi vërdallë
sikur qielli mbushur me re

ngrita kokën lart nga qielli
yjet i pyeta me rradhë
përse vallë ky njeriu
në këtë botë është kalimtar

loti rrugës më shoqëroi
buza dot fjalët si nxorri
por këtë jetë e dashuroj
është si flakë meteori ..
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Fri 21 Jun 2013 - 13:56
Eja trishtim

Eja, trishtim ,
eja me hapa fletesh qe bien nga deget,
eja me hapa shiu qe keputet nga fletet...
Eja trishtim ,
eja me hapa tingujsh qe dridhen ne mbremje,
eja me hapa zemrash qe rrahin me dhimbje...
Eja , trishtim,
o preher i embel qe nuk me braktise kurre,
o strehe e qetesise sime,
o enderrime te mia,
o gji i shpreses sime.
Eja , trishtim,
trishtim ,
eja.

Bilal Xhaferri
Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 1002797_606889746028362_1942853544_n


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Lulebora
Lulebora
Princeshe Forumi
Princeshe Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 39
<b>Postime</b> Postime : 6746
<b>Hobi</b> Hobi : Mendjen ne mendje e Zemren ne zemer!
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : IN THE LAND OF EAGLES...
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 17/12/2012

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Fri 21 Jun 2013 - 16:22
Zgjedh të jetoj sepse zgjedh e jo rastësisht.
Zgjedh të bëj ndryshime se sa të gjej arsye.
Zgjedh të jem e motivuar dhe jo e manipuluar.
Zgjedh të jem e vlefshme e jo e përdorur.
Zgjedh autostimën e jo të qaj mbi pasiguritë e mia.
Zgjedh të shkëlqej e jo të matem e të garoj.
Zgjedh të dëgjoj zërin e brendshëm,
dhe jo opinionin e rastësishëm të njerëzve.


I AM QUEEN OF MY KINGDOM!
Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 Bar_glitter_crown_bar
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Fri 21 Jun 2013 - 17:32
ZEMRA FLET ......

Nuk e di ç'farë ndiej në të vërtetë
mendja dhe zemra ,nuk bëhen tok,
zingjiri i jetës ,me forcë të tërheq,
e lotët nga qepallat pikojnë..

qiellin, shikoj me admirim ...
pres të shfaqet ylli i mëngjesit
shpirti humbet ,brenda syve të tij
totuazhi i vetmisë ,palosë tek cepi

shumëherë lavdroj diellin vetë
rrezet e tij shpirti i kërkon
buza që fjalët dot nuk i nxjerrë
peneli i shpirtit i pikturon ....

tërhiqem mbrapa e lodhur
nga nata e errët hijerëndë
kërkoj një buzëqeshje përsëri diellit
pranverën në shpirt, të lulezojë

aromën e detit e ndjej
dhe frskinë kur më ledhaton..
buza zhuritur ,nga malli ka etje
syri shtegtar përherë vrapon ...

zemra s'është fletë të shpaloset
të lexosh çfarë në të është shkruar
si petalet e trandafilit ajo ka çelur
emri yt me shkronja të arta rreshtuar..
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Mon 24 Jun 2013 - 21:25
RREMUJ ....

Rremuj fjala s'po zenvend,,
ç'far ti bej shpirtit qe dhemb,
syri shqyer nga lakimia ..
ç'mallkim, na dha Perendija

dilli rrezet s'po i leshon
kenga vargjet dot si rrjeshton
zeri ngecur fjala dridhet
prej sikleti zemra po hidhet ,,
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Sat 29 Jun 2013 - 16:00
Mekatare na quajten ne te dy,
se folem pa fshehur asgje..
thame se dashuruam....
U treguam gjithe botes se ndjeme ne shpirt,

se laguam ligesine,
e se ne zemrat tone zuri vend dashuria!!...
Mekatare na quajtet mekatare,
kur ne kurre s'mekatuam......
Mekatare sepse dashuruam!!!
:)))


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
avatar
ai cuni
Komplet
Komplet
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Shqipëria
 <b>Mosha</b> Mosha : 28
<b>Postime</b> Postime : 349
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : tirane
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 09/12/2012
http://cuni@info.al

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Sat 29 Jun 2013 - 22:11
Message reputation : 100% (1 vote)
Te nderuar deputete..!
Beni palle, beni jete,
Populli u zgjodhi vete,
Kater vjet jeni te qete.

Ne salle do rrini te ndare,
Pushtetare - opozitare,
Do votoni si majmune
Se ashtu e do kjo pune..!

Qe tu shkoje mbare "pazari"
Beni sikur ben kryetari,
Mos turperoni vathet tone
Kujdes lojen me kartone..!

Si imitues jeni te shkathte,
Si te majte dhe te djathte,
Keshtu e don sot leverdia,
Urraaa... rrofte.. majmuneria


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 452229 Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 452229 Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 452229
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Tue 2 Jul 2013 - 23:22
Me thane "Ndal",
me thane "Mos",
njeriu s'fal,
njeriu sos!

M'i vrane plot deshira,
m'i humben shpresat,
njerezit i marrte e mira,
bashke me kerkesat.

Njerezit kerkojne,
boten te pushtojne duan,
lirine ta mohojne,
s'pyesin se vuan!

Njeriu behet kafshe,
e kafsha shpesh njeri,
njeriu-njerine ha,
per pak pushtet e pasuri.

Dhe mua desh me ndalen,
desh me prene rrugetimin,
desh me rrembyen fjalen,
te me hiqnin armatimin.

Si hero mbi keshtjelle,
ruajta poezine,
me themele te thelle,
dhe te larte catine!

Vargun mbrojta te lire,
nga njerez me fiksime,
nga rober te shtire
per pak lavderime!

Flamurin lart do ngre,
e poshte do t'i ul,
per poezi bej bè,
se thumba do t'iu sul!

Kush deshi shkaterrimin,
nga mua do gjeje,
kush deshi te me ndale frymezimin,
i qete te mos fleje!

Ndal -me thane,
Mos- me thane,
njerezit njeri-tjetrin,
per nje fjale e vrane!


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Thu 4 Jul 2013 - 13:19
M'rrokulliset koha ne kafe,
Si parate ne xhepin pa astar.
E vras une kohen me kotesi
Apo ajo me akrepat e saj.
U gjakosem me njeri-tjetrin
Ne miliona goditje
Ajo me shpon akoma
Une e pres ne pritje...

(Nuk me kujtohet autori...)


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Thu 4 Jul 2013 - 23:00
ZEMËR MOJ ....

Zemër moj, pse më godet
por si dallgët kur ngre deti
buza çarë, ethet më zunë
fjala ngeci , ëndrrat i krehi

s`jam në qiell as në tokë
me penelin e shpirtit shkruaj
sy përlotur, këmbët dridhen
nën rrënojë të shpirtit vuaj

natë e errtë, pa hënë pa yje
ç`më ke mbshtjell me trishtim
plafin e vuatjes dhuratë dërguar
qielli i shpirtit ,shkrepë vetëtimë

zemër moj, përse godet
gjaku kuq rrjedh në damar
bilbili do këndojë në degë
në krahët e tu do shuaj mall

u qerrofsha, ngelsha pa sy
këmba doraz .syri përlotur
zanë u bëfsha ndër korije
larg tej mos më lënt Zoti

dridhet trupi si purteka
hënë e diell kanë perënduar
buza tharë dot se shuan etjen
po nuk erdhe ti tek mua...
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Fri 5 Jul 2013 - 0:59
...kaq deshira ne po mbajme fshehur,
sa dhe vetes trembemi t'ia themi,
rrugeve te jetes, si te dehur
endemi dhe s'dime se ku vemi..


|Jorgo Bllaci|


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Sun 7 Jul 2013 - 2:06
"Kam kohe" - |Edmond TUPJA|

Kam kohe qe pres nje shenje, nje gjest
Te shoh dicka te bukur, pastaj le te vdes.

Te shoh dicka
Pa frike, pa tmerr
Dicka timen
Qe askush s'ma merr.

Te shoh dicka
Te kthjellet, te re
Nje drite te bute
Nje jete pa re.

Te shoh dicka
Qe quhet dashuri
Per cdo mendim
Per cdo njeri.

Kam kohe qe pres nje shenje, nje gjest
Te shoh dicka te bukur, pastaj le te vdes.


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Sun 7 Jul 2013 - 12:32
ZJARR-ETJE...

Ushqyer me pak ëmbëlsi,
etur të dlirash përkëdhelje mbeta...
Sëmurem lehtë, si një kapriçioz fëmijë,
dhe vetëm puthja jote më kthen tek Jeta!

Era, kjo dashnore e përjetshme e Zeusit
Të dërgoftë buzët e mija djegur në mall...
Nuk jam Perëndi, as i përkëdhelur i Krijuesit
Jam Njeri-Gur që shpesh kthehem në strall...

Kapriçioz-krenar, dritë-hije reale,
Rrahur jete shpesh në lot shiu dehur...
Ngrohem me të Diellit dritë natyrale,
Urrej të pashquarit e vetëngrehur...

S’ka ilaçe që mund të më shëronin!
S’ka mjek që sëmundjen të përshkruajë!
Jam një i vdekshëm lodër Perëndish,
që ëmbëlsia e munguar e bën të vuajë!

Ë kam si një Hënë të ulur mbi zemër
Herë realitet e herë pjesë e çudisë!
Është një krijesë e bukur, një femër,
Është Jeta e jo Era, dashnorja e Perëndisë!

Më pyeti çfarë është dashuria!?
Është kjo që ndjej unë për ty!
Më tepër nuk munda të flisja,
Unë e njoh në shpirt, më lexohet në sy!

Dritë rrethuar brënda në zemrën time,
vetëm Ajo, dhe jo çdo krijesë më shëron...
Puthja e saj buzënektar, poezi sublime,
Puthje shpirti e pa zë, vetëm Ajo më zgjon...

©Ardi OMERI
BeSaa
BeSaa
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Kosova
<b>Postime</b> Postime : 11852
<b>Hobi</b> Hobi : leximi dhe muzika
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Ne Zemren Shqiptare..
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 12/11/2011

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Sun 7 Jul 2013 - 22:13
Jetim me prinder te gjalle....

Kam nene dhe babain,por s'me duhen
ata me dhane vuajtjen,me mesuan si te vuhet,
nuk ua kisha me borgj,te me sillnin ne jete
e te jesh jetim me prinder te gjalle,s'eshte aspak e lehte.

Prinderit nuk me duan,s'di me cfare syri me shohin
oh zot cfar prinder jane keta,femijen e tyre mos ta donin,
e une jam viktime,e lumturise se tyre te tepruar
s'ka kush tjeter perveq meje,kete mllef ta paguaj.

Asgje nuk u kam bere,qe te me urrejn kaq shume
nuk di perse me rrahin,cka i bera une,
as buk as uje s'po me japin te pi
me thone duhet te vdesesh,i tepert je ti.

Ndalem mendoj vuaj ne heshtje,pse te vdes
une kam jeten perpara,dite te lumtura do te pres,
por prinderit e mi,te mjere duan t'me shohin
s'kane dashuri per mua,si femije s'me njohin.

Zotin e kam mbeshtetjen me te madhe,atij i drejtohem
nen meshiren dhe dashurine e tij,une dua te edukohem,
do te duroj dhunen,urrejtjen,lotet dhe vuajtjet e mija
ateher ku s'do me kene prinderit mua,e kuptojne c'eshte femija.

Shpirti im nuk ishte fajtor,nuk i lutja te me sillnin ne jete
nuk ua kisha borgj shqelmat dhe grushtat,me besoni se kisha te lehte,
isha viktime e jetes suaj o prinder,qe per mua kurre s'patet malle
isha i vdekur per se gjalli,dhe jetim me prinder te gjalle...


Poezi e shkruar nga Agim Gashi Hasjan.Sinqeritetin e kam shume te shtrenjte qe t'ia dhuroj njerezve qe u kushton lire karatkeri.

Bindjet e mia, jane identiteti im..! Nuk lejoj te tjeret te vendosin per mua...!

-BESA-

Nuk jam shiu i pranveres,por jam bora e Janarit.
Nuk jam lule e vyshkur nga vapa,por jam rrenje e trungut t'Shqiptarit
Arian 123
Arian 123
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 4194
<b>Hobi</b> Hobi : Shume.
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/08/2012

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Sun 7 Jul 2013 - 22:40
http://www.lovepoem.de/images/poem/liebesgedicht.de.jpg


Wer nicht mehr liebt und nicht mehr irrt, der lasse sich begraben.

Johann Wolfgang von Goethe
Arian 123
Arian 123
V.I.P Forumi
V.I.P  Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Male
<b>Shteti</b> Shteti : Gjermania
<b>Postime</b> Postime : 4194
<b>Hobi</b> Hobi : Shume.
 <b>Vendndodhja</b> Vendndodhja : Gjermani
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 27/08/2012

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Sun 7 Jul 2013 - 22:41
Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 Liebesgedicht.de
Arian 123 shkruajti:http://www.lovepoem.de/images/poem/liebesgedicht.de.jpg


Wer nicht mehr liebt und nicht mehr irrt, der lasse sich begraben.

Johann Wolfgang von Goethe
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Tue 9 Jul 2013 - 0:11
PERTEJ…

ne kurrë s’jemi takuar, jemi flaka dhe hiri…
por të pashë në ëndërr
dhe vetëm për një çast që andej të mora...
dhe ishte aq bukur...
dhe ishe aq i bukur
dhe ëmbël më puthe kur pranë t’u afrova…
dhe ike bashkë me ëndrrën kur dremitja e tij të thirri…

o Zot, ç’bekim të të duan kaq shumë!
të të duan si unë…o Zot ç’mallkim!
………………………………………………
ëndrrën e një tjetre padashje vodha
ndërsa po flija e qetë gjumin tim…©Artan Gjyzel Hasani


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Anonymous
Vizitor
Vizitor

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Thu 11 Jul 2013 - 22:06
MERGIMTAR

Lotin, kur ta leshoj qerpiku ,
mos u turr, ti me ma ndal...
rrjedh nga malli ,digjet shpirti
rrugve te botes mergimtar..

si rrufeja, gjuan dhe djeg
Anabel
Anabel
Fondatore Forumi
Fondatore Forumi
 <b>Gjinia</b> Gjinia : Female
<b>Shteti</b> Shteti : Greece
<b>Postime</b> Postime : 88355
<b>Anetaresuar</b> Anetaresuar : 22/01/2010
http://www.engjujtshqiptare.com/

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Fri 12 Jul 2013 - 12:10
Poezi nga Sergej Esenin

Ti s'me do? S'te dhimbsem sado pak?
Nuk ta mbushkam syrin apo si?
Prapseprap ti ndizesh e merr flake
Tek shterngohesh supeve te mi.

Mike epsh e tera, lajka s'dua
As i vrazhed nuk te sillem dot
Vec me thuaj sa keshtu si mua
Puthur e shternguar ke gjer sot?

Une e di te gjithe hije u bene
Dhe s'ta shuan zjarrin pa mbarim
Preher pa u ulur ti s'ke lene
Si po rri tani ne preherin tim.

Ne keto caste ndonje tjeter
Sjell ndermend ti syckat kur pulit
Mos pandeh se po merzitem teper
Tjeterkend kam dhe une ne shpirt.

S'eshte fat kjo lidhje mendjelehte
Po nje flake casti, vec ta dish
Si te njoha rastesisht i qete
"Mirembetsh" do te them serish.

Edhe ti do marresh udhen tende
Do besh pluhur diten plot merzi
Vecse mos lakmo ti prishesh mendjen
Kujt s'ka njohur puthje e dashuri.

Krah per krahe me ndonje tjeter djale
Udhes kur te shkosh ti ku ta dish?
Ndoshta dhe une do te kem dale
Per shetitje, e shihemi serish.

Ti me fort pas tjetrit do te ngjeshesh
Dhe me kryet ulur ftohtesisht
"Mirembrema" do me peshperitesh
Ndersa une "Mirembrema Miss".

Dhe asgje nuk do me turbulloje
S'do me dridhet shpirti per asgje
Kush ka dashur s'mund te dashuroje
Kush eshte djegur s ' mund te digjet me.


Shprehni ndjenjat permes poezise.. - Faqe 6 Engjuj17
Portali ~ Forumi ~ St@ff ~ Rregulloria Forumit

Keni paqartesi... Me kontakto ne PM
Sponsored content

default Re: Shprehni ndjenjat permes poezise..

Mbrapsht në krye
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi